Poloostrov Hel, Polsko – zajímavá místa, ubytování, pláž, zajímavosti
Poloostrov Hel je jedním z nejpozoruhodnějších přírodních útvarů v Polsku a současně jednou z nejoblíbenějších turistických...
Číst víceVzhledem k tomu, že Curych, největší město Švýcarska, je dobře známé jako hospodářské a kulturní centrum země a jedna z hlavních evropských finančních a průmyslových metropolí, je snadné zapomenout, že je to také nádherné a fascinující místo pro turisty. K jeho mnoha lákadlům patří desítky muzeí, zachovalé staré centrum plné středověkých a renesančních staveb a dostatek umění. Jaké je počasí v Curychu? Jaké jsou ceny jídla v Curychu? A jsou letenky Praha Curych drahé?
Curyšské památky, drahocenné obchůdky a noční místa se nacházejí v historickém centru vytesaném na dvě části řekou Limmat, která odtéká z jezera. Místa v Curychu vyprávějí vzrušující historii města, krásné parky. Díky několika vyhlídkám si návštěvník vychutná úchvatné výhledy a pozná skutečný curyšský charakter a krásu.
Ve Švýcarsku se na mapě mimo města Curychu nebo města Lausanne a jiných památek nachází i ikonická hora Matterhorn. Tato hora je tak známá, že dokonce čokoláda Toblerone má její tvar.
Jak napovídá mapa, Curych leží v mírném klimatickém pásmu a má čtyři odlišná roční období. V zimě teploty občas klesají pod nulu, zatímco v horkých letních dnech lze zaznamenat teploty přes 30 °C.
Před dovolenou v Curychu se samozřejmě vyplatí podívat se na krátkodobou předpověď počasí, která je mnohem přesnější než statistické informace, ale pro takové úplně základní povědomí postačí souhrn níže.
Zima je studená a tmavá. Mohou zde nastat relativně teplá období, kdy převládají atlantické proudy, ale i chladnější období, kdy teplota klesne pod bod mrazu. Ročně v Curychu napadne v průměru 85 cm sněhu. To je více než v ostatních velkých švýcarských městech.
V létě jsou teploty celkově příjemné a přímo vybízejí k venkovním aktivitám. Občas ale může dojít i k dešťům a bouřkám. Někdy se mohou objevit horká období, obvykle krátkodobá, která jsou v posledních letech v důsledku globálního oteplování stále častější a v nichž může teplota překročit 32 °C. Nejvyšší rekord je dokonce 37,7 °C a padl v červenci roku 1947.
Nejlepší doba k návštěvě Curychu je tedy od poloviny května do poloviny září, protože je to nejteplejší období se spoustu sluníčka. Nemůžeme však vyloučit, že zejména v květnu a na začátku června bude pršet, nebo že bude trochu chladno.
V Curych se nachází mnoho hotelů, ale zároveň neexistuje ten nejlepší. Každé ubytování v Curychu má svoje plusy i mínusy a každému klientovi vyhovuje něco jiného. Někdo si zaplatí za luxusní ubytování, někdo radši trochu ušetří a vystačí si se základní nabídkou. Někteří turisté rádi bydlí v centru města, ale jiní si užívají ticha a svobody na okraji města nebo v přilehlé vesničce.
Další otázka se týká stravování. Někdo má rád plnou penzi, někomu vyhovují snídaně a někdo si rád vaří sám. Možností je opravdu hodně a dají se různě kombinovat. Vše si to chce ale dopředu promyslet, ať pak člověk nemusí litovat svých činů.
Najít vhodný hotel může být oříšek, ale není se čeho bát. Naštěstí v době internetu existuje známý portál Booking. Vybírání a následná rezervace hotelu je zde velice jednoduché a intuitivní. Stačí do vyhledávače zadat „Booking Curych“ a prohlédnout si nabídky ubytování v Curychu. Vyhledané ubytování se dá zobrazit i na mapě Curychu. Díky tomu je krásně znázorněná vzdálenost od jednotlivých památek.
Další možností je, připojit se k nějakému zájezdu, který pořádá cestovní kancelář. Plusem organizovaných zájezdů je to, že organizátoři zajistí i cestu z Prahy do Curychu a zase návrat domů. Zkrátka cestovní kancelář vše naplánuje a zařídí. Díky tomu si člověk může dovolenou užívat naplno a nemusí řešit náhlé problémy. Tyto výhody jsou ale vykompenzovány vyšší cenou.
Z Prahy se dá dojet vlakem do Curychu za zhruba 1 500 korun. Tento vlak Praha Curych jede okolo patnácti hodin. To je poměrně dlouhá doba a cesta tak není moc příjemná a pohodlná. Železniční alternativou je proto noční vlak do Curychu.
Cestovatel si koupí buď lehátkovou nebo lůžkovou jízdenky, večer v Praze usne v nočním vlaku do Curychu a ráno se probudí opět v nočním vlaku do Curychu, ale tentokrát to bude již v Curychu. Tato varianta je mnohem lepší. Ušetří čas i energii s cestováním.
Silniční variantou je cestování autobusem. Autobus Praha Curych jede okolo deseti hodin a cesta člověka vyjde na sumu okolo jednoho tisíce korun. Záleží na vkusu každého jedince, někomu vyhovuje vlak Praha Curych někomu autobus Praha Curych. Autobusem je cesta z Prahy do Curych o něco rychlejší, ale cestování vlakem je zase považováno za pohodlnější. A vlak je navíc bezpečnější dopravní prostředek než autobus.
Město Curych má i své letiště. Letenka Praha Curych vyjde na zhruba čtyři tisíce. Dají se najít i přímé lety z letiště Praha, které trvají hodinu a půl. Let s přestupem nebo mezipřistáním většinou trvají něco okolo tří hodin. Více o letišti v Curychu je k naleznutí níže.
Autem trvá cesta z Prahy do Curychu minimálně sedm hodin. Cesta vede kolem Plzně, Norimberku a Stuttgartu. Výhodou auta je velká flexibilita. Cestování autem na delší vzdálenosti je dobré, pokud je více řidičů, aby se mohli vystřídat. Před cestou je vhodné podívat se na Curych v mapě, aby člověk věděl kam jede. Mapa Curychu se dá najít na internetu.
Letiště v Curych je hlavní a největší mezinárodní letiště Švýcarska. Nejvytíženějšími linkami z letiště v Curychu jsou Londýn, Dubaj, Berlín, Vídeň, New York, Tel Aviv, Singapur, Bangkok, Düsseldorf a Amsterdam, ale letenka se dá koupit například i do Ajaccia, na ostrov Korsika, kde lze navštívit město Bastia, či jinam.
Velikost Curyšského letiště dokazuje také počet odbavených pasažérů, který byl v roce 2019 větší než 31 milionů. V důsledku koronaviru to bohužel bylo v roce 2020 pouhých 8 milionů lidí. Také zde sídlí švýcarské národní aerolinie Swiss International Air Lines a charterové aerolinie Edelweiss Air.
Jak je již psáno výše dají se sehnat letenky Praha Curych, jejichž cena se pohybuje okolo čtyř tisíc korun. Další možností je letět s přestupem, potom se cena liší v závislosti na počtu a místech přestupů.
Ve Švýcarsku a tudíž i v městě Curychu se platí švýcarským frankem. Touto měnou se platí ještě v Lichtenštejnsku, malé knížectví, s hlavním městem Vaduz, patří mezi nejbohatší země na světe.
Jeden švýcarský frank se rovná přibližně 24 českým korunám. Kurz se samozřejmě stále mění a vyvíjí, ale pro základní představu to stačí.
Ceny jídla v Curychu jsou pro české turisty nezvykle vysoké. V restauracích je tento rozdíl ještě větší. Návštěvník by se měl tedy ještě před jídlem podívat, kolik to stojí. Velký pozor se vyplatí dát si na pivo, které tu není tak rozšířené jako v ČR, a proto zde stojí přes 150 korun. Je tedy potřeba na to myslet.
Ubytování v Curychu a doprava do něj je zajištěná a cestovatel se může pustit do té zábavnější části, kterou je plánování výletů po Curychu. Je zde mnoho historických památek i přírodních krás. Každý návštěvník si zde najde to své a užije si dovolenou plnou zábavy.
Historické centrum Curychu, které tvoří celý 1 okrsek, se nachází na obou březích řeky Limmatu. Středověké a raně moderní ulice jsou místem, kde se soustřeďuje velká část městské kultury, nočního života a nakupování.
Je to jedno z míst, kde se člověk jednoduše „ztratí“ na náměstích, v kavárnách, ve svérázných jedinečných obchůdcích a na všech možných historických památkách od čtyř středověkých kostelů až po radnici ze 17. století.
Toto dlouhé, srpkovitě tvarované jezero se stáčí kolem zalesněných vrcholků. Pokud se turista jen tak toulá po městě, je dobrá vydat se malebnou promenádou podél východního pobřeží ve čtvrti Seefeld. K vidění jsou tam stovky jachet a dalších plavidel, které v létě plují přes jezero.
Promenáda začíná u Bellevue a sahá tři kilometry dolů do Tiefenbrunnenu. Je to jeden z chodníků vytyčených kolem břehu jezera v 80. letech 19. století.
Nad levým břehem Limmatu v centru města je kopec, na kterém kdysi byla římská pevnost. Toto vyvýšené místo, zastíněné lípami, poskytuje nerušený výhled na nejstarší curyšské památky, jako je radnice, kostel, univerzita a nábřeží. Lindenhof je teď klidné místo, ale má za sebou rušnou historii. Dlouho po dobách římské pevnosti zde v 9. století postavil svůj palác vnuk Karla Velikého Ludvík Němec.
Mnohem později, v roce 1798, složili občané Curychu na tomto místě přísahu Helvetické ústavě.
Hlavní nákupní ulice v Curychu patří k nejcennějším na světě. Je zajímavé, že většina elegantních výkladních skříní je opatřena opatřena logy mezinárodních luxusních značek. Tím se myslí třeba Prada, Chanel, Burberry, Gucci a Louis Vuitton. Nejluxusnější obchody bývají na jihu poblíž Paradeplatz. Curyšské bohatství není nikde okázalejší než na Bahnhofstrasse. Ulice je ještě hezčí v prosinci, kdy jsou vánoční ozdoby venku.
Na tomto náměstí můžete zaskočit do bájné cukrárny Sprüngli a kavárny, kde se od 19. století scházela curyšská smetánka na kávu.
Překrásný neoklasicistní operní dům na náměstí Sechseläutenplatz pochází z 90. let 19. století a byl navržen proslavenými vídeňskými architekty. Na náměstí může člověk obdivovat fasádu, na které jsou busty slavných kulturních osobností. Mají zde své místo Mozart, Wagner, Schiller, Goethe, Shakespeare i Weber.
Pořádají se zde prohlídky interiéru a majestátního sálu. Celá prohlídka je vedena v Němčině. Kouzlo opery se dá nejlépe ochutnat na jednom z 250 představení, které se konají každý rok, a to s mezinárodními operními hvězdami a dirigenty.
Publikováno: 8. 7. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz