Neapol – památky, výlet, mapa, sopka

Evropa

Neapol se může pyšnit titulem třetího největšího města v Itálii a je také hlavním městem Kampánie. Název města pochází z řeckého nea polis, což znamená nové město. Město Neapol vyrostlo na jihu Itálie před mnoha lety v Neapolském zálivu, v jedné z nejkrásnějších zátok Itálie poblíž Pompejí. Jaká je tedy Neapol, co skrývá za památky a kam se vydat na výlet?

Neapol – tvrdí se, „vidět Neapol a zemřít “ , ovšem je tomu opravdu tak? Neapol je velmi rušným městem, a to nejen svou chaotičností, avšak také svou hlučností, lidnatostí, barevností a i díky lidem, kteří v tomto městě tento veškerý rušný život na ulicích žijí. Nicméně z tohoto všeho je patrné, že Neapol je právě tím správným místem, kde nasbírat nejvíce dojmů a emocí.

Díky svému obzvlášť velkému historickému a architektonickému významu byla Neapol v roce 1995 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Neapol je mnohými lidmi považována za jedno z nejkrásnějších měst v celé Itálii.

Pro cestování do zahraničí je důležité mít vždy zřízené cestovní pojištění.
Kalkulace nejlevnějšího cestovního pojištění lze zjistit zde >

Neapol má mnoho kontrastů, kdy na jednu stranu disponuje nádhernými místy, památkami a dalšími skrytými poklady a na druhou stranu disponuje i čtvrti, kterými se vyhýbají dokonce i samotní Italové. Nicméně, procházky večerní Neapolí mohou i připomínat scény z mnoha romantických filmů.

Ubytování – Neapol

Neapol, fascinující italské město plné historie, kultury a vynikající kuchyně, láká návštěvníky k nezapomenutelnému pobytu. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlné ubytování:

Napoli Forever

  • Tento hotel zaručuje trvalý zážitek, spojený s moderním komfortem a strategickou polohou v centru města.

City View Naples

  • S úchvatným výhledem na město nabízí City View Naples moderní ubytování s důrazem na pohodlí a styl.

La Vacanzella al Gesu‘ Nuovo

  • Ubytování v La Vacanzella al Gesu‘ Nuovo, nacházející se poblíž historických památek, poskytuje autentický zážitek s italským šarmem.

B&B Floridiana

  • Tento bed and breakfast, Floridiana, vyniká přívětivou atmosférou a pohodlnými pokoji, ideálními pro klidný odpočinek.

Home Giuseppe

  • S rodinným přístupem a domácím prostředím nabízí Home Giuseppe útulné ubytování pro ty, kteří hledají osobní a příjemný pobyt v Neapoli.

Neapol, s bohatou historií a nezaměnitelnou atmosférou, poskytuje hostům různorodé možnosti ubytování, aby mohli plně vychutnat svou návštěvu tohoto italského klenotu.

Neapol – historie

Historie Neapole je velmi pestrá a sahá do dávné minulosti, až do doby kamenné. První osadníci byli totiž v Neapoli již ve 2. tisíciletí př. n. l. Velmi důležitou roli sehrála i řecká kultura, a to především pro pozdější římskou společnost.

Roku 323 př. n. l. se stala Neapole součástí Římské říše. Ve středověku byla Neapole chráněna hradbami, především před útoky barbarů. Z Neapole se stalo důležité obchodní místo se strategicky situovaným přístavem, kdy sem přijížděli obchodníci z mnoha měst, např. z Janova, Milána, Florencie či Ancony.

Ve 13. století začalo patřit panství dynastii Anjou, tím pádem se z Neapole stalo hlavní město celého království a v 16. století město spadlo do rukou Španělů. V období 18. a 19. století se v Neapoli vystavěla většina současných památek. 20. století je naopak v dějinách Neapole vedeno a spojováno s mafiánskou kriminalitou a s problémy s odpadem, což se v současné době trochu zlepšilo.

TIP: Krásným místem, které je jak vystřižené z romantických filmů, je malá rybářská vesnička a zároveň přístav na severu Itálie, Portofino nebo rybářský ostrov Burano. Podobnou atmosféru má také španělské městečko Alicante. Pro cestovatele, kteří preferují spíše větší turistická města a památky, je vhodnou destinací například Vatikán.

Nejlepší termín pro návštěvu Neapole

Pro cestovatele mířící do Neapole je nejvhodnější čas pro návštěvu jaro až začátek léta, někdy od poloviny března do června. Neapol zažívá velmi teplé a vlhké léto s průměrnými teplotami kolem 25 stupňů. Podzim a zima jsou obecně vlhké a v tomto období jsou v Neapoli často přeháňky a déšť.

V srpnu je lepší se návštěvě Itálie obecně vyhnout, zejména v období kolem 15. srpna, kdy je státní svátek a Italové si užívají volno. Ubytování je v tomto období dražší a některé z nejlepších restaurací a obchodů jsou zavřené, aby si jejich zaměstnanci mohli vzít každoroční dovolenou.

Na druhou stranu může být zajímavé, že svátek Ferragosto se 15. srpna slaví v Neapoli ohňostrojem na pláži.

V Neapoli se konají festivaly a akce po celý rok. Jednou z nejoblíbenějších akcí je Maggio dei Monumenti neboli Květen památek. Jedná se o měsíc trvající oslavu kultury a památek ve městě. Ve městě se konají koncerty, výstavy a představení.

V září a říjnu se ve městě koná Neapolský filmový festival a v září také festival San Gennaro, který oslavuje patrona Neapole. V tento čas je také nejlepší navštívit některá další města v Itálii, například Bari, nebo o kousek dál schované malebné městečko Alberobello.

Je Neapol bezpečná pro turisty?

Jednou z prvních věcí, která zajímá některé turisty, je bezpečí v městě. Neapol má pověst špinavého města, částečně kvůli letitým opakovaným stávkám hygieniků, které končily hromadami odpadků na ulicích.

Je to také město, které je poměrně pokryté graffiti. Tyto dvě věci dohromady způsobily, že někteří turisté se v Neapoli necítí tak dobře jako v jiných městech v Itálii, například v menších italských městech.

Obecně se doporučuje dávat si pozor na to, co s sebou turisti nosí (radši malá taška, málo peněz). Není na škodu nikdy úplně nepolevit v ostražitosti. Nelze říct, že Neapol je město, které je nebezpečné, stačí používat při prohlídce města zdravý rozum a vše je v pořádku.

V Neapoli je rušný noční život, je považována za skvělé město pro noční život. A je také potřeba opatrnost při návratu pozdě v noci do hotelu. Je vhodné nevracet se do hotelu po 23:00, potom ulice města připadají už trochu opuštěné. A platí, že je lepší se vyhnout večer oblasti kolem neapolského hlavního nádraží.

Stojí Neapol za návštěvu?

Většina návštěvníků Neapole řekne, že návštěva Neapole v Itálii stojí za to! Možná to není ideální první zastávka pro cestovatele, kteří Itálii ještě nikdy nenavštívili, přesto návštěva Neapole by v plánech při cestování po Itálii neměla chybět.

V Neapoli jsou úžasné věci k vidění (a samozřejmě k jídlu). Není to jen obyčejná návštěva jakéhokoli většího města daleko od domova. V Neapoli je možné pochutnat si na skvělém jídle a pití, je možné navštívit Pompeje a projít se po městské nábřežní promenádě a poznat, jaký je život v jižní Itálii.

Neapol – památky

Neapol je velmi častým místem, které je hojně navštěvováno turisty, především díky svým pamětihodnostem v okolí Neapole. V okolí Neapole lze navštívit např. Vesuv, Pompeje, ostrovy Capri nebo pobřeží Amalfitana. Samotná Neapole ovšem disponuje hojným počtem památek, které turisti navštěvují.

1. Castel dell’Ovo

Jedná se o velmi starou normanskou pevnost, která stojí na skalnatém ostrůvku v Neapolském zálivu. Dle legendy je v této pevnosti zazděno vejce, a pokud by bylo zničeno, bude zničena i celá Neapol. V současné době jsou pod hradem rybářské přístavy.

0-1531120
Castel dell’Ovo patří mezi nejvýznamnější Neapol památky a především je dominantou Neapole.

2. Castel Nuovo

Hrad se nachází nedaleko přístavu a zároveň vévodí Radničnímu náměstí, které je nazýváno Piazza del Municipio. Hrad byl postaven již mezi lety 1279-1284, a to za vlády Karla I. Anjouského. Tento hrad obývala dynastie Anjou poté, co opustila Castel dell’Ovo. Nicméně hrad, jaký je ke spatření v současné době, přestavěli Aragonci v 15. století.

V 16. století byl vybudován Vítězný oblouk nad vrcholem do pevnosti, který je velmi významným sochařským dílem. Uvnitř celého komplexu je k vidění například kaple Cappella Palatina nebo Sál Baronů či Krokodýlí příkop. Za prohlídku rozhodně stojí i Musem Civico neboli Městské muzeum.

20200710112220maschio-angioino-castel-nuovo-napoli-3376734
Castel Nuovo je obrovským hradním komplexem a jednou z nejvyhledávanějších neapolských památek.

3. Pallazo Reale

Pallazo Reale neboli Královský palác leží přímo v čele obrovského proslulého Neapolského náměstí Piazza del Plebiscito. Byl postaven v 17. století na návrh Domenica Fontany, ovšem v 18. století jej zachvátil požár a palác musel být upraven dle Luigiho Vanvitelliho.

V tomto paláci pobývali především španělští vládci, Bourboni a také Savojové. Uvnitř paláce je k vidění Historické muzeum či Státní knihovna Vittorio Emanuele III. Součástí paláce je i exotická zahrada, která byla vysázena roku 1841.

palazzo-reale-di-napoli-conclusa-la-ristrutturazione-della-facciata-principale-1355510
Královský palác byl tzv. opěrným bodem neapolské moci od 17. století až do poloviny 20. století.

4. Neapolský dóm

Neapolský dóm se pyšní titulem stavba největší důležitosti na historické mapě. První katedrála byla realizována již ve 4. století za Konstantina, avšak samotný dóm byl postaven za vlády Anjouovců. Uprostřed kostela, tedy jeho kaple, skrývá bronzovou sochu sv. Januária a 51 stříbrných soch „spolupatronů“.

Kaple také přechovává lebku světce sv. Gennara a především nádobku, která obsahuje jeho krev, což tvoří nejznámější zázračný předmět. Průčelí dómu napodobuje gotický styl.

dohwugux1i0jehiltvqh-2732095
Interiéry Neapolského dómu jsou převážně barokního stylu.

5. Národní archeologické muzeum

Toto muzeum se řadí mezi nejlepší muzea na celém světě. K vidění je mnoho vykopávek z Pompejí, poklady králů celé Neapole, sbírky ze všech paláců v Neapoli a mnoho dalšího. Budova dnešního národního archeologického muzea byla postavena již v 16. století jako jezdecká kasárna, poté sloužila jako sídlo Neapolské univerzity.

Počátky muzea se datují od roku 1777 díky Ferdinandu I., který mu dal po napoleonských válkách název Real Museo Borbonico. Ovšem po sjednocení Itálie roku 1860 připadlo muzeum státu a bylo přejmenováno na Národní muzeum.

museo-archeologico-napoli-8214498
Muzeum je jedním z nejslavnějších muzeí na celém světě.

Neapol – průvodce

Dle neapolského průvodce lze zjistit i mnohem více, a je tak dobré si nějaký Neapol průvodce pořídit před výletem do Neapole. Nejen, že průvodce vypíchne důležitá a krásná místa, avšak je také možnost narazit i na Neapol průvodce, který skrývá i místa bez lidí či nějaká neobvyklá místa, která lze v Neapoli navštívit.

Jednou ze zajímavých částí Neapole, mimo vyjmenované památky, je totiž také neapolské podzemí, které nese název Galleria Borbonica. Jedná se o tunel, který nechal Ferdinand II. postavit v 19. století pro případ nebezpečí, kdy se tunelem dalo snadno utéct z paláce přímo k moři. Tento tunel byl hojně využíván především během II. světové války, kdy v něm bylo ukryto přes 10 tisíc Neapolců, a tak se stal tunel i symbolem války.

Po válce až do 70. let byl tunel využíván jako skladiště zabavených aut, motorek a dalších vozidel, která jsou v tunelu dodnes. K vidění jsou například i staré zabavené Vespy. Ne nadarmo se tak tunelu říká „podzemní muzeum“.

bourbonsky-tunel-b-2390163
V podzemním muzeu jsou k vidění staré zasypané Vespy, auta a mnoho dalších motorek či vozidel.

Vánoce v Neapoli? Proč ne. Ulice, která voní skořicí a šíří se zde vánoční atmosféra po celý rok se jmenuje Via San Gregorio Armeno nebo také Via dei Presepi (ulice betlémů). Tato ulice leží přímo uprostřed historického centra Neapole a po celé délce ulice jsou k vidění obchůdky různých umělců, kteří se živí vyráběním postaviček pro typické neapolské betlémy.

Neapolské betlémy jsou proslulé po celé Itálii, kdy ten typický neapolský betlém má svá přísná pravidla, která se musí striktně dodržovat. Pravidla se týkají jak rozvržení scény betlému, tak i typů postav patřící do betlému a také to, že neapolské betlémy nejsou nikdy ukončené, aby se v případě potřeby mohla kdykoliv přidat nová postava.

viasangregorioarmeno-1505727
Vánoční čas v Neapoli je možné zažít po celý rok.

Ostrov u Neapole

Neapol se nachází na jižní straně Itálie, kde se nachází Neapolský záliv s délkou přibližně 30 km. V moři u poloostrovů rozdělující Neapolský záliv leží 3 ostrovy u Neapole. Na jihu se jedná o ostrov Capri a na severu jsou to pak ostrovy Ischia a Procida.

TIP: Jih Evropy je také skvělou volbou pro podzimní dovolenou, která vyjde cenově mnohem levněji, než je tomu v plně obsazené letní sezóně.

1. Capri

Ostrov u Neapole, Capri, je jedním z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších ostrovů Tyrhénského moře, kterým je již od starověku. Ostrov má rozlohu přibližně 10 km čtverečních a je součástí kampánského souostroví. Celý ostrov je hojně skalnatý s prudkými strmými útesy.

V prostředí ostrova Capri vzrůstají krásné sady, zahrady a především vinohrady. Pobřeží ostrova je lemováno mnoha jeskyněmi, nejznámější z nich je Modrá jeskyně.

c07a4d0e66413498824673d71c660e65-extract4201254706-resize1080608-1495116
Ostrov u Neapole, Capri, je také velmi oblíbeným pro celebrity.

2. Ischia

Ostrov u Neapole, Ischia, je původem sopečný ostrov, jeho rozloha je téměř 47 km čtverečních, díky čemuž je osmým největším ostrovem v Itálii. Ischia je díky svému vulkanickému původu v zemských hlubinách propojen s Vesuvem, který je vzdálený 35 km a sopečná činnost se dodnes na ostrově velmi výrazně projevuje.

Díky svému sopečnému původu se na ostrově projevují různé formy termálních pramenů, přírodních vývěrů horké páry, přírodních saun a horkých písků. Na ostrově se tak nachází mnoho termálních lázní, které se specifikují vždy na určitou problematiku.

ecf706729ed6a1df57a13b610f39aa92
V hlavním městě Ischia, především v jeho části Ischia Ponte se nachází Aragonský hrad.

3. Procida

Procida je nejmenším ostrovem u Neapole, tedy v Neapolském zálivu, kdy jeho plocha je pouhých 4,2 km čtverečních. Stejně jako Ischia, je i Procida sopečného původu a její pobřeží je velmi členité. Procida je na rozdíl od ostatních ostrovů u Neapole tím nejméně navštěvovaným ostrovem.

procida6-g2x1-0-0-68020210330131559-4558376
Procida, ostrov u Neapole, vyzařuje velmi barevným provedením svých domů ihned na první pohled.

Sopka u Neapole

Nad Neapolským zálivem, a v podstatě i nad samotnou Neapolí, se tyčí známá sopka u Neapole – Vesuv. Samotná sopka láká nmoho turistů ročně, a to především díky tomu, že se jedná o jedinou činnou sopku v Evropě. Vesuv měří 1 279 metrů a řadí se tak mezi tzv. stratovulkány.

Posledním velkým výbuchem v roce 79 n. l. byly zničeny například Pompeje a do atmosféry bylo uvolněno velké množství jedovatých plynů. Po tomto výbuchu přišel ještě jeden velmi výrazný výbuch v roce 1631, nicméně následky nebyly toliko fatální jako při prvním výbuchu. Mezi těmito časy vybuchla sopka ještě několikrát, naposledy vybuchl Vesuv roku 1944.

45452-1200w
Sopku u Neapole, Vesuv, obklopuje mnoho zeleně a je tak skvělým výletem.

Samotná cesta od moře na vrchol Vesuvu zabere několik hodin, přibližně 3 4 hodiny cesty po svých, poněvadž lanovka byla posledním výbuchem zničena.

Itálie je velmi častou a lákavou destinací na dovolené po celém roce, ať už se jedná o dovolené u moře, či poznávací zájezdy do různých vyhlášených měst, až po cestování za módními ikonickými značkami, především do Milána. Nehledě na to, že Itálie může být jedním z nejkrásnějších výletů autem.

TIP: Dalším nádherným městem, které stojí za to v Itálii navštívit, je Bologna či Verona. Na Sicílii pak třeba často opomíjené kouzelné město Trapani.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti