Green Mountain Karpacz, Polsko – recenze
Green Mountain Hotel & Apartments je luxusní hotel nacházející se v Karpaczi, v srdci polských Krkonoš. Tento moderní komplex nabízí...
Číst víceNeapol se může pyšnit titulem třetího největšího města v Itálii a je hlavním městem regionu Kampánie. Název města pochází z řeckého nea polis, což znamená nové město. Město Neapol vyrostlo na jihu Itálie před mnoha lety v Neapolském zálivu, v jedné z nejkrásnějších zátok Itálie poblíž Pompejí. Jaké jsou v Neapoli památky, jaké je centrum Neapole a co vidět v Neapoli a okolí?
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Centrum Neapole je domovem mnoha památek – Castel dell’Ovo, Pallazo Reale nebo Castel Nuovo. Co vidět v Neapoli dále? Národní muzeum.
Co vidět v Neapoli a okolí? Lze navštívit sopku Vesuv, Pompeje, ostrovy Capri nebo pobřeží Amalfitana.
Průvodce Neapolí vypíchne důležité lokality města, upozorňuje i na místa bez lidí či místa neobvyklá, která lze ve městě navštívit.
Tipy na výlety v Neapoli dále zmiňují muzeum betlémů, Neapolský dóm, či zda je Neapol bezpečná.
„Vidět Neapol a zemřít“. Neapol je velmi rušným městem, a to jak svou chaotičností, tak hlučností, lidnatostí, barevností.
Díky svému markantnímu historickému a architektonickému významu byla Neapol v roce 1995 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Neapol je mnohými lidmi považována za jedno z nejkrásnějších měst v celé Itálii.
Neapol má mnoho kontrastů, kdy na jednu stranu disponuje nádhernými místy, památkami a skrytými poklady, na stranu druhou oplývá i čtvrtěmi, kterým se vyhýbají i samotní Italové. Přesto procházky večerní Neapolí připomínají scény z mnoha romantických filmů.
Neapol, italské město plné historie, kultury a světově proslulé kuchyně, láká návštěvníky k nezapomenutelnému pobytu. Kam v Neapoli za pohodlným ubytováním?
Neapol s bohatou historií a nezaměnitelnou atmosférou poskytuje hostům různorodé možnosti ubytování, aby mohli plně vychutnat svou návštěvu tohoto italského klenotu.
Většina návštěvníků Neapole řekne, že návštěva Neapole v Itálii stojí za to. Možná to není ideální první zastávka pro cestovatele, kteří Itálii ještě nikdy nenavštívili, přesto by návštěva Neapole při plánování cestování po Itálii neměla chybět.
V Neapoli je toho spousta k vidění. V Neapoli je možné pochutnat si na autentické italské kuchyni, poté navštívit Pompeje a projít se po městské nábřežní promenádě. Poznat, zažít a vychutnat si pomalu plynoucí život v jižní Itálii. Kam v Neapoli za památkami?
Neapol je velmi častým místem, které je hojně navštěvováno turisty, především díky svým pamětihodnostem v okolí Neapole. Co vidět v Neapoli a okolí? Lze navštívit např. sopku Vesuv, Pompeje, ostrovy Capri nebo pobřeží Amalfitana. Samotné město ovšem disponuje hojným počtem památek, které se právoplatně řadí na seznam co navštívit v Neapoli.
Jedná se o velmi starou normanskou pevnost, která stojí na skalnatém ostrůvku v Neapolském zálivu. Dle legendy je v této pevnosti zazděno vejce, a pokud by bylo zničeno, bude zničena i celá Neapol. V současné době jsou pod hradem rybářské přístavy.
Pallazo Reale neboli Královský palác leží přímo v čele obrovského proslulého Neapolského náměstí Piazza del Plebiscito. Byl postaven v 17. století na návrh Domenica Fontany, ovšem v 18. století jej zachvátil požár a palác musel být upraven dle Luigiho Vanvitelliho.
V tomto paláci pobývali především španělští vládci, Bourboni a Savojové. Uvnitř paláce je k vidění Historické muzeum či Státní knihovna Vittorio Emanuele III. Součástí paláce je i exotická zahrada, která byla vysázena roku 1841.
Hrad se nachází nedaleko přístavu a zároveň vévodí Radničnímu náměstí, které je nazýváno Piazza del Municipio. Hrad byl postaven mezi lety 1279-1284 za vlády Karla I. Anjouského. Tento hrad obývala dynastie Anjou poté, co opustila Castel dell’Ovo. Hrad, jaký je ke spatření v současné době, přestavěli Aragonci v 15. století.
V 16. století byl vybudován Vítězný oblouk nad vrcholem do pevnosti, který je významným sochařským dílem. Uvnitř celého komplexu je k vidění například kaple Cappella Palatina nebo Sál Baronů či Krokodýlí příkop. Za prohlídku stojí i Musem Civico neboli Městské muzeum.
Neapolský dóm se pyšní titulem stavba největší důležitosti na historické mapě. První katedrála byla realizována již ve 4. století za Konstantina, avšak samotný dóm byl postaven za vlády Anjouovců. Kaple skrývá bronzovou sochu sv. Januária a 51 stříbrných soch spolupatronů.
Kaple přechovává lebku světce sv. Gennara a především nádobku, která obsahuje jeho krev, což tvoří nejznámější zázračný předmět. Průčelí dómu napodobuje gotický styl.
Toto muzeum se řadí mezi nejlepší muzea na celém světě. K vidění je mnoho vykopávek z Pompejí, poklady králů celé Neapole, sbírky ze všech paláců v Neapoli a mnoho dalšího. Budova dnešního národního archeologického muzea byla postavena v 16. století jako jezdecká kasárna, poté sloužila jako sídlo Neapolské univerzity.
Počátky muzea se datují do roku 1777 díky Ferdinandu I., který mu dal po napoleonských válkách název Real Museo Borbonico. Ovšem po sjednocení Itálie roku 1860 připadlo muzeum státu a bylo přejmenováno na Národní muzeum. Dnes patří muzeum na seznam důležitých památek, co navštívit v Neapoli.
Dle neapolského průvodce lze zjistit mnoho užitečných a praktických informací a je příhodné si knižní Neapol průvodce pořídit před výletem do Neapole. Nejen, že průvodce vypíchne důležité lokality města, je také možnost narazit i na Neapol průvodce, který upozorňuje i na místa bez lidí či místa neobvyklá, která lze ve městě navštívit. Kam v Neapoli dle průvodce?
Jednou ze zajímavých částí Neapole je totiž neapolské podzemí, které nese název Galleria Borbonica. Jedná se o tunel, který nechal Ferdinand II. postavit v 19. století pro případ nebezpečí, kdy se tunelem dalo snadno utéct z paláce přímo k moři. Tento tunel byl hojně využíván především během II. světové války, kdy v něm bylo ukryto přes 10 tisíc Neapolců. Tunel se tak stal i symbolem války.
Po válce až do 70. let byl tunel využíván jako skladiště zabavených aut, motorek a dalších vozidel, která jsou v tunelu dodnes. K vidění jsou například i staré zabavené Vespy. Tunelu se proto přezdívá podzemní muzeum.
Vánoce v Neapoli? Proč ne. Ulice, která voní skořicí a šíří se zde vánoční atmosféra po celý rok, se jmenuje Via San Gregorio Armeno nebo také Via dei Presepi (ulice betlémů). Tato ulice leží přímo uprostřed historického centra Neapole a po celé délce ulice jsou k vidění obchůdky různých umělců, kteří se živí vyráběním postaviček pro typické neapolské betlémy.
Neapolské betlémy jsou proslulé po celé Itálii, a výroba typického neapolského betlému má svá přísná pravidla, která musejí být striktně dodržována. Pravidla se týkají jak rozvržení scény betlému, tak i typů postav patřící do betlému. Neapolské betlémy nejsou nikdy zcela dokončené, aby se v případě potřeby mohla kdykoliv přidat nová postava.
Neapol se nachází na jižní straně Itálie, kde se rozlévá Neapolský záliv s délkou přibližně 30 km. V moři u poloostrovů rozdělující Neapolský záliv leží u Neapole 3 ostrovy. Na jihu se jedná o ostrov Capri a na severu jsou to ostrovy Ischia a Procida.
TIP: Jih Evropy je skvělou volbou pro podzimní dovolenou, která vyjde cenově mnohem levněji, než je tomu v plně obsazené letní sezóně.
Ostrov u Neapole, Capri, je jedním z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších ostrovů Tyrhénského moře. Ostrov má rozlohu přibližně 10 km2 a je součástí kampánského souostroví. Celý ostrov je hojně skalnatý s prudkými strmými útesy.
V prostředí ostrova Capri vzrůstají bujné sady, zahrady a především vinohrady. Pobřeží ostrova je lemováno mnoha jeskyněmi, nejznámější z nich je Modrá jeskyně.
Ostrov u Neapole, Ischia, je původem sopečný ostrov, jeho rozloha je téměř 47 km čtverečních, díky čemuž se stal osmým největším ostrovem v Itálii. Ischia je díky svému vulkanickému původu v zemských hlubinách propojen s vulkánem Vesuv, který je vzdálený 35 km a sopečná činnost se dodnes na ostrově velmi výrazně projevuje.
Díky svému sopečnému původu se na ostrově projevují různé formy termálních pramenů, vývěrů horké páry, přírodních saun a horkých písků. Na ostrově se tak nachází mnoho termálních lázní.
Procida je nejmenším ostrovem u Neapole, tedy v Neapolském zálivu, kdy jeho plocha je pouhých 4,2 km čtverečních. Stejně jako Ischia, je i Procida sopečného původu a její pobřeží je velmi členité. Procida je na rozdíl od ostatních ostrovů u Neapole tím nejméně navštěvovaným ostrovem.
