V Krkonoších spadla největší lavina za poslední desetiletí. Oblast je uzavřená

Magazín
lavina

Do Modrého dolu v Krkonoších se v únoru 2015 zřítila obrovská lavina, podle expertů největší za posledních několik desítek let. Jen těsně minula chatu. V místě zasahovaly dokonce tři helikoptéry. Oblast až do nočních hodin propátrávala Horská služba, protože v místě pádu laviny se měli údajně pohybovat tři lidé. Žádní turisté ale nakonec pohřešovaní nejsou.

V souvislosti s pádem laviny ze svahu Studniční hory do Modrého dolu vydává Správa KRNAP upozornění, že zimní tyčová cesta z Modrého dolu k Výrovce je z důvodu pádu laviny uzavřená a plně nepřístupná.

„Žádáme zároveň návštěvníky hor, aby nechodili v těchto dnech ani k samotnému čelu laviny a nekomplikovali tak práci záchranářů z Horské služby Krkonoše a jejich kolegů z dalších složek Integrovaného záchranného systému, včetně strážců KRNAP,“ uvedl Jakub Kašpar z KRNAPu.

Ten zároveň doporučujeme k pozornosti publikaci Laviny Krkonoš. Ta obsahuje spoustu velmi dobře zpracovaných informací o tom, jak nebezpečí lavin předvídat, případně jak se při pádu laviny a po něm chovat.

Zajímavosti