Whitstable – město ústřic

Do Anglie k moři? Proč ne. Letní Whitstable má pláže zalité sluncem, romantický přístav i výtečné ústřice známé po celé zemi. Narozdíl od jižní Evropy si tu navíc vyzkoušíte, jak se kdysi cítil Mojžíš: moře se zde s každým odlivem tajemně rozestoupí.

Ne nadarmo se Whitstable pyšní přezdívkou „perla Kentu“. Tohle pitoreskní městečko zdobí jihovýchodní pobřeží Anglie asi sedmdesát kilometrů od Londýna a jestli není nejromantičtějším místem na světě, tak v Británii určitě. Domky z červených cihel a bílého dřeva, koberce břečťanu, aleje – a hlavně přístav! Takřka všechno, na co ve Whitstablu narazíte, má nějakou souvislost s mořem. Jsou tu rybáři, vykládající čerstvé úlovky na místní trhy, pastelově omítnuté rekreační chatky táhnoucí se na pobřeží od obzoru k obzoru, kotvy a sítě zdobící každou druhou restauraci, tradiční hospůdky s „fish and chips“, muzeum plné námořních artefaktů – a ústřice. Po nich jsou pojmenovány restaurace, bary a dokonce pěvecké soubory.

Ústřice zahalené tajemstvím

Ve Whitstablu najdete největší líhně ústřic ve Velké Británii. Proč se jim tak daří zrovna tady, je však záhada. Křišťálově čistá slaná voda, obohacená o minerály splavené z řek, hraje velkou roli – ale ta je k mání i jinde. Ústřice pěstují v Colchesteru, Helfordu i Poolu, nicméně nikde nechutnají tak dobře jako zde. Zatímco podle světových měřítek jsou už ústřice o hmotnosti přes 160 gramů známkovány jako „extra velké“, ty z Whitstablu často váží skoro 240 gramů!

Historie zužitkování ústřic v severním Kentu sahá nejmíň do doby Římanů – o jejich přítomnosti ve Whitstablu svědčí archeologické nálezy odkryté v centru. Také dějiny Normanů mají s ústřicemi co do činění. Místní přesvědčeně tvrdí, že počátky zdejšího Oyster Festivalu („Festivalu ústřic“) jdou vystopovat právě až do oněch časů. Přitom některé zvyklosti spjaté s festivalem mají pohanský podtext, což by naznačovalo, že ústřice zdejší obyvatelé oslavovali už dávno… dávno předtím. Kdoví.

Afrodiziakum pro chudé

Fakt je, že dnes jsou ústřice z Whitstablu známé po celé zemi a prodávají se za nemalé sumy. Přitom před velkým úpadkem v jejich pěstění, který přišel v 20. století kvůli napadení líhní parazitem, byly součástí každodenního jídelníčku i těch nejchudších (mimochodem stejně jako špargl). V 60. až 80. letech 18. století produkoval Whitstable miliony ústřic ročně. Odhaduje se, že jen v Londýně bylo v roce 1864 zkonzumováno na sedm set milionů těchto oblíbených mořských plodů z Whitstablu.

Někdejší slávu přístavního města si můžete připomenout v jedné z hospůdek na pobřeží, kde jsou zdi pokryté černobílými fotografiemi a kde se číšníci tváří, jako by se od dob největšího rozkvětu nic nezměnilo. Ústřice vám naservírují přesně tak, jak to doporučují největší gurmáni: syrové s plátkem citrónu. Neostýchejte se nechat si přidat. Ústřice jsou totiž vyhlášené afrodiziakum – a to se na dovolené vždycky hodí, no ne?! Nicméně i tepelně upravené mořské plody, případně podávané se špetkou chilli nebo tabaska, stojí za ochutnání. Místní se ale shodnou na jednom: pak večer žádné zázraky nečekejte.

„Ulice“ uprostřed moře

Nejsou to jenom ústřice, za co vděčí obyvatelé Whitstablu moři. O tom, že je historie města spjata s přístavem svědčí i expozice zdejšího muzea. Mezi výstavami věnovanými námořní tradici vyniká ta o potápění – však taky získala mezinárodní ocenění! Mimo jiné se tu dozvíte, že to bylo právě ve Whitstablu, kde byl roku 1828 vynalezený potápěčský skafandr.

Nekonečná oblázková pláž, podél níž se vine promenáda obestavěná pestrobarevnými dřevěnými domky, voní mořem. Ožívá to tu především v létě, kdy se mezi místní obyvatele na pravidelné procházce či ranním proběhnutí zamíchají turisti. Nejen anglické rodiny si na měkké trávě lemující pobřeží dopřávají piknik, stánky v přístavu se zaplní suvenýry ze škeblí a na pouliční občerstvení s typickým „fish and chips“ narazíte na každém rohu. Překvapení čeká při odlivu: moře se stáhne daleko od pobřeží a nedaleko přístavu odhalí dechberoucí The Street, tedy „Ulici“. Impozantní pás oblázků navalených na rozbahněném pobřeží je široký jen pár metrů, ale do moře vybíhá ve vzdálenosti dobré půl míle. Můžete se po něm procházet suchou nohou, zatímco se kolem vlny rozbíjejí o jeho okraje. A když se pak přiblíží večer a nastane západ slunce, který je tu tak pověstně krásný, že se na něj jezdí dívat turisti z okolí, nebude vám jasné, proč jste se na dovolenou k moři nevypravili do Anglie už dávno!

Do Whitstablu na festival!

Naplánujte si dovolenou u anglického pobřeží tak, abyste neminuli některý z místních festivalů. Když Whitstable ožije tancem a zpěvem, je ten nejlepší čas vydat se do přístavu ochutnávat mořské plody a nakupovat rukodělné výrobky.

May Day, slavený vždy 1. května, je ideální příležitostí ke shlédnutí tradičních anglických tanců. Školáčci vesele oslavují příchod jara májkovými tanci všude ve městě, avšak na pobřeží je jejich skotačení nejpůvabnější.

Oyster Festival neboli Festival ústřic se koná vždy v červenci a je asi největší událostí ve městě. Začíná se „vyloděním rybářského úlovku“, který se pak ve velkém průvodu táhne městem a čerstvé ústřice jsou rozdávány po kavárnách, restauracích a hostincích. Následuje týden plný pouliční zábavy pro děti i dospělé, kterou pochopitelně doprovází nekonečné ochutnávání mořských plodů upravených všemožnými způsoby.

Regatta má dlouhou historii – poprvé se soutěžilo v roce 1792. Veslařské závody má doprovázet „přímořský program“: jachting, plavání apod.

text: Michaela „Mysha“ Košťálová
foto: Filip LaureysKomentáře k článku Whitstable – město ústřic

Buďte první, kdo přispěje do diskuze!
Zde je místo pro Vaši reklamu. V případě zájmu, mailujte.