Norsko VI: Oslo – město muzeí

Pokud hlavní město Norska navštívíte v létě, budete nadšeni. Je to jako přímořské letovisko, akorát bez spalujícího slunce. Navíc je tu světlo I v noci! ;)

Poslední den v Norsku strávíme v hlavním městě Oslo, ležící u stejnojmenného fjordu. Půlmilionová metropole si přes svou velikost a význam zachovává půvabnou atmosféru. Nejprve zajíždíme na poloostrov Bygdøy, který proslul zdejšími muzei. Je jich tu nepočítaně! Jedno je věnované vikingům, další vorům známého dobrodruha Thora Heyerdahla.

Loď, která plula k pólům

Mě zaujme muzeum lodi Fram, v níž se plavil třeba Fridtjof Nansen nedaleko severního pólu a Roald Amundsen k pólu jižnímu. Expozice je pojatá netradičně: budova je postavená kolem samotné lodi a návštěvníci mohou buď kroužit po okolních teráskách a prohlížet fotky, nebo se vydat přímo do útrob lodi a pokochat se pohledem do kajut námořníků, třeba i samotného Amundsena.

Další zastávku děláme ve Vigelandově parku. Zelenavá plocha krášlí Oslo a přitahuje turisty i obyvatele města nejen do příjemného stínu. Pozornost si zaslouží hlavně místní žulové a bronzové plastiky světoznámého norského sochaře Gustava Vigelanda. Podle průvodce zpodobňují koloběh lidského života a citové vztahy mezi lidmi. To druhé rozhodně! Nahé postavy se objímají, perou, svíjí – vše s podivně netečným výrazem ve tváři. Dominantou krásného parku se zelenými trávníky, vzrostlými stromy, cestičkami, řekou a vodními bazénky je dvanáctimetrový obelisk s masou svíjejících se postav. Opět nahých, nepřekvapivě.

Kde se předává Nobelovka

Když se den překlene do druhé poloviny, konečně zastavíme v centru města – přímo u obrovské radnice z červených cihel, která působí monstrózním dojmem a na kráse jí nepřidá ani to, když ji vyfotíte s květinovými záhony v popředí. Přitom je to budova poměrně slavná; každý rok se tu desátého prosince předává Nobelova cena míru.

Pokračujeme ke krásnému přístavu obehnanému stylovými restauracemi a kavárnami. Kotví tu lodě a díky pálícímu slunci a zmrzlině si ani nepřipadám jako na Severu. Také při cestě čistým a příjemným centrem se mi zdá, že jsem se ocitla o mnoho rovnoběžek níže; je tu veselo, živo a letně. Ze stánků voní ledové tříště, na nebi ani obláček a v ulicích blbnou mimové a pouliční umělci. Obchodníčci mají své zboží vystavené přímo v ulicích; obrazy a bižuterie se válí na rozpálené zemi a jediný rozdíl je v tom, že v turistických letoviscích na jihu většinou vše pořídíte o poznání levněji. Nakonec se zajdeme podívat ke Královskému paláci obehnanému parkem a pevnosti Akerhus. Odsud je krásný výhled na město, a tak se rozloučíme nejen s Oslem, ale i celým Norskem…Komentáře k článku Norsko VI: Oslo – město muzeí (10)

 1. Belia dnes ráno Odpovědět »
  Zdravím Vás, zvažuji založení firmy v Norsku, můžete mi někdo doporučit někoho, kdo by mi mohl pomoct s formalitami a účetnictvím?
 2. Benq dnes ráno Odpovědět »
  Ahoj, podívej se na quali.no /cz. Osobně Ti je doporučuji. Vyřídí za Tebe všechny formality spojené se zakládáním firmy, navíc mají rozumné ceny.
 3. Greguska dnes ráno Odpovědět »
  V čem chcete podnikat?
 4. Belia dnes ráno Odpovědět »
  Dokončovací stavební práce, proč?
 5. Greguska dnes ráno Odpovědět »
  Jen ze zvědavosti :). Přeji Vám hodně štěstí.
 6. Benq dnes ráno Odpovědět »
  Byla jsem dva roky v Norsku, pracovala jsem za nejnižší mzdu. A i přesto jsem žila na docela dobré úrovni a navíc jsem si ještě něco našetřila a přivezla domů:)
 7. Jula dnes ráno Odpovědět »
  Moje sestra pracuje v Norsku:D Možná bych to taky měla zkusit?
 8. Benq dnes ráno Odpovědět »
  No, pokud máš v Norsku sestru, tak proč ne, ze začátku by ti mohla s něčím pomoct... ;p
 9. Jula dnes ráno Odpovědět »
  Jo, jo, Norsko láká vysokými mzdami, ale pro mě je tam příliš chladno :)
 10. Benq dnes ráno Odpovědět »
  Chladno možná, ale je tam úžasná příroda!Zde je místo pro Vaši reklamu. V případě zájmu, mailujte.