Kapverdské ostrovy – Sal, turistický ráj

Afrika
kapverdy

Kapverdy a jejich největší ostrov Sal se mění z obyčejného afrického ostrůvku na moderní letovisko. Přibývá hotelů, restaurací i možností sportovního vyžití. Co se dá podniknout na ostrově Sal?

Ostrov Sal se dříve jmenoval Llana či Plana, to znamená v portugalštině „plochý“. Současný název získal ostrov až v 18. století. Tehdy se v oblasti kapverdského ostrova Sal začala těžit sůl, a ta je v portugalštině právě „sal“.

Pro cesty na Kapverdy a dalších zahraničních destinací je třeba zařídit cestovní pojištění.

Spočítat cenu cestovního pojištění lze na tomto odkazu >

Z mezinárodního letiště vede prakticky jediná komunikace na ostrově. Lze po ní dojet z hlavního města Espargos do letoviska Santa Maria, které se nachází docela na jihu kapverdského ostrova Sal. Cestu lemuje nevídaná krajina posetá jeřáby a rozestavěnými budovami. Lehce to připomíná velké staveniště.

Kapverdský ostrov Sal na půl cesty k luxusu

Ještě před několika desítkami let byly Kapverdy a s nimi i Ostrov Sal zapomenutou měsíční krajinou s několika jednoduchými domky. Dnes ostrov protíná perfektní hladká asfaltka s několika kruhovými objezdy. Chybí jen další cesty, které by z objezdů odbočovaly.

ostrov-sal-9878491
Nová letoviska a resorty budované na ostrově Sal jen těží připomínají africký kontinent.

Kapverdské ostrovy leží v Atlantickém oceánu. Pověsti o vzniku Kapverd vypráví, že se Bohu rozsypaly z dlaní, když po Stvoření světa spráskl nad svým dílem ruce.

Kapverdy tvoří deset větších a pět malých ostrovů a ostrůvků, které se Evropanům skrývaly až do poloviny 15. století. Teprve roku 1495 byly Kapverdské ostrovy prohlášeny za součást portugalské koloniální říše. V područí Portugalců zůstaly Ostrovy zeleného mysu až do nabytí nezávislosti 7. července 1975. Kvetl zde především obchod s otroky, a to až do zrušení otroctví v roce 1865. Z obchodu s otroky také povstalo a profitovalo kapverdské hospodářství.

Dnešní Kapverdy těží především z rozvoje cestovního ruchu a sází na něj svou budoucnost. Od devadesátých let minulého století investuje kapverdská vláda za pomoci Evropské unie do rozvoje turistické infrastruktury. Došlo k výstavbě mezinárodních letišť a začalo se s budováním resortů a hotelových komplexů. V současnosti je prakticky celý kapverdský ostrov Sal rozprodán zahraničním investorům a další ostrovy Kapverd budou pravděpodobně následovat.

Nejlepší srovnání cestovního pojištění lze najít na portálu 123ruceni.cz.

Ostrov Sal – Kapverdy ve jménu peněz

Sal je ze všech ostrovů Kapverd nejnavštěvovanější. Stojí za to sednout na pár minut do letadla a přepravit se na sousední Boa Vistu. Ostrov Boa Vista prozatím většímu přílivu turistů odolává. Nabízí liduprázdné pláže, pusté hory a scenériemi písečných dun může splnit sny o zapomenutém ráji.

Je však jen otázka času, kdy turisté objeví i Boa Vistu. Pak se pomalu vytratí ona exotická atmosféra, na kterou kapverdský ostrov Sal už jen vzpomíná.

Boa Vista se svými liduprázdnými plážemi připomíná zapomenutý ráj.
Boa Vista se svými liduprázdnými plážemi připomíná zapomenutý ráj.

Nejtypičtější ukázkou proměny Kapverd západním směrem je město Santa Maria na jihu ostrova Sal. Všude kolem vznikají nová ubytovací zařízení všech možných velikostí a nejrůznější architektury. Některé jsou takřka hotové a k dokončení chybí jenom střecha, jiné jsou doslova v základech.

Spolu s penězi a přílivem evropské kultury se vytrácí ona pověstná africká spontánnost. Místní jsou čím dál víc vypočítaví a často přemýšlí, jak z bohatých turistů vytáhnout co nejvíce finančních prostředků.

Vůně Afriky pomalu mizí

Ostrov Sal sice už ztěží připomíná původní Kapverdy, trocha autenticity se však dá zažít i dnes. Stačí se zatoulat trochu hloub do spletitých uliček města Santa Maria a navštívit zakouřená a ušmudlaná obydlí místních. V tu chvíli cestovatel pozná, že je skutečně v Africe.

kapverdy-sal-9205484
Původní domky domorodců s pastelovou omítkou pomalu vytlačuje turistická infrastruktura.

V Santa Maria je pořád dostatek míst, kde se dá nasát trocha africké vůně. Tmavé průchody kontrastují s nově omítnutými domky, všude se motá plno prodavačů všeho možného a do toho turisté a auta západních značek. Výsledkem je pozoruhodná směs kultur.

Místní prodejci suvenýrů se stále snaží dodržovat tradiční obchodní rituál. Pokládají zdvořilostní otázky, hostí zákazníka čajem, dávají dárky a především smlouvají. Otázka je, zda se rituály dodržují ze zvyku či z povinnosti. Pozdrav „Hello, my friend, what’s your name?“ vytrvale opakují všichni obchodníci, jen to občas zní lehce flegmaticky.

Může se zdát, že spolu s výstavbou silnic a hotelů zmizela obyvatelům Kapverd z tváře jiskra. Žebrá se tu méně, avšak úsměvů také ubylo.

Obyčejný život kapverdského ostrova Sal

Životní úroveň obyvatelů Kapverd se ani zdaleka neblíží evropskému standardu. Na africké poměry se zde lidé mají výborně, nicméně na nákupy v drahých supermarketech se zde nikdo z místních nevydá. Stejně tak drahá auta s metalizovanými karosériemi neřídí běžní Kapverďané.

Z původního počtu milionu obyvatel dnes na Kapverdách nežije ani polovina. Velká část Kapverďanů emigrovala do Spojených států a Evropy. Důvodem bylo hlavně zrušení otroctví v roce 1876, které pro kapverdské hospodářství znamenalo velkou ránu.

kapverdsky-ostrov-sal-7253889
Na Kapverdách se dnes 95 % obyvatel se hlásí ke křesťanství, především k římskokatolické církvi.

Přesto Kapverďané zůstávají hrdým národem a na svůj původ jsou patřičně pyšní. Ze zahraničí běžně posílají peníze příbuzným, kteří zůstali na Kapverdských ostrovech, kde život není jednoduchý.

Kapverdské ostrovy se mohou pochlubit pestrou populací. Vedle potomků Portugalců žije na ostrovech řada přistěhovalců z kontinentální Afriky. Nejčastěji sem míří Senegalci, kteří pak pracují na stavbách hotelů a resortů. Kapverdský plat (průměrně kolem 350 € měsíčně) jim umožňuje živit početné rodiny v Senegalu. Obživou domorodých Kapverďanů je především obchod, práce ve službách nebo prodej suvenýrů.

Jedna věc je na Kapverdách a především na ostrově Sal patrná všude. Proti sobě stojí původní africko-portugalské tradice Kapverd a kultura Západu, která slibuje pohodlnější život, peníze a blahobyt. Portugalské tradice jsou viditelné i na souostroví Madeira.

Zatímco dříve byly na ostrovech běžné početné rodiny s deseti i více členy, dnes se počet dětí Kapverďanů pohybuje okolo čtyř. Na Kapverdách fungují veřejné školy, které jsou zdarma. Nadané děti z lépe situovaných rodin však často odcházejí za lepším vzděláním na univerzity do zahraničí.

sal-kapverdy-7895200
Dnešní obyvatelé Kapverd jsou potomky otroků a portugalských, janovských a nizozemských kolonizátorů.

Hladomor a bída slumů je pro obyvatele Kapverd naštěstí minulostí. Se sílícím vlivem západu však pomalu mizí i exotická africká atmosféra ostrova Sal. Snad nevyprchá úplně a nezbydou zde jen letoviska podobná Itálii a Chorvatsku.

Ostrov Sal Kapverdy – užitečné informace

Ostrov je 29,7 kilometrů dlouhý a 11,8 kilometrů široký, poměrně plochý, většinou s bílými plážemi. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol s názvem Monte Grande s výškou 408 metrů. Geologicky patří Sal k nejstarším z Kapverdských ostrovů, vznikl před 50 milióny let během erupce sopky, která je nyní neaktivní. Na ostrově je mezinárodní letiště Amílcar Cabral.

Co je dobré vědět před cestou na Kapverdský ostrov Sal:

  • hlavní město: Espargos
  • oficiální jazyk: portugalština a kreolština
  • měna: Kapverdské escudo
  • Časové pásmo: GMT – 1
  • mezinárodní předvolba: +238
  • napětí el. proudu: 220 V, dvouhrotové zásuvky, tzv. eurozástrčky

Na ostrově je možné platit platebními kartami. Funguje zde roaming i připojení na internet.

Počasí na ostrově Sal

Ač k tomu poloha Kapverd v tropickém podnebném pásu na první pohled svádí, počasí tady není během roku stejné. Liší se dokonce v rámci jednotlivých ostrovů. Souostroví je totiž roztroušeno na ploše zhruba 90 tisíc kilometrů a leží v dosahu Sahary.

kapverdske-ostrovy-sal-2440855
Kapverdský ostrov Sal je velmi oblíbený mezi surfaři.

Tomu také odpovídá vyprahlé klima Kapverdských ostrovů. Slunce zde svítí přes 300 dní v roce, teplota vody nikdy neklesá pod 20 stupňů a průměrná teplota vzduchu se celoročně pohybuje kolem 24 stupňů.

Rozmanité atlantské větry naštěstí přispívají ke snesitelným teplotám a úmorné vedro tady nepanuje ani v září, obvykle nejteplejším měsíci, kdy rtuť teploměru překračuje třicítky. Často tady z Afriky vane suchý a horký vítr zvaný harmattan.

Kapverdský strov Sal má v průměru 350 slunečných dnů v roce s převládajícími větry od severovýchodu. Jen málo dnů je oblačných a málokdy přinesou déšť. Deště bývají od července do poloviny října, nicméně stále nízké. Počasí ostrova Sal láká k návštěvě hlavně v říjnu a listopadu, kdy v Čechách sílí podzim.

TIP: Velmi příznivým podnebím pro dovolené po celý rok, především v zimě, je počasí v Egyptě, kde je po celý rok teplé počasí a tím láká mnoho turistů přes zimní měsíce. Podobně je to také v Kataru, jen v létě tam teploty šplhají až příliš vysoko. Ostrov Bora Bora je také ideální pro dovolenou v jakoukoli roční dobu.

Turistické cíle na kapverdském ostrově Sal

Hlavní turistická lákadla Salu jsou čtyři:

  • Buracona-magické oko
  • Santa Maria
  • Molo s rybím trhem v Santa Maria
  • Salinas

Malá okouzlující zátoka Buracona na severozápadě kapverdského ostrova Sal je pozoruhodnou oblastí. V těsné blízkosti azurově modrého oceánu se nacházejí vulkány, ze kterých stékají do vody lávové proudy, které vytvářejí zajímavá vulkanická jezírka.

kapverdy-ostrov-sal-9542752
Unikátní Buracona neboli magické oko láká turisty z celého světa.

Santa Maria je turisticky nejrušnější městečko na ostrově Sal. Je zde také největší počet hotelů na celých Kapverdech. Nechybí tu restaurace nabízející i čínskou kuchyni, indickou kuchyni či arabské recepty. V městečku jsou kavárny, kde se dá sednout na dobrou ranní kávu, pošta a spousta krámků a obchůdků. Santa Maria je plná pouličních prodavačů, kteří dokáží být až nepříjemně dotěrní.

Za návštěvu stojí rušné molo s rybím trhem v Santa Maria. Molo je vůbec nejznámější místo v Santa Marii. Každý den se tu koná rybí trh, prakticky v jakoukoliv hodinu zde někdo prodává ryby. Nejlepší je molo navštívit brzy ráno.

Oblíbeným místem je solný důl Salinas, ve kterém se dá také vykoupat. Jeho účinky na zdraví a kůži jsou blahodárné. Zachovaly se i zbytky původní lanovky, kterou se sůl přepravovala na pobřeží.

K lenošení nabízí kapverdský ostrov Sal bílé písčité pláže, kde se dá jen tak odpočívat, poslouchat audioknihy či popíjet letní drinky.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti