Japonská kuchyně a jídlo

Asie
sushi

Kdo ví, co je sushi? Ptali jsme se téměř šesti set lidí ve věku od patnácti do devětapadesáti let a takhle to dopadlo: Asi dvě třetiny dotazovaných zodpověděly otázku vesměs správně, že je to pokrm ze syrové ryby nebo japonské jídlo.

Některé odpovědi byly zasvěcenější, jiné méně. Asi každý desátý člověk uvedl, že sushi osobně jedl – polovina z nich pouze jednou v životě. Někdo neměl další příležitost, jiným nechutnalo. Představu, jak připravit sushi, má jen malá část lidí.

Proč si oblíbit japonskou kuchyni?

Japonsko je ostrovní země, jejíž břehy omývá ze všech stran oceán. Není proto divu, že nejčastější pochoutkou jsou pro Japonce ryby a další mořské plody. Konzumují korýše, mušle, kaviár, krevety, chobotničky a další masa proslulá svojí výživovou hodnotou. Tempura těstíčko je pro plody moře jako stvořené.

Pro lidský organismus je nejpříznivější, když se rybí maso podává v syrovém stavu. Tak si totiž zachovává největší množství vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek. Není divu, že jsou Japonci tak známí svojí dlouhověkostí. Však právě jejich kuchyně patří k těm nejzdravějším na světě!

Snad právě proto se japonská kuchyně tak úspěšně šíří po zeměkouli. Japonské restaurace a sushi-bary nalezneme v Chicagu i v Praze a syrové plátky ryb s rýží nebo luštěniny edamame miluje dnes nejeden Brazilec či Angličan. Stejně jako katsu kari nebo nudle udon – recept je jednoduchý a praktický.

Co je sashimi a sushi?

Jak jsme se dozvěděli z ankety, většina lidí si pod pojmem „sushi“ představí plátek syrové ryby obalený v rýži a zavázaný mořskou řasou. Jedná se o jedno z nejtradičnějších a nejoblíbenějších japonských jídel, stejně jako wakame salát – salát z mořské řasy.

Do celého světa se rychle rozšiřuje nejen pro svůj reprezentativní a prestižní charakter, ale hlavně kvůli blahodárným účinkům na lidské zdraví. Jeho nenahraditelná a specifická chuť si rychle získává přízeň mezi širokými vrstvami a konzumace sushi se stává téměř životním stylem.

Sashimi je nejjednodušší způsob, jak syrovou rybu podávat. Ryby či jiné mořské plody, nakrájené na různé tvary (plátky, proužky, kostičky), servírujeme ozdobené kousky zeleniny. Existuje spousta krájecích technik, které zaručí, že je maso při konzumaci jemné a doslova se rozplývá v ústech.

Kam kráčí sushi?

Sushi je součástí tradiční japonské kuchyně, nicméně modernizace se dostává všude. Japonští tradicionalisté se děsí, co dnešní svět ze sushi udělal. Plátek řasy s rybou dnes obsahuje mimo jiné i cuketu či tatarku!

Už po staletí považují Japonci sushi za jednoduché jídlo, sestávající z plátku ryby uloženého na kupce rýže. Podle tradic nemá tento pokrm obsahovat nic víc, než octem ochucenou rýži s čerstvými plátky ryby či korýše, příp. kaviár či vařené vejce.

Sushi se má servírovat s horkým zeleným čajem a zázvorem. Sushi-bary, které se staly nedílnou součástí japonských měst sedmdesátých let dvacátého století, nebyly nijak avantgardní a tradicionalisté mohli být spokojeni.

Dnes je situace jiná. Začalo to v Americe – ona modernizace sushi „k obrazu svému“. A odtud se trend „novodobého sushi“ dostal zpět do Japonska – jaká to ironie osudu!

Takže teď můžete v Tokiu objevit veliké prosklené sály japonských restaurací, jejichž vizáž a jídelní lístek spíš než Japonsko připomíná Ameriku.

Sice si říkají „tradiční“, ale do sushi kombinují suroviny tak, jak by to podle tradic žádný Japonec neudělal. Úhoř s okurkou a sýrem, mušle, jikry a chilli, papričky a majonéza… ale nebuďme předpojatí a vyzkoušejme „na vlastní jazyky“, jak má sushi chutnat!

Kam na sushi?

Sushi-bary rostou ve světě jako houby po dešti a Praha není výjimkou. Zkuste sushi v Made in Japan, příjemné japonské restauraci v Rytířské ulici. Tento podnik si mimo jiné oblíbily i známé osobnosti jako Gábina Osvaldová, Jaromír Jágr, Michal Nesvatba nebo Gerard Depardieu.

TIP: Další tradiční pokrm Japonska je palačinka okonomiyaki. Nejlepší okonomiyaki připravují kuchaři v Ósace a Hirošimě.

Jídlo ve světě