Maďarsko – cestování, termály, lázně, zajímavosti

Evropa

Když se řekne Maďarsko, většina lidí si vybaví Budapešť. A není se čemu divit. Toto krásné hlavní město na břehu Dunaje v sobě spojuje pozoruhodnou architekturu a výbornou nezaměnitelnou kuchyni. I jen jedna noc zde může být zážitek. Byla by ale škoda kvůli Budapešti přehlížet zbytek Maďarska. Maďarská příroda je plná úchvatných národních parků, vinařských kopců a dalších architektonicky zajímavých míst.

Kdo někdy Maďarsko navštívil, nebude se divit, že tato země patří mezi patnáct nejvíce navštěvovaných zemí světa. Turisté z celého světa jezdí k léčivým termálním pramenů, do jeskynních komplexů a navštívit malebná historická města. Atrakcí je také maďarské „moře“ Balaton. Ve skutečnosti se jedná o sladkovodní jezero, které díky své velké rozloze je nazýváno mořem.

Základní informace o Maďarsku

Maďarsko se rozkládá v Karpatské kotlině a díky tomu nabízí mnoho rozmanitých cílů – relativně nízké hory na severozápadě, nížiny na východě, řeky a jezera všeho druhu (včetně největšího maďarského jezera ve střední Evropě – Balatonu) a mnoho krásných malých vesnic a měst.

Pro turisty je důležité dodat, že Maďarsko je členem Evropské unie a Schengenské dohody o Evropě bez hranic. Pro zajímavost, Evropský soudní dvůr sídlí v Lucembursku, které rozhodně stojí alespoň za krátkou návštěvu.

Maďarský prezident

Maďarskou prezidentkou je od 10 května 2022 Katalin Nováková. Je to první prezidentka v tomto úřadě vůbec. Úřadu prezidenta se ujala ve svých 44 letech jako nejmladší osoba v nejvyšší ústavní funkci Maďarska.

madarsko-prezident-3028945
Sídlo maďarského prezidenta – Sándorův palác.

Maďarská vlajka, Maďaři

Maďarská vlajka nese barvy, které se nacházely už na uherském znaku už v 15. století. Je to kombinace červené, bílé a zelené barvy. Červená barva symbolizuje sílu a krev, kterou horkokrevní Maďaři prolili během válek o nezávislost. Zelená znázorňuje naději a jejich úrodné pastviny. Bílá pak představuje svobodu země. Tři stejné vodorovné pruhy těchto barev tvoří oficiální maďarskou vlajku. Tato podoba pochází z národně republikánských hnutí v 18. a 19. století.

madarska-vlajka-3526358
Maďarská vlajka s barvami Uherska.

Obyvatelé Maďarska, počet obyvatel a jejich jazyk

Počet obyvatel Maďarska je téměř 10 milionů. I přesto, že je to populace etnicky velmi rozmanitá, více než 90% obyvatel tvoří původní Maďaři. Ti patří k původnímu ugrofinskému etniku. Mezi evropskými národy jsou jedineční tím, že mluví jazykem, který není příbuzný žádnému jinému velkému evropskému jazyku.

Maďarština je jeden z jazyků, který je vůbec nejtěžší se naučit. A to především kvůli 26 pádům, 14 samohláskám a mnoha dalším jazykovým pravidlům. Maďarská abeceda nese 44 různých písmen a přesně tak dlouhé je i oficiální nejdelší maďarské slovo: Megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért. A co vlastně znamená? Něco ve smyslu „za vaše neustálé chování, jako by vás nebylo možné znesvětit“.

madarsky-jazyk-8718262
Maďarská abeceda nese 14 různých samohlásek.

Co ochutnat v Maďarsku?

Co ochutnat v Maďarsku a užít si to nejlepší, co maďarská kuchyně nabízí? Podobně jedinečná jako maďarština je i jejich kuchyně. Jednoznačně nejtradičnější kulturní prvek Maďarska. Maďarská jídla jsou velmi bohatá a jako přísada se často používá červené maso. Mezi národní jídla patří guláš (gulyás), fazolová polévka s uzeným masem a dušené hovězí maso.

Nejvýraznějším prvkem maďarské kuchyně je paprika, koření vyráběné z lusků chilli papriček (Capsicum annuum). Paprika není v Maďarsku původní – byla dovezena ze Španělska, Indie nebo z Ameriky. Je součástí většiny maďarských jídelních stolů a významným vývozním artiklem.

madarsko-papricky-6162035
K základním surovinám maďarské kuchyně patří koření vyráběné z chilli papriček.

Mezi maďarská pikantní jídla patří rybí polévka halászlé a pálivá papriková polévka lecsó, která se připravuje z pálivé papriky, rajčat a klobásy. Oblíbené jsou domácí pálenky, včetně různých ovocných pálenek (pálinka).

Kdy jet do Maďarska?

Maďarsko má typické středoevropské kontinentální klima. To znamená, že je tam v zimě chladno a v létě horko. Pro jaro jsou typické přeháňky a na podzim spíše prší.

Nejlepší období pro návštěvu Maďarska je však jaro nebo začátek podzimu, kdy je mírné počasí. Nejtepleji je v červenci a srpnu, kdy se teplota pohybuje mezi 15-25 °C. V Budapešti je dobré se těmto měsícům uprostřed léta vyhnout, neboť město je zaplaveno turisty. Nejvíce prší na jaře, zejména v květnu, ale přeháňky jsou charakteristické i pro léto, takže si vezměte deštník. Vzhledem k tomu, že zimy v Maďarsku nejsou příliš mrazivé, je možné tam vyrazit na vánoční trhy.

madarsko-balaton-9039825
Počasí – Maďarsko – Balaton.

Počasí u Balatonu

Balaton je sladkovodní jezero v Podunají. Je největším jezerem ve střední Evropě a zároveň jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v regionu. Většina přírodních pláží je tvořena kameny a bahnitým pískem.

Balaton má mírné oceánské klima. Průměrná roční maximální teplota je okolo 17 °C, a to od 4 °C v lednu do 30 °C v srpnu. V této oblasti spadne nejvíce srážek v celém Maďarsku. Nejvíce prší v červnu a nejméně v dubnu. Hlavní turistická sezóna trvá od června do konce srpna, kdy je teplota vody velmi příjemná a dosahuje až 25 °C.

Přestože vrcholem turistické sezóny je léto, jezero je hojně navštěvováno i v zimě, kdy návštěvníci rybaří na ledu nebo dokonce bruslí na zamrzlé hladině jezera.

Cesta do Maďarska

Z České republiky je možné se do Maďarska dostat nejrůznějšími způsoby – letadlem, vlakem, autobusem nebo vlastním autem. Níže jsou zmíněný nejčastější cesty, kterými se turisté do Maďarska vydávají.

Letadlem do Budapeště

Jak už to tak bývá, nejrychlejší možností je letadlo. Z pražského Letiště Václava Havla je možné letět přímým letem do budapešťského letiště Ferenca Liszta. Jedná se o přímý let aerolinky Raynair, který létá s pravidelností 4-5x týdně. Průměrná cena zpátečních letenek se pohybuje mezi 1 500 a 2 500 Kč, v akcích může však klesnout i níž.

budapest-letiste-6168438
Letiště Ferenca Liszta v Budapešti.

Doprava z letiště

Na letišti v Budapešti se nachází zastávka autobusů MHD přímo před příletovou halou. Nejlevněji se je možné se z letiště dostat linkou 200E, která končí u modré linky metra M3 Köbanya-Kispest. Odtud se dá dojet do centra metrem. Cesta do centra (i s cestou metrem) trvá necelou hodinu. Stačí si tak zakoupit 100 minutovou jízdenku v ceně 530 HUF. Jízdenku je možné si koupit v automatu na zastávce, kde lze platit kartou nebo přes mobilní aplikaci.

Kromě toho je také možné využít expresní linku 100E – je rychlejší (30-40min) , dražší (900 HUF) a jednosměrná. Další variantou je autobus Terravision v ceně 10 EUR.

Vlakem do Maďarska

Do Maďarska (s cílovou zastávkou v Budapešti) jezdí z České republiky dvě dopravní společnosti – České dráhy a RegioJet. Vzhledem k tomu, že se jedná o přímé spoje, je to jeden z nejvíce využívaných způsobů, jak se do Budapešti vůbec dostat.

