Znojmo otevřelo novou expozici pivovarnictví

Magazín
pivovar

Od května je možné v prostorách bývalého pivovaru ve Znojmě navštívit novou expozici. Výstava v Hradní ulici v areálu pivovaru mapuje nejen historii a tradici pivovarnictví ve Znojmě, ale také návštěvníky seznámí i se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po současnost.

Dominantou expozice je původní technologické zařízení varny z roku 1930, které bylo vyrobeno ve Škodových závodech v Plzni. Na návštěvníky expozice čekají četná zajímavá překvapení.

Do jednoho z exponátů, konkrétně scezovací kádě, mohou zájemci vstoupit a prohlédnout si ji zevnitř. Zároveň se zde formou videa seznámí s historií znojemského pivovaru. Ve vystírací kádi na návštěvníky čeká 3D projekce vařené mladiny.

Expozice myslí i na nejmenší návštěvníky. Pro ně je připraven dětský koutek a zábavný průvodce expozicí v podobě Pivní kvasinky. Pro děti jsou totiž připravené speciální infopanely a obrázky, na kterých najdou odpovědi na své úkoly. Mohou si také vyzkoušet speciální pivní pexeso nebo si pořídit snímky ve fotokoutku.

Také na dospělé návštěvníky čekají zajímavé bonusy, a to díky spolupráci se Znojemským městským pivovarem, jenž byl před dvěma lety prvním investorem v areálu pivovaru, kterého se městu podařilo získat.

Návštěvníci se tak mohou těšit na zvýhodněné exkurze do Znojemského městského pivovaru a na slevu na čepované Znojemské pivo v bezprostřední blízkosti areálu pivovaru u rotundy sv. Kateřiny.

Pivovar a jeho historie

Na počátku 18. století se znojemští konšelé rozhodli založit v předhradí znojemského hradu městský pivovar. V roce 1720 byl pivovar dokončen a zahájil výrobu piva.

Původně se jednalo o menší podélnou budovu přistavěnou k severní hradbě. Na prostranství před novým pivovarem vznikla velká zahrada, oblíbené místo pro setkávání znojemské honorace.

V polovině 19. století pivovar od města odkoupila rodina Mauralů, která v letech 1864-1872 provedla celkovou přestavbu a rozšíření pivovarnického areálu. V následujících desetiletích byl pivovar dále modernizován.

Po vzniku Československé republiky došlo ke vzniku soukromého Prvního znojemského parního pivovaru a sladovny. Po druhé světové válce byl podnik znárodněn. V 90. letech 20. století přešel pivovar opět do soukromých rukou.

Dnes se zde vyrábí znojemské pivo Hostan. Budovy pivovaru vytvářejí neodmyslitelnou součást siluety města.

Zprávu zaslalo Národní zemědělské muzeum.

TIP: Milovníci piva by měli navštívit i Plzeňský Prazdroj, který též nabízí prohlídky po pivovaru. Na prohlídku pivovaru zavítá ročně kolem půl milionu návštěvníků, a to nejen cizinců. Kam na výlety v okolí a centru Plzně?

Zajímavosti