Dovolená – Posázaví

Česko
sazava

Nevíte, kam byste vyrazili s rodinou či přáteli na dovolenou? Dáváte přednost návštěvě památek, pěším či cyklistickým túrám, výletům po vodě či na koňském hřbetě nebo adrenalinovým zážitkům? Pak přijeďte do Posázaví. Pár kilometrů od Prahy najdete kout, v němž se snoubí krásná příroda s historií a aktivním odpočinkem. Kout, kterému dala jméno řeka Sázava – něžná, romantická, ale také dravá a nebezpečná. Zavede Vás k malebným zátokám, hravým peřejím, známým i neprávem opomíjeným historickým památkám, koňským rančům i outdoorovým centrům. Stačí sednout do lodi a vyrazit na cestu za dobrodružstvím!

Chcete v regionu pobýt den, dva nebo týden?  Strávit je na řece Sázavě není problém. Patříte k jedincům, kteří hledají nové zážitky, a do lodi se chystáte usednout poprvé? Nastupte do ní třeba v Kácově a vydejte se do Českého Šternberka. Trasu dlouhou necelých 12 kilometrů v klidu ujedete za několik hodin, cestu vám zkříží jen tři sjízdné jezy.

Zdatnějším vodákům doporučujeme šestnáctikilometrovou výpravu z Týnce nad Sázavou do Pikovic, která patří k nejpěknějším a také nejvyhledávanějším. Adrenalin každému zvýší nejen splutí hravých peřejí, ale také pohled na mohutná skaliska, která řeku místy lemují.

Jeden den na řece Sázavě vám nestačí? Žádný problém. Například na cestu z Kácova do Sázavy budete potřebovat dva dny, plavba ze Zruče nad Sázavou do Čerčan vám zabere čtyři až pět dní. Zhruba týden budete potřebovat v případě, že se rozhodnete plout ze Stvořidel až do Pikovic – po vodě budete muset překonat přes 130 kilometrů a 35 jezů. Prakticky nic než trochu oblečení a osobních věcí k tomu nepotřebujete.

Kompletní vodácké vybavení si můžete půjčit a míst, kde složíte hlavu a naplníte žaludek, je u řeky Sázavy také dost. Vyzkoušejte třeba služby společnosti Bisport, s ní ani neriskujete, že přijdete o peníze, když vás okolnosti donutí zrušit zaplacený zájezd.

Tak tedy vydejte se po jejím proudu vstříc novým zážitkům a dobrodružstvím. Voda vás zanese třeba k zámku ve Zruči nad Sázavou. Pokud vás neláká prohlídka jeho renovovaných interiérů, prohlédněte si zdejší muzeum panenek a medvídků, vydejte se s dětmi na naučnou stezku rytíře Miloty Kolowrata nebo si zahrajte na unikátní kuličkové dráze.

Dál po proudu vás uchvátí pohled na gotický hrad Český Šternberk, který se tyčí na kamenném ostrohu přímo nad řekou. Zkuste se jen tak projít jeho okolím. Třeba se tu potkáte i s nynějším majitelem této památky Zdeňkem Sternbergem.

Minout nemůžete ani město Sázava se slavným klášterem spojeným se životem českého národního patrona sv. Prokopa. Navštivte studánku Vosovka, kde se tento poustevník a mnich podle pověsti setkal s knížetem Oldřichem a proměnil vodu ve víno, projděte se roklinou zvanou Čertova brázda, kterou sv. Prokop údajně vyoral s pomocí ďábla zapřaženého do pluhu.

Zastavte se v Týnci nad Sázavou, odkud do světa vyjely legendární motocykly Jawa. Navštivte zdejší kamennou románskou rotundu či hranolovou věž v jejím sousedství, která je letním sídlem chráněného netopýra velkého. Nebo se vydejte na nedalekou zříceninu hradu Zbořený Kostelec. Tajemných zřícenin je u řeky Sázavy ale víc, třeba Stará Dubá nebo Zlenice určitě stojí za návštěvu.

K návštěvě zve také královské zlatohorní město Jílové u Prahy. Minulost zdejšího zlatonosného revíru připomíná řada přístupných bývalých štol. A určitě si nenechte ujít ani návštěvu nejvyššího kamenného železničního mostu v nedalekém Žampachu.

Už jste se rozhodli, ale nevíte si rady se sestavením programu? Obraťte se na odborníky z informačních center v Posázaví, kteří vám určitě rádi poradí a připraví pobytové balíčky na přání.

DovolenáVýlety s dětmi