Kde se ubytovat na Šumavě – TOP hotely a kempy
Šumava, jedno z nejkrásnějších pohoří v České republice, nabízí ideální podmínky pro milovníky přírody, turistiky i odpočinku....
Číst víceRožnov pod Radhoštěm je podhorské městečko v Západních Beskydech, rozkládající se na úpatí památné hory Radhošť. Valašské město s lázeňskou tradicí nabízí skvělé vyžití rodinám s dětmi, aktivním sportovcům i těm, kteří hledají nenáročné výlety a relax. Kam na výlet v Rožnově pod Radhoštěm? Jaké jsou nejlepší výlety v okolí Rožnova pod Radhoštěm? Kam v Rožnově na kolo a na běžky?
Rožnovu pod Radhoštěm vévodí Valašské muzeum v přírodě, které potěší všechny milovníky tradic a folkloru. Okolí Rožnova láká na výlet turisty, cyklisty a lyžaře a Rožnovský pivovar nadchne každého labužníka. Ochutnat lze výborné řemeslné pivo, špičkovou kuchyni i domácí čokoládu.
Co dělat o víkendu? Rožnov pod Radhoštěm a okolí patří k nejhezčím místům v ČR. Jsou skvělým nápadem, kam o víkendu na výlet. A stojí za to zdržet se i déle a podniknout výlety v Beskydech.
Kam v Rožnově pod Radhoštěm? Skanzen neboli muzeum s lidovou architekturou a zařízením pod širým nebem láká každý rok více než půl milionu návštěvníků. Nejstarší část skanzenu – Dřevěné městečko vzniklo již v roce 1925, později přibyla Mlýnská dolina a Valašská dědina. Od počátku je valašská historie ve skanzenu prezentována živě a zážitkově. Valašské muzeum v přírodě je nejstarší a největší svého druhu ve střední Evropě.
Dřevěné městečko nabízí bohatý přehled původní valašské architektury z přelomu 19. a 20. století. Základ městečka tvoří budovy převezené z rožnovského náměstí – radnice, Billův měšťanský dům a hospoda U Vašků. Návštěvníci mohou skrze stavby nahlédnout, jak se žilo v lázeňském městečku před více než sto lety. Přístupné jsou i interiéry s bohatým dobovým vybavením.
Mlýnská dolina soustřeďuje funkční technické stavby poháněné převážně vodním zdrojem. V provozu je pila, mlýn a hamr. Návštěvníci mohou vidět plstění sukna, mletí obilí, řezání desek, lisování oleje, zkujňování surového železa i výrobu železného nářadí.
Valašská dědina je nejrozsáhlejší částí muzejního areálu. K vidění jsou zde hospodářská stavení, salaše, větrný mlýn, kovárna, studny, zvonice i zahrádky. Vše je malebně umístěno v terénu, který připomíná mnohé valašské vesničky. Na loukách se pasou ovce valašky, ve chlévech jsou prasátka a další domácí zvířata. Sousední areál Kolibiska přibližuje život valašských pastevců, horalů a lesníků.
Valašské muzeum v přírodě hostí řadu folklorních akcí, které se dějí v každém ročním období. Nejzajímavější jsou Vánoce na Valašsku a Velikonoční či Starodávný jarmark. Milovníky folklóru nadchnou taneční a hudební akce včetně soutěžních přehlídek folklorních souborů.
Prohlídku Valašského muzea v přírodě lze absolvovat na vlastní pěst nebo s českým či cizojazyčným průvodcem. V areálu se dá příjemně občerstvit valašskými specialitami.
TIP: Jeden z nejkrásnějších zahraničních skanzenu, které stojí za to navštívit, se nachází v Bukurešti.
Jednou z novějších dominant Rožnova pod Radhoštěm je Jurkovičova rozhledna postavená na Karlově kopci na východním okraji městečka. Rozhledna byla postavena v roce 2012 podle více než sto let starých nákresů slovenského architekta Dušana Sámo Jurkoviče, který na Valašsku působil.
Jurkovičova rozhledna Rožnov je postavená z kamene a dřeva a měří 31 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 18,8 metrů nad zemí. Při práci na kovářských, klempířských a tesařských detailech použili řemeslníci především tradiční technologie.
Hradisko je kopec vysoký 522 metrů. Na jeho vrchu byl počátkem 14 století postaven hrad hlídající východní hranici s Uhrami. Hrad postavený ze slepence a pískovce byl v 16 století opuštěn a postupem času rozebrán na stavební materiál nových obydlí. Dodnes je na kopci Hradisko k vidění stará kamenná brána a několik zdí. Na místě se dochovaly archeologické nálezy.
V okolí zříceniny rožnovského hradu na kopci Hradisko je vybudovaná zajímavá naučná stezka. Má devět zastávek a měří přibližně 3 km. Při příjemné nenáročné zdravotní procházce se návštěvníci dozví historické i přírodní perličky Rožnovska.
Informační cedule naučné stezky vypráví o valašských loukách a pastevcích, o klimatických lázních a lipových alejích a o beskydských lesích a lesních tůních. Návštěvník se dočte zajímavosti o řece Bečvě a životě v ní.
Pustevny jsou důležité horské středisko s křižovatkou turistických a cyklistických tras. Leží v nadmořské výšce 1 018 metrů a v zimním období nabízejí výborné podmínky pro běžecké a sjezdové lyžování. Na pustevny lze dojet autem nebo autobusem z údolí Rožnovské Bečvy anebo lanovkou z Trojanovic.
Chloubou Pusteven jsou lidově-secesní stavby Libušín a Maměnka slovenského architekta Jurkoviče z konce 19. století. Na výzdobě Libušína se podílel malíř Mikoláš Aleš, který je autorem kreseb pohanského boha Radegasta portáše Stavinohy a dvou zbojníků. Podle těchto kreseb interiéry vymaloval akademický malíř Karel Štapfer.
Stavby na Pustevnách jsou národní kulturní památkou, vedle Libušína a Maměnky zdobí Pustevny útulna Pustevenka, zvonice a vyhlídkový altán Cyrila a Metoděje. Útulna Libušín v roce 2014 vyhořela, dnes je však rekonstruována tradiční technologií a znovu otevřena. Interiéry Libušína zdobí dříve nerealizované detaily.
Pustevny jsou ideální výchozí bod pro řadu výletů a procházek. Nejoblíbenější je hřebenová vyhlídková trasa na vrchol Radhošť. Méně frekventované jsou procházky na Čertův mlýn a Kněhyni. Z hřebene je nádherný výhled na panorama Beskyd.
Na Pustevnách lze navštívit nadzemní panoramatickou Stezku Valaška, která je dlouhá 610 metrů. Stezka má lesní část dlouhou 390 metrů a chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí Valašky je prosklená vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený „himálajský“ chodník.
Vyhlídka věže je v nadmořské výšce 1 099 metrů a za dobrého počasí je z ní vidět Jeseníky a Velká Fatra. Unikátní zavěšený chodník je první podobnou stavbou v České republice. Skleněná vyhlídka evokuje pocit, že návštěvník stojí ve vzduchu. Na stezce Valaška se návštěvníci dozví mnoho zajímavostí o Valašsku a Beskydech.
Stezka Valaška získává neopakovatelné kouzlo na podzim, když se listí stromů zbarví do všech odstínů červené. Pustevny patří k oblíbeným místům, kam na podzimní výlet.
Bájná hora Radhošť je nejznámějším vrcholem Beskyd. Z nadmořské výšky 1 129 metrů jsou úchvatné výhledy na celé Beskydy, Valašsko a Jeseníky. Dohlédnout lze i do sousedního Slovenska na pohoří Malá a Velká Fatra.
Na vrcholu Radhoště stojí kříž z roku 1805 a kaplička svatého Cyrila a Metoděje postavená na konci 19. století, která je nejvýše položeným chrámem v České Republice. Před kapličkou lze vidět sousoší obou věrozvěstů od sochaře Albína Poláška z roku 1931. Radhošťská kaple je přístupná a je v ní k vidění bronzová deska, připomínající návštěvu prezidenta republiky T. G. Masaryka na tomto místě 23. června 1928.
Na vrcholu je také televizní vysílač a nedaleko kaple se dá občerstvit v horském hotelu Radegast. Z vrcholu Radhoště vede na severozápadní straně sjezdovka Pod kaplí dlouhá 450 m a také turistická stezka do Rožnova pod Radhoštěm.
Na vrchol Radhošť se každoročně konají cyrilometodějské poutě, které oslavují příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje Tradice cyrilometodějských poutí na horu Radhošť sahají až do šedesátých let minulého století. Každý rok se poutě účastní až několik tisíc lidí.
Nejsnadnější přístup na Radhošť je hřebenová trasa z Pusteven, která je dlouhá 4 km a má jen malé převýšení. Navíc vede kolem krásného altánu Cyrila a Metoděje a kolem sochy Radegasta. Nejhodnotnější turistický výstup vychází z Rožnova pod Radhoštěm, měří 7 km a má převýšení kolem 800 m.
Cyklostezka údolím Rožnovské Bečvy z Horní Bečvy do Valašského Meziříčí měří 31 km. Začíná v nadmořské výšce 545 metrů a končí na kótě 291 metrů. Úhrnné stoupání na celém úseku je 229 metrů, klesání je 483 metrů.
Mezi Horní a Prostřední Bečvou vede cyklostezka podél hlavní silnice, poté odbočí a začne krásná projížďka podél řeky s výhledy na panorama Beskyd. Rožnovská Bečva rozhodně patří mezi nejhezčí řeky České republiky. Úseky z Dolní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm a z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí jsou vhodné i pro kolečkové brusle.
Průjezd Rožnovem vede velmi příjemně městským parkem a vyhýbá se městskému provozu. Na celém úseku je řada možností k zastavení a občerstvení. Cyklostezku stíní vysoké stromy, a tak je i v horkém létě projížďka příjemná.
Rožnovské pivní lázně navazují svérázným způsobem na lázeňskou tradici Rožnova pod Radhoštěm. Na konci 18. století objevil zdejší příznivé klimatické poměry brněnský lékař Dr. Kročák a poslal sem několik pacientů s plicní chorobou. Výborný výsledek přinesl příliv hostů a podnítil vznik klimatických lázní, které oficiálně založil roku 1820 ředitel zdejšího panství Josef Drobník.
Původně se léčilo žinčicí a vycházkami v okolí, později přibyly léčebné koupele a elektroléčba. Největší rozkvět zaznamenaly rožnovské klimatické lázně začátkem 20. století. Tehdy Rožnov během letní sezóny vítal až 3 000 hostů ze všech koutů světa. Do Rožnova pod Radhoštěm zavítali i zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud a zakladatel genetiky Georg Mendel. Vedle dýchacího ústrojí se v rožnovských klimatických lázních léčilo také srdce.
Pivní lázně Rožnov pod Radhoštěm jsou lázněmi zcela nového druhu a průkopníkem pivních lázní v České republice. Lázně spojují běžné i méně běžné lázeňské a fyzioterapeutické postupy s prvky alternativního léčitelství. Inspiraci hledají místní terapeuti v technikách starých Egypťanů a východních kultur.
Blahodárné koupele v pivu se provádějí ve viktoriánských měděných vanách a v dřevěných kádích stažených ocelovými pásy v pivovarských sklepeních. Pivní koupele zde kombinují s aromaterapií, masážemi a peelingem. Ke skvělému zážitku patří i konzumace nefiltrovaného kvasnicového piva Radhošť.
Kam v Rožnově pod Radhoštěm za kulturou? Rožnov je výborným místem dovolené s kulturní náplní pro rodiny, páry, přátele i jednotlivce. Řadu kulturních akcí pořádá Valašské muzeum v přírodě, zvláště o víkendech lze spatřit folklorně laděné vystoupení i jiné akce.
Kam v Rožnově za uměním? Při procházce Rožnovem lze na mnohých místech spatřit sochy Václava Kitzbergera a Maria Kotrby. V městské části Záhumení jsou k vidění sgrafita a fresky Jana Kobzáně z 50. let 20. století. K návštěvě láká také Galerie Crears a Stage Garden.
Koncerty vážné hudby se v Rožnově pod Radhoštěm pravidelně hrají v Hudebním altánu v městském parku. V okolí parku je navíc naučná stezka, kterou tvoří Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník.
Současnou alternativní hudbu nabízí hudební a umělecký klub Vrátnice, který se specializuje v menšinových žánrech. Ve vrátnici lze vidět alternativní rock, jazz, metal, hip hop, punk, elektroniku, experimentální hudbu, malé divadelní formy, umělecké filmy, dokumentární filmy, stand-upy, slam poetry apod.
Kam s dětmi na výlet? Rožnov pod Radhoštěm a okolí nabízí řadu atrakcí pro rodiny s dětmi. Oblíbené je lanové centrum a zábavní areál Gibon park, dětské zábavní centrum Pohádkové lázně v areálu Rožnovského pivovaru i koupaliště a krytý plavecký bazén s tobogánem.
Gibon park se nachází na východním okraji Rožnova v příjemném prostoru lesoparku. Nabízí aktivní a adrenalinový odpočinek pro děti i pro dospělé. Nejoblíbenější atrakcí je lanová dráha o třiceti překážkách, které visí na lanech mezi stromy ve výšce 2-6 metrů nad zemí.
Pro nejmenší děti nabízí areál dětské lanové centrum Giboňáček. Ve výšce 1,5 metru nad zemí jsou umístěné jednoduché překážky, na kterých jsou děti permanentně jištěny. V těsném sousedství Gibon parku se nachází koupaliště Rožnov pod Radhoštěm. Za horkých letních dnů se dá návštěva lanových atrakcí krásně spojit s koupáním a jízdou na tobogánu.
Pohádkové lázně jsou vůbec největším dětským centrem v Beskydech. Plocha více než 1 000 m² v prostoru bývalých sýpek slouží dětem za každého počasí. Děti mohou dovádět i ve velké solné křišťálové jeskyni, ve které je 20 tun té nejkvalitnější himalájské soli. Místní animátoři připravují speciální aktivity a dětské dílničky, které vedou děti k rozvoji tvořivosti.
Děti uvítají návštěvu koupaliště Rožnov pod Radhoštěm či krytého plaveckého bazénu, obě atrakce disponují tobogánem. V areálu krytého bazénu lze využít vířivku, parní lázeň a saunu. S dětmi se dá v okolí Rožnova pod Radhoštěm podniknout i lehká turistika. Oblíbená trasa z Pusteven na Radhošť je sjízdná i kočárem a zvládnou ji i malí turisté. Rožnovsko je ideálním místem pro rodinnou dovolenou v ČR bez ohledu na věk dětí.
Průměrná teplota v Rožnově pod Radhoštěm se pohybuje od – 3 °C v lednu po 24 °C v srpnu. V horkých dnech sahá teplota až nad 30°C. Počasí v Rožnově pod Radhoštěm nepřekvapuje žádnými extrémy.
Na výlety v okolí Rožnova pod Radhoštěm se dá vypravit v každém ročním období. Hodí se sem vyrazit i na podzimní dovolenou. V každém případě je vhodné před výlety zkontrolovat předpověď počasí například přes norské počasí yr.no.
Beskydy a Valašsko mají nezaměnitelé kouzlo v zimním období. V okolí Rožnova pod Radhoštěm je několik sjezdovek a desítky kilometrů běžeckých tratí, mnoho z nich je upravováno.
Doslova lyžařský ráj lze najít na Pustevnách, kromě sjezdovek různých náročností zde vedou populární trasy pro běžecké lyžování. Nejoblíbenější je trasa z Pusteven na Martiňák, na Radhošť a na chatu Mír. Pro sportovce jsou výborné také upravené běžecké okruhy. Za lyžováním se dá vyrazit také na nedalekou Soláň, do Velkých Karlovic či na Bílou.
TIP: V tuzemsku je řada dalších možností lyžování, kde najít nejlepší sjezdovky v ČR poradí tento článek. Široké možnosti nabízí samozřejmě lyžování v Rakousku nebo lyžování v Itálii.
Rožnov pod Radhoštěm a okolí nabízí široké možnosti ubytování. Přímo ve městě se nacházejí hotely, penziony a apartmány, v okolí jsou oblíbené chaty a chalupy. Tipy na nejlepší ubytování v Rožnově pod Radhoštěm nabízí například Booking.com. Ubytování v Rožnově pod Radhoštěm za nejnižší ceny lze najít přes portál Airbnb.
Pokud návštěvníci upřednostňují ubytování v přírodě, vyplatí se hledat pronájem chat a chalup například na eChalupy.cz. V letní sezóně fungují v Rožnově pod Radhoštěm dva kempy – Camp Sport a Camping Rožnov. Oba se nacházejí v klidné lokalitě na okraji města.
Publikováno: 21. 9. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz