Kilimandžáro – nejvyšší hora Afriky, výška, výstup, kde je
Kilimandžáro v Tanzanii, ikonická a okamžitě rozpoznatelná hora, která dominuje krajině jako žádná jiná. Je nejvyšším vrcholem Afriky...
Číst víceKapverdy a jejich největší ostrov Sal se mění z obyčejného afrického ostrůvku na moderní letovisko. Přibývá hotelů, restaurací i možností sportovního vyžití. Kde leží Kapverdy? A na jaké jsou výlety na ostrově Sal?
Ostrov Sal se dříve jmenoval Llana či Plana, to znamená v portugalštině „plochý“. Současný název získal ostrov až v 18. století. Tehdy se v oblasti kapverdského ostrova Sal začala těžit sůl, a ta je v portugalštině právě „sal“.
Ostrov Sal lze nejlépe popsat jako ráj milovníků pláží. Je nejoblíbenějším ostrovem Kapverdských ostrovů a není divu. Díky zlatavým písečným plážím, které se noří do azurových vod, a několika skutečně velkolepým přírodním úkazům, Sal zcela určitě uspokojí mnoho typů rekreantů.
Shrnutí článku
Ostrov Sal je populární turistickou destinací, ovšem kromě resortů zde není mnoho místní kultury nebo tradic.
Ostrov Sal nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů a moderních penthousů s výhledem na oceán po cenově dostupné a útulné možnosti.
Kam na výlet? Sal je známý pro své zlatavé pláže a ideální podmínky pro sporty jako kitesurfing a potápění, s více než 350 slunečnými dny v roce.
Hlavní turistická místa zahrnují pláž Santa Maria, zátoku Buracona, rybí trh a solný důl Salinas s léčivými účinky.
Ostrov Sal se proměňuje z opuštěné krajiny na moderní letovisko, s nárůstem hotelů, restaurací a turistické infrastruktury.
Na křišťálově modré vodě Atlantiku leží půvabný ostrov Sal, součást Kapverdského souostroví. Pro ty, kteří touží po dokonalém spojení s exotickou krásou tohoto místa, je výběr správného ubytování klíčovým prvkem. Ostrov Sal nabízí rozmanité možnosti ubytování od luxusních hotelů až po útulné apartmány s dechberoucím výhledem na oceán. Zde je výběr pár z nich.
Pro ty, kteří chtějí na Kapverdách prožít nezapomenutelnou dovolenou, je pak volba správného ubytování klíčovým faktorem. Bez ohledu na preferovaný styl nebo rozpočet, hotely na ostrově Sal jsou připraveny poskytnout nejen pohodlí, ale i atmosféru plnou exotického kouzla.
Ještě před několika desítkami let byly Kapverdské ostrovy a s nimi i ostrov Sal zapomenutou měsíční krajinou s několika jednoduchými domky. Dnes ostrov Sal protíná perfektní hladká asfaltka a objevuje se zde jeden luxusní hotel za druhým.
Kde leží Kapverdy? Kapverdské ostrovy nazývané také jako Ostrovy zeleného mysu nebo Cape Verde leží v Atlantickém oceánu. Na mapě Kapverdských ostrovů je deset větších a pět malých ostrovů a ostrůvků, které se Evropanům skrývaly až do poloviny 15. století.
Teprve roku 1495 byly Kapverdské ostrovy prohlášeny za součást portugalské koloniální říše. V područí Portugalců zůstaly Kapverdské ostrovy až do nabytí nezávislosti 7. července 1975. Kvetl zde především obchod s otroky, a to až do zrušení otroctví v roce 1865. Z obchodu s otroky také povstalo a profitovalo kapverdské hospodářství.
Dnešní Kapverdy těží především z rozvoje cestovního ruchu a sází na něj svou budoucnost. Kapverdská vláda za pomoci Evropské unie investuje do rozvoje turistické infrastruktury.
Došlo k výstavbě mezinárodních letišť a začalo se s budováním resortů a hotelových komplexů. V současnosti je prakticky celý ostrov Sal rozprodán zahraničním investorům a další ostrovy Kapverd budou pravděpodobně následovat.
Sal (portugalsky „sůl“) je ostrov na Kapverdách. Ostrov Sal je turistickou destinací s bílými písečnými plážemi a více než 350 slunečnými dny v roce. Sal Cape Verde je známý celoročním provozováním kiteboardingu, velkou rezervací želv kareta, které se zde líhnou od července do září, a hudbou Cesaria Evory.
Hlavní město ostrova Sal, Espargos, se nachází v centru ostrova. Hlavní letovisko Santa Maria se nachází na jihu ostrova. Zde se rozkládá nekonečná zlatavá pláž, která se táhne podél pobřeží podél celého zálivu a směřuje k západní straně ostrova.
Sal je ze všech ostrovů Kapverd nejnavštěvovanější. Ostrov se pyšní bílými písečnými plážemi vhodnými ke koupání, surfování, kitesurfingu a potápění. Turistická infrastruktura je velmi dobře rozvinutá, podél pobřeží se nachází několik hotelů a letovisek.
Pokud chce člověk poznat autentickou africkou kulturu nebo místní život, na ostrově Sal příliš nepochodí. Celý ostrov je věnován výhradně cestovnímu ruchu a kromě resortů západního stylu zde není nic moc originálního.
Životní úroveň obyvatelů Kapverd se ani zdaleka neblíží evropskému standardu. Na africké poměry se zde lidé mají výborně, nicméně na nákupy v drahých supermarketech se zde nikdo z místních nevydá.
Z původního počtu milionu obyvatel dnes na Kapverdách nežije ani polovina. Velká část Kapverďanů emigrovala do Spojených států a Evropy. Důvodem bylo hlavně zrušení otroctví v roce 1876, které pro kapverdské hospodářství znamenalo velkou ránu.
Přesto Kapverďané zůstávají hrdým národem a na svůj původ jsou patřičně pyšní. Ze zahraničí běžně posílají peníze příbuzným, kteří zůstali na Kapverdských ostrovech.
Kapverdské ostrovy se mohou pochlubit pestrou populací. Vedle potomků Portugalců žije na ostrovech řada přistěhovalců z kontinentální Afriky. Nejčastěji sem míří Senegalci, kteří pak pracují na stavbách hotelů a resortů. Obživou domorodých Kapverďanů je především obchod, práce ve službách nebo prodej suvenýrů.
Jedna věc je na Kapverdách a především na ostrově Sal patrná všude. Proti sobě stojí původní africko-portugalské tradice Kapverd a kultura Západu, která slibuje pohodlnější život, peníze a blahobyt. Portugalské tradice jsou viditelné i na souostroví Madeira.
Zatímco dříve byly na ostrovech běžné početné rodiny s deseti i více členy, dnes se počet dětí Kapverďanů pohybuje okolo čtyř. Na Kapverdách fungují veřejné školy, které jsou zdarma. Nadané děti z lépe situovaných rodin však často odcházejí za lepším vzděláním na univerzity do zahraničí.
Hlavní turistická lákadla Salu jsou čtyři:
Malá okouzlující zátoka Buracona na severozápadě kapverdského ostrova Sal je pozoruhodnou oblastí. V těsné blízkosti azurově modrého oceánu se nacházejí vulkány, ze kterých stékají do vody lávové proudy, které vytvářejí zajímavá vulkanická jezírka.
TIP: Afrika ukrývá mnoho přírodních krás. Nespočet cestovatelů se vydává zdolat horu Kilimandžáro, jež se nachází v Tanzanii. Tato hora je označována jako pěší vrchol.
Santa Maria je turisticky nejrušnější městečko na ostrově Sal. Je zde také největší počet hotelů na celých Kapverdech. Nechybí tu restaurace nabízející i čínskou kuchyni, indickou kuchyni či arabské recepty. V městečku jsou kavárny, kde se dá sednout na dobrou ranní kávu, pošta a spousta krámků a obchůdků. Santa Maria je plná pouličních prodavačů, kteří dokáží být až nepříjemně dotěrní.
Za návštěvu stojí rušné molo s rybím trhem v Santa Maria. Molo je vůbec nejznámější místo v Santa Marii. Každý den se tu koná rybí trh, prakticky v jakoukoliv hodinu zde někdo prodává ryby. Nejlepší je molo navštívit brzy ráno.
Oblíbeným místem na výlet na ostrově Sal je solný důl Salinas, ve kterém se dá také vykoupat. Jeho účinky na zdraví a kůži jsou blahodárné. Zachovaly se i zbytky původní lanovky, kterou se sůl přepravovala na pobřeží.
Dovolená na Kapverdách je mezi lidmi rok od roku vyhledávanější. Každý, kdo na vlastní oči uvidí bílé pláže a měsíční krajinu ve vnitrozemí, pochopí proč. Navíc slunečné počasí tu panuje po celý rok. Na své si tu přijdou jak plážoví milovníci, tak vyznavači outdoorových aktivit.
Pro ty, kteří plánují dovolenou na Kapverdách, je užitečné se podívat na mapu Kapverdských ostrovů, aby získali lepší přehled o jednotlivých ostrovech a jejich atrakcích. Na mapě Kapverdských ostrovů lze objevit oblíbené ostrovy jako Sal, Boa Vista či Santiago, z nichž každý nabízí jedinečné zážitky.
Ať už člověk vyrazí na jakýkoliv ostrov, nebude zklamán a dostane pestrou směsici kultur. Mísí se tu africké, brazilské a portugalské vlivy. Zkrátka a dobře dovolená na Kapverdách rozhodně stojí za to.
Ostrov je 29,7 kilometrů dlouhý a 11,8 kilometrů široký, poměrně plochý, většinou s bílými plážemi. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol s názvem Monte Grande s výškou 408 metrů.
Geologicky patří Sal k nejstarším z Kapverdských ostrovů, vznikl před 50 milióny let během erupce sopky, která je nyní neaktivní. Na ostrově je mezinárodní letiště Amílcar Cabral.
Co je dobré vědět před cestou na Kapverdský ostrov Sal:
Na ostrově je možné platit platebními kartami. Funguje zde roaming i připojení na internet.
Ač k tomu poloha Kapverd v tropickém podnebném pásu na první pohled svádí, počasí tady není během roku stejné. Liší se dokonce v rámci jednotlivých ostrovů. Souostroví je totiž roztroušeno na ploše zhruba 90 tisíc kilometrů a leží v dosahu Sahary.
Tomu také odpovídá vyprahlé klima Kapverdských ostrovů. Slunce zde svítí přes 300 dní v roce, teplota vody nikdy neklesá pod 20 stupňů a průměrná teplota vzduchu se celoročně pohybuje kolem 24 stupňů. Což je ideální pro výlety po ostrově Sal.
Rozmanité atlantské větry naštěstí přispívají ke snesitelným teplotám a úmorné vedro tady nepanuje ani v září, obvykle nejteplejším měsíci, kdy rtuť teploměru překračuje třicítky. Často tady z Afriky vane suchý a horký vítr zvaný harmattan.
Kapverdský strov Sal má v průměru 350 slunečných dnů v roce s převládajícími větry od severovýchodu. Jen málo dnů je oblačných a málokdy přinesou déšť. Deště bývají od července do poloviny října, nicméně stále nízké. Počasí ostrova Sal láká k návštěvě hlavně v říjnu a listopadu, kdy v Čechách sílí podzim.
TIP: Velmi příznivým podnebím pro dovolené po celý rok, především v zimě, je počasí v Egyptě. Podobně je to také v Kataru, jen v létě tam teploty šplhají až příliš vysoko. Ostrov Bora Bora je také ideální pro dovolenou v jakoukoli roční dobu.
Publikováno: 7. 8. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz