Kam na výlet v okolí Prahy – tipy na zajímavá místa

Česko

Praha je mnohými označována jako nekrásnější město světa. Život ve velkoměstě je však náročný a není tak divu, že chtějí obyvatelé Prahy čas od času vyrazit na výlet a odpočinout si při procházce krásnou přírodou středních Čech. Výletů v okolí Prahy je nespočet, vydat se navštívit zajímavá místa lze autem, vlakem nebo také pěšky. Kam na výlet v okolí Prahy?

V okolí Prahy čeká na návštěvníky celá řada zajímavých míst. Je možné kochat se kopcovitou krajinou po výšlapu na jednu z proslulých vyhlídek nebo se procházet po břehu řek a užívat si čerstvý vzduch a zpěv ptáků. Na českých hradech a zámcích se návštěvníci zase mohou nadechnout historie a dozvědět se něco nového o předcích českého národa.

V neposlední řadě se v okolí Prahy nachází také mnoho míst, jejichž návštěva vykouzlí úsměvy na dětských tvářích. Objevovat lze dětské zábavní parky, lesní stezky nebo rezervace se zvířaty.

Výlety v okolí Prahy – přírodní zajímavosti, vyhlídky

Okolo Prahy se rozprostírá malebná krajina, která skýtá nespočet příležitostí pro příjemný výlet či procházku. Lesy, vyhlídky, kopce, stezky, vodní plochy a dokonce i nejlepší kemp ČR – nic z toho v okolí hlavního města nechybí. Kam na výlet v okolí Prahy? A kam na výlet autem?

1. Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj je oblíbenou turistickou atrakcí nacházející se nedaleko obce Teletín. Z Prahy se sem lze dostat autem asi za 50 minut. Protože se vyhlídka nachází na vysoké skále nad bývalými Svatojánskými proudy, návštěvníci se zde mohou kochat nejkrásnějším výhledem na Vltavu, nejdelší řeku ČR.

kam-na-vylet-v-okoli-prahy
Vyhlídka Máj nabízí netypický výhled na Vltavu, nejdelší českou řeku.

Vede sem žlutá turistická trasa, která má počátek ve městě Teletín, kam se lze dostat také autobusem. Vyhlídka je dostupná celoročně a lze si tak užívat rozličné výhledy ve všech ročních obdobích. Obzvlášť krásná je na podzim, kdy se okolní lesy zabarví do pestrých odstínů červené. Jde tak o jeden ze skvělých podzimních výletů s magickou atmosférou.

TIP: Krásným zážitkem je také výlet lodí po Vltavě v Praze. Během plavby se naskytnou nádherné výhledy na pražské břehy.

2. Bubovické vodopády

Mnohé přírodní krásy jsou k nalezení také na Karlštejnsku. Udělá-li si člověk výlet na slavný hrad Karlštejn, může si část dne vyhradit také na objevování zdejší krajiny. Jedním z míst, které určitě stojí za návštěvu, jsou Bubovické vodopády.

Bubovický potok je jen malou strohou, přesto se na něm na jaře a po dešti tvoří vodopády, které stékají po vápencových schodech. V zimě tyto vodopády zamrznou a taktéž nabízejí zajímavou podívanou.

Vodopády jsou přístupné po modré turistické stezce z obce Srbsko, nebo po červené od Karlštejna nebo Svatého Jana pod Skalou.

3. Lomy Velká a Malá Amerika

Mezi nejvyhledávanější výlety v Praze a okolí patří jednoznačně lomy Velká a Malá Amerika, které jsou chloubou Českého krasu. Nacházejí se asi 34 km jihozápadně od Prahy. Tyto vápencové lomy jsou považovány za jedno z nejkrásnějších míst v ČR, Velké Americe se často přezdívá jako Český Grand Canyon.

lom-amerika-1536x1028
Velké Americe bývá přezdíváno jako český Grand Canyon.

Lomy se nachází u obce Modřina jsou dosažitelné také pěší túrou od Karlštejna. Vedle lomů se dá také zaparkovat a poté se projít kolem dokola Velké i Malé Ameriky a také lomu Mexico.

4. Prokopské údolí

Prokopské údolí je bez velmi atraktivní lokalitou, která celoročně láká k návštěvě lomů, údolí a skalních jezer s průzračnou vodou. Objevovat tajuplné jeskyně, ve kterých jsou skryty pozůstatky prehistorických zvířat, bude jistě bavit i děti. Jedná se tak o zajímavý tip na výlet s dětmi v okolí Prahy.

Dostat se sem dá autem z centra Prahy, nicméně také je možné využít ke své cestě veřejnou dopravu.

5. Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou jedním z nejdelších jeskynních komplexů v České republice. K jeskyním vede zajímavá stezka, kterou si stojí za to projít. Je dlouhá asi 3 kilometry a během cesty si turisté prohlédnout známou mincovnu z dob středověku, naučnou stezku Zlatý kůň a Císařský lom s Čertovými schody.

kam-na-vylet-praha
V jeskyních je pouhých 10°C.

Poté lze zavítat do samotných jeskyní, které jsou právem považovány za český klenot. Prohlídka podzemních prostor trvá asi hodinku. Návštěvníci zde uvidí jeskynní výzdobu v podobě krápníků, krápníkových útvarů, nátenek, záclonek nebo sintropádů. Unikátem jsou také koněpruské růžice staré přes 1,5 milionu let.

Vstupné do Koněpruských jeskyní činí:

 • dospělí – 170 Kč
 • senioři, studenti, ZTP – 130 Kč
 • děti od 3 do 15 let – 100 Kč
 • děti do 3 let – zdarma

Na obhlídku jeskynního komplexu je nutné se pořádně obléknout. Průměrná teplota v jeskyních je totiž celoročně pouhých 10,6 °C.

Kam na výlet v okolí Prahy – hrady a zámky

V okolí Prahy lze vyrazit na některé z nejkrásnějších českých hradů a zámků. Komentované prohlídky potěší každého, kdo se chce dozvědět něco nového. Děti si zase mohou pohrát v zámeckých zahradách, prohlédnout si středověké brnění nebo zjistit, jak hodovali středověcí králové. Kam na výlet v Praze a okolí?

6. Hrad Karlštejn

Karlštejn, hrad všech hradů, které musí každý Pražan navštívit. Historie Karlštejna je bohatá, tento státní hrad byl založen roku 1348 českým králem Karlem IV., aby zde byly uschovány klenoty Svaté říše římské. Do roku 1421 zde žili králové, poté musel hrad přetrpět bombardování za husitů i nebezpečí švédského nájezdu.

Při návštěvě hradu se turisté dozvědí mnohé zajímavosti, se kterými je slavný český hrad spojován. Jednou z nich je třeba vyprávění o studně Karlštejn, která nebyla studnou, avšak pouze přiváděla vodu z blízkého potoka. Hrad tak mohli nepřátelé snadno odpojit od vodního zdroje. Jednalo se o velkou slabinu jinak statného hradu.

Vstupné na hrad Karlštejn:

 • dospělí – 220 Kč
 • studenti, senioři, ZTP – 180 Kč
 • děti od 6 do 18 let – 110 Kč
 • děti do 6 let – zdarma

Hrad Karlštejn patří mezi výlety vlakem v okolí Prahy. Jezdí sem vlak z pražského hlavního nádraží směrem na Beroun. Cesta trvá něco okolo 40 minut. Pro ty, kteří hledají ubytování v okolí tohoto hradu, budou výbornou volbou Apartmány Karlštejn.

vylety-v-okoli-prahy
Karlštejn se tyčí nad stejnojmenným městem, kde lze navštívit jednu z restaurací či stánků s občerstvením.

7. Hrad Okoř

„Na hradě Okoři, světla už nehoří, bílá paní šla už dávno spát,“ zpívá se ve známé trampské písničce. Na bílou paní zde návštěvníci asi nenarazí, za to si však mohou užít podívanou na rytířské zápasy nebo výpravné bitvy, které se zde pravidelně pořádají.

Zřícenina hradu se nachází asi 25 km od centra Praha. Lze sem dorazit také autobusem z pražských Dejvic. Na Okoř je cesta jako žádná ze sta a vede ze vsi Okoř podél Zákolanského potoka. Krásné okolí hradu ocení cyklisté i milovníci koní. Okoř je jedním z nejlepších tipů, kam na výlet v Praze a okolí, který se hodí jak pro děti, tak dospělé.

8. Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves se nachází asi 35 kilometrů severně od Prahy a patří mezi nejkrásnější výlety autem. Jedná se o renesanční stavbu, která jistě stojí za návštěvu, jelikož je jednou z nejkrásnějších renesančních památek v Česku. Pod zámkem lze navíc nahlédnout do oken rodného domu skladatele Antonína Dvořáka.

V Dvořákově Nelahozevsi mohou turisté obdivovat pozůstatky historie, když zámek obýval rod Lobkowiczů. Na zámku je stálá expozice s názvem Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů, ve které si lze prohlédnout desítky dobových pokojů a dozvědět se více o životě tehdejších šlechticů.

V kavárně Nelahozeves si je možné vychutnat ranní kávu společně s výtečným zákuskem.

9. Hrad Kokořín

CHKO Kokořínsko leží asi 40 kilometrů od Prahy a je snadno dostupná autem. V okouzlující krajině návštěvníci narazí na pískovcové skalní útvary, jezírka a také tajemný hrad Kokořín, na kterém dříve trávili čas loupežní rytíři. Kokořínsko je působivou lokalitou vhodnou pro výlety na kole, s dětmi i na obyčejné procházky v přírodě.

Zřícenina hradu, který dříve okouzloval významné české romantiky, jako byl Karel Hynek Mácha či Antonín Mánes, je dnes otevřena široké veřejnosti od dubna do října.

vylety-v-okoli-prahy-2
Na hradě Kokořín se točily pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele, Korunní princ nebo Jak se budí princezny.

Na Kokořín se dá z Prahy dostat automobilovou dopravou asi za 50 minut. V této oblasti lze také navštívit další z významných a tajuplných českých hradů – Housku s bránou do pekel. V okolí se nachází také skalní město.

10. Zámek Veltrusy

Jedním z dalších zámků, který se hodí pro víkendové objevování středočeských památek, jsou Veltrusy. Nacházejí se 30 km severně od Prahy, nedaleko obce Mělník. Veltrusy jsou unikátní barokní stavbou později upravenou v klasicistním stylu. Jde o zámek z 18. století, který má turistům rozhodně co nabídnout.

Veltrusy jsou proslulé také díky svému zámeckému parku, který je veřejnosti otevřen po celý den. Místní by jistě řekli, že není hezčího místa pro romantickou procházku, ať už při ranním rozbřesku, nebo v tichu podvečera.

Výlety s dětmi v okolí Prahy

Dětem se určitě bude líbit na hradech i zámcích, kde je pro ně zpravidla připraveno spoustu aktivit, díky kterým si užijí spoustu legrace. Radost budou mít i z návštěvy Koněpruských jeskyní a určitě je zaujme také vyhlídka Máj. Čas od času se však určitě vyplatí vzít děti někam, kde to pro ně bude jako stvořené. Kam s dětmi v Praze a okolí? Co třeba dětský park Mirakulum?

Skvělým ubytováním a výchozím bodem pro tyto výlety, by jednoznačně mohl být Resort Svět, který se pyšní vlastní restaurací a zázemím pro rodiny.

11. Zábavní park Mirakulum

Milovický zábavní park dětem určitě vykouzlí na tvářích úsměvy. Jeho doslova obrovský, rozkládá se totiž na ploše deseti hektarů. Pro malé návštěvníky je zde připraveno mnoho atrakcí, dětských hřišť, naučných tabulí či kreativních stánků. Pro ty velké zase klidné odpočinkové zóny a kiosky s občerstvením.

Největším lákadlem dětského parku je obří labyrint. Co děti na deseti hektarech ještě čeká?

 • vodní svět
 • nádherná lesní hřiště v korunách stromů
 • parní železnici 
 • podzemní chodby
 • jízdy ve vojenských obrněných vozech
 • malá kontaktní zoo
 • velké houpačky a trampolíny

Vstupenky do dětského ráje lze zakoupit online za cenu 250 Kč pro dospělé a děti nad 90 cm. Vstupenka je platná po celý den.

kam-na-vylet-s-detmi-v-praze-a-okoli
V zábavním parku Mirakulum se děti dozvědí také mnoho o přírodě.

12. Pastevní rezervace divokých koní, zubrů a praturů

Nedaleko parku Mirakulum, taktéž v středočeských Milovicích, si mohou děti užít také zajímavou a netradiční podívanou na rezervaci divokých koní, zubrů a praturů. Svým spásáním luk a stepí napomáhají k zachování biodiverzity zdejší krajiny.

Návštěvníci mohou tvory žijící v rezervacích sledovat z vyvýšených plošin. Rezervace se nachází asi 40 minut od Prahy. Milovice lze také zařadit do výletů vlakem v okolí Prahy, jelikož sem jezdí pravidelný spoj z Prahy, který nejede o moc déle než automobil.

13. Cesta Kocoura Mikeše

Trasa dlouhá 20 kilometrů je učena hlavně těm, kteří zbožňují pohádky Kocoura Mikeše. Stezka okolo Hrusic vede skrze místa, kde Mikeš prožíval svá dobrodružství a kde se odehrávají dětské příběhy.

Cesta vede z Hrusic do Říčan, lze si vybrat pouze úsek cesty a po něm se s dětmi vydat.

14. Mořský svět

Poslední tip na výlet s dětmi v okolí Prahy se nachází přímo v hlavním městě. Když zrovna prší a dojdou nápady, co o víkendu v Praze, nabízí se zajít pozorovat mořský život na holešovickém Výstavišti.

Expozice tvořená spoustou velký akvárií je otevřena celoročně. Děti i dospělí zde mohou žasnout nad pestrobarevnými druhy mořských ryb a jiných živočichů. Potkají tu i Klauna očkatého z pohádky Hledá se Nemo nebo tajemného rejnoka ze dna oceánů.

kam-s-detmi-v-praze-a-okoli
U akvária se slavnou rybou Nemo je vždy největší zástup nadšených dětí.

Zajímavé výlety v okolí prahy

Výlety v Praze a okolí jsou skvělou možností, jak poznat důležitá místa české historie a odpočinout si od práce či školy. Navíc jde o příležitost strávit více času se svými nejbližšími. Kam ještě vyrazit, když dojdou všechny nápady?

15. Hora Říp

Mezi výlety v okolí Prahy patří také Hora Říp, která hraje důležitou roli v českých pověstech. Údajně na ní měl vystoupit praotec Čech a poté, co se rozhlédl po okolní krajině, zvolat „To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající.“ Před každým návštěvníkem se po výšlapu na Říp rozprostře přesně taková nádherná scenérie, jakou podle pověsti obdivoval praotec Čech.

Na hoře Říp kromě výhledu zapsaném ve Starých pověstech českých naleznou návštěvníci také slavnou románskou památku – rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha, na které se každou první neděli od 15 hodin konají mše. V jiných dnech jsou veřejnosti umožněny prohlídky.

16. Křivoklátsko

Zhruba hodinku autem od Prahy se rozprostírá národní park Křivoklátsko, kraj spisovatele Oty Pavla, jehož dominantou je samozřejmě hrad Křivoklát, gotická stavba z 12. století. Na výletě do této oblasti si lze naplánovat prohlídku hradu i procházky okolo něj, které nabízejí zajímavé výhledy na hrad i jeho okolí. Jde také o tip, kam na dovolenou v ČR.

kam-na-vylet-v-praze-a-okoli
Křivoklát se stal předlouhou a inspirací pro díla Karla Hynka Máchy, Jaroslava Vrchlického nebo Aloise Jiráska.

Další ze zajímavých výletů v okolí Prahy, které se dají na Křivoklátsku podniknout, je stezka vedoucí na zříceninu hradu Týřov. Krásnou procházku si turisté mohou užít také u Čertovy skály tyčící se nad řekou nebo u Skyrských jezírek s vodopádem.

17. Památník Terezín

Ti, kteří jsou fascinováni historií světových válek, se mohou vypravit na prohlídku koncentračního tábora Terezín, který stojí asi 45 kilometrů od Prahy. Návštěvníci tu zblízka poznají krutost druhé světové války a dozvědí se mnoho o lidských osudech z této těžké doby.

Pro návštěvu památné místo Terezín je nutné si objednat prohlídku předem online. Prohlédnout si lze malou pevnost, muzeum ghetta, krematorium nebo modlitebnu. Po celý rok zde také probíhají vernisáže uměleckých děl a dokumentární výstavy.

18. Kozí hřbety a Alšova vyhlídka

Komu se nechce příliš daleko od Prahy a všechny pražské parky se mu již okoukaly, může vyrazit na okraj územní části Praha Suchodol. Dá se zde podniknout hezký pěší výlet v okolí Prahy s výhledy na okolní přírodu.

Vyrazit zde lze třeba na Alšovu vyhlídku. Stačí se vydat z Roztockého háje – Tiché údolí po žluté turistické trase, poté odbočit a vystoupat se 70metrovým převýšením na Kozí hřbety. Nachází se zde také únětické rybníky.

19. Medvědárium Beroun

Berounské Medvědárium je výběh pro medvědy, které člověk ve volné přírody hned tak nespatří. Jde o medvědy z večerníčku Václava Chaloupky Méďové, kteří už od dob natáčení pořádně vyrostli. Bohužel už žijí pouze dva ze tří medvědů – Kuba a Matěj. Vojta zemřel v roce 2016.

Medvědárium se nachází asi 10 minut chůze od Husova náměstí v Berouně. Veřejnosti je volně přístupné po celý rok.

vylety-pesky-v-okoli-prahy
V Berouně mají děti jedinečnou příležitost vidět medvědy z pohádky.

20. Svatý Jan pod Skalou

Nedaleko Berouna se lze vydat také na poutní místo Svatý Jan pod Skalou. Tato malebná vesnička zasazená do zalesněné krajiny CHKO Český kras, je od Prahy vzdálená jen 30 minut autem. Její dominantou je poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele, ve kterém se nachází hrob chorvatského poustevníka, kterému se při jeho putování podle legendy zjevil sám Jan Křtitel.

Do Svatého Jana pod Skalou však mohou zamířit i nevěřící. Vyplatí se zde navštívit především naučnou stezku Svatojánský okruh, dlouhou 4 km. Cesta je náročnější, vede skrze strmé a kluzké úseky přes lom Paraple a údolí propadlých vod.

Pro ty, kteří chtějí v těchto místech strávit více času, se možná vyplatí najít si nějaké ubytování. Pension Kotva v Berouně je pohodlné ubytování s příjemnou atmosférou a výhodnou polohou.

Výlety v Praze a okolí

Samotná Praha však ukrývá spoustu krásných míst, kde si lze odpočinout od ruchů velkoměsta a návalů turistů. Člověk nemusí jezdit daleko a může podniknout také pěší výlety v okolí Prahy či v Praze samotné. Takové procházky jsou skvělým způsobem, jak si zlepšit náladu.

Za zmínku rozhodně stojí pražské parky, které patří mezi oázy klidu v centru města. Odpočívat, sportovat, procházet se nebo si hrát s dětmi lze třeba v Letenských sadech, v oboře u letohrádku Hvězda nebo ve Stromovce. Rozsáhlejším územím zeleně je Divoká Šárka, která je pro procházky jak stvořená.

vylet-v-praze-a-okoli
Výhledy z pražských Petřínských sadů jsou nenahraditelné.

Lze samozřejmě také udělat okruh po nejznámějších pražských památkách, Praha je však velká a je zde k vidění mnohem více než Karlův most nebo Pražský hrad. Jaká místa, co turistické příručky neprozradí, se v Praze vyplatí navštívit?

 • zřícenina nad Babskými skalami
 • zapomenutý bazén u barrandovských teras
 • nejužší pražská ulička na Malé straně
 • keltský menhir v Ládevské ulici
 • dívčí hrady a památka Ctirad
 • vyhlídková věž Cibulka

Samotáři zase ocení místa jako Branické skály na pravém břehu Vltavy nebo romantický ovocný sad na Klíčově.

Tipy na výlet Praha

Praha samotná je nepřeberná studnice tipů na výlet Praha. Ať jsou to historické památky, zajímavé budovy, kulturní akce či společenské události a sport. Každá část Prahy pořádá vlastní eventy na pravidelné bázi, v závislosti na kalendáři, ročním období i aktuálním událostem.

Velmi populární jsou v posledních letech farmářské trhy, které se rozrostly i do těch nejzazšíh koutů Prahy. Dá se směle říci, že se trhy konají téměř na každé zastávce pražského metra. Ty nejoblíbenější jsou však na pražské Náplavce v centru města.

Sobotní ráno si Pražané už ani neumějí představit jinak, než se slaměným košíkem v ruce plným čerstvé zeleniny a květin a aromatickou kávou ze stánku. Tradice farmářských trhů na Náplavce přerostla v setkávání přátel a sousedů, místních starousedlíků i nově přistěhovalé mládeže.

Zatímco po ránu je Náplavka místem nákupů, ranního běhu a vůně chladné řeky Vltavy, po večerech se proměňuje v nekonečnou sociální bublinu plnou příležitostí k navazování nových přátelství a vztahů.

Výlety po Praze

Klasikami výletů po Praze navždy zůstanou takové stálice jako je pražská zoologická a botanická zahrada. Obě sídlí v těsné blízkosti a obě se těší neunavitelnému zájmu veřejnosti z blízkého i dalekého okolí. Jsou to výlety na celý den, rozhodně nepostačí rychlá dvouhodinovka.

V letních měsících, víkendech o svátcích a školních prázdninách je potřeba obrnit se velkou dávkou trpělivosti, neboť návštěvnost těchto míst pravidelně atakuje rekordy. A přestože jsou to místa velmi rozhlehlá s kapacitou desítek tisíc návštěvníků, bývá tu hlava na hlavě.

Pro ubytování v Praze se cestujícím hodí třeba Hotel Ibis Praha Old Town, Jedná se o moderní ubytování v centru výhodnou polohu blízko historického centra a nabízí pohodlné a příjemné prostředí pro hosty.

Zajímavá místa v Praze

Tipem redakce na zajímavá místa v Praze je Zámecký park Dolní Počernice, k němuž náleží obrovský Počernický rybník. Ten nabízí koupání nejen pro rodiny s dětmi, nýbrž také v odlehlých částech pro nudisty. Podél celého areálu se nachází Počernický pivovar, camping a spousta vyžití pro děti i dospělé.

Pěšky nedaleko odtud se lze dostat do Hostavic k rybníku Vidlák, vedle nějž se hrdě tyčí nejmenší pražská rozhledna. Cesta vede podél říčky Rokytky až ke Kyjskému rybníku, přičemž na půli cesty je dobré udělat zastávku a vystoupat na černomosteckou rozhlednu Doubravka, z níž se otevírá nádherný výhled na východní Prahu.

Kam v Praze na procházku

V Praze se nachází několik obrovských parků, které po celý rok lákají nejen k procházkám, nýbrž také ke sportovním hrám, jízdě na kole či na kolečkových bruslích. Zkrátka k aktivnímu odpočinku pro celou rodinu. Kam v Praze na procházku?

Divoká Šárka, Letenské sady, Stromovka, Čimický háj, Kunratický les, Modřanská rokle, stačí si vybrat podle nálady nebo vzdálenosti. Praha je rozsáhlé velkoměsto a přejet ho s autem i veřejnou dopravou z jednoho konce na druhý je velká časová investice.

Komu toulky po pražské přírodě nestačí a dává přednost courání po dláždění, centrum Prahy je jako stvořené k romantickým procházkám podél pobřeží Vltavy, se zastavením na jedno na náplavce. Historické budovy, nákupní příležitosti, turistická lákadla, toho všeho je Praha plná.


Jen dvě hodiny cesty autem z Prahy se nechází Hotel Elements & Spa a nabízí skvělé wellness služby, prvotřídní ubytování a přátelskou atmosféru, která láká návštěvníky z celého světa.


Co navštívitVýlety s dětmi