Nad Neapolským zálivem, a v podstatě i nad samotnou Neapolí, se tyčí sopka u Neapole – Vesuv. Samotný vulkán láká mnoho turistů ročně, a to především díky tomu, že se jedná o jedinou činnou sopku v Evropě. Vesuv měří 1 279 metrů a řadí se tak mezi tzv. stratovulkány.
Posledním velkým výbuchem v roce 79 n. l. byly zničeny Pompeje a do atmosféry bylo uvolněno velké množství jedovatých plynů. Po tomto výbuchu přišel ještě jeden velmi výrazný výbuch v roce 1631, nicméně následky nebyly tak fatální jako v případě Pompejí. Mezi těmito časy se sopka probudila k životu ještě několikrát, naposledy vybuchl Vesuv roku 1944.
Samotná cesta od moře na vrchol Vesuvu zabere několik hodin, přibližně 3 – 4 hodiny cesty po svých, poněvadž původní lanovka byla posledním výbuchem zničena.
Itálie je velmi častou a lákavou destinací na dovolenou po celý rok, ať už se jedná o dovolenou u moře, poznávací zájezdy, až po cestování za módními ikonickými značkami, především do Milána. Nehledě na to, že Itálie může být jedním z nejkrásnějších výletů autem.
TIP: Dalším nádherným městem, které stojí za to v Itálii navštívit, je Bologna či Verona. Na Sicílii pak často opomíjené kouzelné město Trapani.
Pro cestovatele mířící do Neapole je nejvhodnější čas pro návštěvu jaro až začátek léta, někdy od poloviny března do června. Neapol zažívá velmi teplé a vlhké léto s průměrnými teplotami kolem 25 stupňů. Podzim a zima jsou obecně vlhké a v tomto období v Neapoli často padají přeháňky a déšť.
V srpnu je lepší se návštěvě Itálie obecně vyhnout, zejména v období kolem 15. srpna, kdy je státní svátek a Italové si užívají volno. Ubytování je v tomto období dražší a některé z nejlepších restaurací a obchodů jsou zavřené, aby si jejich zaměstnanci mohli vzít každoroční dovolenou.
Na druhou stranu může být zajímavé, že svátek Ferragosto se 15. srpna slaví v Neapoli ohňostrojem na pláži.
V Neapoli se konají festivaly a akce po celý rok. Jednou z nejoblíbenějších akcí je Maggio dei Monumenti neboli Květen památek. Jedná se o měsíc trvající oslavu kultury a památek ve městě. Ve městě se konají koncerty, výstavy a představení.
V září a říjnu se ve městě koná Neapolský filmový festival a v září i festival San Gennaro, který oslavuje patrona Neapole. V tento čas je nejlepší navštívit některá další města v Itálii, například Bari, nebo o kousek dál schované městečko Alberobello.
Jednou z prvních věcí, která turisty zajímá, je bezpečí ve městě. Neapol má pověst špinavého města, částečně kvůli letitým opakovaným stávkám hygieniků, které končily hromadami odpadků na ulicích.
Je to také město, které je pokryté graffiti. Tyto dvě věci dohromady způsobily, že se někteří turisté v Neapoli necítí tak dobře jako v jiných městech v Itálii. Obecně se doporučuje dávat si pozor na to, co s sebou turisti nosí. Nelze říct, že je Neapol nebezpečné město, stačí nepolevit v ostražitosti.
V Neapoli je rušný noční život. Je potřeba opatrnosti při návratu pozdě v noci do hotelu. Je lepší se vyhnout večer oblasti kolem neapolského hlavního nádraží.
Historie Neapole je velmi pestrá a sahá do dávné minulosti, až do doby kamenné. První osadníci zavítali do Neapole již ve 2. tisíciletí př. n. l. Velmi důležitou roli sehrála i řecká kultura, a to především pro pozdější římskou společnost.
Roku 323 př. n. l. se Neapol stala součástí Římské říše. Ve středověku byla Neapol chráněna hradbami, především před útoky barbarů. Z Neapole se stalo důležité obchodní místo se strategicky situovaným přístavem, kdy sem přijížděli obchodníci z mnoha měst, např. z Janova, Milána, Florencie či Ancony.
Ve 13. století začalo patřit panství dynastii Anjou, tím pádem se z Neapole stalo hlavní město celého království a v 16. století město padlo do rukou Španělů. V období 18. a 19. století byla v Neapoli vystavěna většina současných památek. 20. století je naopak v dějinách Neapole vedeno a spojováno s mafiánskou kriminalitou a s problémy s odpadem.
TIP: Krásným místem, které je jak vystřižené z romantických filmů, je malá rybářská vesnička a zároveň přístav na severu Itálie, Portofino nebo rybářský ostrov Burano. Podobnou atmosféru má i španělské městečko Alicante. Pro cestovatele, kteří preferují spíše památky, je vhodnou destinací Vatikán.
Publikováno: 31. 8. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz