Rožnov pod Radhoštěm – skanzen, výlety

Česko

Rožnov pod Radhoštěm je podhorské městečko v Západních Beskydech, rozkládající se na úpatí památné hory Radhošť. Valašské město s lázeňskou tradicí nabízí skvělé vyžití rodinám s dětmi, aktivním sportovcům i těm, kteří hledají nenáročné výlety a relax. Kam na výlet v Rožnově pod Radhoštěm? Jaké jsou nejlepší výlety v okolí Rožnova pod Radhoštěm? Kam v Rožnově na kolo a na běžky?

Rožnovu pod Radhoštěm vévodí Valašské muzeum v přírodě, které potěší všechny milovníky tradic a folkloru. Okolí Rožnova láká na výlet turisty, cyklisty a lyžaře a Rožnovský pivovar nadchne každého labužníka. Ochutnat lze výborné řemeslné pivo, špičkovou kuchyni i domácí čokoládu.

Co dělat o víkendu? Rožnov pod Radhoštěm a okolí patří k nejhezčím místům v ČR. Jsou skvělým nápadem, kam o víkendu na výlet. A stojí za to zdržet se i déle a podniknout výlety v Beskydech.

Valašské muzeum v přírodě a skanzen

Kam v Rožnově pod Radhoštěm? Skanzen neboli muzeum s lidovou architekturou a zařízením pod širým nebem láká každý rok více než půl milionu návštěvníků. Nejstarší část skanzenu – Dřevěné městečko vzniklo již v roce 1925, později přibyla Mlýnská dolina a Valašská dědina. Od počátku je valašská historie ve skanzenu prezentována živě a zážitkově. Valašské muzeum v přírodě je nejstarší a největší svého druhu ve střední Evropě.

Dřevěné městečko nabízí bohatý přehled původní valašské architektury z přelomu 19. a 20. století. Základ městečka tvoří budovy převezené z rožnovského náměstí – radnice, Billův měšťanský dům a hospoda U Vašků. Návštěvníci mohou skrze stavby nahlédnout, jak se žilo v lázeňském městečku před více než sto lety. Přístupné jsou i interiéry s bohatým dobovým vybavením.

Mlýnská dolina soustřeďuje funkční technické stavby poháněné převážně vodním zdrojem. V provozu je pila, mlýn a hamr. Návštěvníci mohou vidět plstění sukna, mletí obilí, řezání desek, lisování oleje, zkujňování surového železa i výrobu železného nářadí. 

Valašská dědina je nejrozsáhlejší částí muzejního areálu. K vidění jsou zde hospodářská stavení, salaše, větrný mlýn, kovárna, studny, zvonice i zahrádky. Vše je malebně umístěno v terénu, který připomíná mnohé valašské vesničky. Na loukách se pasou ovce valašky, ve chlévech jsou prasátka a další domácí zvířata. Sousední areál Kolibiska přibližuje život valašských pastevců, horalů a lesníků.

Valašské muzeum v přírodě hostí řadu folklorních akcí, které se dějí v každém ročním období. Nejzajímavější jsou Vánoce na Valašsku a Velikonoční či Starodávný jarmark. Milovníky folklóru nadchnou taneční a hudební akce včetně soutěžních přehlídek folklorních souborů.

Prohlídku Valašského muzea v přírodě lze absolvovat na vlastní pěst nebo s českým či cizojazyčným průvodcem. V areálu se dá příjemně občerstvit valašskými specialitami.  

TIP: Jeden z nejkrásnějších zahraničních skanzenu, které stojí za to navštívit, se nachází v Bukurešti.

roznov-pod-radhostem-skanzen-9665803
Kromě stálých expozic jsou v rožnovském muzeu v přírodě k vidění i kratší, obměňované výstavy.

Jurkovičova rozhledna Rožnov

Jednou z novějších dominant Rožnova pod Radhoštěm je Jurkovičova rozhledna postavená na Karlově kopci na východním okraji městečka. Rozhledna byla postavena v roce 2012 podle více než sto let starých nákresů slovenského architekta Dušana Sámo Jurkoviče, který na Valašsku působil.

Jurkovičova rozhledna Rožnov je postavená z kamene a dřeva a měří 31 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 18,8 metrů nad zemí. Při práci na kovářských, klempířských a tesařských detailech použili řemeslníci především tradiční technologie.

jurkovicova-rozhledna-roznov-9225002
Jurkovičova rozhledna patří k nejkrásnějším rozhlednám na Moravě.

Kam v Rožnově na procházku – Naučná stezka Hradisko

Hradisko je kopec vysoký 522 metrů. Na jeho vrchu byl počátkem 14 století postaven hrad hlídající východní hranici s Uhrami. Hrad postavený ze slepence a pískovce byl v 16 století opuštěn a postupem času rozebrán na stavební materiál nových obydlí. Dodnes je na kopci Hradisko k vidění stará kamenná brána a několik zdí. Na místě se dochovaly archeologické nálezy.

V okolí zříceniny rožnovského hradu na kopci Hradisko je vybudovaná zajímavá naučná stezka. Má devět zastávek a měří přibližně 3 km. Při příjemné nenáročné zdravotní procházce se návštěvníci dozví historické i přírodní perličky Rožnovska.

Informační cedule naučné stezky vypráví o valašských loukách a pastevcích, o klimatických lázních a lipových alejích a o beskydských lesích a lesních tůních. Návštěvník se dočte zajímavosti o řece Bečvě a životě v ní.

Kam v okolí Rožnova pod Radhoštěm – Pustevny

Pustevny jsou důležité horské středisko s křižovatkou turistických a cyklistických tras. Leží v nadmořské výšce 1 018 metrů a v zimním období nabízejí výborné podmínky pro běžecké a sjezdové lyžování. Na pustevny lze dojet autem nebo autobusem z údolí Rožnovské Bečvy anebo lanovkou z Trojanovic.

Chloubou Pusteven jsou lidově-secesní stavby Libušín a Maměnka slovenského architekta Jurkoviče z konce 19. století. Na výzdobě Libušína se podílel malíř Mikoláš Aleš, který je autorem kreseb pohanského boha Radegasta portáše Stavinohy a dvou zbojníků. Podle těchto kreseb interiéry vymaloval akademický malíř Karel Štapfer.

Stavby na Pustevnách jsou národní kulturní památkou, vedle Libušína a Maměnky zdobí Pustevny útulna Pustevenka, zvonice a vyhlídkový altán Cyrila a Metoděje. Útulna Libušín v roce 2014 vyhořela, dnes je však rekonstruována tradiční technologií a znovu otevřena. Interiéry Libušína zdobí dříve nerealizované detaily.

Pustevny jsou ideální výchozí bod pro řadu výletů a procházek. Nejoblíbenější je hřebenová vyhlídková trasa na vrchol Radhošť. Méně frekventované jsou procházky na Čertův mlýn a Kněhyni. Z hřebene je nádherný výhled na panorama Beskyd.

pustevny-roznov-5429534
Hotel Maměnka byl postaven na konci 19. století jako lidová útulna s patnácti pokoji a společnou noclehárnou.

Stezka Valaška – procházka v korunách stromů

Na Pustevnách lze navštívit nadzemní panoramatickou Stezku Valaška, která je dlouhá 610 metrů. Stezka má lesní část dlouhou 390 metrů a chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí Valašky je prosklená vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený „himálajský“ chodník.

Vyhlídka věže je v nadmořské výšce 1 099 metrů a za dobrého počasí je z ní vidět Jeseníky a Velká Fatra. Unikátní zavěšený chodník je první podobnou stavbou v České republice. Skleněná vyhlídka evokuje pocit, že návštěvník stojí ve vzduchu. Na stezce Valaška se návštěvníci dozví mnoho zajímavostí o Valašsku a Beskydech.

Stezka Valaška získává neopakovatelné kouzlo na podzim, když se listí stromů zbarví do všech odstínů červené. Pustevny patří k oblíbeným místům, kam na podzimní výlet.

Kam na výlet z Rožnova pod Radhoštěm

Bájná hora Radhošť je nejznámějším vrcholem Beskyd. Z nadmořské výšky 1 129 metrů jsou úchvatné výhledy na celé Beskydy, Valašsko a Jeseníky. Dohlédnout lze i do sousedního Slovenska na pohoří Malá a Velká Fatra.

radegast-radhost-9872416
Podle pověsti sídlil na hoře Radhošť pohanský bůh pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegast. Lidé sem z daleka přinášeli dary, aby si získali jeho přízeň.

Na vrcholu Radhoště stojí kříž z roku 1805 a kaplička svatého Cyrila a Metoděje postavená na konci 19. století, která je nejvýše položeným chrámem v České Republice. Před kapličkou lze vidět sousoší obou věrozvěstů od sochaře Albína Poláška z roku 1931. Radhošťská kaple je přístupná a je v ní k vidění bronzová deska, připomínající návštěvu prezidenta republiky T. G. Masaryka na tomto místě 23. června 1928.

Na vrcholu je také televizní vysílač a nedaleko kaple se dá občerstvit v horském hotelu Radegast. Z vrcholu Radhoště vede na severozápadní straně sjezdovka Pod kaplí dlouhá 450 m a také turistická stezka do Rožnova pod Radhoštěm.

Na vrchol Radhošť se každoročně konají cyrilometodějské poutě, které oslavují příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje Tradice cyrilometodějských poutí na horu Radhošť sahají až do šedesátých let minulého století. Každý rok se poutě účastní až několik tisíc lidí.

Nejsnadnější přístup na Radhošť je hřebenová trasa z Pusteven, která je dlouhá 4 km a má jen malé převýšení. Navíc vede kolem krásného altánu Cyrila a Metoděje a kolem sochy Radegasta. Nejhodnotnější turistický výstup vychází z Rožnova pod Radhoštěm, měří 7 km a má převýšení kolem 800 m.

radhost-roznov-9563643
Radhošť je od roku 1955 vyhlášený národní přírodní rezervací.

Kam za cyklistikou v Rožnově pod Radhoštěm?

Cyklostezka údolím Rožnovské Bečvy z Horní Bečvy do Valašského Meziříčí měří 31 km. Začíná v nadmořské výšce 545 metrů a končí na kótě 291 metrů. Úhrnné stoupání na celém úseku je 229 metrů, klesání je 483 metrů.

Mezi Horní a Prostřední Bečvou vede cyklostezka podél hlavní silnice, poté odbočí a začne krásná projížďka podél řeky s výhledy na panorama Beskyd. Rožnovská Bečva rozhodně patří mezi nejhezčí řeky České republiky. Úseky z Dolní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm a z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí jsou vhodné i pro kolečkové brusle.

Průjezd Rožnovem vede velmi příjemně městským parkem a vyhýbá se městskému provozu. Na celém úseku je řada možností k zastavení a občerstvení. Cyklostezku stíní vysoké stromy, a tak je i v horkém létě projížďka příjemná.

cyklostezka-becva-roznov-3299204
Mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Valašským Meziříčím se údolí rozšiřuje a porost okolo Bečvy začíná nabývat charakteru lužních lesů.

Pivní lázně Rožnov pod Radhoštěm

Rožnovské pivní lázně navazují svérázným způsobem na lázeňskou tradici Rožnova pod Radhoštěm. Na konci 18. století objevil zdejší příznivé klimatické poměry brněnský lékař Dr. Kročák a poslal sem několik pacientů s plicní chorobou. Výborný výsledek přinesl příliv hostů a podnítil vznik klimatických lázní, které oficiálně založil roku 1820 ředitel zdejšího panství Josef Drobník.

Původně se léčilo žinčicí a vycházkami v okolí, později přibyly léčebné koupele a elektroléčba. Největší rozkvět zaznamenaly rožnovské klimatické lázně začátkem 20. století. Tehdy Rožnov během letní sezóny vítal až 3 000 hostů ze všech koutů světa. Do Rožnova pod Radhoštěm zavítali i zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud a zakladatel genetiky Georg Mendel. Vedle dýchacího ústrojí se v rožnovských klimatických lázních léčilo také srdce.

Pivní lázně Rožnov pod Radhoštěm jsou lázněmi zcela nového druhu a průkopníkem pivních lázní v České republice. Lázně spojují běžné i méně běžné lázeňské a fyzioterapeutické postupy s prvky alternativního léčitelství. Inspiraci hledají místní terapeuti v technikách starých Egypťanů a východních kultur.

Blahodárné koupele v pivu se provádějí ve viktoriánských měděných vanách a v dřevěných kádích stažených ocelovými pásy v pivovarských sklepeních. Pivní koupele zde kombinují s aromaterapií, masážemi a peelingem. Ke skvělému zážitku patří i konzumace nefiltrovaného kvasnicového piva Radhošť.

roznovske-pivni-lazne-1555487
K lázeňským procedurám patří i relax v bylinkové sauně a poslech meditační hudby.

Kam v Rožnově za kulturou?

Kam v Rožnově pod Radhoštěm za kulturou? Rožnov je výborným místem dovolené s kulturní náplní pro rodiny, páry, přátele i jednotlivce. Řadu kulturních akcí pořádá Valašské muzeum v přírodě, zvláště o víkendech lze spatřit folklorně laděné vystoupení i jiné akce.

Kam v Rožnově za uměním? Při procházce Rožnovem lze na mnohých místech spatřit sochy Václava Kitzbergera a Maria Kotrby. V městské části Záhumení jsou k vidění sgrafita a fresky Jana Kobzáně z 50. let 20. století. K návštěvě láká také Galerie Crears a Stage Garden.

Koncerty vážné hudby se v Rožnově pod Radhoštěm pravidelně hrají v Hudebním altánu v městském parku. V okolí parku je navíc naučná stezka, kterou tvoří Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník.

Současnou alternativní hudbu nabízí hudební a umělecký klub Vrátnice, který se specializuje v menšinových žánrech. Ve vrátnici lze vidět alternativní rock, jazz, metal, hip hop, punk, elektroniku, experimentální hudbu, malé divadelní formy, umělecké filmy, dokumentární filmy, stand-upy, slam poetry apod.

kam-v-roznove-1041211
V Rožnově lze slyšet vážnou hudbu, pop, folkové koncerty i rockovou scénu.

Rožnov pod Radhoštěm a okolí s dětmi

Kam s dětmi na výlet? Rožnov pod Radhoštěm a okolí nabízí řadu atrakcí pro rodiny s dětmi. Oblíbené je lanové centrum a zábavní areál Gibon park, dětské zábavní centrum Pohádkové lázně v areálu Rožnovského pivovaru i koupaliště a krytý plavecký bazén s tobogánem.

Gibon park se nachází na východním okraji Rožnova v příjemném prostoru lesoparku. Nabízí aktivní a adrenalinový odpočinek pro děti i pro dospělé. Nejoblíbenější atrakcí je lanová dráha o třiceti překážkách, které visí na lanech mezi stromy ve výšce 2-6 metrů nad zemí. 

Pro nejmenší děti nabízí areál dětské lanové centrum Giboňáček. Ve výšce 1,5 metru nad zemí jsou umístěné jednoduché překážky, na kterých jsou děti permanentně jištěny. V těsném sousedství Gibon parku se nachází koupaliště Rožnov pod Radhoštěm. Za horkých letních dnů se dá návštěva lanových atrakcí krásně spojit s koupáním a jízdou na tobogánu.

Pohádkové lázně jsou vůbec největším dětským centrem v Beskydech. Plocha více než 1 000 m² v prostoru bývalých sýpek slouží dětem za každého počasí. Děti mohou dovádět i ve velké solné křišťálové jeskyni, ve které je 20 tun té nejkvalitnější himalájské soli. Místní animátoři připravují speciální aktivity a dětské dílničky, které vedou děti k rozvoji tvořivosti.

Děti uvítají návštěvu koupaliště Rožnov pod Radhoštěm či krytého plaveckého bazénu, obě atrakce disponují tobogánem. V areálu krytého bazénu lze využít vířivku, parní lázeň a saunu. S dětmi se dá v okolí Rožnova pod Radhoštěm podniknout i lehká turistika. Oblíbená trasa z Pusteven na Radhošť je sjízdná i kočárem a zvládnou ji i malí turisté. Rožnovsko je ideálním místem pro rodinnou dovolenou v ČR bez ohledu na věk dětí.

roznov-deti-4089579
V Pohádkových lázních jsou pro děti nachystány nejrůznější tvůrčí aktivity a hry.

Počasí v Rožnově pod Radhoštěm

Průměrná teplota v Rožnově pod Radhoštěm se pohybuje od – 3 °C v lednu po 24 °C v srpnu. V horkých dnech sahá teplota až nad 30°C. Počasí v Rožnově pod Radhoštěm nepřekvapuje žádnými extrémy.

Na výlety v okolí Rožnova pod Radhoštěm se dá vypravit v každém ročním období. Hodí se sem vyrazit i na podzimní dovolenou. V každém případě je vhodné před výlety zkontrolovat předpověď počasí například přes norské počasí yr.no.

Beskydy a Valašsko mají nezaměnitelé kouzlo v zimním období. V okolí Rožnova pod Radhoštěm je několik sjezdovek a desítky kilometrů běžeckých tratí, mnoho z nich je upravováno.

Doslova lyžařský ráj lze najít na Pustevnách, kromě sjezdovek různých náročností zde vedou populární trasy pro běžecké lyžování. Nejoblíbenější je trasa z Pusteven na Martiňák, na Radhošť a na chatu Mír. Pro sportovce jsou výborné také upravené běžecké okruhy. Za lyžováním se dá vyrazit také na nedalekou Soláň, do Velkých Karlovic či na Bílou.

TIP: V tuzemsku je řada dalších možností lyžování, kde najít nejlepší sjezdovky v ČR poradí tento článek. Široké možnosti nabízí samozřejmě lyžování v Rakousku nebo lyžování v Itálii.

zima-roznov-8509908
Beskydy jsou krásné v každém ročním období, zimní měsíce však mají zvláštní kouzlo.

Rožnov pod Radhoštěm – ubytování

Rožnov pod Radhoštěm a okolí nabízí široké možnosti ubytování. Přímo ve městě se nacházejí hotely, penziony a apartmány, v okolí jsou oblíbené chaty a chalupy. Tipy na nejlepší ubytování v Rožnově pod Radhoštěm nabízí například Booking.com. Ubytování v Rožnově pod Radhoštěm za nejnižší ceny lze najít přes portál Airbnb.

Pokud návštěvníci upřednostňují ubytování v přírodě, vyplatí se hledat pronájem chat a chalup například na eChalupy.cz. V letní sezóně fungují v Rožnově pod Radhoštěm dva kempy – Camp Sport a Camping Rožnov. Oba se nacházejí v klidné lokalitě na okraji města.

Co navštívitDovolenáVýlety s dětmi