Ostrov Sal – Kapverdské ostrovy 

Afrika

Kapverdy a jejich největší ostrov Sal se mění z obyčejného afrického ostrůvku na moderní letovisko. Přibývá hotelů, restaurací i možností sportovního vyžití. Co se dá podniknout na ostrově Sal?

Ostrov Sal se dříve jmenoval Llana či Plana, to znamená v portugalštině „plochý“. Současný název získal ostrov až v 18. století. Tehdy se v oblasti kapverdského ostrova Sal začala těžit sůl, a ta je v portugalštině právě „sal“.

Ostrov Sal lze nejlépe popsat jako ráj milovníků pláží. Je nejoblíbenějším ostrovem Kapverdských ostrovů a není divu. Díky zlatavým písečným plážím, které se noří do azurových vod, a několika skutečně velkolepým přírodním úkazům, Sal zcela určitě uspokojí mnoho typů rekreantů.

Pro cesty na Kapverdy a dalších zahraničních destinací je třeba zařídit cestovní pojištění.

Spočítat cenu cestovního pojištění lze na tomto odkazu >

Ostrov Sal – ubytování

Na křišťálově modré vodě Atlantiku leží půvabný ostrov Sal, součást Kapverdského souostroví. Pro ty, kteří touží po dokonalém spojení s exotickou krásou tohoto místa, je výběr správného ubytování klíčovým prvkem. Ostrov Sal nabízí rozmanité možnosti ubytování od luxusních hotelů až po útulné apartmány s dechberoucím výhledem na oceán. Zde je výběr pár z nich.

 1. The Ocean Roof: Tento hotel zaujme svým unikátním designem a nezapomenutelným výhledem na oceán, což poskytuje hostům neopakovatelný zážitek spojený s luxusem a pohodlím.
 2. New Rooftop Penthouse with Oceanview: Pro ty, kteří vyhledávají soukromí a moderní vybavení, nabízí tento penthouse na střeše nejen pohodlné ubytování, ale také nádherný výhled na oceán.
 3. Branco Suites Santa Maria Ilha do Sal Cabo Verde: Luxusní ubytování s moderním designem a prvotřídními službami, které zajišťují komfortní a relaxační pobyt na tomto krásném ostrově.
 4. Sunshine Home: Toto ubytování nabízí útulné a přátelské prostředí pro ty, kteří hledají cenově dostupnou možnost s přímým kontaktem s místní atmosférou a přírodou.

Pro ty, kteří chtějí na Kapverdách prožít nezapomenutelnou dovolenou, je pak volba správného ubytování klíčovým faktorem. Bez ohledu na preferovaný styl nebo rozpočet, hotely na ostrově Sal jsou připraveny poskytnout nejen pohodlí, ale i atmosféru plnou exotického kouzla.

Kapverdské ostrovy

Ještě před několika desítkami let byly Kapverdské ostrovy a s nimi i ostrov Sal zapomenutou měsíční krajinou s několika jednoduchými domky. Dnes ostrov Sal protíná perfektní hladká asfaltka a objevuje se zde jeden luxusní hotel za druhým.

Kapverdské ostrovy nazývané také jako Ostrovy zeleného mysu nebo Cape Verde leží v Atlantickém oceánu. Kapverdy tvoří deset větších a pět malých ostrovů a ostrůvků, které se Evropanům skrývaly až do poloviny 15. století.

Teprve roku 1495 byly Kapverdské ostrovy prohlášeny za součást portugalské koloniální říše. V područí Portugalců zůstaly Kapverdské ostrovy až do nabytí nezávislosti 7. července 1975. Kvetl zde především obchod s otroky, a to až do zrušení otroctví v roce 1865. Z obchodu s otroky také povstalo a profitovalo kapverdské hospodářství.

Dnešní Kapverdy těží především z rozvoje cestovního ruchu a sází na něj svou budoucnost. Kapverdská vláda za pomoci Evropské unie investuje do rozvoje turistické infrastruktury.

Došlo k výstavbě mezinárodních letišť a začalo se s budováním resortů a hotelových komplexů. V současnosti je prakticky celý ostrov Sal rozprodán zahraničním investorům a další ostrovy Kapverd budou pravděpodobně následovat.

ostrov-sal-9878491
Nová letoviska a resorty budované na ostrově Sal jen těží připomínají africký kontinent.

Nejlepší srovnání cestovního pojištění lze najít na portálu 123ruceni.cz.

Ostrov Sal – Cape Verde

Sal (portugalsky „sůl“) je ostrov na Kapverdách. Ostrov Sal je turistickou destinací s bílými písečnými plážemi a více než 350 slunečnými dny v roce. Sal Cape Verde je známý celoročním provozováním kiteboardingu, velkou rezervací želv kareta, které se zde líhnou od července do září, a hudbou Cesaria Evory.

Hlavní město ostrova Sal, Espargos, se nachází v centru ostrova. Hlavní letovisko Santa Maria se nachází na jihu ostrova. Zde se rozkládá nekonečná zlatavá pláž, která se táhne podél pobřeží podél celého zálivu a směřuje k západní straně ostrova.

Sal je ze všech ostrovů Kapverd nejnavštěvovanější. Ostrov se pyšní bílými písečnými plážemi vhodnými ke koupání, surfování, kitesurfingu a potápění. Turistická infrastruktura je velmi dobře rozvinutá, podél pobřeží se nachází několik hotelů a letovisek.

Pokud chce člověk poznat autentickou africkou kulturu nebo místní život, na ostrově Sal příliš nepochodí. Celý ostrov je věnován výhradně cestovnímu ruchu a kromě resortů západního stylu zde není nic moc originálního.

Boa Vista se svými liduprázdnými plážemi připomíná zapomenutý ráj.
Boa Vista se svými liduprázdnými plážemi připomíná zapomenutý ráj.

Kapverdy – Sal a další ostrovy

Životní úroveň obyvatelů Kapverd se ani zdaleka neblíží evropskému standardu. Na africké poměry se zde lidé mají výborně, nicméně na nákupy v drahých supermarketech se zde nikdo z místních nevydá.

Z původního počtu milionu obyvatel dnes na Kapverdách nežije ani polovina. Velká část Kapverďanů emigrovala do Spojených států a Evropy. Důvodem bylo hlavně zrušení otroctví v roce 1876, které pro kapverdské hospodářství znamenalo velkou ránu.

kapverdsky-ostrov-sal-7253889
Na Kapverdách se dnes 95 % obyvatel se hlásí ke křesťanství, především k římskokatolické církvi.

Přesto Kapverďané zůstávají hrdým národem a na svůj původ jsou patřičně pyšní. Ze zahraničí běžně posílají peníze příbuzným, kteří zůstali na Kapverdských ostrovech.

Kapverdské ostrovy se mohou pochlubit pestrou populací. Vedle potomků Portugalců žije na ostrovech řada přistěhovalců z kontinentální Afriky. Nejčastěji sem míří Senegalci, kteří pak pracují na stavbách hotelů a resortů. Obživou domorodých Kapverďanů je především obchod, práce ve službách nebo prodej suvenýrů.

Jedna věc je na Kapverdách a především na ostrově Sal patrná všude. Proti sobě stojí původní africko-portugalské tradice Kapverd a kultura Západu, která slibuje pohodlnější život, peníze a blahobyt. Portugalské tradice jsou viditelné i na souostroví Madeira.

Zatímco dříve byly na ostrovech běžné početné rodiny s deseti i více členy, dnes se počet dětí Kapverďanů pohybuje okolo čtyř. Na Kapverdách fungují veřejné školy, které jsou zdarma. Nadané děti z lépe situovaných rodin však často odcházejí za lepším vzděláním na univerzity do zahraničí.

sal-kapverdy-7895200
Dnešní obyvatelé Kapverd jsou potomky otroků a portugalských, janovských a nizozemských kolonizátorů.

Ostrov Sal – užitečné informace

Ostrov je 29,7 kilometrů dlouhý a 11,8 kilometrů široký, poměrně plochý, většinou s bílými plážemi. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol s názvem Monte Grande s výškou 408 metrů.

Geologicky patří Sal k nejstarším z Kapverdských ostrovů, vznikl před 50 milióny let během erupce sopky, která je nyní neaktivní. Na ostrově je mezinárodní letiště Amílcar Cabral.

Co je dobré vědět před cestou na Kapverdský ostrov Sal:

 • hlavní město: Espargos
 • oficiální jazyk: portugalština a kreolština
 • měna: Kapverdské escudo
 • Časové pásmo: GMT – 1
 • mezinárodní předvolba: +238
 • napětí el. proudu: 220 V, dvouhrotové zásuvky, tzv. eurozástrčky

Na ostrově je možné platit platebními kartami. Funguje zde roaming i připojení na internet.

Počasí Kapverdy

Ač k tomu poloha Kapverd v tropickém podnebném pásu na první pohled svádí, počasí tady není během roku stejné. Liší se dokonce v rámci jednotlivých ostrovů. Souostroví je totiž roztroušeno na ploše zhruba 90 tisíc kilometrů a leží v dosahu Sahary.

kapverdske-ostrovy-sal-2440855
Kapverdský ostrov Sal je velmi oblíbený mezi surfaři.

Tomu také odpovídá vyprahlé klima Kapverdských ostrovů. Slunce zde svítí přes 300 dní v roce, teplota vody nikdy neklesá pod 20 stupňů a průměrná teplota vzduchu se celoročně pohybuje kolem 24 stupňů.

Rozmanité atlantské větry naštěstí přispívají ke snesitelným teplotám a úmorné vedro tady nepanuje ani v září, obvykle nejteplejším měsíci, kdy rtuť teploměru překračuje třicítky. Často tady z Afriky vane suchý a horký vítr zvaný harmattan.

Kapverdský strov Sal má v průměru 350 slunečných dnů v roce s převládajícími větry od severovýchodu. Jen málo dnů je oblačných a málokdy přinesou déšť. Deště bývají od července do poloviny října, nicméně stále nízké. Počasí ostrova Sal láká k návštěvě hlavně v říjnu a listopadu, kdy v Čechách sílí podzim.

TIP: Velmi příznivým podnebím pro dovolené po celý rok, především v zimě, je počasí v Egyptě. Podobně je to také v Kataru, jen v létě tam teploty šplhají až příliš vysoko. Ostrov Bora Bora je také ideální pro dovolenou v jakoukoli roční dobu.

Ostrov Sal – co vidět

Hlavní turistická lákadla Salu jsou čtyři:

 • Buracona-magické oko
 • Santa Maria
 • Molo s rybím trhem v Santa Maria
 • Salinas

Malá okouzlující zátoka Buracona na severozápadě kapverdského ostrova Sal je pozoruhodnou oblastí. V těsné blízkosti azurově modrého oceánu se nacházejí vulkány, ze kterých stékají do vody lávové proudy, které vytvářejí zajímavá vulkanická jezírka.

TIP: Afrika ukrývá mnoho přírodních krás. Nespočet cestovatelů se vydává zdolat horu Kilimandžáro, jež se nachází v Tanzanii. Tato hora je označována jako pěší vrchol.

kapverdy-ostrov-sal-9542752
Unikátní Buracona neboli magické oko láká turisty z celého světa.

Santa Maria je turisticky nejrušnější městečko na ostrově Sal. Je zde také největší počet hotelů na celých Kapverdech. Nechybí tu restaurace nabízející i čínskou kuchyni, indickou kuchyni či arabské recepty. V městečku jsou kavárny, kde se dá sednout na dobrou ranní kávu, pošta a spousta krámků a obchůdků. Santa Maria je plná pouličních prodavačů, kteří dokáží být až nepříjemně dotěrní.

Za návštěvu stojí rušné molo s rybím trhem v Santa Maria. Molo je vůbec nejznámější místo v Santa Marii. Každý den se tu koná rybí trh, prakticky v jakoukoliv hodinu zde někdo prodává ryby. Nejlepší je molo navštívit brzy ráno.

Oblíbeným místem je solný důl Salinas, ve kterém se dá také vykoupat. Jeho účinky na zdraví a kůži jsou blahodárné. Zachovaly se i zbytky původní lanovky, kterou se sůl přepravovala na pobřeží.

Kapverdy – dovolená

Dovolená na Kapverdách je mezi lidmi rok od roku vyhledávanější. Každý, kdo na vlastní oči uvidí bílé pláže a měsíční krajinu ve vnitrozemí, pochopí proč. Navíc slunečné počasí tu panuje po celý rok. Na své si tu přijdou jak plážoví milovníci, tak vyznavači outdoorových aktivit.

Ať už člověk vyrazí na jakýkoliv ostrov, nebude zklamán a dostane pestrou směsici kultur. Mísí se tu africké, brazilské a portugalské vlivy. Zkrátka a dobře dovolená na Kapverdách rozhodně stojí za to.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti