Pražský hrad – informace, vstupné, zajímavosti, kolik místností

Česko

Co by to bylo za Čecha, aby kdy nenavštívil Hrad? Je tím nejdůležitějším, co vidět v Praze. A velké H si skutečně zaslouží. S rozlohou šedesáti fotbalových stadionů je totiž největším souvislým komplexem hradních paláců a staveb na světě. Kolik má Pražský hrad místností a pokojů? A jaké má Pražský hrad zahrady?

Bylo nebylo. Libuši řekli, že nemůže vládnout sama, protože „dlouhé vlasy, krátký rozum“, i povolala k sobě Přemysla za manžela a vládli spolu šťastně až do smrti.

Nejen, že ustanovili zemi udatného českého národa řády, předpisy a zákony, rovněž se postarali o vznik opevněného hradiště, přesně takového, jaké si onen bohabojný národ zasloužil.

A protože Libuše byla nadaná věštkyně, předpověděla přesně, kde bude slavný Hrad stát: „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat.“ Neviděla daleko, přesně k soutoku Vltavy a potoku Brusnice.

A proč právě Praha? Její vidění zahrnovalo pracujícího muže, který na tom místě právě tesal práh domu.

Návštěva Pražského hradu patří mezi nejoblíbenější výlety v Praze, nicméně zajímavé perličky z historie vykazuje i hrad Karlštejn.

Ubytování v okolí Pražského hradu

Pražský hrad a jeho okolí, zahrnující malebné uličky a historickou atmosféru, lákají návštěvníky k prozkoumání. Pro ty, kteří hledají ubytování s pohodlným přístupem k této ikonické památce, zde je seznam hotelů:

Lázeňská N°4

  • Tento hotel přináší kombinaci elegance a klidné atmosféry, poskytující hostům odpočinek v blízkosti Pražského hradu.

Residence Three Golden Crowns

  • S historickým šarmem a moderním komfortem nabízí Residence Three Golden Crowns stylové ubytování v srdci staré Prahy.

The Golden Wheel Hotel

  • Hotel The Golden Wheel se vyznačuje nádhernou architekturou a výhledem na Pražský hrad, což ho činí ho ideálním místem pro romantický pobyt.

Hotel Golden Key Prague Castle

  • Tento hotel kombinuje historické prvky s moderním designem, nabízí pohodlné ubytování ve strategické blízkosti Pražského hradu.

Travel&Joy backpackers

  • Pro ty, kteří preferují nižší cenové relace, nabízí tento hostel pohodlné ubytování v těsné blízkosti pražských památek.

Ubytování v Pražském hradu a jeho okolí poskytuje nejen pohodlí, ale také jedinečnou atmosféru starobylé Prahy, čímž přispívá k nezapomenutelnému zážitku z pobytu v tomto historickém městě.

Pražský hrad – historie a informace

Počátky historie Pražského hradu sahají do 9. století. Na jeho místě stálo slovanské hradiště, v němž sídlili první Přemyslovci, známí nejen z dějepisu, avšak i pověstí: Bořivoj, Vratislav, Václav. Do 14. století se na místě objevuje řada knížecích, královských a biskupských paláců, které jsou mohutně opevněny.

Významnou přestavbu započal Karel IV. V roce 1344 položil základní kámen chrámu sv. Víta na místě někdejší stejnojmenné rotundy. Tu založil kolem roku 925 kníže Václav.

Na stavbě chrámu se podíleli architekti Matyáš z Arrasu a Petr Parléř. Hrad byl poničen za husitských válek a chrám byl definitivně dostavěn až v roce 1929, tj. v době svatováclavského milénia.

prazsky-hrad-vstupenky-4783704
Všechny důležité informace, jako třeba jaké se prodávají na Pražský hrad vstupenky, návštěvníci najdou na oficiálním webu Hradu.

Ve zdech jsou ukryty dávné symboly české státnosti, kultury a historie – a to jak hmotné, tak duchovní. Snad právě to zapříčinilo, že je chrám sv. Víta nejnavštěvovanější stavbou v Čechách.

Intenzivní stavební činnost pokračovala i za vlády císaře Rudolfa II., který své sídlo přenesl z Vídně zpět do Prahy. Z rozhodnutí Marie Terezie byl hrad v letech 1753 až 1775 přestavěn. Díla se tehdy ujal vídeňský dvorní architekt Nicolo Pacassi.

Od založení samostatného Československa je Pražský hrad sídlem prezidenta. Dnes jsou jeho historické objekty ve správě Kancléře prezidenta republiky.

Pražský hrad – zajímavosti

Brno má Špilberk, Praha má Hrad. Čím je tak výjimečný? Proč patří mezi česká nej? Jaké přináší Pražský hrad zajímavosti a informace? Zde je přehled některých z nich:

  1. Lidé se často ptají, kolik místností a pokojů má Pražský hrad. To nelze jednoznačně říci, je však jasné, že mnoho. S plochou více než 70 000 m2 se totiž podle Guinessovy knihy rekordů jedná o největší hrad na světě, nicméně, internet jako největší hrad na světě poukáže na Windsor v Anglii.
  2. U Matyášovy brány, za kterou se střídá hradní stráž, je jeden z vůbec nejhezčích výhledů na Prahu. Místo se jako výhodný strategický bod zalíbilo už knížeti Bořivojovi, a tak sem na konci 9. století z Levého Hradce přenesl sídlo přemyslovského vládnoucího rodu.
  3. Od konce 9. století je Pražský hrad s několika přestávkami rezidencí hlavy státu, ať už to byl kníže, král, císař nebo prezident.
  4. Když se český prezident nachází na území republiky, vlaje nad Pražským hradem standarta. Jakmile pan prezident Českou republiku opustí, standarta se snímá.
  5. Základní kámen katedrály svatého Víta byl položen v roce 1344. Trvalo téměř 600 let, než se dostavěla do podoby, jak ji známá dnes.
  6. Druhé a třetí nádvoří jako součást prezidentské kanceláře spojuje záhadný podzemní tunel.
  7. Pod hradem se má nacházet přírodní jeskyně, v níž podle pověstí hoří věčný oheň.

O Pražském hradu podle dostupných zdrojů a informací vzniklo množství pověstí. Jedna nepříliš optimistická vypráví o věži Daliborce, kterou dal postavit Vladislav II. Jagelonský jako vězení. Nese jméno prvního vězně Dalibora z Kozojed, kterého pořádali o pomoc sedláci, kteří se vzbouřili proti svému krutému pánovi.

Dalibor byl po střetu s vojáky uvězněn, radost ze života neztratil. Věděl, že činil spravedlivě, tak se v žaláři netrápil, nýbrž začal hrát na housle.

Netrvalo dlouho a před věží se shromáždily davy naslouchající jeho písním. Lidé mu na šňůrce posílali pytlíčky s jídlem a mincemi. A tak byl chudák Dalibor popraven – prý proto, že se nedovoleně zmocnil majetku. Zajímavé jsou i pověsti a pravdy o Karlštejnu.

Pražský hrad – zahrady

Protože se jedná asi o to nejlákavější, co vidět v Praze, nevychází procházka komnatami Pražského hradu zrovna levně. Od dob, kdy se platí i vstup do Zlaté uličky, jistě poklesl počet návštěvníků před 5. hodinou. Každopádně je stále možné si bez finančního obnosu dopřát krásnou podzimní procházku zahradami Pražského hradu.

Tou nejznámější je původně renesanční Královská zahrada z roku 1534. Na místě středověkých vinic ji založil Ferdinand I. Habsburský. Přístupná je v letní sezóně, a to třemi vchody: dvěma branami z ulice U Prašného mostu nebo branou u Královského letohrádku.

Mimo jiné se zde nachází Míčovna, na které se podepsala česká renesance. Na omítce renesanční budovy z 16. století je vyobrazený ornament připomínající srp a kladivo. Rekonstrukce ukončená v roce 1952 byla totiž vedena ve „správném duchu“. A takovou raritu by dnes již bylo škoda odstranit!

TIP: Pozornosti fanoušků renesance by neměl uniknout zámek UNESCO Telč.

zahrada-prazskeho-hradu-9933126
Zahrady Pražského hradu jsou jedním z toho nejlákavějšího, co celý komplex nabízí.

Dále návštěvníci Královské zahrady mohou zavítat do Lvího dvora, který dnes slouží i jako restaurace, či do Královského letohrádku.

Za prohlédnutí stojí i rozsáhlé Jižní zahrady. Komplex se nachází na místě opevnění pod Pražským hradem a vstoupit sem je možné z Opyše při východní bráně či Býčím schodištěm z III. nádvoří. Utváří ho celkem 3 zahrady Pražského hradu: Rajská, Na Valech a Hartigova.

Návštěvníci by neměli vynechat ani další venkovní objekty Pražského hradu. Jmenovitě se jedná o zahradu Na Baště, Jelení příkop, Svatováclavskou vinici, Empírový skleník, Oranžerii a Produkční zahrady.

Jízdárna Pražského hradu

Jízdárna Pražského hradu je rozměrná barokní stavba z roku 1694, kdy nahradila původní menší jízdárnu z roku 1572. Její průčelí tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Hrad přes Jelení příkop. Vstupní fasáda je zdobena štukovými reliéfy.

Od poloviny 20. století jízdárna slouží pro výstavní účely a to je také jediná situace, kdy do ní lze zavítat. Běžně je ovšem přístupnosti veřejná její nově upravená terasa s jedinečným výhledem na Pražský hrad a na katedrálu sv. Víta. Příležitostně se na terase konají koncerty a jiné společenské akce.

Pražský hrad – vstupné

Pražský hrad se řadí mezi hrady a zámky, kde to žije po celý rok. Před návštěvou je ovšem potřeba zaplatit na Pražském hradu vstupné. Vstupenky jsou platné 2 dny a není možné je vracet. Do každého objektu je umožněn vstup s platnou vstupenkou pouze jednou.

DRUH VSTUPENKYPLNÉ VSTUPNÉZVÝHODNĚNÉ VSTUPNÉRODINNÉ VSTUPNÉ
Pražský hrad – Okruh250 Kč125 Kč500 Kč
Velká jižní věž katedrály sv. Víta – vyhlídková věž150 Kč80 Kč300 Kč

Zvýhodněné vstupné se vztahuje na mládež od 6 do 16 let, studenty středních a vysokých škol na denním studiu do 26 let a na seniory do 65 let. Rodinné vstupné může využít skupina maximálně 2 dospělých a 1 až 5 dětí do 16 let.

Vstup zdarma se týká těchto skupin lidí:

  • děti do 6 let
  • držitelé průkazu ZTP (ZTP/P včetně jedné osoby doprovodu)
  • licencovaní průvodci EU s klienty, kteří mají zakoupené vstupenky do návštěvnických objektů
  • pedagogický doprovod školních skupin (na 15 žáků nebo studentů má nárok 1 osoba doprovodu na volné vstupné)

K prohlídce je možné si vypůjčit audioprůvodce, který podporuje češtinu, angličtinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, španělštinu, ruštinu a korejštinu. Jeho cena na 3 hodiny činí 200 Kč.

Pražský hrad je největším souvislým komplexem hradních paláců a staveb na světě.
Pražský hrad je největším souvislým komplexem hradních paláců a staveb na světě.

Kdo chce zjistit také to, jak vypadá život na zámku, potěší ho následující skutečnost: Návštěvníci Pražského hradu s okruhovou vstupenkou mohou bezplatně navštívit zámecký park v Lánech, a také muzeum Karlova mostu. Dozví se tam například různá neuvěřitelná tajemství Karlova mostu.

Pražský hrad – výstavy

Na Pražském hradě se pravidelně konají výstavy. V posledních 2 letech mohli příznivci kultury a umění zhlédnout tyto expozice:

  • Exner – Belveder
  • Česká architektura od secese k dnešku
  • Jan Amos Komenský – 350 let výročí úmrtí
  • Grafika roku 2020 a 26. cena Vladimíra Boudníka
  • HRDINOVÉ
  • #prazskyhrad
  • Ivan Bukovský – 70
  • Skutečný přítel České republiky – Korejská republika

Aktuální přehled, jaké nabízí Pražský hrad výstavy, je v dohledání na webu Hrad.cz.

Výlety s dětmiZajímavosti