Bratislava – cestování, památky, informace

Evropa

Bratislava je historické a největší město na Slovensku. Turisté si mohou vychutnat nákupy, stravování a přírodní krásy, které Bratislava nabízí jako znovu se rodící jiskra historie, kultury, obchodu a rekreace. Kam v Bratislavě zajít? Co je dobré vědět, když člověk plánuje dovolenou v Bratislavě?

Hlavní město Slovenské republiky: Bratislava, nazývaná také Kráska na Dunaji, se může pochlubit nejen zajímavou historií, ale je také centrem v současnosti nejdynamičtěji se rozvíjejícího regionu střední Evropy.

Bratislava byla po staletí malým městem nedaleko císařského hlavního města Vídně a nejlépe se jí dařilo v období největšího rozkvětu Rakouska-Uherska. Představuje proto zajímavý doplněk rakouského hlavního města. Ve skutečnosti je bratislavské staré město natolik malebné, že se někdy používá jako kulisa pro filmy odehrávající se ve Vídni.

Další oblíbené slovenské město je Trenčín. V sousedním Polsku turisté rádi navštěvují Wroclav, kde obdivují malebnou architekturu. Blízko českých hranic leží v Rakousku Linz. Krasné městečko, co se pyšní kulturními památky UNESCO.

Ubytování Bratislava

V Bratislavě se v současné době nachází více než 120 hotelů, od jednoduchých, ale pohodlných pokojů až po oceňované butikové hotely. Mezi oblíbená ubytování patří například konkrétně tato místa:

 1. Jarila Boutique Apartment: Luxusní ubytování v historickém centru Bratislavy s moderním designem.
 2. Loft Hotel Bratislava: Industriální styl a výhodná poloha s impozantním výhledem na město.
 3. VIP Apartments: Elegantní ubytování s vysokým standardem a důrazem na soukromí hostů.
 4. Art Hostel Taurus: Příjemné a cenově dostupné ubytování s unikátním uměleckým designem, blízko k městským památkám.

Ve městě působí renomované hotelové řetězce, jako jsou Marriott International, Radisson Hotel Group, IHG, Accor, Hilton Worldwide, Austria Trend Hotels a Falkensteiner Hotels & Residences. Čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely v Bratislavě nabízejí plně vybavené konferenční a zasedací prostory, které uspokojí všechny obchodní potřeby.

Turisté, kteří si nemohou rezervovat ubytování před příjezdem do města, si ho mohou snadno zajistit v turistických informačních centrech.

Kromě standardního typu ubytování nabízí Bratislava také možnost autokempování. Automobil nebo dovolenkový karavan mohou lidé zaparkovat v oblíbeném a zároveň jediném autokempu v oblasti Zlatých Piesků.

Car-camping turisté najdou také v blízkosti hlavního města u Slnečných jam v Senci, v kempu Veľké Leváre, Plavecký Štvrtok nebo Kuchyňa. Tato místa jsou vybavena základní infrastrukturou, jiná místa se nedoporučují.

Turisté, kteří chtějí strávit čas ve Vídni s omezeným rozpočtem, je Bratislava ideální základnou. Mohou spát v letním pokoji na koleji za méně než 10 eur za noc. Najíst se dobře za méně než 5 eur. Do většiny vídeňských cílů je to něco málo přes hodinu.

Bratislava leží na řece Dunaj.

Informace o Bratislavě

Slovensko je vnitrozemský stát, který na severu sousedí s Polskem, na východě s Ukrajinou, na jihu s Maďarskem a na západě a severozápadě s Rakouskem a Českou republikou. Bratislava a Vídeň jsou dvě nejbližší hlavní města v Evropě – jsou od sebe vzdálena pouhých 60 km.

Slovensko je o něco větší než Švýcarsko a stejně jako tato alpská země je převážně hornatou oblastí – čtyřicet procent země je zalesněno. Přirozenou hranici na severu země tvoří pohoří Karpaty, jehož zenitem jsou Vysoké Tatry.

 • Má přibližně 420 000 obyvatel, ale odhaduje se, že ve městě žije více než 500 000 lidí
 • Další názvy Bratislavy jsou maďarsky: Pozsony a německy: Pressburg

TIP: Turisté, co mají rádi krásy přírody mohou v Česku naplánovat výlety v Beskydech.

pocasi-bratislava
Bratislava a Vídeň jsou od sebe vzdáleny 60 km.

Počasí Bratislava

Kdy je nejlepší si naplánovat cestu do Bratislavy? Nejlepší počasí na venkovní procházky je od jara do podzimu.

Počasí Bratislava je popsáno níže:

 • Vhodné měsíce pro dobré počasí v Bratislavě jsou květen, červen, červenec, srpen a září
 • Nejteplejší měsíce v průměru jsou červenec a srpen
 • Leden patří mezi nechladnější měsíce
 • Dešťové počasí v Bratislavě je v měsících květen a červen

Bratislava má mírné oceánické podnebí. Maximální teplota je v průběhu roku průměrně 16 °C (od 3 °C v lednu, do 28 °C v srpnu). Za celý rok naprší 848mm srážek, nejméně v březnu 48 mm. V květnu nejvíce 110 mm.

TIP: Tropické počasí a luxusní dovolenou u moře nabízí například Tenerife, Kapverdy a Faerské ostrovy.

Letiště Bratislava

 • Letiště Bratislava známé také jako: Letiště M. R. Štefánika, Bratislava Letiště Ivanka
 • Adresa: Ivanská cesta, 820 01 Bratislava, Slovensko

Bratislavské letiště je malé a pro cestující přehledné. Letiště hojně využívají také cestující, jejichž cílovou destinací je rakouská Vídeň. Největší leteckou společností na bratislavském letišti je nízkonákladová společnost: Ryanair. U této společnosti se dají pořídit levné letenky.

Letiště Bratislava se nachází v městské části Ružinov na východě města. Dálnice D1 je vzdálená jen kousek. Na letiště se dostanou lidé výjezdem: Bratislava-Letisko.

Dobrou alternativou pro lety na letiště Bratislava nebo z něj jsou následující letiště seřazená podle vzdálenosti od letiště:

 • Letiště Vídeň (Rakousko) 48km
 • Letiště Brno (Česká republika) 116km
 • Letiště Budapešť (Maďarsko) 173km
 • Letiště Graz (Rakousko) 186km

Hlavní letecké společnosti na letišti jsou:

 • Ryanair
 • Smartwings
 • Wizz Air
 • flydubai
 • Pobeda

TIP: Brno je nedaleko Bratislavy. Turisté mohou objevovat i krásy Česka a užít si výlety v okolí Brna.

cestovani-bratislava
Bratislava může být dobrá základna na výlet do Vídně.

MHD Bratislava

Bratislava není v porovnání s jinými evropskými metropolemi velkým městem a téměř všechny památky a hlavní turistické atrakce v Bratislavě jsou dosažitelné pěšky. Někdy však může být výhodnější použít veřejnou dopravu, zejména pokud chtějí lidé navštívit vzdálenější místa.

Navíc při cestě z letiště do centra Bratislavy nebo zpět se doporučuje využít veřejnou dopravu, protože je levnější než taxi.

MHD Bratislava je dobře rozvinutá a skládá se z autobusů, trolejbusů a tramvají. V Bratislavě není metro. Autobusové linky pokrývají většinu města. Do centra je však lepší jet tramvají. Tramvaje jsou během dne zpravidla rychlejší, protože autobusy často uvíznou v dopravních zácpách.

Některé části města obsluhují také trolejbusy (autobusy připojené na kabely nad hlavou), zejména oblast nad hradním kopcem. Samozřejmě je možné kombinovat všechny tři druhy dopravy na jednu jízdenku.

Důležitá spojení MHD Bratislava:

Z Hlavního nádraží Hlavna stanica do (nebo z):

 • Letiště Bratislava (zastávka Letisko) jezdí přímý autobus – autobus 61, letiště je konečná zastávka
 • Bratislavské centrální autobusové nádraží Nivy (zastávka Autobusova stanica Mlynske Nivy) – přímý trolejbus číslo 40
 • Centrum Bratislavy (zastávka Centrum / Nám. SNP) – tramvaj číslo 1 přímo do centra
 • Vlaková stanice Petržalka (zastávka Bratislava Petržalka) – přímý autobus číslo 93. Vlaky z Bratislavy do Vídně odjíždějí z tohoto nádraží
Bratislavské památky se dají zvládnout pěšky.

Kam v Bratislavě?

V Bratislavě je mnoho příležitostí k odpočinku a venkovním aktivitám. Turisté si tak užívají toto živé a mladé evropské město s rodinou, přáteli nebo sami. Nachází se tu památky, ZOO a Staré město nabízí mezinárodní butiky.

 • Petržalka – největší bratislavská čtvrť je nejhustěji osídlenou obytnou čtvrtí ve střední Evropě
 • Cyklistický most spojující Rakousko a Bratislavu se měl jmenovat po Chucku Norrisovi, ale úředníci tento název zamítli a pojmenovali ho ,,Most svobody“
 • Památník Slavín nad Bratislavou je ve skutečnosti oficiálním hřbitovem 6845 sovětských vojáků, kteří padli v roce 1945 při osvobozování Bratislavy
 • Bratislava je pravděpodobně jediným městem na světě, kde si můžou turisté dát oběd v UFO
ubytovani-bratislava
Turisté mohou zajít na oběd do UFO.

Děvín hrad v Bratislavě

Pro místní obyvatele je západní část Bratislavy jedním z nejoblíbenějších míst pro výlet. Pouhých 10 km západně od centra města se v krásné přírodní scenérii nachází hrad Děvín Bratislava. Je postaven na vrcholu vysoké skály a tyčí se nad malou obcí Děvín a soutokem řek Dunaje a Moravy, které tvoří hranici s Rakouskem.

Je také jedním z největších hradů v zemi a z centra Bratislavy je snadno dostupný autem, autobusem, lodí nebo na kole. Na hrad se vchází branou, která se nachází za hotelem Hradní brána. Námaha vynaložená při výstupu na centrální část hradu bude odměněna malebným výhledem na okolní krajinu.

TIP: Nejkrásnější hrady se ukrývají i v Česku. Mezi nejznámější patří hrad Karlštejn a Pražský hrad.

Nezapomenutelný výhled nabízí horní hrad, kde se nachází stálá expozice: Hrad Devín mezi 13. a 20. stoletím. Archeologické nálezy z hradu Děvín a historická fakta vypovídají o jednotlivých fázích výstavby hradu. Výstava je umístěna v atraktivních prostorách nacházejících se na hradní skále.

 • Otevírací doba: pondělí až pátek od 9:00 do 16:00 hod:
 • Březen a říjen: Út – Ne 10:00 – 16:00 (poslední vstup v 15:30)
 • Dubenzáří: Út – Ne 10:00 – 17:00 (hygienická přestávka 12:00 – 13:00, poslední vstup 16:30)
 • listopadúnor: Po – Ne 10:00 – 16:00 (poslední vstup 15:30)

Pěší turisté mohou prozkoumat západní úbočí Děvínské Kobyly (514 m), přírodní rezervace bohaté na vzácnou flóru. Cyklisté využívají cyklostezky, která dříve sloužila jako vojenská hlídková trasa.

děvín bratislava
Hrad Děvín nabízí zajímavý výlet, kam vyrazit v Bratislavě.

TIP: Cyklisté a milovníci pěší turistiky ocení, co nabízí podhorské městečko Rožnov pod Radhoštěm. Toto valašské město má vyžití pro rodiny s dětmi, aktivní sportovce i pivaře.

Bratislava památky: Bratislavský hrad, Staré město

Jednou z dominant města, která je vidět už z dálky, je Bratislavský hrad. Nejatraktivnější částí Bratislavy je Staré město, kde je soustředěno nejvíce historických památek i kulturních institucí. Jeho drobné uličky nabízejí ideální atmosféru pro romantické procházky těm, kteří rádi sledují stopy historie uprostřed moderního světa.

Všechny významné stavby v historickém centru města jsou součástí městské památkové rezervace.

Hrad je dominantou centra Bratislavy, tyčí se nad druhým nejvyšším bodem věže katedrály svatého Martina. Nejstarší dochovaný pozůstatek, bazilika na trávníku proti bratislavskému Starému Městu, pochází z 9. století.

bratislava-pamatky
Bratislavský hrad je dominantou města.

TIP: Česko nabízí také několik hradů k návštěvě – 3 hrady a zámky, kam se vydat s rodinou. Tajemný hrad Houska či hrad Trosky.

Historické staré město kombinuje nejdražší mezinárodní butiky s turisticky zaměřenými obchody se suvenýry a četnými kavárnami a restauracemi. V posledních letech bylo otevřeno mnoho velkých nákupních center, která kombinují obchody s vysokými cenami s výhodnými nabídkami středního segmentu.

kam-v-bratislave
Historické centrum – místo k nákupům prestižních značek.

Zoo Bratislava

ZOO Bratislava je jednou z největších ZOO na Slovensku. Pokud mají turisté trochu volného času, chtějí strávit pohodový den na příjemném místě nebo jen milují zvířata, pak by toto místo mohlo stát za návštěvu.

Lidé mají možnost si tam udělat piknik s dětmi nebo přáteli. V daných časech nakrmit zvířata. Zabloudit v DinoParku mezi vyhynulá zvířata nebo prostě jen na pár hodin utéct od městského ruchu.

ZOO se nachází několik minut jízdy od centra, v Mlynské dolině. Nejjednodušší a nejrychlejší cesta je autobusem 30 (směr Lamač) nebo 37 (směr Záhorská Bystrica) ze zastávky Most SNP (pod mostem UFO).

zoo-bratislava
Rodiny s dětmi si užijí výlet do ZOO a Dinoparku.

Bratislava: Levné a okouzlující město

V porovnání se západní Evropou levné, dostatečně malé město. Turisté zvládnou i při krátké návštěvě objevit rozmanité aktivity pro cestovatele s jakýmkoli cílem. Bratislava byla v minulosti jedním z nejdůležitějších hospodářských a správních center Uherského království. Bylo zde korunováno několik králů, což je dodnes patrné na architektuře a atmosféře dnešního města.

Turisté by se měli přijet přesvědčit na vlastní kůži, co se všechno dá dělat v Bratislavě. Několik dní v Bratislavě, které můžou spojit s jedním nebo dvěma výlety třeba do Trnavy, je ideálním začátkem dovolené na Slovensku.

Co navštívitDovolenáInformaceVýlety s dětmiZajímavosti