České dráhy

Cesta z Prahy trvá přibližně 7 hodin, a je asi o půl hodiny rychlejší než cesta autobusem. Vůbec nejčastěji do Maďarska jezdí vlaky Českých drah. Vlak vyjíždí z Prahy každé dvě hodiny a celá trasa pak stojí od 520 Kč. Téměř za rohem to pak mají ti, co vyjíždí z Brna. V Budapešti jsou pak za necelé 4 hodiny a za jednosměrnou jízdenku zaplatí okolo 315 Kč. České dráhy pak umožňují do Budapešti jet nočním lůžkovým vlakem. Jízdní doba z Prahy je pak 11 hodin a cena je něco málo přes tisíc korun.

RegioJet do Budapešti

Od roku 2018 jezdí přímý vlak do Budapešti přes Vídeň i od společnosti RegioJet. Jízdenky jsou o něco levnější než u Českých drah, cesta je ale o 25 minut delší. Vlak jede přibližně 2-3x denně. V Budapešti pak zastavuje na nádraží Kelenföld a končí na nádrží Déli pu.

TIP: Přes maďarský Budapešť je cesta vlakem do Bělehradu jedinou možností, jak se do srbského hlavního města dostat. Co navštívit v Srbsku?

Autobusem do Maďarska

Do Budapešti jezdí z Prahy kolem deseti spojů denně, které zajišťují různí dopravci. Nejznámější z nich je Flixbus. Cesta trvá něco málo přes 7 hodin a cena jízdného se pohybuje od 500 Kč. Autobus zastavuje ještě v Brně a v Bratislavě.

Cenově a časově srovnatelná je i nabídka RegioJetu. Většinou autobus vyráží z Prahy 2x denně, ráno a pozdě večer, cesta trvá kolem 7 hodin a stojí něco málo nad 500 Kč.

Cestování do Maďarska autem

Cestování do Maďarska je možné i autem. K těm nejrychlejším a nejméně problémovým patří pak cesta přes Vídeň nebo Slovensko, kde může člověk navštívit třeba Trenčín. V obou případech je nutné myslet na dálniční známku. Ve Slovensku je už pouze elektronická, v Rakousku pak platí papírový kupón i elektronická dálniční známka.

autem-do-madarska-8273916
V Maďarsku je nutné mít koupenou elektronickou dálniční známku.

Cesta přes Slovensko

Tato cesta je o cca 30 km kratší a o hodinu rychlejší. Je okolo 520 km dlouhá. Vede přes Brno, Bratislavu, přes Mosonmagyaróvár, Györ a Tatabánya do Budapešti.

Cesta přes Rakousko

Pro obyvatele jižních Čech může být výhodnější cesta přes Rakousko. Jede se přes České Budějovice na Vídeň. V Maďarsku pak už stejně jako u cesty přes Slovensko, přes Mosonmagyaróvár, Györ a Tatabánya do Budapešti.

Vstup do Maďarska a informace spojené s COVID-19

S příchodem pandemie Covid-19 byly vyhlášeny speciální podmínky, za kterých je možné do Maďarska vstoupit. Od 7. března 2022 jsou však všechna epidemiologická vstupní omezení zrušena. To znamená, že cestovatelé mohou vstupovat bez nutnosti očkování nebo potvrzení o imunitě, bez jakýchkoli testů nebo karanténní povinnosti. Nošení roušek ve veřejných prostorách již není povinné.

Doprava a cestování přes Maďarsko

Maďarsko má jednu z nejhustších železničních sítí na světě. Cestování přes Maďarsko je díky tomu poměrně snadné. V Budapešti se nachází tři důležitá nádraží – Východní (Keleti pályaudvar), Západní (Nyugati pályudvar) a Jižní nádraží (Déli pályaudvar). Odtud je možné se dostat do většiny župních měst. Dopravu zajišťují jak státní dráhy (MÁV), tak i menší dopravci (GySEV, BKV nebo HÉV).

budapest-vlak-7648938
Maďarsko má jednu z nejhustších železničních sítí na světě.

Hustá je i silniční síť. Dálnice jsou zpoplatněné. Je možné koupit jak desetidenní, měsíční nebo roční variantu. Její provedení je elektronické. Výhodou tak je, že je možné ji koupit i on-line z domova. Pravidla silničního provozu se od těch českých příliš neliší.

MHD

Téměř ve všech větších městech jezdí trolejbusy nebo tramvaje. V hlavním městě pak pravidelně fungují čtyři lodní linky na Dunaji, sedm linek příměstské rychlodráhy, jedna lanovka na kopec János hegy a jedna lanovka na Budínský hrad a zubačku.

Zajímavostí je také druhá nejstarší evropská podzemní dráha – žlutá linka metra M1. Celkem jsou v Budapešti čtyři linky metra. Jízdenky je možné koupit v automatech nebo v okénku ve vestibulech metra.

Tranzit přes Maďarsko

Přes Maďarsko vede jedna z možných tras do oblíbeného přímořského státu Chorvatska. Za současné situace občan ČR může projíždět Maďarskem bez omezení.

Maďarské termální lázně

Termální vody v Maďarsku jsou pro své léčivé účinky využívány již od římských dob. V průběhu věků zde vznikaly lázeňské komplexy, a proto zde dnes najdete jejich nejrůznější styly – od tradičních tureckých lázní až po moderní zařízení. Termální prameny prý pomáhají v boji proti artritidě, zmírňují problémy s krevním oběhem nebo například prospívají kloubům. Budapešť si vysloužila přezdívku „Město lázní“.

Budapešť však není jediné město s termálními lázněmi. Rodinné koupaliště s termály se nachází i ve městě Eger, vyhlášeném mimo jiné rudým vínem Býčí krev.

Budapešť – lázně

K nejznámějším lázním v hlavním městě patří Gellértovy lázně. Jejich historie sahá až do roku 1918. Jsou postaveny v secesním stylu a nabízejí až 10 geotermálních bazénů rozprostřených ve vnitřních i venkovních prostorách. Luxusní atmosféru vnitřního lázeňského paláce dotvářejí složité mozaiky, vitráže a sochařské sloupy.

Venku se nachází sluneční terasa a bazén s vlnobitím, který je oblíbený v letních měsících. Další lázně jsou například v německém městě Amberg. K dispozici jsou také léčebné procedury včetně možnosti koupele v uhličité vodě.

gellert-lazne-9008501
K nejznámějším lázním v hlavním městě patří Gellértovy lázně.

Kromě Gellértových lázní je možné v hlavním městě najít termální lázně Széchenyi. Tyto rozsáhlé lázně se skládají z 18 bazénů a patří k největším léčebným lázním v Evropě. K dispozici je 15 vnitřních a 3 venkovní bazény, jejichž voda dosahuje až 38 °C.

Vody termálních lázní Szechenyi, bohaté na vápník, hořčík a hydrogenuhličitany, jsou nejlepší pro léčbu kloubních onemocnění, artritidy a ortopedických problémů. K dispozici jsou také Pivní lázně, kde se návštěvníci mohou koupat ve vodě o teplotě 36 °C v kombinaci s přírodními přísadami piva – a přitom i pivo popíjet.

Léčivé jezero Hévíz

Mezi známé maďarské termály patří i léčivé jezero Hévíz. Nachází se nedaleko Balatonu v západním Maďarsku a je největším přírodním termálním jezerem na světě. Díky kombinaci vody a složení jezerního dna nabízí Hévíz takové výhody, jako je prevence a léčba kloubních onemocnění a léčba po úrazech.

Pro své termální vlastnosti je využíváno již více než 2 000 let, v 18. století se na jeho březích začala budovat lázeňská vesnice, která se v 90. letech 20. století výrazně rozšířila. Dnes se na jezeře nachází lázeňský dům, nemocnice nabízející léčebné procedury a řada možností ubytování pro návštěvníky, kteří doufají, že využijí jedinečných léčivých vlastností lázní.

madarsko-heviz-2241260
Mezi známé maďarské termály patří i léčivé jezero Hévíz.

Lázně Sárvár – termální lázně pro děti

Maďarské lázně Sárvár byly objeveny náhodou, když inženýři při těžbě ropy narazili na horké prameny. Od roku 1961 se zde nachází jedny z pouhých deseti lázní v celé Evropě, kterým byl propůjčen název „Royal Spa“. Na rozsáhlém území se rozkládají léčebné lázně, rodinné lázně, venkovní pláž a zážitkový areál. Díky rodinným lázním patří Sárvár k vhodným termálním lázním pro děti v Maďarsku.

Maďarsko – Balaton

Balaton, známý také jako „maďarské moře“, je největším sladkovodním jezerem ve střední Evropě. Jeho rozloha přesahuje 590 km². Délka dosahuje úctyhodných 77 km a jeho obvod je přibližně 200 km.

madarsko-balaton-2-4898576
Balaton – největší sladkovodní jezero ve střední Evropě.

Turisty je nejvíce přitahován jižní břeh Balatonu, kde se nachází také nejvíce přímořských letovisek a hotelů. Soustřeďují se zde zábavné aktivity a turistická místa. Vévodí jim město Siófok, hlavní město regionu a město Balatonboglár. Autentičtější je severní strana, kde se nacházejí půvabnější města jako Balatonfüred, poloostrov Tihany, Keszthely a Badacsony.

Mezi nejvíce oblíbené destinace kolem Balatonu, které k dovolené v Maďarsku u Balatonu prostře patří, jsou:

  • středověká pevnost Szigliget, kde je nádherný výhled na jezero a neaktivní sopky
  • vinice Badascony
  • vesnice Tihany, nejromantičtější město v regionu obklopené levandulovými poli, vinicemi a gejzíry
  • hlavní město severního břehu – Balatonfüred, které je cílem jachtingu
  • „Balaton Sound“ – jeden z největších festivalů elektronické hudby v Evropě, který se koná od 29. června do 2. července v Zamardi
  • opatství Pannonhalma, založené v roce 996 a zařazené na seznam světového dědictví UNESCO

Maďarsko – památky

I přesto, že je Maďarsko proslulé především gulášem a paprikou, je v něm o mnoho víc k vidění i k ochutnání. Prvotřídní vína, hruškový likér nebo také palinka – sladký dezert oranžové barvy.

Návštěvníci Maďarska rychle poznají, že je to země mnoha kultur, kde vládli Římané, Osmané, Mongolové, Maďaři, Češi i Sověti. Jsou zde pozůstatky římského opevnění a nachází se zde i naprosto velkolepé stavby pocházející ze středověku. Maďarsko je také zemí krásné modré řeky Dunaj.

Budínský hrad v maďarském hlavním městě

Při pohledu na Budínský hrad je jasné, proč mnoho lidí považuje toto město za „Paříž východu“. Tato velkolepá historická památka – dnes zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO – se se svými majestátními rozměry a nádherným designem řadí hned vedle francouzských Versailles.

budinsky-hrad-2499091
Budínský hrad – Paříž východu.

Maďarský parlament v Budapešti

Při prohlídce Budapešti je těžké přehlédnout velkolepou budovu maďarského parlamentu (Országház). Vedle budovy stojí neméně impozantní budova Ministerstva zemědělství a Národopisné muzeum.

orszaghaz-8276405
Zemský dům v Budapešti, kde sídlí maďarský parlament.

Ostřihomská bazilika – Esztergomi bazilika

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha v Ostřihomi dominuje atraktivnímu panoramatu jednoho z nejstarších maďarských měst Ostřihomi, které se nachází cca 46 km od Budapeště. Tento impozantní katolický kostel se tyčí nad řekou Dunaj na Hradním vrchu a byl postaven v roce 1507. Je největší církevní stavbou v zemi a také nejvyšší.

V Ostřihomi si lze také aktivně odpočinout. K relaxu vybízejí termální lázně Ostřihom, kterých se po městě nachází hned několik.

ostrihomska-bazilika-4954639
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha v Ostřihomi.

Město Pésc (nebo také Pětikostelí) a jeho katedrála

V severozápadním rohu opevněného starého města Pětikostelí stojí malebná katedrální bazilika svatého Petra a Pavla (Szent Péter és Szent Pál székesegyház). Katedrála, nejčastěji označovaná jednoduše jako katedrála v Pécsi, byla postavena na místě starověké římské pohřební kaple a stejně jako mnoho dalších historických památek v Maďarsku vykazuje vlivy mnoha různých kultur.

petikosteli-8242486
Město Pésc – v doslovném českém překladu Pětikostelí.

Stoličný Vyšehrad

Tato krásná stará citadela se nachází nad krásným starým městem Vyšehrad (Visegrád) v ohybu Dunaje, pouhých 40 km severně od Budapešti. Z hlavního města Maďarska je možné se snadno dostat i v rámci jednodenního výletu a rozhodně to stojí za to. Přestože je dnes tento hrad z velké části v troskách, ohromuje svými rozměry a neuvěřitelným výhledem na Dunaj a okolí.

visegrad-5427960
Vyšehrad a jeho citadela se nachází pouhých 40 km od Budapešti.

Krápníkové jeskyně v Národním parku Aggtelek

Jedna z největších a nejpůsobivějších krápníkových jeskyní v Evropě – a největší v Maďarsku – je jeskyně Baradla v Národním parkem Aggteleki Nemzeti v severním Maďarsku. Park se rozkládá na ploše téměř 200 km2 a jeho velká část je rovněž chráněna jako světové dědictví UNESCO.

Jeskyně Baradla se táhne v délce více než 25 kilometrů a její hlavní tunel je dlouhý sedm kilometrů. Její chodby vznikaly po tisíce let, kdy déšť a tající sníh erodovaly vápenec, přičemž kapající voda bohatá na minerály vytvářela obří stalaktity a stalagmity fantastických tvarů a bizarních barev.

Maďarsko – zajímavosti

Druhé nejstarší metro na světě je v Budapešti.

Linka metra 1 v Budapešti, jejíž provoz byl zahájen v roce 1896, je součástí světového dědictví UNESCO a je druhou nejstarší podzemní dráhou na světě, kterou předstihlo pouze londýnské metro. Jízda po ní může připomínat cestování časem.

pentax-digital-camera
Druhé nejstarší metro v Evropě se nachází v Budapešti.

V Maďarsku pramení přes 1 300 termálních pramenů.

Více než 1 300 termálních pramenů, z toho 123 jen v Budapešti, přináší nekonečné možnosti celoročního koupání v lázních po celém Maďarsku. V maďarském hlavním městě Budapešti se nachází největší počet termálních pramenů na světě. V průběhu věků zde vznikaly lázeňské komplexy a dnes zde najdete různé styly, od tradičních tureckých lázní až po moderní zařízení.

V Maďarsku se nachází první oficiální vinařská oblast na světě.

Víno se v Maďarsku vyrábí již od 5. století n. l. V roce 1737 král Károly jmenoval tokajskou vinařskou oblast národní vinařskou oblastí, čímž se stala první oficiální vinařskou oblastí na světě, téměř 120 let před francouzským Bordeaux. Francie, Španělsko, Portugalsko (Porto) a Itálie jsou možná obecně známější svými víny, ale Tokaj je zkrátka unikátní. Tokaji Aszu je také známé jako Král vín, o kterém francouzský král Ludvík XIV. řekl: „Víno králů, král vín“.

tokaj-4926381
Tokajská vinařská oblast v Maďarsku.

Rubikovu kostku vynalezl maďarský architekt.

Dá se říci, že v dnešní době je většina intelektuálních koníčků zahrnuje moderní technologie, s výjimkou takových jako je Rubikova kostka. V roce 1974 ji vynalezl maďarský sochař a profesor architektury Erno Rubik. Od té doby se prodalo více než 350 milionů kostek, pořádají se soutěže po celém světě a je to něco, na co se můžete vždy spolehnout, pokud potřebujete malou výzvu.

Ceny v Maďarsku

A na závěr informaci o tom, jaké jsou ceny v Maďarsku. Ty se od těch našich českých příliš neliší. Některé položky jsou po přepočtu o pár korun levnější a některé naopak o pár korun dražší. Místní měnou je Maďarský forint, který se značí kódem HUF a zkratkou Ft. Aktuální kurz je přibližně na 1 Kč = 11,5 Ft.

Příklady cen:

  • Jízdenka v MHD: 300 – 400 Ft (přibližně 30 Kč)
  • Čokoláda (100 g):  260 Ft (cca 22 Kč)
  • Uherský salám (1 kg): 4 000 Ft (cca 347 Kč)
  • Víno v restauraci (1 dl): 260 Ft (cca 22 Kč)
  • Pivo v restauraci: kolem 500 Ft (cca 43 Kč)
  • Jídlo v restauraci: od 1 000 Ft (cca 87 Kč)

V Maďarsku je běžné dávání dýška, ať už v restauraci nebo řidičovi Uberu či taxíku. Obvykle se pohybuje mezi 5 % až 25 %.

Co navštívitDovolenáInformaceJídlo ve světěVýlety s dětmiZajímavosti