Podzimní výlety – kam na podzimní výlet, tipy

Česko

Podzimní výlety mají zvláštní kouzlo. Stromy se barví do nejrůznějších odstínů červené, slunce má zlatou barvu a celá příroda se chystá na zimní spánek. Ubývá turistů a podzimní výlet tak získává komorní atmosféru. Místa, která jsou jindy plná výletníků, překvapí na podzim klidem a tichem. Kam na podzimní výlet? Jaké jsou nejlepší tipy na podzimní výlety?

V Čechách a na Moravě je mnoho krásných míst a podzim je skvělý čas, kdy je prozkoumat. Počasí je na turistiku a podzimní výlety pořád dobré, skončila úmorná vedra a začíná správný čas vyrazit po nejhezčích místech ČR. Kam o víkendu na výlet? Kam na výlet autem a kam raději pěšky?

Podzimní výlet v okolí Prahy

Jaký je nejlepší tip na podzimní výlety kolem Prahy? Krásných míst je kolem hlavního města celá řada. Jednodenní výlet se dá podniknout do Českého krasu, na Křivoklátsko nebo na Okoř. Za podzimní návštěvu rozhodně stojí nejdelší česká řeka Vltava, a také Berounka a Posázaví.

tipy-na-podzimni-vylety-3555644
Podzimní výlet nemusí vést jen do přírody, také hlavní město potěší barevným listím a menším počtem turistů.

Podzimní výlety v okolí Prahy lze spojit i s návštěvou hlavního města. Na podzim ubývá turistů i v centru Prahy a je tak ideální doba na procházku na Pražský hrad a prozkoumání tajemství Karlova mostu.

Praha nabízí také nádherné lesoparky jako je Kunratický les, Prokopské údolí či Divoká Šárka. Jsou ideální na krátký podzimní výlet a poté se odměnit výbornou kávou nebo brunchem v jedné z nejlepších kaváren v Praze.

Zde je několik tipů na podzimní výlety v okolí Prahy:

1. Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj odkrývá jeden z nejhezčích výhledů na Vltavu, která zde protéká skalnatým kaňonem ve tvaru podkovy. Vyhlídkové místo je na vysoké skále, a tak je pohled na řeku skutečně fascinující. Zvlášť na podzim, když se okolní listnaté stromy zbarví všemi barvami.

Vyhlídka Máj je přístupná celoročně a neplatí se zde žádné vstupné. Jedinou nevýhodou je množství turistů, kteří vyhlídku navštěvují především o hezkých víkendových dnech. Vyhlídka Máj je místo, kam se hodí vyrazit na podzimní výlet spíše ve všední den.

2. Lomy Amerika

Vápencovým lomům Malá a Velká Amerika se občas přezdívá český Grand Canyon. Nacházejí se nedaleko obce Mořina poblíž hradu Karlštejn. Za doporučení určitě stojí procházka z Karlštejna kolem Malé Ameriky k Velké Americe. Trasa měří 6 km.

podzimni-vylet-5814386
Největší ze soustavy vápencových lomů pojmenovaný Velká Amerika je dlouhý zhruba 800 metrů, široký 200 metrů a dosahuje hloubky přibližně 100 metrů.

Voda na dně lomů je průzračně čistá, dolní část je však trvale nepřístupná. Lomy lze vidět pouze z horních vyhlídek, ze kterých jsou však výhledy nejkrásnější. Lomy Amerika se několikrát ocitly na filmových plátnech. Natáčely se zde například scény z filmů Limonádový Joe nebo Akumulátor.

Malá a Velká Amerika nejsou jediné lomy v oblasti. Nachází se zde ještě hluboký lom Mexiko a řada menších lomů a štol.

3. Skryjská jezírka

Kam na podzimní výlet na Křivoklátsku? Velmi vyhledávaným místem je skalní průrva na Zbirožském potoce, za kterou vznikla jezírka. Skryjská jezírka vytváří spolu se skalami malebná zákoutí. Okolní skalní stěny tvoří tmavé horniny sopečného původu.

Kromě dvou jezírek je v oblasti také Skryjský vodopád, který se nachází jen kousek nad horním jezírkem. Zbirožský potok, jezírka i vodopád jsou součástí přírodní rezervace Jezírka. Vyskytují se zde vzácné druhy rostlin a zvířat. Žijí zde například vydry, raci nebo ledňáčci.

4. Svatý Jan pod skalou a Svatojánský okruh

Svatý Jan pod Skalou leží v srdci Chráněné krajinné oblasti Český kras a patří mezi nejzajímavější turistické lokality oblasti a vyhledávané podzimní výlety. Ozdobou místa je poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele, ve kterém se nachází hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století zjevil Jan Křtitel.

vylety-podzimni-5038832
Benediktínský klášter Svatý Jan pod Skalou má svůj počátek již v 11. století.

Stezka Svatojánský okruh měří přibližně 4 kilometry začíná a končí ve Svatém Janu a zahrnuje několik zajímavých zastávek. Vede na skalní vyhlídku u potoka Kačáku, do lomu Paraple a do listnatých lesů v Údolí propadlých vod. Některé části stezky jsou náročnější a je dobré se připravit na strmé a občas i kluzké úseky.

5. Posázavská stezka

Trampská klasika Posázavská stezka prochází údolím Sázavy a úbočím vrchu Medník. Značená trasa má celkem téměř 70 km, nejvyhledávanější úsek je však o poznání kratší.

Posázavská stezka v úseku mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem vede romantickou krajinou s mnoha vyhlídkami. Tato část měří kolem 11 kilometrů a dá se zvládnout jako jednodenní výlet. Zahrnuje rovné úsek kolem řeky a také prudší stoupání, lesní cesty a kamenné stupně.

Podzimní výlety na české hrady a zámky

Také české hrady a zámky jsou výborným tipem na podzimní výlet. Často se nachází na kopcích a a skalách, ze kterých je nádherný výhled na okolní krajinu.

vylet-podzimni-3816682
Gotický skvost Karlštejn nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty.

Při vymýšlení podzimních výletů za historickými památkami je dobré ověřit, zda jsou ještě otevřeny turistům. Některé z nich s podzimem zavírají a přes zimu nejsou návštěvníkům přístupné. Mnoho z hradů a zámků však má celoroční provoz a i na podzim pořádají nejrůznější historické a kulturní akce, zde jsou nejhezčí hrady a zámky v Česku – kde to žije po celý rok.

Většina hradů a zámků má otevřeno alespoň do října. Podzimní výlety na tyto místa znamenají méně turistů a klidnější atmosféru. Za návštěvu rozhodně stojí tyto památky:

Jaký je nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách? Vranov u obce Malá skála v Českém ráji. Další dobrý tip, kam na podzimní výlet. Za průzkum stojí také hrady Českého středohoří, které lze spojit třeba s výstupem na nejvyšší horu Českého středohoří.

tipy-na-podzimni-vylet-1425074
Slunečné podzimní dny jsou bezesporu nejkrásnějším časem k výletům.

TIP: Inspirací na podzimní výlety mohou být také místa, kde se natáčely nejslavnější pohádky na českých hradech a zámcích.

Tipy na podzimní výlety za nejkrásnějšími vyhlídkami

V České republice je celá mnoho krásných vyhlídek, které jsou oblíbeným cílem podzimních výletů. Nádherná místa, ze kterých lze vidět daleko do kraje lákají turisty v každém ročním období. Podzimní čas je nejlepší na těchto místech:

1. Vyhlídka Solenická podkova

Mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z kouzelných meandrů Vltavské kaskády se jménem Solenická podkova.

kam-na-podzimni-vylet-3277200
Solenická podkova, které se někdy říká také Zduchovická vyhlídka, nabízí pohled z výšky 160 metrů nad vodní hladinou.

Nejhezčí pohled na meandr je ze skály Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice. Skalní ostroh se tyčí 160 metrů nad řekou.

2. Vyhlídka Ořešník

Ořešník se nachází v Jizerských horách v přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Nabízí překrásné výhledy do celého okolí. Na vrcholu vyhlídky Ořešník stojí 200 let starý kříž, který stál životy dvou bratrů františkánů, kteří se zřítili při snaze o jeho obnovu.

3. Vyhlídka Belveder

Vyhlídka Belveder v Českém Švýcarsku se tyčí 130 metrů nad okolní krajinou. Upravená skalní terasa nabízí úchvatné pohledy do kraje pískovcových skal a údolí řeky Labe. Vidět lze i stolové hory na německé straně.

4. Vyhlídka Sealsfieldův kámen

Jedna z nejhezčích vyhlídek Národního parku Podyjí se nachází nad Trauznickým údolím pouhých 5 km od města Znojma.

kam-na-podzimni-vylety-8289761
Procházka tichým podzimním lesem má neopakovatelnou atmosféru.

Monumentální skalní stěna nad meandrem řeky Dyje s vyhlídkou těšila spisovatele Charlese Sealsfielda, rodáka z nedalekých Popic. Po něm také nese vyhlídka Sealsfieldův kámen jméno.

5. Vyhlídka Čertovy kameny

Čertovy kameny jsou skalní útvar s vyhlídkovou plošinou na úbočí Zlatého chlumu. Skála se nachází nedaleko města Jeseník, je 40 metrů vysoká a 100 metrů dlouhá. Z vyhlídky je nádherný pohled na Rychlebské hory.

Podzimní výlety Českým a Moravským krasem

Vápencové skály, jeskyně a propasti jsou další lákadlem, kam na podzimní výlet. Česká republika nabízí hned dvě rozsáhlé krasové lokality Český kras a Moravský kras. Chráněná krajinná oblast Český kras má rozlohu 128 km² a nachází se ve Středočeském kraji mezi Prahou a Berounem. Moravský kras je krasová oblast severovýchodně od Brna s rozlohou 92 km².

tip-na-podzimni-vylet-5420295
Návštěva jeskyní Českého a Moravského krasu je ideální program pro sychravé podzimní dny.

Největším lákadlem Českého krasu jsou Koněpruské jeskyně, které patří k nejdelším jeskynním systémům v Čechách. Nedaleko jeskyní je 3 km dlouhá naučná stezka Zlatý kůň, která vede přírodními památkami Kobyla a Zlatý kůň a seznamuje návštěvníky s nejrůznějšími zajímavostmi okolí. Lom Kobyla je rovněž vyhledávaným místem sportovních lezců.

CHKO Moravský kras je nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v České republice a patří mezi nejoblíbenější výlety v okolí Brna. Za návštěvu rozhodně stojí jeskyně Balcarka, Býčí skála, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Punkevní jeskyně a propast Macocha. Moravský kras je rájem speleologů, zajímavé vyprávění o místních jeskyních nabízí článek Moravský kras očima jeskyňáře.

Tip na podzimní pěší výlety

Nádherných podzimních výletů je v Čechách a na Moravě celá řada. Nedaleko Prahy se nabízí hora Říp jako výlet pro pěší. V srdci Šumavy lze navštívit unikátní rezervaci Boubínský prales. Milovníci hor ocení podzimní výlety po Beskydech, Jeseníkách, Krkonoších či v Českém středohoří, kde se nachází vyhaslé sopky. Nejzajímavější sopky Česka jsou staré až 65 milionů let.

tip-na-podzimni-vylety-8745121
Babí léto a podzim jsou ta nejkrásnější období pro pobyt na Šumavě.

Výborným tipem na kratší podzimní výlety a procházky jsou naučné stezky. Kromě krásné podzimní procházky seznámí návštěvníka se zajímavostmi daného kraje. Například v Jižních Čechách se dá vyrazit po naučných stezkách krajinářskými parky jižních Čech.

Kam s dětmi na výlet? Pro rodiče malých dětí může být dobrou inspirací 6 tipů, kam v Podyjí na vozíku nebo s kočárkem.

TIP: Mnohé turisty lákají podzimní výlety za teplem do exotických destinací. Podzim je skvělý čas, kdy si užít dovolenou na Kapverdách, například na kapverdském ostrově Sal. Turistickou klasikou vhodnou i pro podzimní výlety je Egypt a Tunisko, nebývalý luxus přinese pobyt v Kataru. Také ve Španělsku v Alicante turisté často tráví podzimní dovolenou S dětmi se dá strávit krásný „exotický“ víkend v Hotelu Golebiewski s aquacentrem Tropikana Wisla.

Co navštívitVýlety s dětmi