Hotel Mercure Polsko – recenze, ubytování, wellness
Hotel Mercure Szklarska Poręba Resort & Spa je prestižní ubytovací zařízení, které se nachází v malebném horském městečku...
Číst víceSyrakusy, ležící na jihu Sicílie v Itálii, jsou jedním z nejvýznamnějších historických měst v Středomoří. Toto malebné město nabízí návštěvníkům bohatou historii, fascinující architekturu, úchvatnou přírodu a jedinečnou atmosféru Sicílie. Co vidět v Syrakusách?
Obsah článku
Syrakusy se mohou pyšnit nádherným pobřežím, krásnými plážemi a úchvatnou přírodou. Syrakusy jsou také rájem pro milovníky dobrého jídla. Město nabízí širokou škálu restaurací, kaváren a tržišť, kde si lze vychutnat tradiční sicilskou kuchyni, čerstvé mořské plody, domácí těstoviny a lahodné dezerty.
Vedle italských měst jsou stále oblíbenější i ta španělská. Za návštěvu stojí například Marbella, která nabízí celou řadu historických památek a úchvatné přírody. Dalším významným městem ve Španělsku je Granada s neuvěřitelnou památkou připomínající bohatou historii Španělska a je symbolem mnoha kultur, které zemi formovaly, a tím je Alhambra.
Syrakusy, starobylé město na východním pobřeží Sicílie, přivítá návštěvníky s řadou ubytovacích možností, které podtrhují jeho historii a krásu. Zde jsou některé z hotelů, které nabízejí příjemné ubytování:
Appartamenti di Casa Verbavolant
L’Alba di Ortigia a Due Passi dal Mare
Syrakusy, s tímto rozmanitým výběrem ubytování, poskytuje návštěvníkům ideální základnu pro prozkoumání bohaté historie a kultury této sicilské perly.
Jelikož jsou historicky Syrakusy osídleny již tisíce let, nachází se zde nesčetné množství antických památek včetně řeckého divadla, Apollónova chrámu a hradu Castello Maniace. Díky své pobřežní poloze se navíc město nachází v těsné blízkosti několika prvotřídních pláží, kde si turisté mohou užívat krásného sicilského počasí. Jako turistická destinace nabízí toto město pro každého něco a je jednou z nejlepších historických lokalit na ostrově.
2 750 let stará Siracusa Sicílie je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je jako památka sama o sobě s viditelným vlivem Řeků, Římanů, Vandalů, Normanů a dalších, kteří vládli Siracuse po Řecích.
Syrakusa je také okouzlujícím městem, které nabízí úžasné atrakce pro každý typ turisty. Dovolenou v Syrakusách a okolí si užije opravdu každý, i ty nejmenší děti.
TIP: Velké množství antických památek se nachází například na Kypru. Tento ostrov musíte také navštívit, pokud jste obdivovatelem antické kultury, zvlášť Paphos, jedno z jeho oblíbených měst.
Malý ostrov Ortigia (nebo Ortygia) je historickým centrem Syrakus a ve starověku na něm žila většina obyvatel města. Není divu, že se v tomto starém městě (Citta Vecchia) nachází mnoho historických památek, včetně katedrály. Jeho úzké uličky jsou lemovány kavárnami a obchůdky a je to oblíbené místo, kde můžete poznat místní život.
Podél pobřeží na jedné straně se táhne promenáda Foro Italico, která je krásným místem k procházkám. Její místa pod stromy přímo vybízejí k posezení a vychutnání si stínu a výhledu na moře. Promenáda se táhne severním směrem od Fonte Arethusa (Pramen Arethusa) k přístavišti Molo Zanagora a k Porta Marina z 15. století.
V Porte Marino si můžete prohlédnout zbytky starých městských hradeb. Samotná brána má španělsko-maurskou výzdobu z 15. století a nedaleko ní se nachází kostelík Santa Maria dei Miracoli, který byl postaven na samém počátku 16. století.
Na jižním konci, kde začíná Foro Italico, se nachází Fonte Arethusa, jezírko s papyrovým rákosím, které vzniklo díky sladkovodnímu prameni v blízkosti moře. Starověká báje vypráví, jak se nymfa Arethusa na útěku před řeckým říčním bohem Alpheiem proměnila díky bohyni Artemidě v tento sladkovodní pramen.
Tato monumentální katedrála, známá jednoduše jako Duomo di Syracuse, je skutečně krásnou stavbou a pochází ze 7. století. Průčelí této katedrály je naprosto ohromující – tvoří ho řada sloupů a řada kamenných soch zobrazujících legendární náboženské postavy.
Díky architektonickému stylu, který je považován za sicilské baroko, má katedrála prvky římského designu smíšené s prvky ze 17. století. Fasáda katedrály a další budovy obklopující náměstí pocházejí ze 17. až 18. století. Patří k nim biskupský palác, kostel Santa Lucia alla Badia (1695-1703), Palazzo Beneventano del Bosco a radnice (Municipio).
Stejně působivý je i interiér katedrály s vysokými klenutými stěnami a detailně propracovaným oltářem doplněným řadou náboženských obrazů. Kromě toho se v kostele nachází úžasná vitráž, která zobrazuje poslední večeři.
Archeologický park v západní části Syrakus je bezpochyby jednou z hlavních atrakcí regionu. V této fantastické oblasti se nachází řada antických ruin a nejznámější z nich je Řecké divadlo.
Tento starověký amfiteátr, který vznikl v roce 470 př. n. l., hostil některé legendární autory her, například Aischyla a Sofokla, a má průměr 138 metrů. Dnes se velká část původně půlkruhového sezení dochovala ve fantastickém stavu, i když je někdy zakryta dřevem, aby se zachovala jeho kvalita.
Kromě toho si stále můžete prohlédnout části jeviště a budovy kulis. Jedná se o jedno z nejzachovalejších divadel na Sicílii a důležitým místem v historie Syrakus. Při návštěvě starověkých Syrakus a Sicílie je nutné ho vidět.
Dalším skutečným skvostem archeologického parku v západní části Syrakus je impozantní římský amfiteátr. Stejně jako jeho řecký soused zůstává i tato stavba navzdory svému stáří v pozoruhodném stavu.
Tento amfiteátr, postavený ve 3. století, byl částečně vytvořen ze skutečné skály s velkým klenutým vchodem na obou koncích. Po obou stranách je stále vidět velká část sedadel a můžete si prohlédnout také zbytky podzemních chodeb a místností, které mohli využívat gladiátoři, kteří zde bojovali.
Přestože je část stavby nyní zarostlá, stále vypadá naprosto fantasticky a mech a zeleň jí dodávají charakter.
Latomia jsou starobylé kamenolomy, které se zpracovávaly od 6. století př. n. l. a nakonec se hloubily více než 20 metrů do vápence. Největší a nejznámější z nich je Latomia del Paradiso, která je součástí Parco Archeologico della Neapolis.
Jedna ze dvou podzemních galerií měří 60 metrů na délku, pět až 11 metrů na šířku a 23 metrů na výšku a kvůli své akustice byla pojmenována l’Orecchio di Dionisio, Dionýsovo ucho. Podle legendy mohl tyran Dionýsios stát na jednom konci a poslouchat i šeptané rozhovory vězňů zde uvězněných, protože zvuk hlasů byl zesílen bez ozvěny.
Druhou galerií je Grotta dei Cordari, kde pracovali provazníci. Hned na východ od Dionýsova ucha se nachází Latomia di Santa Venera.
Kostel San Giovanni je zajímavou stavbou sám o sobě a vznikl v 6. století. Přestože byl v různých fázích restaurován, nyní leží v troskách v důsledku ničivého zemětřesení v roce 1693. Pokud sejdete po schodech v zadní části kostela, dostanete se do katakomb – tyto katakomby jsou rozsáhlé a jsou dokonce větší než exempláře, které se dochovaly v Římě.
Předpokládá se, že krypta byla původně římským hypogeem (hrobkou) a dodnes je zde k vidění osm základů jónských sloupů. Poté se z ní stal kostel a ve třetím nebo pátém století byl kolem ní postaven trojlodní komplex ve tvaru řeckého kříže.
Na hlavách sloupů jsou vytesány antické i křesťanské symboly a na východním konci krypty se nachází oltář, kde se údajně v roce 61 modlil apoštol Pavel, a hrob svatého Markiána, který zde byl pravděpodobně umučen. Přilehlé katakomby San Giovanni jsou rozsáhlou podzemní nekropolí ze 4. až 6. století, rozčleněnou sítí hlavních a vedlejších cest s okrouhlými náměstími, kde se setkávají.
Apollónův chrám, postavený kolem roku 570 př. n. l. a vykopávaný v letech 1938-43, je nejstarším dórským chrámem na Sicílii ve starověkých Syrakusách. V pozdějších letech byl střídavě byzantským kostelem, islámskou mešitou, normanským kostelem a španělskými kasárnami, což odráží různé vládnoucí skupiny na Sicílii. Dochovaly se základy, některé sloupy s entablaturami a části zdi cely.
Mohutné monolitické sloupy, vysoké sotva osm metrů, mají pouze 16 žlábků místo obvyklejších 20 a jsou tak blízko u sebe, že prostor mezi nimi je menší než průměr samotných sloupů. Nálezy zde nalezené, včetně několika malovaných střešních lišt (cymas) v terakotovém provedení, jsou nyní umístěny v Archeologickém muzeu.
Hrad Maniace s výhledem na vjezd do zálivu, který se nachází na špičce ostrova Ortigia, nechal postavit Fridrich II. v letech 1232 až 1240. Zpočátku sloužil jako královská rezidence, ale za vlády Ferdinanda II. z Aragonie se koncem 14. století stal obávaným vězením. V roce 1860 se dobře opevněného hradu zmocnil Giuseppe Garibaldi v boji za vyrvání Itálie bourbonským králům a sjednocení Itálie.
K nejvýznamnějším památkám patří klenutý centrální sál a mohutné hlavní dveře s obloukem z vyřezávaného mramoru. Nachází se zde také malé muzeum nalezených artefaktů, včetně keramiky z normanské éry.
Ve vile Landolina se nachází druhé nejvýznamnější sicilské archeologické muzeum po muzeu v Palermu. Jeho sbírky sahají od pravěku až po byzantské období, ale vystaveny jsou pouze sbírky z období klasicismu (5.-4. století př. n. l.); další výstavní prostory pro ostatní sbírky jsou ve výstavbě.
Vystavené sbírky zahrnují některá vzácná a krásná díla. Například úžasně kompletní vázu z šestého tisíciletí př. n. l. z civilizace Stentinello v Matrensu, bronzovou náhrobní desku z nekropole Castelluccio a řadu dalších nálezů z doby bronzové.
Nálezy z Pantálica zahrnují kolekci červených průsvitných nádob ze 13. až 11. století př. n. l. a z nekropole v Montagně u Caltagirone pocházejí vázy a bronzové zbraně z let 1270 až 1000 př. n. l. Exponáty poskytují podrobné informace o řecké kolonizaci od 6. století př. n. l. a nálezy jsou uspořádány podle místa nálezu.
Pro mnohé turisty k dovolené v Syrakusách a okolí neodmyslitelně patří moře a krásné pláže. Zde je výběr těch nejznámějších a nejpopulárnějších pláží v okolí města Syrakusy, na které se musíte při dobrém počasí v Syrakusách vydat:
Neboli Catania je největší město v okolí Syrakus. Pravděpodobně bude výchozím bodem pro vaši cestu na Sicílii, protože letiště v Katánii je jediné mezinárodní letiště nacházející se na východním pobřeží ostrova. Na pěší prohlídku města a objevení hlavních historických budov stačí jeden den. Katánie je také skvělým výchozím bodem pro návštěvu sopky Etny v rámci jednodenního výletu.
Toto místo s malými uličkami lemovanými restauracemi, řeckým divadlem a úchvatným výhledem na sopku Etnu opravdu stojí za návštěvu! A když už budete v Taormině, nezapomeňte se vydat také na Isola Bella. Je to krásná pláž s křišťálově čistou vodou, která se nachází na úpatí města.
Tato tři sicilská města jsou pro své nádherné barokní kostely a paláce zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Díky středomořskému podnebí se ve městě Syrakusy a okolí vyznačuje mírnými zimami s občasnými dešti. Léta jsou teplá, občas fouká vítr ze Sahary, který může výrazně zvýšit teplotu. Teploty mohou vystoupat až na 40 stupňů Celsia.
V květnu a říjnu vás s největší pravděpodobností čeká dobré počasí Syrakus s příjemnými průměrnými teplotami, které se pohybují mezi 20 a 26 stupni Celsia.
Horké období trvá 2,9 měsíce, od 20. června do 17. září, s průměrnou denní teplotou nad 27 °C. Nejteplejším měsícem v roce je ve městě Syrakusy srpen s průměrnou nejvyšší teplotou 30 °C a nejnižší 22 °C. Chladné období trvá 4,1 měsíce, od 28. listopadu do 2. dubna, s průměrnou nejvyšší denní teplotou pod 17 °C. Nejchladnějším měsícem v roce je v Syrakuse leden s průměrným minimem 3 °C a maximem 15 °C.
Syrakusy byly založeny Korinťany v roce 734 př. n. l. a staly se jedním z nejbohatších a nejmocnějších měst ostrova i celé řecké civilizace. Podle Cicerona to bylo „největší řecké město a nejkrásnější ze všech“. Společně s městem Trapani jsou nejoblíbenějšími městy Sicílie.
Syrakusy byly řeckým hlavním městem Sicílie a soupeřily o mnohá prvenství s Aténami. O tom svědčí jejich divadlo a antické pozůstatky, které leží v nádherné přírodní scenérii umocněné světlem a krásou pobřeží. Byla to éra expanze a prosperity, zakládání nových kolonií a zakládání úrodných zemědělských osad.
Narodil se zde Archimédes, jedna z nejtvořivějších osobností historie, a v historii Syrakusy několikrát navštívil filozof Platón. Nesčetné konflikty mezi Řeky a Kartaginci i vnitřní boje mezi kolonisty a nižšími vrstvami oslabily její nadvládu. Ale když město dobyli Římané, získalo opět status nejvlivnějšího sicilského města a zažilo malé, ale významné období prosperity, především díky obchodu přes svůj přístav.
Kromě toho bylo toto město v těchto starověkých dobách považováno za jednu z hlavních mocností ve Středozemním moři a bylo spojencem Sparťanů i Korinťanů. V průběhu staletí se Siracusa stala živým městem s přibližně 125 000 obyvateli.
Ve starověku se vládci Syrakus zapletli do různých bitev s nepřáteli, jako bylo Kartágo a Římané. Dnes má město rozvíjející se ekonomiku, kterou pohání především cestovní ruch, lodní doprava a zemědělství. Řadí se mezi turisticky nejoblíbenější města Itálie společně s Milánem, Veronou či Bolognou, nenápadnou ale historicky zajímavou Ravennou a dalšími městy.
Publikováno: 30. 8. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz