Až 30 nových rozhleden by mohlo vzniknout do roku 2018 v Euroregionu Nisa

Magazín
oblaka

Až třicet nových rozhleden a vyhlídek by mohlo vzniknout do roku 2018 na českém a polském území Euroregionu Nisa. Prvních sedm, šest na české a jedna na polské straně, je součástí opožděného projektu Česko-polská Hřebenovka. Postaveny by měly být do konce roku 2017, uvedl Euroregion Nisa ve své zprávě.

Do druhého projektu, s pracovním názvem Rozhledny, vyhlídky a stezky Euroregionu Nisa je zatím přihlášeno 22 jednotlivých staveb. Na české straně se chystá deset nových turistických cílů, v Polsku o dva víc.

„Zatímco rozhledny plánované v projektu Česko-polské Hřebenovky budou přímo v horách, dvaadvacet dalších by se mělo stavět v podhůří Krkonoš, Lužických a Jizerských hor. Města a obce na obou stranách hranic očekávají, že jim tyto aktivity přilákají větší počet pěších i cykloturistů a přinesou do podhorských regionů nové pracovní příležitosti,“ vysvětluje Jaroslav Koreň, manažer projektu Rozhledny, vyhlídky a stezky Euroregionu Nisa.

Česká strana

Jedním z českých měst, která se do společného projektu přihlásila, je Frýdlant. Původně chtěli Frýdlantští zvýšit o několik metrů stávající rozhlednu Frýdlantská výšina. Památkáři byli proti, a proto radnice připravuje projekt Stezka v korunách stromů, o níž se mluví již od roku 2008. Odhadované náklady na její stavbu by měly činit 100 tisíc EUR.

V Lomnici nad Popelkou se rozhodli restaurovat nejstarší vyhlídku na území Libereckého kraje, kterou je Allainova rozhledna z roku 1862. Součástí této stavby bude naučná lesní stezka na trase Obora – Tábor – Allainova věž – jezírko pod Táborem – Košov – nová rozhledna Morcinov – Smetanova vyhlídka. Předběžná cena je víc než čtvrt milionu EUR.

Zatím není jasné, zda projektem, který zahrnuje výstavbu nové rozhledny na vrcholu Medenec a úpravu několika menších vyhlídek na Kamenického stezce, připojí město Semily (320 000 EUR).

Zajímavý projekt chystá Železný Brod, který plánuje úpravu pěti vyhlídkových míst včetně přístupových cest k nim (113 000 EUR).

Další rozhledny by měly na české straně Euroregionu Nisa vyrůst v Koberovech, ve Skalici u České Lípy, v Jirkově u Železného Brodu, ve Vysokém nad Jizerou. Na Tanvaldském Špičáku plánuje TJ Bižuterie rekonstrukci tamní historické rozhledny a stavbu dětského hřiště blízko ní. V Turnově se rozhodli zvýšit stávající věž hvězdárny a používat ji jako rozhlednu.

Odhadované náklady na stavbu rozhleden, vyhlídky a stezek na české straně Euroregionu Nisa jsou víc než tři miliony EUR.

Polská strana

Nejdražším projektem na polské straně hranic je cyklostezka, kterou chystá město Jelení Hora. Měla by přijít na 840 tisíc EUR.

Také druhý nejdražší polský projekt (576 000 EUR) souvisí s cykloturistikou. Připravilo ho Nadleśnictwo Złotoryja a jedná se o výstavbu cyklotras, které spojí vyhlídková místa na česko-polském singltreku.

Stavbu rozhleden na polské straně připravují město Bolesławiec (obnova rozhledny Jenny), obce Szklarska Poręba, Swieradow Zdroj, Jeżów Sudecki a Mirsk (doplnění infrastruktury rozhledny a turistické trasy „Po stopách dávné těžby hornin“). V obci Świerzawa chtějí vybudovat rozhledny dvě.

Do přípravy projektů se na polské straně zapojují tamní lesní správy. Nadleśnictwo Lwówek Śląsk chystá obnovu rozhledny a naučné stezky na hoře Stromiec, Nadleśnictwo Świeradów – Lasy Państwowe připravuje stavbu a rekonstrukce turistických stezek, novou rozhlednu a novou pozorovací věž. Nadleśnictwo Szklarska Poręba chce rekonstruovat vyhlídková místa na Bobrowych Skałach a obnovit vyhlídku na Skalici.

Celkové náklady na rozhledny, vyhlídky a nové stezky by měly činit v polské části Euroregionu Nisa tři miliony EUR.
„Všech dvaadvacet projektů bude usilovat o dotace z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2014-2020. Jejich hlavním cílem je zapojit přírodu, historii a kulturu česko-polského pohraničí do rozvoje cestovního ruchu,“ shrnul jednatel české části Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

Zajímavosti