Dovolená autem

Magazín

Dovolené v zahraničí i jednodenní výlety autem jsou čím dál oblíbenější. Zejména rodiny a ti, kteří si chtějí na dovolené užít hodně flexibility, začínají své cesty autem. Aby byla cesta autem co nejhladší, je zde několik tipů pro cestování na dovolenou autem.

Ještě před samotnou cestou je nutné auto nechat zkontrolovat. Lze se tím vyhnout nepříjemným situacím, jako je porucha uprostřed cesty. Stejně tak je potřeba mít své auto pojištěno. Nejlevnější pojištění auta lze snadno zjistit přes nástroj pojištění auta kalkulačka.

Dovolená autem – plánování a cestování s dětmi

Každá cesta začíná plánováním. To platí pro jednodenní výlety autem i pro dovolenou autem i stěhování do zahraničí, tím spíše, když má člověk děti. Koneckonců, dlouhá cesta autem s dětmi může být docela stresující. Proto jsou velmi důležité rozptylující hry.

Je dobré se předem rozhodnout, které hračky si během jízdy s dítětem vzít s sebou, a přemýšlet o cestovních hrách. Zejména hádankové hry, jako je hádání poznávacích značek nebo hledání aut v určitých barvách.

Zaměstnat děti jde v autě také poslechovými hrami, knížkami nebo filmy. Kromě rozptýlení by měl být na palubě také dostatek svačin, nápojů a sáčků proti nevolnosti pro citlivé žaludky.

Je dobré stanovit si předem plán cesty. Lze si tak naplánovat čerpací stanice a přestávky. Některé čerpací stanice totiž nabízejí i moderní a bezpečná dětská hřiště.

Přestávka by měla být zhruba každé dvě hodiny. Při dlouhé cestě autem s dítětem pak každou hodinu a půl. Dále je dobré zjistit si, jak jsou vytížené silnice, aby se člověk vyhnul zácpám. O víkendech jsou silnice často poměrně přeplněné.

Ještě před odjezdem je nutné se dobře připravit.

Na co dát pozor a co zkontrolovat

Před zahájením cesty by také měl člověk nechat zkontrolovat svůj vůz. Teprve pak si může skutečně odpočinout a vyrazit směrem k cíli.

Pojištění vozidla je základ. Proto je potřeba si vybrat co možná nejvýhodnější. Výpočet pojistky na auto je možné přes nástroj s cenou povinného ručení, dostupný např. na portálu Vpojisteni.cz.

Co zkontrolovat a na co nezapomenout:

  • V jakém stavu jsou pneumatiky? A co náhradní pneumatika?
  • Jak vysoký je tlak v pneumatikách?
  • Jaká je hladina oleje?
  • Doplnění ostřikovačů.
  • Cestovní doklady.

Před samotným odjezdem je vhodné zkontrolovat:

  • Stav autobaterie: Je baterie v dobrém stavu a drží náboj? V případě potřeby provést nabíjení autobaterie.
  • Funkčnost světel: Řidič by měl zkontrolovat funkčnost všech světel (potkávací, dálková, mlhová, brzdová, blinkry).
  • Brzdy: Je důležité zkontrolovat funkčnost brzd a hladinu brzdové kapaliny.
  • Palivo: Řidič by měl doplnit palivovou nádrž a zkontrolovat dojezd.
  • Navigace: Nastavení navigace a kontrola trasy je nezbytná pro hladký průběh cesty.

Těsně před odjezdem

Ve dnech před odjezdem je třeba připravit jen několik detailů. Patří mezi ně například provedení aktualizace satelitní navigace, aby člověk mohl co nejrychleji dorazit do cíle.

Po sbalení kufrů je nutné je bezpečně uložit do auta. Dbát by se mělo na rovnoměrné rozložení hmotnosti. Pokud je vůz vybaven imobilizérem, měl by si s sebou člověk vzít také druhý klíč – nejlépe na dalším svazku klíčů, nikoli společně s hlavním klíčem.

Při správném plánování může člověk jít večer před odjezdem brzy spát a druhý den ráno začít dovolenou odpočinutý.

Bezpečí a zdraví na dovolené

  • Před cestou je dobré se ujistit, že je v autě vždy několik lahví s vodou, zejména při cestě v horkém podnebí nebo mimo vyšlapané cesty. Lze si s sebou také vzít filtrační láhev na vodu, která promění vodu z téměř jakéhokoli zdroje v čistou pitnou vodu.
  • Důležitý je také dostatek svačiny a alespoň malá zásoba jídla. V odlehlých oblastech může být obchodů málo, takže by měl být člověk vždy připraven – hodí se také v případě, že se něco porouchá a člověk musí trávit víc času na jednom místě.
  • Při jízdě v horkém podnebí je nezbytné se namazat opalovacím krémem a vzít si sluneční brýle. Okna sice ochrání před hmyzem, ale před UVA zářením plně neochrání.
  • Nezapomenout by se nemělo na tablety proti mořské nemoci, pokud je člověk náchylný k nevolnosti, zejména pokud cestuje v horských oblastech.
  • Zapomínat by se nemělo pravidelně doplňovat palivo. V mnoha zemích mohou být mezi jednotlivými čerpacími stanicemi velké vzdálenosti. Pokud člověk cestuje do velmi odlehlých oblastí, vyplatí se natankovat kanystr s palivem a mít ho v autě.

Bezpečí je při cestování to nejdůležitější. Je proto dobré si před cestou zkontrolovat například rezervy a autolékárničku.