Potápění Česko – lomy, jezera, řeky, Praha, Brno

Česko

Česko nabízí širokou škálu potápěčských lokalit, včetně lomů, jezer, přehrad a řek. Ačkoliv potápění v Česku nemusí znít na první poslech příliš lákavě, pravdou zůstává, že je velmi rozšířené a českými potápěči hojně provozované. Jaké je potápění v Praze, Brně, nebo Olomouci? Je možné absolvovat kurz potápění v Praze?

V České republice operují desítky potápěčských klubů, škol a center. Zprostředkovávají ponory na zkoušku v bazénech nebo lomech, stejně tak organizují potápěčské kurzy. Ty je možné započít v Česku a dokončit buď na zahraničních výjezdech k moři (nejčastěji Chorvatsko nebo potápění v Egyptě) či opět na českých lomech a jezerech. Jen je v tuzemsku potřeba počítat s chladnou vodou a nedobrou viditelností.

  • kurz potápění trvá zpravidla několik dní až týdnů
  • celosvětově nejvyhledávanější potápěčskou organizací je PADI
  • v Česku je možné se potápět na více než 50 lokalitách po celé republice

Potápění Česko nezahrnuje pouze Prahu, Brno, Ostravu a Olomouc. Atraktivní lokality nabízí také Jihočeský kraj, Mostecko či Královohradecko.

Kurz potápění Praha

Praha nabízí širokou škálu kurzů potápění pro všechny úrovně dovedností. Kurzy jsou akreditovány mezinárodními organizacemi, jako je PADI, CMAS, IANTD, TDI, NAUI nebo SSI.

Základní kurz potápění je určen pro úplné začátečníky. Kurz se skládá z teoretické výuky, praktických cvičení v bazénu a čtyř ponorů na volné vodě. Po absolvování kurzu získá potápěč certifikaci Open Water Diver, která umožní potápět se do hloubky 18 metrů.

Pokud člověk uvažuje o absolvování kurzu potápění v Praze, je mnohými instruktory doporučováno si nejprve vyzkoušet ponor v bazénu. Obzvláště lidé, kteří nejsou příliš zvyklí na vodu, pravidelně neplavou nebo nešnorchlují, mohou při ponoru na zkoušku zjistit, že potápění vlastně vůbec není to pravé.

Nejčastěji je problém se středním uchem, kvůli čemuž je nemožné pod vodou vyrovnávat tlak a může se dostavit bolest ucha po potápění.

Po základním kurzu potápění existují navazující pokročilé kurzy do větší hloubky, kde se student učí navigovat s kompasem, seznámí se s potápěním v proudech, nočním potápěním, potápěním z lodi nebo se naučí identifikovat různé druhy ryb a živočichů.

Kurz potápění Praha je možné absolvovat jako skupinový trénink, případně s individuálním přístupem. Je možné si kurz potápění Praha rozvrhnout do svých časových možností a jednotlivé lekce či ponory realizovat například s týdenním rozestupem. Na rozdíl od dovolené u moře, kde jsou kurzy intenzívnější a probíhají zpravidla v rámci čtyř dnů.

Potápění Praha

Praha je krásné město s bohatou historií a kulturou. Co však toto město prozkoumat z úplně jiné perspektivy? Potápění Praha je možné, přestože kvůli velmi špatné viditelnosti není potápěči vyhledávané. Pod vodou potápěč zpravidla nevidí ani svoji vlastní ruku před očima, proto je od potápění v Praze ochotně upouštěno. Výjimku může tvořit řeka Vltava.

Řeka Vltava je jednou z nejpopulárnějších potápěčských lokalit v Praze. Je to velká řeka s relativně bohatým podvodním životem, včetně ryb, korýšů a měkkýšů. Potápěči zde mohou také vidět historické památky, jako jsou zbytky mostů a budov.

Mezi potápěčskou komunitou je oblíbené potápění pod Karlovým mostem, v samém centru hlavního města. Každoročně se zde poslední víkend před Vánoci koná tradiční zavírání vody. Rozloučení s Vltavou organizuje Vodní Záchranná služba ČČK Praha, která zároveň hlídá, aby se potápěči zdržovali ve vytyčené trase a neplavali do nebezpečné paroplavební dráhy.

Do potápění Praha je možné počítat i přilehlé lokality, jako je lom Hříměždice, lom Velká Amerika, Lom Kosov, lom Žernovka, případně také slapská přehrada.

Lom Velká Amerika je lákavý nejen díky své malebné krajině, nýbrž také kvůli puncu zakázaného ovoce. Lom je oficiálně veřejnosti nepřístupný, z důvodu nebezpečí padajícího kamení. Čas od času je vstup povolen potápěčům, kteří zde mohou prozkoumávat trosky automobilů, těžební techniky, poházené pneumatiky, sochu vojáka Hagena, kostlivce, minu, hrnečkovník, raky i pár kaprů, okounů a karasů.

Potápění na lomu Velká Amerika je zážitek, přestože azurová voda skrývá mnoho pneumatik a nepořádku.

Potápění Brno

V okolí Brna, jakožto druhého největšího města Česka se nachází lom Hostěradice. Leží kousek od stejnojmenné vesnice Hostěradice v okrese Znojmo na jižní Moravě. Byl to bývalý vápencový lom, který byl po ukončení těžby v roce 1990 zatopen a proměnil se v jezero s průzračnou vodou, kde žijí raci a různé druhy ryb.

S hloubkou 14 metrů je oblíbeným místem pro potápěče, kteří sem jezdí sbírat zkušenosti, trénovat nově nabyté dovednosti, zkoušet novou výstroj, nebo se setkat s přáteli.

Potápění Olomouc, potápění Ostrava

V blízkosti Oloumouce a Ostravy se nachází několik příjemných lomů vhodných pro potápěčské aktivity. Lom Svobodné Heřmanice – Šífr, Výkleky, Jasenice nebo v olomouckém kraji ležící věhlasná Hranická propast, jež je nejhlubší zatopenou propastí světa.

Její zatím potvrzená hloubka je 274,5 m metrů (včetně suché i mokré části), přičemž skutečného dna dosud nebylo dosaženo. Potápění v Hranické propasti je však velmi náročné a nebezpečné. Propast je velmi hluboká a její dno je složité a členité. Potápění v Hranické propasti je možné pouze s povolením Českého svazu potápění. Povolení se uděluje pouze speleopotápěčům za účelem výzkumu.

Lom Svobodné Heřmanice v Moravskoslezském kraji nabízí obdobné atrakce jako většina lomů při potápění v Česku. Velký keson, stromy, plechová vana, kostra automobilu, pumpa nebo studna. Pro potápěče jsou takové artefakty zpestřením jinak rutinních ponorů, případně slouží jako orientační body a pomoc při podvodní navigaci.

Lom Šífr má hloubku 36 metrů, což je stále v limitech rekreačního potápění, ovšem zhoršená viditelnost, chladná voda a malé zkušenosti potápěčů mohou vést k fatálním nehodám, jak se na tomto lomu v minulosti již několikrát stalo. Za nejčastější nehodu je uváděno poškození plic z přetlaku vzniklého při nadměrně rychlém výstupu z hloubky.

Na pomezí Olomouce a Ostravy leží lom Výkleky. Zatopený kamenolom, přírodní koupaliště. Lom vhodný k procvičování podvodních dovedností, s maximální hloubkou 10 metrů. Najdou se zde kapři, okouni, candáti, jelci, plotice i štika.

České lomy mají průměrnou teplotu okolo 11 stupňů. Suchý oblek je nezbytností.

Potápění v Česku

Při potápění v Česku většina lokalit poskytuje jen základní zázemí na převlečení. Na mnoha místech tudíž nefunguje půjčovna výbavy na potápění, plnění lahví, ani občerstvení. Pokud potápěčský klub neorganizuje hromadný výlet dodávkou, kdy veškerou výstroj včetně zátěže a lahví se vzduchem veze s sebou, musí si každý potápěč zařídit logistiku sám.

Existují však také oblíbená potápěčská místa, která poskytují plný servis, včetně ubytování v chatkách nebo v kempu, občerstvení po celý den, plnění lahví na potápění, půjčení výstroje i neomezené potápění. Takovými místy jsou namátkou lomy Bořená hora u Štětkovic ve Středních Čechách nebo lom Leštinka u Skutče v Pardubickém kraji.

Leštinka je vyhledávaná pro své takřka bezchybné zázemí a množství atrakcí ve vodě. Skanzen s elektrickým vedením, dřevěnými domky, kolejemi a těžebními vozíky, sbíječkami a krumpáči a kostlivcem v kleci. Pod vodou žijí kapři, okouni, cejni i několik jeseterů. Na stěnách lomu je možné nalézt i malované putovní kamínky.

Největší atrakcí Bořené hory je potopený vrtulník, s nímž v roce 2001 havaroval československý kosmonaut Vladimír Remek. Z vodního života je možnost setkání s kapry, štikami nebo bílým sumcem albínem.

Jihočeský kraj láká na lom Slověnický mlýn, který proslul jedním z největších podvodních kesonů v Evropě. V roce 2021 zde David Vondrášek dosáhl českého rekordu v nepřetržitém pobytu člověka pod vodou, kdy v kesonu přežíval celých deset dní. Lom chová barevné koi kapry.

V Plzeňském kraji nelze minout lom Lomeček. Hlavní atrakcí je ponorná kabina Atlantis, odkud mohou pod vodu nahlížet civilisté ze souše. V lomu s maximální hloubkou deset metrů lze spatřit velmi pestrou škálu rybích obyvatel. Hejna kaprů, karasů, tolstolobiků a amurů. Lze vidět jesetera a sumce, štiky, candáty, okouny, raky a škeble.

Potápění v Česku má své příznivce i odpůrce. Zatímco jedni nemají zájem na sebe navlékat suchý oblek a vyrovnávat se s velmi špatnou viditelností a chladem, druzí si takové potápění nemohou vynachválit.

Potápění v Česku je oblíbené mezi technickými potápěči, kteří vyhledávají temné a chladné hloubky. Příkladem budiž vodní nádrž Slapy, nebo Orlická přehrada, které obě skrývají velké podvodní dobrodružství. Přehrada Orlík láká na zatopenou obec Těchnice a zejména na bývalý odsvěcený kostel, který leží ve zhruba 55 metrech hloubky.