Toruň, Polsko – výlety, zajímavosti, informace

Evropa

Toruň je malebné město na břehu řeky Visly v severním Polsku. Je jedním z nejživějších a nejkrásnějších historických měst ve střední Evropě. Toto překrásné město je známé svou bohatou historií, architekturou z období středověku a vynikající kuchyní. Co vidět v Toruni?


Obsah článku

  • O Toruni – poloha, slavní rodáci
  • Ubytování Toruň – tipy na hotely a apartmány
  • Co vidět v Toruni – Muzeum Mikuláše Koperníka, Toruňská Katedrála, planetárium a další
  • Toruň výlety – co dělat v okolí města
  • Počasí Toruň – nejlepší doba na návštěvu

Polská Toruň je jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Její staré město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Toruň byla jedním z mála měst v zemi, která během druhé světové války neutrpěla žádné škody, ale tím její kouzlo nekončí.

TIP: Nejen sousední země nabízí krásná města. Podívejte se na nejhezčí města v ČR a nechte se inspirovat.

O Toruni – městě v Polsku

Toruň je malé, krásné pohádkové město a patří k oblíbeným městům v Polsku. Díky středověké architektuře, kostelům v barokním stylu a historii spojené s křižáckým řádem a rytířstvím se turisté mohou po Toruni procházet jako v jednom z románů Zaklínač od polského spisovatele Andrzeje Sapkowského.

Toruň, chráněná hradbami a branami na pravém břehu Visly, je cihlové město, které dalo světu Mikuláše Koperníka. Muž, který určil Slunce jako střed sluneční soustavy, se zde v roce 1473 narodil a v katedrále se dodnes nachází křtitelnice, v níž byl pokřtěn.

Toruň leží 200 km západně od Varšavy (hlavního města Polska), 170 km jižně od Gdaňsku a 50 km východně od Bydhoště. Mezi další oblíbené turistické destinace v Polsku patří například přímořské Sopoty, Kielce, Wroclav, Kolobřeh nebo Štětín – významné přístavní město.

Do města se dá dostat velmi snadno díky četným vlakovým a autobusovým spojům z mnoha míst v Polsku. Nejbližší letiště se nachází v Bydhošti.

Toruň není jen o krásné architektuře, ale také o skvělé gastronomii. Město je známé svými tradičními polskými pokrmy, jako jsou pierogi (plněné knedlíky), kielbasa (polská klobása), a obzvláště sladkými dobrotami, jako je piernik (polský medový dort) a toruňské pierniki (kořeněné perníčky).

Ubytování Toruň

Toruň, polské město bohaté na historii a kulturu, nabízí širokou škálu ubytovacích možností. Níže uvádím několik hotelů, které poskytují pohodlné a stylové ubytování:

Luna Apartment Toruń

  • Tato apartmá nabízejí moderní design a pohodlné vybavení, což z nich činí ideální místo pro ty, kteří hledají soukromí a flexibilitu během svého pobytu.

B&B Toruń

  • S důrazem na pohostinnost a příjemnou atmosféru poskytuje B&B Toruń útulné ubytování ve městě.

Petite Fleur Toruń

  • Tento hotel vyniká svým jedinečným stylem a pohodlným prostředím, které přináší hostům příjemný pobyt.

Apartamenty Centrum Parking

  • S centrální polohou a možností parkování poskytují tyto apartmány pohodlné a dobře dostupné ubytování pro návštěvníky města.

Loft Szewska 6

  • Jedná se o stylový loft s moderním designem a kompletním vybavením, který nabízí zajímavý a komfortní pobyt.

Toruňská nabídka ubytování je různorodá, umožňující každému návštěvníkovi najít ideální místo pro strávení svého času v tomto historickém polském městě.

Co vidět v Toruni

V Toruni, malebném středověkém městě na severu Polska, je mnoho zajímavých míst a památek, které stojí za návštěvu. Zde je seznam několika hlavních atrakcí, které při návštěvě Toruni vynechat:

Staroměstská radnice

Toruňská Staroměstská radnice je jedním z největších děl světské středověké architektury v Evropě. Pochází z poloviny 13. století, ale trvalé dílo vzniklo v 90. letech 13. století pod dohledem německého velmistra Konráda z Wallenrode.

V této době byla polská Toruň na vrcholu své slávy jako hanzovní město a velikost a velkolepost radnice odráží toto sebevědomí. V té době bylo přízemí a nádvoří určeno pro obchodníky, zatímco vládní rozhodnutí se přijímala o patro výše.

V dnešní podobě má Staroměstská radnice manýristickou architekturu po přestavbě na počátku 17. století. Uvnitř se nachází muzeum historie města a na vrchol věže, nejstarší části budovy, se lze probojovat po schodech, odkud je úchvatný výhled na Staré Město.

Radniční věž poskytuje nádherný výhled na celou Toruň.

Rynek Staromiejski – Staroměstské náměstí

V letech 1252-1259 bylo v Toruni vytyčeno pohádkové centrální náměstí, kde to všechno začalo. Ve středověku se podél západní fronty konaly turnaje a na pranýři se popravovalo a trestalo. Pozoruhodná radnice sklízí chválu, ale neměl by nikdo opomenout ani historické měšťanské domy pro obchodníky a šlechtu a několik dalších menších památek na náměstí.

Jednou z nich je Artusův dvůr, kdysi centrum společenského a politického života kupců v Teutonském městě, nyní s novorenesanční fasádou z konce 19. století. V č. p. 26 pak stojí pohledná budova Hlavní pošty, postavená v 80. letech 19. století v době německého císařství, s novorenesančním štítem, který doplňuje radnici.

Toruňská katedrála

Při pohledu na tento pozdně gotický zázrak na ulici Ulica żeglarska je těžké nevycházet z úžasu nad mohutnou západní věží. Zájemci o středověkou historii budou chtít jít pomalu, protože v katedrále je spousta uměleckých a historických památek.

Přednostně si turisté musí prohlédnout fresky v kněžišti pocházející ze 14. století a zobrazující Ukřižování a Poslední soud. Na Koperníkovo téma se v kapli věnované tomuto astronomovi nachází křtitelnice ze 13. století, která byla použita při jeho křtu v roce 1473, a také busta z 18. století a náhrobní pomník.

Nahoře ve věži je k vidění Tuba Dei (Boží trubka), největší polský středověký zvon, který váží téměř 7,5 tuny a byl ulit v roce 1500.

Katedrála krásně zapadá mezi historickou architekturu města.

Živé muzeum perníku

V sýpce z počátku 19. století na Starém Městě se nachází funkční rekonstrukce renesanční pekárny. V tomto prostředí lze vidět tradiční způsob výroby perníku a zúčastnit se ho. Ta bude zahrnovat prosévání mouky a odměřování koření a následné pečení těsta ve starých dřevěných formách.

Po celou dobu návštěvníci uslyší fascinující postřehy a nebude nouze o vtipy od perníkářského mistra, učňů a ježibaby a na závěr si každý odnese domů vlastní kousek perníku.

V roce 2014 byla otevřena nová expozice, která ukazuje, jak se výroba perníku na přelomu 19. a 20. století zprůmyslnila, se souborem původních německých strojů a forem.

Dům pod hvězdou

Tento italský barokní dům je ze všech památek na Staroměstském náměstí asi nejpůvabnější. Budova je mnohem starší než její fasáda ze 17. století, byla postavena v roce 1200. Později v něm žil italský humanista a spisovatel Filippo Buonaccorsi, vychovatel synů krále Kazimíra IV. Jagellonského na konci 15. století.

Detailně propracované štuky s motivem ovoce a květin však pocházejí až z roku 1697 a název budovy je odvozen od zlaté hvězdy na vrcholu štítu na fasádě, která sem byla umístěna při této přestavbě.

Interiéry s bohatě vyřezávanými dřevěnými schody a malovanými stropními trámy jsou stejné jako v 18. století. K vidění je také senzační sbírka malířství, sochařství a užitého umění z Číny, Indie, Japonska, Vietnamu a Koreje.

Zřícenina teutonského hradu

Po uvědomění, že byl v roce 1454 vypleněn během povstání proti německému řádu, není divu, že ze starého německého hradu východně od Starého Města zbylo jen málo. Místo bylo většinou zapomenuto až do 60. let 20. století, kdy vykopávky vynesly na světlo podzemní komnaty, které byly zpřístupněny návštěvníkům.

Lze vstoupit do kuchyně a dozvědět se něco o stravě rytířů a podívat se, co by se v běžném dni nacházelo ve spíži. K dalším zajímavostem patří ložnice, kde návštěvníky informační tabule seznámí s denním režimem řádu, a také obnovené sklepení a aktivní mincovna v podhradí. Ve zřícenině staré kaple se nachází také sada replik obléhacích strojů.

V Polsku se nachází řada krásných a malebných hradů, které stojí za návštěvu. Jeden z hradů nabízí město Malbork. Ten nabízí kromě impozantní historie také řadu pověstí a pověr. Další kouzelné středověké místo hodné návštěvy je hrad Czocha, který se nachází v okolí města Wrocław (Vratislav).

Ačkoliv z hradu zbylo málo, stále jsou důvody, proč ho navštívit.

Rynek Nowomiejski – Novoměstské náměstí

V tak starém městě, jako je Toruň, je pojem „nové“ relativní, protože toto náměstí bylo založeno v roce 1264 na východním konci Starého města. Kdysi bývalo centrem samostatného města a Novoměstské náměstí mělo vlastní radnici, která ztratila svůj status, když se obě města v 15. století spojila, a v 19. století byla zbourána.

Vzhledem ke svému stáří působí Novoměstské náměstí, které má rozměry 95 x 95 metrů a je ze všech stran ohraničeno krásnými fasádami měšťanských domů, skutečně velkolepě. Ty jsou ve směsici slohů, od gotiky přes renesanci, baroko až po neoklasicismus.

V č. p. 17 na severní straně a v č. p. 8 na západní straně jsou dva krásné barokní měšťanské domy, oba bývalé hostince s interiéry sahajícími až do 15. století.

Šikmá věž v Toruni

V jihozápadním rohu středověkého opevnění Toruně se nachází věž, která je více než pokřivená. Stavba z červených cihel z konce 13. století se od řeky odklání o 1,46 metru, takže visí nad ulicí pod ní.

Šikmá věž, ve které je nyní hostinec, se začala naklánět hned po svém vzniku, protože byla postavena na nestabilní jílovité půdě. A jak si asi každý umí představit, kolem budovy se vyprávějí legendy.

Jedna hravá historka vypráví, že se věž kdysi přátelila s Vislou, takže se k ní řeka přiblížila. Ale jak se řeka přibližovala, začala podemílat zdi. A když věž prosila řeku, aby se k ní moc nepřibližovala, protože by mohla spadnout, řeka zakřičela: „Tak padej dolů!“, polsky „Toruń“. Tento výkřik se ozýval krajinou a slyšeli ho i lidé cestující kolem města, a tak se dostal i na mapy.

Toruňské sýpky

Množství sýpek v ulicích Toruně je jasným důkazem středověké moci města. Tyto gotické stavby pocházejí z doby, kdy bylo město od 13. do 15. století členem hanzy. Z doby, kdy byla Toruň, město v Polsku, na vrcholu své moci, jich zbylo 30, což je téměř o 100 méně, a sýpky byly většinou upraveny jako obydlí.

Od toruňských činžovních domů je možno je rozeznat podle hustě řazených půlkruhových otvorů ve zdech. Nejlepší příklady se nacházejí na ulicích Ulica Rabiańska, Ulica Mostowa a Ulica Ciasna.

V Toruni těchto sýpek již moc nezbylo, ale je na ně krásná podívaná.

Toruň – Koperníkův odkaz

Mikuláš Koperník, světoznámý astronom, který dokázal, že Slunce je středem vesmíru, se narodil v polské Toruni v roce 1473 v domě na ulici Kopernika 15 (dnes se zde nachází muzeum věnované této významné osobnosti, kde se návštěvníci mohou dozvědět více o jeho životě a díle).

Město v Polsku Toruň je plné památek a míst spojených s tímto velkým astronomem a mnohé z nich lze navštívit. Kromě výše zmíněného muzea patří mezi další místa spojená s Mikulášem Koperníkem katedrála, kde byl pokřtěn a kde je nejstarší pomník na světě věnovaný jeho osobě (pochází z roku 1766), nebo nejpopulárnější z toruňských soch – Mikuláš Koperník stojící před radnicí.

Po tomto významném občanu města Toruně byla pojmenována také místní univerzita a továrna na perník. Sám Koperník ale patří mezi absolventy univerzity v Bologni.

Pomník Mikuláše Koperníka – Toruňská radnice

Na pětimetrovém podstavci stojí v dvojnásobné životní velikosti Toruňský Koperník a je oblečen v akademickém oděvu. V levé ruce drží astroláb, zatímco ukazováček pravé ruky z pochopitelných důvodů ukazuje k nebi.

Pomník byl vztyčen v roce 1853 po více než 14 letech shánění finančních prostředků a příprav. Na podstavci je nápis německého polyhistora Alexandra von Humboldta: „Nicolaus Copernicus Thorunensis, terrae motor, solis caelique stator“ („Mikuláš Koperník z Thorunu, hybatel země, zastavovač slunce a nebes“).

Tato velkolepá socha se nachází před radnicí.

Fontána Cosmopolis

Další důstojná pocta Koperníkovi se nachází na západním okraji Starého Města, vedle univerzitní budovy Harmonica.

Fontána, kterou navrhl místní umělec Zbigniew Mikielewicz, byla zapnuta v roce 2008 a inspirovala se Koperníkovým zásadním dílem „O obězích nebeských sfér“. Žulovým podstavcem vystřeluje 113 trysek, které vykreslují dráhy planet, Merkuru, Venuše, Země, Marsu, Jupiteru a Saturnu.

Ty jsou upevněny kolem nejvyššího centrálního paprsku, vysokého pět metrů a představujícího Slunce. V létě fontána pořádá od 21:00 do 00:00 čtyři světelné a zvukové show. Ty jsou ozvučeny hudbou, kterou speciálně pro památku napsal skladatel Krzesimir Dębski, a také motivy z filmů Gladiátor a Love Story.

Planetárium

Vzhledem k tomu, že je Toruň město, kde se narodil Koperník, je správné strávit chvíli přemýšlením o vesmíru. Planetárium bylo otevřeno v roce 1994 a sídlí v přestavěné gotické budově z roku 1860. Lze zde shlédnout pět anglicky mluvených pořadů na témata jako Sluneční soustava a největší známé objekty ve vesmíru.

Moderní projektor planetária byl vyroben německou optickou značkou Zeiss a promítá obraz na kopuli o průměru 15 cm, která je jednou z největších v Polsku.

V přízemí budovy se nachází Orbitárium, celé věnované misi Cassini, která před deseti lety přenesla snímky Saturnu a vysadila sondu Huygens na jednom z jeho měsíců, Titanu.

Město Toruň – výlety

V okolí Toruně není nouze o památky spojené s Koperníkem, ale město nabízí i další, které turisty zaujmou. Toruň založil řád německých rytířů, a když byl v 60. letech 20. století vykopán jejich hrad, byly odhaleny skryté podzemní komnaty.

Ve středověku bylo město také součástí Hanzy, která se rozprostírala po celé Evropě, a mnoho jeho kupeckých domů a historických sýpek je pozůstatkem z doby, kdy ve 14. a 15. století obchod vzkvétal.

Vzhledem k tomu, že centrum Toruně není příliš velké a většina nejzajímavějších míst v Toruně se nachází blízko sebe, lze si město prohlédnout za jeden den. Doporučuje se však strávit v něm trochu více času, aby si turisté mohli město pořádně poznat, navštívit některé z muzeí a vydat se na jednodenní výlety z Toruně a poznat i blízký region.

Toruň je tak skvělým místem, kam na výlet do Polska.

Počasí Toruň

V Toruni jsou příjemná léta s částečnou oblačností a dlouhé, mrazivé, sněhové, větrné a většinou zamračené zimy. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od -4 °C do 24 °C a jen zřídkakdy je nižší než -13 °C nebo vyšší než 30 °C. Počasí Toruně není nijak hodně odlišné.

Na základě hodnocení cestovního ruchu je nejlepší roční období pro návštěvu Toruně počasí v době od poloviny června do konce srpna.

Co navštívitDovolenáInformacePolskoZajímavosti