Bastia, Korsika – průvodce a zajímavosti

Evropa

Svět je plný malebných koutů a Bastia na Korsice je jedním z nich. Bastia, založená ve středověku jako obranná pevnost, dnes láká turisty svou malebnou přístavní atmosférou, krásnou architekturou a bohatou kulturou. Co dělat a vidět v Bastii? A jak se dopravit na Korsiku?

Bastia je hlavní město departementu Haute-Corse na ostrově Korsika ve Francii. Město se nachází na severním pobřeží ostrova a je významným přístavem, který spojuje Korsiku s pevninskou Francií.


Obsah článku

  • Bastia – kde hledat Bastii
  • Zajímavosti Bastie – nejhezčí památky a místa Bastie
  • Dovolená v Bastii s dětmi – stojí Bastie za návštěvu s dětmi a co tu s nimi dělat?
  • Zajímavosti v okolí Bastie – historické vesnice, panoramatická pobřežní silnice, nejhezčí pláže
  • Co dělat v Bastii v zimě – proč se vyplatí návštěva Bastie mimo sezónu?
  • Korsika – kde ostrov leží, co nabízí a pod jaký stát patří?
  • Doprava a ubytování na Korsice – jak se dostat na Korsiku a kde se ubytovat

Staré město, které se rozkládá na kopci, je plné historických budov a úzkých uliček, které nabízejí návštěvníkům úchvatný výhled na moře.

Francie je plná historických památek a krásné přírody. Jednou z nejslavnějších památek je Louvre v Paříži, který je jedním z největších muzeí světa a domovem pro mnoho slavných děl, jako je třeba Mona Lisa.

Dále např. Provence je krásná oblast ve jihu Francie, která je proslulá svými pastelovými barvami, květinovými poli a vinohrady. Je to ideální místo pro procházky, jízdu na kole nebo degustaci místních vín. Na jihu Francie lze navštívit krásná města, jako třeba Menton. Další krásné historické město je i Annecy.

Bastia – kde leží, zajímavosti

Město Bastia se nachází na severním pobřeží ostrova a je ideálním místem pro turisty, kteří chtějí poznat historii, kulturu a přírodní krásy Korsiky. Jednou z nejvýznamnějších památek města je Citadella, která byla postavena v 17. století a nabízí nádherný výhled na město a moře.

Bastia je také známá svým historickým centrem, kde se člověk může procházet úzkými uličkami plnými koloniálních budov a obchodů se suvenýry. Navštívit může také trh Place St Nicolas, kde může ochutnat místní speciality a pořídit si typické korsické produkty.

Bastia se nachází na nádherném ostrově Korsika. Nabízí úchvatné výhledy na Středozemní moře, gastronomické lahůdky a procházky po promenádě.

Město je také skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí, jako je například národní park Scandola nebo Cap Corse. Milovníci přírody si mohou užít krásné pláže a turistické trasy v okolí.

Bastia je také ideálním místem pro milovníky sportu. Nabízí aktivity jako je například plavání, potápění, windsurfing nebo plachtění. Město nabízí také mnoho kvalitních restaurací a barů, kde si lze vychutnat místní kuchyni a vína.

V Bastii se lidé mohou těšit na skvělou kombinaci historie, kultury a přírody. Je to skvělý cíl pro turisty, kteří hledají odpočinek od shonu velkoměsta a chtějí poznat kouzlo Korsiky.

Když se člověk vydá na dovolenou do Bastii, neměly by mu uniknout ani další zajímavá místa, která stojí za to navštívit.

Město nabízí i krásnou architekturu.

Old Port

Old Port nabízí procházku po nábřežích přístavu ve tvaru písmene U, kde jsou na svazích města hustě seskupené domky. Tyto budovy jsou natřené světlými odstíny okrové barvy a nad všemi se tyčí dvojice kopulí barokního kostela sv. Jana Křtitele.

Na úpatí téměř každé budovy je restaurace nebo kavárna, kde se může člověk posadit venku a kochat se krásným výhledem s loděmi a mořem. V opačném směru se může projít po molech a vyfotit si domy na nábřeží a zblízka si prohlédnout staré majáky, které střeží přístav.

Kostel sv. Marie

Tento nádherný barokní kostel ze 17. století byl ve skutečnosti po staletí bastijskou katedrálou, dokud nebyla zrušena diecéze Mariana a Bastia nepřipadla pod diecézi Ajaccio.

Současná architektura pochází z přestavby mezi lety 1604 a 1625 a je zářným příkladem janovského baroka, jak si lze všimnout ještě před vstupem, když člověk uvidí nádherné architektonické prvky, které zdobí západní fasádu.

Tři lodě interiéru jsou extravagantně zdobené mramorem a zlacením. Nachází se tam i socha Nanebevzetí Panny Marie z roku 1700, která prochází Bastií vždy 15. srpna.

Dovolená v Bastii s dětmi

Toto krásné město na severu Korsiky je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Město nabízí mnoho možností pro rodiny s dětmi, jako jsou pláže, parky a zábavní parky.

Největší pláží v Bastii je Plage de la Marinella, která je ideální pro rodiny s dětmi. Pláž je písčitá a má krásný výhled na moře. Je tu také řada občerstvení a služeb, jako jsou lehátka a slunečníky, které si mohou rodiny pronajmout.

Pro ty, kteří chtějí trochu zábavy, je tu Parc des Loisirs de l’Etang de Biguglia. Tento zábavní park nabízí mnoho atrakcí pro děti, jako jsou horské dráhy, kolotoče a skákací hrad. Je tu také krytý bazén, kde si mohou děti zaplavat.

Pro ty, kteří chtějí poznat místní kulturu, je tu Muzeum Historique de Bastia. Muzeum nabízí interaktivní výstavy, které se zaměřují na historii města a Korsiky. Je to skvělá příležitost pro děti, aby se dozvěděly něco nového o místě, kde se nacházejí.

Bastia je také skvělým místem pro rodiny, které chtějí strávit čas venku. Město je obklopeno krásnou přírodou, která nabízí mnoho možností pro turistiku a cyklistiku. Je tu také řada zahrad a parků, kde si mohou rodiny užít piknik.

Zajímavosti v okolí Bastie

Ačkoli se v blízkosti Bastie nachází několik pláží, je pravda, že nejsou tak působivé jako mnohé, které je možné najít jinde na Korsice.

Nejlepší pláží je zde Arinella Beach několik kilometrů jižně od centra Bastie, což je dlouhá písečná pláž s mnoha aktivitami. Další možností je procházka po pobřeží severně od Bastie s několika malými oblázkovými plážemi, jako je například Minelli Beach.

Kousek od Bastie se nachází kaple Notre Dame de Montserato. Kaple byla postavena na počátku 19. století a zvenčí je poměrně nenápadná, uvnitř je však velmi působivě vyzdobená.

V záviděníhodné poloze ještě výše na kopci nad Bastií se nachází malá historická vesnice Cardo, z níž je krásný výhled zpět na město pod ní.

Hlavní aktivitou návštěvníků mimo město je prohlídka Cap Corse. Tato pobřežní silnice je dlouhá asi 125 kilometrů a vede k několika velmi malebným plážím a vesnicím i k atraktivním pobřežním scenériím.

Co dělat v Bastii v zimě

Komu se líbí Bastia v létě, zamiluje se do ní i v zimě. Přes den je krajina omývána vlnami a slunečními paprsky, zatímco za soumraku se město rozzáří. Člověk si zde může pochutnat na korsických specialitách, které jsou k dostání pouze v tomto ročním období a navštívit některou z městských slavností.

Objevovat Bastii v zimě je stejně vzrušující jako v létě. Město je jiné, ale stejně krásné, přes den se obléká do pěkného zimního světla a v noci do nádherných vánočních světel. Toto roční období je oblíbené, protože je to ideální doba k objevování města.

I díky tomu, že v zimě nenavštěvuje Bastii tolik turistů, jsou ceny hotelů často levnější a člověk má více času a klidu si toto krásné korsické město prohlédnout. Bastie nabízí celou řadu kulturních akcí a míst, které stojí za vidění.

Korsika

Korsika je ostrov nacházející se ve Středozemním moři. Geograficky patří pod Francii a je součástí tzv. Korsického regionu. Ostrov leží zhruba 170 kilometrů jižně od francouzské pevniny (na úrovni Francouzské riviéry) a 80 kilometrů západně od italské pevniny (na úrovni Toskánska).

Turisté mohou navštívit hory, pláže a moře. Oblíbenou turistickou destinací je Napoleonský rodný dům v Ajaccio, kde se mohou návštěvníci dozvědět více o historii slavného francouzského císaře.

Korsika je také známá svou kuchyní. Turisté mohou ochutnat místní speciality jako je figatelli (uzené vepřové játra), brocciu (sýr) a rozličné druhy ryb a mořských plodů.

Korsika nabízí také mnoho možností pro outdoorové aktivity jako jsou horolezectví, cyklistika, plavání a potápění.

Pro turisty, kteří hledají klid a odpočinek, jsou na Korsice k dispozici několik malých a klidných pláží a různé možnosti ubytování, jako jsou hotely, penziony nebo apartmány.

Korsika je skvělou volbou pro lidi, kteří hledají kombinaci historie, kultury, přírody a outdoorových aktivit, stejně jako pro ty, kteří hledají klidnou dovolenou na pláži.

Korsika je známá svou úchvatnou přírodou.

Jídlo na Korsice

Korsická kuchyně kombinuje francouzské a italské prvky. Jídla jsou často založena na rybách a mořských plodech, jako jsou chobotnice, krevety a losos. Také se často používají místní ingredience, jako jsou olivy, bylinky a sýry.

Specialitou Korsiky je „Coppa“ a „Prescinu“, druhy uzenin z ovčího nebo kozího masa. Dále se připravují různé druhy polévek, jako jsou „zuppa di pesce“ nebo „zuppa Corse“.

Káva je také velmi populární, zejména „Café Corse“ nebo „Café filtre“. Alkoholickým nápojem je „Cap Corse“, což je druh likéru.

Doprava a ubytování na Korsice

Doprava na Korsiku je možná pomocí letadla nebo lodi. Mezinárodní letiště se nachází v Ajacciu, Bastii a Calvi, kde létají letecké společnosti jako Air France nebo EasyJet. Alternativní možností je přeprava lodí z Francie nebo Itálie.

Ubytování na Korsiku je možné rezervovat v hotelech, penzionech, apartmánech nebo kempech. Je také možné pronajmout si vilu nebo chalupu. V oblastech jako Calvi nebo Porto-Vecchio jsou k dispozici luxusní hotely, zatímco v menších městech jako Bonifacio nebo Ajaccio jsou k dispozici levnější ubytovací možnosti.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti