Hotel Mercure Polsko – recenze, ubytování, wellness
Hotel Mercure Szklarska Poręba Resort & Spa je prestižní ubytovací zařízení, které se nachází v malebném horském městečku...
Číst víceVídeň, dříve centrum Habsburského impéria, dnes hlavní město Rakouska. Honosné paláce, zdobené kočáry tažené párem běloušů, a také vír moderního velkoměsta. To všechno v sobě spojuje Vídeň. Proč vyrazit na výlet do Vídně? Co dělat ve Vídni? Co navštívit ve Vídni? Jak si užít Vídeň s dětmi?
Nesporná výhoda výletu do Vídně je krátká vzdálenost od česko-rakouských hranic. Rakouská metropole se nachází necelých 150 km od Brna a z pohraničí je to ještě mnohem blíž. Je tedy ideálním místem (podobně jako třeba Berlín nebo rakouský Hallstatt), kam na výlet autem nebo kam na výlet vlakem z Brna. Pro obyvatele jižní Moravy je snadné vyjet do Vídně klidně na jeden den. Vídeň má každopádně co nabídnout i na delší pobyt. Rozhodně stojí za to strávit alespoň víkend ve Vídni.
TIP: Rakousko sousedí s malým knížectvím Lichtenštejnsko. Toto knížectví se pyšní hradem Vaduz, kde sídlí knížecí rodina.
Vídeň, město bohaté na historii a kulturu, nabízí rozmanitou škálu ubytovacích možností. Zde jsou čtyři zajímavé hotely:
Vídeň poskytuje různé typy ubytování pro každého cestovatele, ať už člověk preferuje luxus, stylový design, rodinnou atmosféru nebo cenově dostupné možnosti. Každý z těchto hotelů nabízí unikátní zážitek, který umocňuje celkový dojem z návštěvy této evropské metropole.
Dnešní Vídeň je město kontrastů. Z historického centra a okázalých památek dýchá atmosféra mocného impéria Rakouska – Uherska. Návštěvník centra Vídně má dojem, že se vrátil v čase o několik století zpět.
Stačí však zvednout zrak o něco výš a je hned jasné, co vidět ve Vídni v současnosti – moderní mrakodrapy vrátí snílky zpět do 21. století. Vídeň v sobě dokonale snoubí bohatou historii s energickou a pulzující přítomností. Právem patří k nejvíce navštěvovaným městům Evropy.
TIP: Turisté s nižším rozpočtem na cestování, mohou využít města Bratislavy jako základny pro přejezd do Vídně. Bratislava je vzdálená od Vídně necelých 55 km.
Návštěva metropole by měla v každém případě směřovat do centra Vídně. Vnitřní část města nabízí památkový okruh, takzvaný Ringstrasse, o délce 5,3 km, který je lemován řadou důležitých historických staveb jako je Státní opera, radnice nebo například parlament. Na okruhu se nachází také Uměleckohistorické a Přírodopisné muzeum.
Okružní cesta po památkách může být vyčerpávající a je třeba myslet i na odpočinek a posilnění. K Vídni tradičně patří vídeňský řízek, vídeňská káva a sacher dort. Občerstvení v příjemných vídeňských restauracích a kavárnách dodá síly na další objevování města.
TIP: Další evropské město, ve kterém se snoubí památky Rakouska-Uherska s moderním světem je hlavní město Bosny a Hercegoviny – Sarajevo. Rakousko-uherští architekti působili také v Mostaru. Obě města jsou navíc prodchnutá orientální atmosférou Osmanské říše, která zde několik století panovala.
Pro milovníky památek je Vídeň správné místo na vyžití. Seznam památek bývalé Habsburské metropole je opravdu dlouhý. Památky Vídně by se daly procházet týdny. Článek přináší alespoň několik nejlepších tipů.
TIP: Turisty je také velmi navštěvována Paříž. Toto romantické město navíc ukrývá repliky Soch Svobod. Socha Svobody v New Yorku je považována za jeden z nejdůležitějších symbolů demokracie.
Stephansdom a jeho vysoká věž jsou dominantou centra Vídně a symbolem Rakouska. Impozantní katedrála je postavena v gotickém a románském slohu. Pestrobarevná střecha má sklon 80°.
Věž katedrály vysoká 137 metrů slouží jako spolehlivý orientační bod. Hovorově se jí ve Vídni říká Štěpánek. Během světových válek byla věž několikrát ostřelována a bombardována. Z věže je úchvatný panoramatický výhled na celou Vídeň.
Základní kámen Katedrály svatého Štěpána položil Rudolf IV. Habsburský v roce 1359. Zeť Karla IV chtěl Vídeň dostat na podobnou úroveň, jaké se tehdy těšila Praha. Proto bylo třeba vybudovat reprezentativní katedrálu.
Interiér katedrály ukrývá precizně vypracovanou kazatelnu, která je dílem sochaře Antona Pilgrama. V rámci prohlídky lze prozkoumat katakomby ze 14. století a katedrálu Treasure, která obsahuje nejvýznamnější artefakty katedrály.
TIP: Vatikán je další z evropských metropolí, kterou milovníci památek nesmí minout.
V centru Vídně se nachází také hradní komplex Hofburg. Od roku 1275 je sídlem panovníků. Více než 6 století vládli z Hofburgu Habsburkové, dnes je část paláce, konkrétně Leopoldovo křídlo, domovem rakouského prezidenta.
Celý hradní komplex prošel třemi zásadními stavebními fázemi. Budovy, ze kterých je Hofburg složen, odrážejí různé architektonické styly. Nejpatrnější je vliv gotiky, renesance, baroka a rokoka. 20. století přineslo hradu nejrozsáhlejší změny, pokračovaly by dál, nebýt 1. světové války.
Do historie se Hofburg zapsal 15. března 1938. Tehdy zde na náměstí Hrdinů Adolf Hitler vyhlásil tzv. Anschluss, tedy vtělení do té doby nezávislé alpské republiky do Německé říše. Rakouský dav Hitlera nadšeně vítal.
Kromě exteriérů stojí za to prozkoumat i vnitřní části Hofburgu. Veřejnost může nahlédnout do Císařských komnat, jejichž součástí je i kultovní muzeum císařovny Sissi, císařské kaple Burgkapelle či pokladnice s habsburskými korunovačními klenoty.
Hrobka nejdéle panujícího rodu v Evropě se nachází v nenápadném kapucínském kostele na malém náměstí Neuer Markt. Do této hrobky jsou ukládány ostatky Habsburků od roku 1633 do současnosti. Zatím poslední příslušník Habsburského rodu zde pohřbený je syn posledního rakouského císaře Karla I. Otto von Habsburk. Pohřeb se konal v roce 2011.
V Habsburské hrobce je k vidění 146 velkolepých sarkofágů, z toho 12 císařů a 19 císařoven. K nejkrásnějším patří sarkofágy Leopolda I., Josefa I., Karla VI. a jeho dcery Marie Terezie. Odpočívá zde také Napoleonova druhá manželka Marie Luisa a oblíbená císařovna Sissi.
Z rukou architekta Johanna Lucase von Hildebrandta pochází asi nejkrásnější palácový komplex v celém Rakousku. Belvedere byl postaven pro slavného vojevůdce Evžena Savojského, který se proslavil úspěšnými boji s Turky u bran Vídně.
Barokní stavba se skládá z Horního a Dolního zámku a přilehlé Francouzské zahrady. Horní zámek sloužil k reprezentativním účelům, politickým a společenským akcím, zatímco Dolní zámek byl především místem princova odpočinku a soukromí.
Galerie Albertina byla založena v roce 1768 vévodou Albertem Sasko-Těšínským, nadšeným mecenášem umění. V Albertině je k vidění největší sbírka grafiky na světě, včetně vzácných děl Rafaela, Michelangela, Leonarda, Rembrandta či Rubense.
Letní sídlo Habsburků Schönbrunn z 18. století je typickou ukázkou pozdního baroka. Postavil jej Johann Fisher z Erlachu, dvorní architekt Habsburků. Palác se symetrickou a bohatě zdobenou žlutou fasádou ukrývá 1 441 pokojů, pro které bylo potřeba více než 1 000 služebníků.
V interiéru paláce je možné prohlédnout nádherně zdobené reprezentační sály, ve kterých kdysi hrával šestiletý genius Wolfgang Amadeus Mozart. K zámku Schönbrunn patří rozlehlý park. Nachází se v něm nejstarší zoologická zahrada na světě.
Wiener Staatsoper se nachází na památkovém okruhu Ringstrasse. Stavbu opery realizoval český architekt Josef Hlávka, otevřena byla v roce 1869. První představení byla Mozartova opera Don Giovani, která měla premiéru v pražském Nosticově divadle.
Ve Vídeňské státní opeře se hraje minimálně 300 dnů v roce. Každý rok ve čtvrtek v posledním masopustním týdnu se zde koná světově proslulý ples, kterého se účastní nejrůznější slavné osobnosti.
Pozoruhodný kostel, který v sobě spojuje několik architektonických stylů. Stavba z 18. století obsahuje prvky byzantského, římského, řeckého, barokního a renesančního umění. Je zde pohřben slavný skladatel Vivaldi.
Administrativní centrum Vídně a sídlo vídeňského starosty je impozantní novogotická stavba dokončená v roce 1883. Budova radnice zabírá téměř 14 000 m² a je nepřehlédnutelná díky své 98 metrů vysoké věži s železnou sochou. Vídeňská radnice byla předlohou pro radnici v Liberci z roku 1888.
Vídeňské národní divadlo vzniklo na přání císařovny Marie Terezie v roce 1741. Burgtheater zůstal silně tradiční scénou se specifickou kulturou až do konce 60. let 20. století. Od počátku 70. let se stal místem působení některých nejvýznamnějších evropských ředitelů a designérů.
Inscenace her a představení jsou hrány v německém jazyce. Klasický styl Burgtheateru a Burgtheaterová němčina se staly určujícím pro ostatní německojazyčná divadla. V roce 1945 Národní divadlo vyhořelo a o deset let později bylo znovu otevřeno.
Existuje několik zajímavostí, které o Vídni málo kdo zná. Zde jsou ty nejpozoruhodnější:
Vídeň je také domovem některých vynálezů. Pochází odtud například šicí stroj, a také sněžící těžítko. Prosklenou kouli na podstavci s umělým sněhem a různými motivy vevnitř poprvé vyrobil vídeňský rodák Erwin Perzy na konci 19. století.
Ve Vídni má několik bizarních realizací mnohostranný umělec a architekt Friedensreich Hundertwasser. Vídeňský rodák zde hravě přebudoval část bytového domu. Hundertwasserhaus naplňuje umělcovu tezi, že „přímka je bezbožná“. Podobně hravá a barevná je i nákupní pasáž Kalke Village, kterou Hundertwasser postavil v těsné blízkosti bytového domu.
Stojí za to navštívit Vídeň s dětmi? Vídeň patří k městům, která mají ráda děti. S ratolestmi se tu dá zabavit za hezkého počasí, a stejně tak, když venku prší. První atrakce, která rodiče napadne, je jistě park Prátr. Zábavní park však zdaleka není jediné vídeňské lákadlo pro děti.
Kam s dětmi na výlet? Za hezkého počasí budou děti nadšené ze ZOO v parku u Schönbrunnu. Výborným outdoorovým zážitkem pro děti i pro dospělé je Motorikpark v Helmut Zilk Park. Deset atrakcí je volně přístupných, děti se zde výborně protáhnou a procvičí si motorické dovednosti. Motorikpark se nachází v blízkosti hlavního vídeňského nádraží.
Vídeň s dětmi je příjemná i v samotném centru města. Nedaleko Katedrály Sv. Štěpána se nachází Městský park a celá jeho pravá část je věnována dětem. Jsou zde dvě dětská hřiště, skate park a WC. Na dětském hřišti nechybí obrovské zastřešené pískoviště, skluzavky a vodní prvky.
Dokonce i v parném létě se dá s dětmi ve Vídni vymyslet program. Nejlepší volbou je Dunajský ostrov, který nabízí 42 km písečných, oblázkových i travnatých pláží a především velké vodní hřiště Wasserspielplatz. Perfektní pro rodiny s dětmi je 250 m dlouhá rodinná pláž se spoustou atrakcí. Vedle Dunajského ostrova je ve Vídni dalších šest vodních hřišť.
Dům moří neboli Haus des Meeres Aqua Terra ZOO patří k hlavním atrakcím rakouské metropole. Mořský svět ve Vídni nabízí návštěvníkům 10 000 druhů vodních i suchozemských zvířat v deseti patrech.
Hlavní atrakcí vídeňského Mořského světa je tropická sekce mořských vod. K vidění jsou obrovská akvária, žraloci, mořské želvy, mnoho různých korálů, piraně a nádherné ryby. Najde se zde i tropický dům plný volně se pohybujících ptáků a opic i krokodýlí park.
Při návštěvě Mořského domu ve Vídni se vyplatí koupit vstupenky předem online. Návštěvník se tak vyhne postávání ve velmi dlouhé frontě. V areálu Mořského světa Vídeň je restaurace a bufet a hned za budouvou se dá navštívit dětské hřiště.
Nejspíš každý si spojí Vídeň s obrovským ruským kolem v Prátru. Prátr však není jen lunapark. Původně byl vybudován jako místo odpočinku pro vídeňské šlechtice, kteří se zde projížděli na koních a v kočárech. Veřejnosti Prátr poprvé zpřístupnil Josef II v roce 1766.
Slavné ruské kolo stojí v Prátru od roku 1866. Je vysoké necelých 65 metrů, stejně jako to v Budapešti. Vedle něj je tu dnes nespočet nejrůznějších atrakcí pro děti i pro dospělé. Vedle rozsáhlého a atrakcemi nabitého lunaparku jsou zde i sportovní stadiony a muzeum fotbalu.
Víkend ve Vídni lze strávit i komorně ve dvou. Kam na nejromantičtější procházky a večeře? Centrum Vídně nabízí mnoho příležitostí.
I ty nejnáročnější jistě uspokojí michelinský podnik Steirereck am Stadtpark, který je jednou z nejvyhlášenějších restaurací Rakouska. Šéfkuchař bravurně kombinuje tradiční rakouskou kuchyni s moderními postupy. Restaurace se nachází v kouzelném prostředí klidného parku uprostřed města s výhledem na řeku. Steirereck am Stadtpark je jeden z nejlepších tipů na večeři pro dva v centru Vídně.
TIP: Za skvělými restauracemi člověk nemusí až do Vídně. Důkazem je například Restaurace Pod Hradem.
Romantickou perličkou Vídně jsou skryté zahrádky ve vnitroblocích. Krásně se v nich odpočívá během dne, který je naplněný objevováním památek Vídně. Například podnik Amerlingbeisl ve čtvrti Spittelberg nabízí idylu ve stylu biedermeieru. Vinárna Weinstube Josefstadt s fontánou, altánkem a porosty divokého vína je ideální místo uprostřed města k vychutnaní mladého vína či nealkoholických drinků.
TIP: Nejvíce restaurací, které mají ocenění Michelinskou hvězdou, se nachází v Tokiu.
Jako nejromantičtější hotely s nejlepším hodnocením lze označit Steigenberger Hotel Herrenhof, Grand Hotel Wien či The Harmonie Vienna. Tyto vídeňské hotely jsou jedním z nejlepších ubytování v Rakousku.
Atmosféra Vídně nalákala také filmové tvůrce. V rakouské metropoli se natočilo několik slavných romantických filmů. Například snímky Před úsvitem, Iluzionista či Pianistka. Film Nehynoucí láska se kromě Vídně natáčel také v Praze a v Kroměříži.
TIP: Romantické procházky po pobřeží při západu slunce si lze užít v polském Gdaňsku, městě s bohatou válečnou historií.
Síť vídeňské městské hromadné dopravy má dohromady 1 150 km. Rychle a spolehlivě zde funguje 5 linek metra, 28 tramvajových a 131 autobusových linek. Linky městské hromadné dopravy jsou v provozu téměř 20 hodin denně.
Rychlý a jednoduchý způsob dopravy představuje metro ve Vídni, které má 5 linek, 109 stanic a jehož celková délka je 83 km. Mapa metra Vídeň je k dispozici i s českými vysvětlivkami na internetu například na webu mapa-metra.cz/viden.
Cestování po Vídni výrazně zjednodušuje mobilní aplikace WienMobil. Aplikace dokáže plánovat a kombinovat trasy hromadnou dopravou, pěšky, na kole, taxíkem nebo automobilem sdíleným formou carsharingu. WienMobil dovede různé dopravní prostředky rovněž rezervovat a zaplatit.
Kromě městské hromadné dopravy nesmíme zapomenout také na letiště Schwechat, které je výborným výchozím bodem pro lety nejen po Evropě, ale také do celého světa. Velmi dobré spojení nabízí například s několika městy v Kanadě či ve Spojených státech amerických.
Průvodce po Vídni lze běžně sehnat v knihkupectví, na internetu a ve specializovaných prodejnách. Součástí většiny průvodců je podrobná mapa města a někdy také mapa metra Vídeň. Prohlídku Vídně lze absolvovat s místním průvodcem, člověk se tak o Vídni dozví mnoho zajímavostí, které by jen těžko hledal v tištěných publikacích.
Pěší prohlídky Vídně s průvodcem, nabízí například firma Wiener Stadtspaziergänge. Ve fixních časech pořádá komentované túry městem a na nejrůznější témata typu „Hudební světová metropole“, „Secese a přelom století“ či „Na cestách vášně ve staré Vídni“.
Společnost Austria Guides zprostředkovává soukromé průvodce Vídní. Zákazník si může zvolit požadovaný jazyk a téma prohlídky a trasa i průvodce bude připraven na míru.
TIP: Při cestování po Rakousku jsou oblíbenými destinacemi také Mozartovo město Salzburg, nebo rakouské městečko Hallstat s bohatou historií, památkami a také se v Hallstatu nachází unikátní solné doly.
Vindobona bylo starověké římské město ležící na území dnešní Vídně. Dnes je však název Vindobona mnohem více spojován s mezistátním vlakem, který od roku 2018 pravidelně přepravuje cestující z České republiky do Rakouska a naopak.
Mezistátní vlak Vindobona jezdí se soupravami Siemens Railjet na trase Praha – Pardubice – Brno – Vídeň – Graz. Jde o velmi pohodlný způsob, jak cestovat do rakouské metropole. Vyrazit na víkend ve Vídni vlakem je mnohdy rychlejší a pohodlnější, než cesta autem.
Publikováno: 27. 8. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz