Brescia – zajímavosti, co vidět, ubytování

Evropa
brescia-italie

Milovníci umění, přírody a dobrého jídla mají v Brescii (Itálie – Lombardie) zajímavostí opravdu mnoho. Historické centrum města je malé a sevřené, plné dlážděných uliček a krásných výhledů. Protože se všechny hlavní pamětihodnosti nacházejí kousek od sebe, lze vše bez problémů navštívit pěšky.

Provincia di Brescia s více než 3 200 letou historií je nádherným místem k objevování, a přesto zůstává jedním z nejcennějších skrytých klenotů Itálie. Pyšní se řadou monumentálních římských zřícenin, středověkým hradem na vrcholu kopce obklopeným benátskými hradbami, archeologickým areálem a muzejním komplexem zapsaným na seznamu UNESCO a dalšími úžasnými místy.

Každý milovník historie a umění by neměl váhat a vyrazit do Provincie di Brescia Itálie. Její navštěva je vhodná po celý rok, nehledě na tom, jaké je v Brescii počasí. Největší památky a zajímavosti Brescie jsou totiž kryté. Zaujme nejen překrásná katedrála Brescie, ale i nespočet nádherných náměstí a muzeí.

Skvělá místa na dovolenou nabízí i Erice. Sicilské město Erice patří mezi méně populární destinace v Itálii, díky tomu se může jednat o to více kouzelnější dovolenou. Nechce se vám příliš daleko? Podívejte se, kam na dovolenou v Česku.

Kde je Provincia di Brescia?

Italská Brescia leží na půli cesty mezi Milánem a Veronou a z obou měst se do ní dá dostat rychlovlakem za půl hodiny. Město se nachází jen kousek od Lago di Garda – největšího italského jezera. Brescia je skvělým cílem jednodenních výletů z Benátek, Bologne a Turína.

Zároveň je výbornou základnou pro delší italskou dovolenou protože je snadno dostupná z několika hlavních letišť v severní Itálii. Ubytování Brescie je velmi různorodé a každý si zde vybere. Je ideální na delší pobyt a současné cestování i do bližších velkých známých měst.

Díky svérázné geografii je Provincia di Brescia jedním ze skrytých tajemství severní Itálie. Brescie má jen problém, který spočívá v tom, že se nachází v blízkosti mnoha míst, která každý chce navštívit. Jezero Lago di Garda je vzdáleno necelých 30 kilometrů a jezero Como, Milán, Verona a Benátky jsou na dosah. Turisté tak mají tendenci mnohé zajímavosti Brescie přehlížet.

Ubytování Brescia

V Provincii di Brescia v Itálii – Lombardii a jejím okolí se nachází všechny druhy a typy ubytování, které vyhoví jakémukoli rozpočtu. Od báječných hotelů až po útulné penziony v historických budovách – každý si zde najde něco pro sebe. Zde je výběr nejoblíbenějších ubytovacích zařízení v Brescii:

  • AH Villa Glori: Tato vila vyniká klidným prostředím a krásnou zahradou, poskytující hostům únik z městského shonu.
  • Il Cantuccio di Gioia B&B: Příjemné B&B Il Cantuccio di Gioia nabízí domáckou atmosféru a prostorné pokoje pro pohodlný pobyt ve středu města.
  • Albergo Orologio: S výhledem na náměstí Piazza della Loggia, Albergo Orologio přináší kombinaci tradice a moderního komfortu pro návštěvníky, kteří ocení centrální polohu.
  • AC Brescia: Moderní hotel AC Brescia nabízí elegantní ubytování a vysoce kvalitní vybavení pro náročné cestovatele.
  • Mansardina dei Numeri: Tato půvabná mansarda nabízí útulné ubytování se stylovým designem, ideální pro romantický pobyt v srdci města.

Ubytování Brescia lze pohodlně vyhledávat například na webu Booking.com, kde jsou hotely seřazené podle vybavení a ceny. Provincia di Brescia nabízí opravdu nespočet levných i luxusních hotelů, ze kterých si vybere úplně každý.

Náměstí Piazza della Loggia

Náměstí Piazza della Loggia patří k nejmalebnějším náměstím v severní Itálii. Připomíná benátskou historii Brescie s kolonádami z 15. století od Sansovina a Palladia. Půvabná Loggia (radnice) na jeho západním konci byla zahájena v raně renesančním stylu v roce 1492 a zcela dokončena až v roce 1674, s okny od Palladia.

Naproti, nad dlouhou kolonádou, stojí obří hodiny z roku 1581, na jejichž vrcholu jsou dva „Macc de le ure“ (blázniví časoměřiči) ze dřeva a potažené kovem. Dlouhý palác na jižní straně, Monte di Pietà, má nad vchodem krásnou lodžii v benátském stylu. Náměstí a nedaleká Via X Giornate jsou oblíbenými místy pro nákupy v Brescii.

Nová katedrála Brescia (Duomo Nuovo) a Rotonda

Vedle sebe stojí v dramatickém kontrastu stará a nová katedrála Brescie, ta druhá byla postavena v 17. století a v roce 1825 k ní byla přistavěna centrální kopule. Daleko zajímavější je její předchůdkyně, které se pro její tvar připomínající buben přezdívá Rotonda.

Uvnitř této mohutné katedrály z 11. až 12. století se nachází vyřezávaný sarkofág z červeného mramoru, vyřezávané dřevěné chórové lavice a schodiště vedoucí dolů do krypty, vybudované v 9. až 11. století jako součást první baziliky. Nalézají se zde kousky římských kamenických prací, které byly recyklovány při její stavbě.

Vlevo je vidět stará katedrála, která tvoří kontrast s tou novou v pozadí.

Hrad Brescia – Castello

Hrad Brescia, symbol města, stojí na kopci, na místě, kde bylo v době bronzové první osídlení města. Tento hrad je jeden z největších v Itálii a je dokonale zachovalý.

Návštěva tohoto komplexu je příležitostí seznámit se s historií Brescie. V roce 1849 byl hrad dějištěm střetů s rakouskou armádou a v roce 1945 zde byli zastřeleni někteří příslušníci odboje. Dnes návštěva hradu zahrnuje dvojitý padací most, procházku kolem pevnosti, nádherné panorama, prohlídku podzemí a dvě muzea: Muzeum zbraní a Muzeum Risorgimenta.

Muzeum zbraní obsahuje jednu z nejucelenějších sbírek evropských zbraní a zbroje. Návštěvníci zde mohou obdivovat například luxusní brnění, upravená s reliéfním zdobením, a bohatou sbírku palných a bílých zbraní.

Muzeum Risorgimento naopak podrobně líčí 10 dní Brescie proti Rakušanům v roce 1849 a všechny události od druhé italské války za nezávislost. Vše prostřednictvím dokumentů, památek, obrazů a předmětů denní potřeby.

hrad-brescia-8617095
Hrad Brescia je dodnes ve výborném stavu a láká návštěvníky z celého světa.

Náměstí Forum (Piazza del Foro) a římské divadlo

Když člověk stojí na tomto malém náměstí, může si téměř představit, že je zde v prvních stoletích po Kristu, kdy Římané stavěli ve svém severním městě Brixii velkolepé klasické budovy. Bylo to rušné fórum, z něhož se dochovalo dost působivých pozůstatků. Turisté si dnes mohou udělat představu o jeho velkoleposti.

Stojí na části římské hlavní silnice Decumanus Maximus, což je dnes Via dei Musei. Je zde k nalezení původní chodník s výlohami obchodů vykopaný na jedné straně náměstí. Díky všem zachovalým pozůstatků se řadí mezi nejzajímavější historické památky Brescii.

Vedle obnoveného Kapitolu, který se tyčí nad ním, si lze prohlédnout Teatro Romano ze 3. století a zbytky římské Východní brány. Zbytky baziliky z 1. století jsou začleněny do zdi na přilehlém náměstí Piazza Labus.

Kapitol Brixie (Tempio Capitolino)

Brixia byl v římských dobách starověký název města Brescia. Z tohoto důvodu se ve městě dodnes nacházejí pozůstatky římských staveb, včetně divadla, městského fóra a Kapitolského chrámu, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Tento chrám byl srdcem římského města a byl zasvěcen třem hlavním římským bohům: Jupiterovi, Juno a Minervě. Dnes lze obdivovat pozůstatky chrámu s řadou korintských sloupů a uvnitř nádherné polychromované mramorové podlahy s geometrickou výzdobou z 1. století n. l..

Ve skutečnosti je to, co návštěvníci mohou v Brescii vidět nyní, rekonstrukce, která proběhla v devatenáctém století. To je vidět například na rozdílných barvách sloupů, které podpírají polovinu chrámu.

kapitol-brescie-4266867
Před samotnou budovou kapitolu se nachází tyto nádherné korintské sloupy.

Muzeum v Santa Giulia

Nejzajímavější částí Brescii je procházka po Via dei Musei přes staré římské fórum a jeho antické památky až k tomuto úžasnému muzejnímu komplexu, který sídlí v bývalém benediktinském klášteře. Jedná se o jednu z největších zajímavostí Brescie. Pod klášterem, který je vybaven chodníčky k prohlídce, se nacházejí římské domy s mozaikovými podlahami.

Mezi antickými artefakty, mezi nimiž jsou oltáře a architektonické fragmenty z 1. století př. n. l. až 5. století n. l., je i vynikající dvoumetrové bronzové okřídlené vítězství. Šperky a zlaté práce v klenotnici podtrhuje zlatý Desideriův kříž z 8. století.

Umění a architektura z období středověku a benátské éry Brescie doplňují obraz do období pozdní gotiky a renesance. Turisté si nesmí nechat ujít lombardské a románské kostely a honosně freskami vyzdobený sbor jeptišek. Málokteré muzeum má takový rozsah, tak dobře vystavený, a málokdy může muzeum podat tak úplný a přesvědčivý obraz dvou tisíciletí historie města.

muzeum-brescia-6279917
Tento krásný Desiderův kříž prosvětluje celou klenotnici.

Svatá Marie Milosrdných sester

V místě, které je tak charakteristické římskou a renesanční érou, je překvapením vstoupit do kostela Santa Maria della Carità. Místní mu říkají jednoduše La Carità. Je neokázale barokní, se zlatem obklopenými oltářními obrazy a stěnami plnými fresek. Ty se stupňují v kopuli, kde vytvářejí iluzi honosných architektonických prvků. Ale všechno je to trompe-l’oeil, který má oklamat oko.

Broletto a náměstí Piazza Paolo VI

Na náměstí Piazza Paolo VI vedle katedrály Brescia Duomo Nuovo, která kontrastuje se svým leskem ze 17. století téměř stejně ostře jako Rotonda na druhé straně, se nachází Broletto z 12. století. To byla stará radnice, ke které byla asi o 100 let později přistavěna čtvercová věž Poncarali.

Pilíře u Porta Orientale, vchodu do Broletta, jsou z egyptské žuly. Pocházejí z římské doby a dříve byly vstupem do další katedrály Brescie, zbořené San Pietro de Dom. Z bývalého kostela byly zachráněny také hodiny uvnitř na nádvoří.

Náměstí Piazza Paolo VI je oblíbeným místem pro setkávání. Na jedné straně ho lemují kavárny na chodníku, odkud je dobrý výhled na Broletto a starou i novou katedrálu Brescie.

Na náměstí Paola VI. se nachází Fontana della Minerva s nádhernou řeskou sochou.

Santa Maria dei Miracoli (kostel sv. Marie)

Kostelík Santa Maria dei Miracoli byl poškozen během bombardování za druhé světové války a uvnitř byl značně opraven. Jeho pozoruhodná fasáda ale byla v době bombardování zakryta lešením a zůstala nedotčena. Elegantní raně renesanční portikus a fasáda jsou pokryty složitě vyřezávanými mramorovými reliéfy z 15. století.

Jméno a zasvěcení kostela pochází z fresky Madony s dítětem před domem, který na místě stával. V době morové epidemie na konci 14. století měla freska údajně zázračnou moc a vzbudila takový rozruch, že katolická hierarchie pozemek koupila a kostel postavila.

Velké divadlo v Brescii

Teatro Grande di Brescia (Velké divadlo) bylo založeno v roce 1640 a dnes je nejvýznamnějším divadlem a zajímavostí Brescie. Od konce 19. století se v něm uvádějí nejslavnější lyrická díla italské tradice.

V dubnu a květnu se zde koná Mezinárodní klavírní festival a každoročně v červnu Operní festival, kde lze jednou za celý den zdarma navštívit nejslavnější díla operní tradice. Divadlo je možné navštívit po předchozí rezervaci a umožňuje poznat historii a nádheru těchto míst.

Místnost se sochami nese název podle 16 sádrových soch nejvýznamnějších italských umělců včetně Giuseppe Verdiho. Foyer je místnost s honosnou výzdobou z roku 1700.

Divadlo zahrnuje pět řádů lodžií a dominuje mu červená barva tapiserií a řada dekorací ze zlata a slonoviny. Strop je rovněž zdoben freskami a zlacenými štuky.

Podzemí Brescie

Na turistické mapě Provincie di Brescia je vidět řeka Mella, která protéká podél západní strany města. Co však není vidět, je množství podzemních potoků a kanálů, které protékají pod jeho ulicemi. Před třemi staletími to byly otevřené vodní toky, které měly zásadní význam pro průmysl a hospodářství města. Postupně byly přemostěny, zastavěny a skryty.

Jejich existence byla do značné míry zapomenuta, dokud Brescia Underground, vědecká a vzdělávací organizace, která se věnuje jejich výzkumu, nezačala vzbuzovat zájem veřejnosti o skrytou historii Brescie. Výsledky jejich práce si lze prohlédnout na 13 směrovkách rozmístěných po městě, které podrobně popisují polohu a historii některých z nich.

V ulici Via San Faustino se do jedné z nich lze podívat skrze zesílenou skleněnou šachtu. Brescia Underground nabízí také dvě prohlídky. Jednu převážně nadzemní, která popisuje historii vodních toků, a delší prohlídku, při níž se mohou prozkoumat skutečné tunely a podzemní toky. Pdobně lze prozkoumat například katakomby v Palermu.

Co navštívit v okolí Brescie?

Jezero Iseo (Lago d’Iseo): Na břehu tohoto krásného alpského jezera se nachází několik zajímavých měst, včetně malého přístavu Iseo, kde stojí za zastávku románský kostel z 12. století a malý hrad. Nejvýraznějším prvkem jezera je však hustě zalesněný ostrov Monte Isola, který se strmě zvedá do výšky téměř 609 metrů a je korunován poutním kostelem Madonna della Ceriola.

Skalní rytiny v Naquane: Severně od jezera Iseo se v údolí Val Camonica nachází spousta prehistorických skalních rytin, které zobrazují každodenní život lidí, kteří zde žili v období paleolitu. Národní park Naquane v Capo di Ponte je jedním z několika míst, kde si lze tyto rytiny, které jsou zařazeny do skupiny světového dědictví UNESCO, prohlédnout.

monte-isola-4433372
Výstup na ostrov monte Isola je sice náročnější, ale stojí za to.

Počasí Brescia – kdy navštívit?

Brescia je celoročně skvělou destinací pro jednodenní výlet nebo delší pobyt v italské Lombardii. Bez ohledu na roční období je toto krásné město s římskými zříceninami, hradem na vrcholu kopce a nádhernými muzei velmi zajímavým místem k návštěvě.

Toto místo může turista navštívit bez ohledu na to, jaké je v Brescii počasí, protože téměř všechny její památky jsou zastřešené. Návštěva Brescii Itálie je nejlepší na jaře, kdy se všechno zazelená. Teploty se pohybují mezi počasím na lehkou bundu a krátký rukáv a vzduch je velmi příjemný.

Konec léta a začátek podzimu jsou také velmi krásné s příjemnými teplotami a nepříliš častým deštěm. Listopad a prosinec přinášejí příslib krásných italských Vánoc. Zimy mohou být chladné a sychravé s občasným sněžením, proto je lepší hledat útočiště v mnoha městských památkách. Dokonce tam nebudou ani davy lidí.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti