Wrocław (Vratislav) – zajímavosti, památky

Evropa

Wrocław je čtvrté největší město v Polsku a hlavní město Dolnoslezského vojvodství. Město, které bylo ve středověku postaveno na několika ostrovech, má dodnes mnoho krásných mostů a překrásnou architekturu. Rynek (centrální náměstí) lemovaný barevnými budovami je jedním z nejoblíbenějších cílů města.

Wrocław se česky nazývá Vratislav a je ženského rodu. Stále častěji se lid přiklání k názvu Wrocław, i když je možné použít v Česku obě jména. Metropole Dolního Slezska vítá s otevřenou náručí nejen sousedy z Čech, nýbrž všechny turisty ze všech koutů světa.

V Polsku se skrývá mimo Vratislav i spousta dalších oblíbených destinací se zajímavou historií. Dalšími oblíbenými polskými městy, které stojí za to navštívit, jsou například Sopoty, Kielce, Gdaňsk, Toruň nebo Štětín nacházející se v blízkosti Baltského moře.

Ubytování – Wrocław

Ve Vratislavi, Polsko, čeká na návštěvníky široká škála ubytovacích možností. Následující čtyři hotely zaručují příjemný pobyt ve městě.

 1. Wyndham Wroclaw Hotel
  Luxusní hotel v centru města s komfortními pokoji a prvotřídními službami.
 2. Haston Old Town Hotel
  Umístěný ve starém městě, tento hotel nabízí autentický zážitek s moderním pohodlím.
 3. Apartamenty Sky Tower
  Elegantní apartmány v nejvyšší budově ve Vratislavi s úchvatným výhledem.
 4. Vice City Hostel
  Hostel s mladistvou atmosférou a cenově dostupným ubytováním pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Vratislavské hotely nabízejí širokou škálu možností pro každého cestovatele. Od luxusního ubytování po pohodlný hostel, každý návštěvník má možnost vybrat si ubytování podle svých preferencí a rozpočtu.

Město si během války a za povodní prošlo tvrdou historií

Po staletí ve Wrocławi žili Němci. Během druhé světové války došlo ke zničení zhruba 70 % zástavby. Po válce do zdecimovaného města přišly tisíce vysídlených Poláků a Němci byli odsunuti. Vlivy různých obyvatel tohoto města se odrážejí ve Wrocławské architektuře s obřími germánskými kostely, zámky ve vlámském stylu a barokními paláci. Podobný osud potkal také polský Gdaňsk, u kterého druhá světová válka začala.

Cestovní pojištění není radno podceňovat ani při návštěvách sousedních států. To nejlepší umí vybrat online kalkulačka.
Spočítat cestovní pojištění online >

Poslední markantní přestavba města proběhla po katastrofálních záplavách v roce 1997, kdy se většina centra ocitla pod vodou. Následná rekonstrukce vdechla Starému Městu nový svěží život a nyní působí modernějším dojmem. Město také aktivně oslovuje zahraniční investory v oblasti technologií a financí. To spolu s živou univerzitní scénou dodává Wrocławi energickou atmosféru.

Wrocław v kostce

Wrocław, neboli Vratislav – Polsko, je milována a je snadné pochopit proč. Toto úctyhodné město s idylickou polohou na řece Odře je tvořeno 12 ostrovy, 130 mosty a zelenými parky na břehu řeky. Pohled na mapu Wrocławi dává členitosti města za pravdu.

wroclaw-most-9682915
Jeden z desítek mostů přes řeku Odru spojující vratislavské břehy.

Nádherně zachovalý Katedrální ostrov je lahůdkou pro milovníky gotické architektury. Wrocław památky opečovává velmi svědomitě. Navzdory modernímu životu si město zachovalo svůj historický šarm se zámky, mosty a říčními ostrovy, díky nimž si vysloužilo pověst Benátek severní Evropy. Indické Benátky naopak sídlí ve Šrínagaru.

Wrocław je přímo nabitá útulnými kavárnami, restauracemi a hotely. K tomu lze dále připočítat obrovské množství míst, kde je možné nakupovat a bavit se. Milovníci fotbalu si nenechají ujít sportovní utkání polského týmu Śląsk Wrocław, jenž je zde na domácí půdě. Není těžké uvěřit, že je toto město mezi návštěvníky tak populární.

Město je vyhlášené také díky koňským dostihům. Wrocław své závodiště slavnostně otevřela v roce 1907 a svého vrcholu dosahovalo v padesátých letech. V dobách své největší slávy se na dostihy Wrocław chodilo dívat několik desítek tisíc diváků. I dnes si závodiště drží své slavné jméno.

Kdy je vhodná doba navštívit Wrocław?

Nikdy není špatná doba na návštěvu Wrocławi, dokonce ani v chladné zimní šedi. Návštěva parků sice v zimě pozbývá své kouzlo a procházka podél kanálu také není tolik přitažlivá jako v létě, přesto je hlavní Rynek stejně nádherný. Do předvánoční nálady návštěvníky uvede sníh, vánoční stromeček a vánoční trhy. Wroclaw nikdy nezklame.

K návštěvě Wrocławi není třeba čekat na zvláštní příležitost. Kromě velkolepého Tržního náměstí (Rynek), vysokých kostelů a zelených parků je Wrocław plná roztomilých míst, která návštěvníky příjemně překvapí. Kde jinde lze na jednom místě najít jeden z mála panoramatických obrazů na světě, japonskou zahradu a armádu skřítků?

wroclaw-pamatky-6107996
Vratislavský Rynek je tělem i duší města. Zastavit se zde a projít se kolem patří k nepsaným pravidlům každé návštěvy.

Wrocław, které se v Polsku přezdívá „místo setkávání“, se může pochlubit titulem jednoho z nejprogresivnějších měst v Polsku. Toto malé město, které je prosperujícím obchodním a kulturním centrem, hostí pěknou řádku mezinárodních akcí a konferencí.

TIP: Další evropské město, které stojí za návštěvu je Bratislava. Počasí v Bratislavě zejména v létě láká na výlet do nedalekého hradu Děvín, který turisty učaruje krásným výhledem.

Rynek (Tržní náměstí)

Rynek je srdcem a duší Wrocławi, nachází se v samém centru starého města. Po druhé světové válce bylo staré město kompletně přestavěno a obnoveno. Nejlepší čas k návštěvě je o Vánocích, kdy jsou všude slavnostní vánoční trhy, blikající světla a vůně vánočního koření! Svařené víno, vanilka a skořice tvrdí vánoční atmosféru.

Nejlepší je jít na Rynek kolem wrocławské radnice. Gotická budova se stavěla 250 let a nachází se v ní nejstarší středověká restaurace v Evropě.

Katedrála svaté Máří Magdalény

V blízkosti hlavního tržního náměstí se nachází katedrála svaté Máří Magdalény. Je jedním z mnoha úžasných kostelů v této oblasti. Katedrála z červených cihel má jeden charakteristický prvek, kterým je Čarodějnický most mezi dvěma vysokými věžemi. Ty sahají do výšky 72 metrů.

Při cestách do zahraničí je cestovní pojištění velmi důležité. I malá nehoda dokáže bez pojištění dovolenou pořádně prodražit.
Sjednat cestovní pojištění do zahraničí >

Říká se, že most sloužil ve středověku k identifikaci čarodějnic. Pokud čarodějnice při přechodu mostu padla k zemi, byla osvobozena. Pokud by však došla až na konec, aniž by spadla, byla by považována za čarodějnici a upálena na hranici.

Lov trpaslíků ve Wrocławi

Po celém městě jsou stovky sošek trpaslíků. Jedinečná věc, kterou lze ve Wrocławi spatřit. Důvodem je, že v 80. letech protestovalo proti sovětské vládě antikomunistické hnutí, které použilo trpaslíka jako svůj symbol. Maličcí skřítci jsou tedy historickým symbolem odporu proti bývalému režimu.

wroclaw-3296123
Bronzoví trpaslíci jsou chloubou a poznávacím znamením města. Jsou jich tu stovky.

V roce 2001, deset let po zániku Sovětského svazu, byla na památku vytvořena první trpasličí soška. Nyní se po městě nachází více než 300 trpaslíků. Je možné si do mobilu stáhnout mapu s vyznačenými lokalitami a strávit slunečný den ve Wrocławi hledáním trpasličího pokladu. Je to skvělý způsob, jak si prohlédnout město.

Tumský most

Nejromantičtějším místem Wrocławi je Tumský most z 19. století, který spojuje Katedrální ostrov s ostrovem Piaskowa. Je pokrytý visacími zámky lásky. Je to krásné místo, ze kterého je možné obdivovat oba břehy řeky a třeba si přitom číst zamilované vzkazy vyryté na visacích zámcích.

Katedrální ostrov (Ostrow Tumski) a botanická zahrada

Katedrální ostrov (polsky Ostrow Tumski) je nejstarší a nejkrásnější částí města. Na ostrově se nachází hlavní městská katedrála svatého Jana Křtitele se dvěma majestátnými věžemi. Navíc zde nechybí výtah, který návštěvníky vyveze až na vrchol.

V noci je Katedrální ostrov nejromantičtější. Celý ostrov je osvětlen původním plynovým pouličním osvětlením. A co víc, lampionář oblečený do tradičního pláště a klobouku stále každou noc přichází, aby ručně rozsvítil 103 pouličních lamp ve čtvrti.

wroclaw-a-okoli-4914573
Katedrální ostrov nabízí při západu slunce pitoreskní romantické výjevy.

Na Katedrálním ostrově se doporučuje navštívit úžasné botanické zahrady, krásné místo s jezírky, mosty a bujnou vegetací. Univerzita Wrocław ji zřídila jako místo pro studenty a vědce, kteří zde analyzují vzácné rostliny. Na tomto místě je možné obdivovat flóru a faunu nebo si užít trochu klidu během náročného dne stráveného prohlídkou památek.

Interaktivní muzeum Hydropolis a ZOO Wrocław

Úžasnou expozici s interaktivními instalacemi vysvětlující, jaký význam pro život a svět má voda, nabízí Hydropolis. Poskytuje informace o podmořském světě, vlivu klimatických změn a mnoho dalšího. Hydropolis seznamuje, jak se ve Wrocławi zajišťuje voda, a poskytuje více informací o povodni v roce 1997 (největší povodeň v historii města, která si vyžádala životy 55 lidí).

V těsné blízkosti Hydropolis leží také zoologická zahrada, kde se nachází největší akvárium v Polsku. Afrikarium je domovem více než 12 tisíc tvorů a je rozděleno na několik sekcí. Rudé moře, Východní afrika, Mozambický kanál a Džungle řeky Kongo. Žijí zde například nilští krokodýli, želvy, žraloci, hroši a kapustňáci.

Wroclaw a okolí – Zámek Ksiaz a Kostel Míru Świdnica

V polském Slezsku je Ksiaz největším zámkem a stojí za výlet po okolí Wrocławi. Úchvatný rozsah a design exteriéru, zahrady a velkolepý interiér. Za druhé světové války se zámku zmocnili nacisté, kteří zde vytvořili rozsáhlou síť podzemních chodeb. Jako dělníky k tomu zneužili vězně z koncentračních táborů.

TIP: České hrady a zámky jsou nestárnoucí klasikou, která vždy potěší i uchvátí.

zamek-ksiaz-polsko-9977520
Zámek Ksiaz potěší milovníky přírody, historie i fotografie. Romantické duše zaplesají.

Zámek se nachází v chráněné přírodní oblasti – krajinný park Ksiaz. Díky tomu je přístupný po celý rok. Stojí za návštěvu v létě kvůli zelenavým bujným lesům a v zimě kvůli romantické sněhové pokrývce.

Lze se k němu dostat několika způsoby. Z Wrocławi vede cesta výpadovkou přes Ikea Wrocław směrem na Świdnici. Nejjednodušší je cesta autem, třeba i autem půjčeným, nebo organizovaným zájezdem. Druhou možností je veřejná doprava vlakem nebo autobusem.

Cestou na zámek Ksiaz se doporučuje zastávka v kostele Míru ve Świdnici. Tato památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO je největší dřevěnou sakrální stavbou v Evropě, jejíž historie sahá až do poloviny 17. století. Nádherný je především interiér. Celý strop kostela je vyzdoben obrovskými zachovalými malbami.

Další památkou zapsanou na seznam UNESCO je další polské město, rodné místo Mikuláše Koperníka, Toruň.

Příjezd do Wrocławi a doprava po okolí

Ve Wrocławi se nachází mezinárodní letiště Wrocław, ze kterého se létá do celé řady evropských destinací. Jezdí sem také přímé vlaky z Krakova za 3,5 hodiny a z Varšavy za 4,5 hodiny. Cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí.

Wrocław je spíše malé město, takže se lze mezi památkami pohybovat pěšky. Pro vyjížďky po městě je možné koupit jízdenky na tramvaj či autobus v automatech přímo na zastávkách nebo v trafikách.

Ubytování Wrocław nabízí rozmanité. Od četných mládežnických hostelů, po klasickou střední třídu až po luxusní noclehy v pětihvězdičkových ubikacích. Lze využít také populární Airbnb.

TIP: Přes Polsko se dá dobře cestovat do blízké Litvy. Sousední pobaltský stát Litva by neměl uniknout pozornosti žádného vášnivého cestovatele. Živý Vilnius, hora křížů nebo hrad Trakai jsou doslovnými litevskými perlami. Z ostatních pobaltských států nadchne i Estonsko.

Nadšenci do zábavních parků mohou navštívit také největší zábavní park v Polsku Energylandia. Cesta autem trvá okolo tří hodin přímo z Vratislavi.

Co navštívitInformaceZajímavosti