Paphos, Kypr – památky, zajímavosti, co vidět

Evropa

Paphos je klenotem na pobřeží Kypru, který se pyšní bohatou historií, kouzelnými památkami a úchvatnými plážemi. Po hlavním městě Nikósii je druhým největším městem ostrova. Co vidět v Paphosu?


Obsah článku

 • O Paphosu a Kypru – základní informace o ostrově a městě
 • Ubytování Paphos – tipy na hotely, apartmány a penziony
 • Památky Paphos – nejnavštěvovanější a nejoblíbenější památky Paphosu
 • ZOO Paphos – jaké druhy zvířat tu lze vidět
 • Letiště Paphos – kde je mezinárodní letiště a jaké linky tam létají
 • Doprava Paphos – jak se po městě pohybovat
 • Počasí Paphos – nejlepší doba na návštěvu

Paphos je významnou turistickou destinací s mnoha hotely, restauracemi a atrakcemi. Paphos je také známý svými krásnými plážemi, včetně Korálové zátoky a Modré laguny. V okolí města se nachází řada archeologických nalezišť. Co dál dělat v Paphosu a jeho okolí?

Paphos, Kypr

Kypr je ostrovní stát ležící ve Středozemním moři jižně od Turecka. Je třetím největším a třetím nejlidnatějším ostrovem ve Středozemním moři. Má bohatou historii s archeologickými pozůstatky mnoha civilizací, včetně řecké, římské a osmanské. Právem se řadí mezi nejkrásnější místa Evropy.

Kypr je rozdělen na dvě části, Kyperskou republiku, která je členem EU, a odtrženou Severokyperskou tureckou republiku. Hlavním městem Kyperské republiky je Nikósie, zatímco hlavním městem Severního Kypru je Severní Nikósie. Úředními jazyky Kypru jsou řečtina a turečtina.

Paphos se nachází na západním pobřeží Kypru, na břehu Středozemního moře. Je to jedno z hlavních turistických center na ostrově a nabízí úchvatné výhledy na moře a malebnou krajinu.

Paphos je známý svými plážemi, archeologickými nalezišti a kuchyní, která je kombinací řecké, turecké kuchyně a blízkovýchodní kuchyně.

Ubytování – Paphos

Paphos, malebné město na západním pobřeží Kypru, láká návštěvníky svým historickým odkazem a slunečným pobřežím. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlné ubytování:

Athena Beach Hotel

 • Athena Beach Hotel se pyšní ideální polohou u moře a rozsáhlými rekreačními zařízeními, čímž poskytuje pohodlný pobyt s nádechem luxusu.

Queens Bay Hotel

 • Queens Bay Hotel nabízí klidné ubytování v malebné zátoce s výhledem na azurové vody Středozemního moře.

Vrachia Beach Resort

 • Vrachia Beach Resort spojuje moderní komfort s příjemným prostředím, ideálním pro ty, kteří hledají relaxační dovolenou.

Helios Bay Hotel

 • Helios Bay Hotel, s výhledem na moře a krásné zahrady, poskytuje klidné ubytování s důrazem na pohodu hostů.

Pari Holiday Apartments 2

 • Pari Holiday Apartments 2 nabízí útulná a plně vybavené apartmány, což je skvělá volba pro ty, kteří preferují nezávislost během svého pobytu.

Paphos poskytuje různorodé ubytování pro každého návštěvníka, zajišťující pohodlný pobyt a možnost objevování krás této historické destinace.

Paphos – památky

Lidé navštěvují Paphos kvůli jeho nádherným plážím, fascinujícím archeologickým nalezištím, rušnému nočnímu životu a fascinující kultuře.

Jaké jsou nejnavštěvovanější a nejoblíbenější památky Paphosu?

 1. Hrobky králů
 2. Mozaiky v Paphosu
 3. Archeologický park Kato Paphos
 4. Hrad Paphos
 5. Afroditina skála
 6. Byzantské muzeum v Paphosu
 7. Zoo v Paphosu
 8. Adonisovy lázně
 9. Kostel Ayia Solomoni
 10. Maják v Paphosu

Město je také známé svými přírodními krásami, včetně malebného pobřeží, svěží krajiny a bohaté historie. Někomu může příroda kolem Paphosu připomínat tu v Řecku. Kromě toho se v Paphosu můžete věnovat různým aktivitám, například golfu, cyklistice, plachtění a pozorování ptáků.

Hrobky králů

Hrobka králů je starověká nekropole nacházející se ve městě Paphos na ostrově Kypr. Předpokládá se, že byla postavena ve 3. století př. n. l. a sloužila jako pohřebiště bohatých Pafů a některých členů egyptské dynastie Ptolemaiovců.

Od roku 1980 je toto místo zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Hrobky jsou vytesané do přírodní skály a zdobí je dórské sloupy a fresky. Většina hrobek je samostatných, ale některé jsou vícekomorové. Hrobky jsou pojmenovány podle představy, že lidé v nich pohřbení měli královské postavení, ačkoli pro to neexistuje žádný důkaz.

Hrobky králů jsou nejnavštěvovanější památkou ve městě Paphos.

Mozaiky v Paphosu

Jedna z nejoblíbenějších památek, mozaiky v Paphosu, jsou jedinečnou sbírkou mozaikových podlah, které byly objeveny při vykopávkách starověkého města Paphos. Mozaiky pocházejí ze 4. století n. l. a jsou jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších příkladů římského umění ve východním Středomoří.

Mozaiky se skládají převážně z malých kostek z barevného kamene a skla a zobrazují výjevy mytologických postav, zvířat a rostlin.

Nejznámější mozaikou je „Dionýsův dům“, který je největší a nejzachovalejší mozaikou na Kypru. Zobrazuje mýtus o Dionýsovi a Ariadně a je považována za jeden z nejvýznamnějších příkladů římského umění na světě.

Mozaiky jsou jednou z hlavních turistických atrakcí a zajímavostí Paphosu a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Archeologický park Paphos

Archeologický park Paphos je významná archeologická lokalita nacházející se v jihozápadním cípu Kypru, ve městě Paphos. Zahrnuje archeologické pozůstatky několika starověkých měst, včetně Nea Paphos, hlavního města Kypru v helénistickém a římském období, a zbytky velkého množství starověkých památek a staveb.

V parku se nacházejí pozůstatky památek z helénistického, římského a byzantského období, včetně Dionýsova domu, Odeonu, římské agory a pozůstatků několika náboženských objektů. V parku se nacházejí také pozůstatky několika hrobek, včetně Hrobky králů, jejíž vznik se předpokládá ve 3. století před naším letopočtem.

Park je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Archeologický park v Paphosu je rájem pro historiky a archeology.

Hrad Paphos

Hrad Paphos je starobylé opevnění ve městě Paphos na jihozápadním pobřeží ostrova Kypr. Paphoský hrad byl postaven Byzantinci v 7. století a v průběhu staletí jej využívali Lusignané, Benátčané a Osmané.

Dnes je jednou z hlavních památek Paphosu a návštěvníci si mohou prohlédnout mnoho místností a věží hradu, stejně jako jeho nádvoří, příkop a padací most. Na hradě se nachází také Archeologické muzeum Paphosu, které uchovává artefakty z dlouhé a rozmanité historie této oblasti.

Afroditina skála – Petra Tou Romirou

Petra Tou Romirou je skalní hrobka z byzantské doby nacházející se na okraji města Paphos na Kypru. Je nejznámějším příkladem byzantské architektury na Kypru a patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v zemi.

Skládá se z velké centrální komory a dvou bočních komor, které jsou vyzdobeny pestrobarevnými freskami s biblickými výjevy a postavami. Předpokládá se, že byla postavena v 5. století n. l. a jako krypta sloužila až do 13. století. Dnes je oblíbeným turistickým cílem a návštěvníci si mohou místo prohlédnout, obdivovat fresky a dozvědět se více o historii oblasti.

Podle řecké mytologie se poblíž této skály z mořské pěny zrodila bohyně Afrodita (neboli Venuše). Skála je také považována za místo odpočinku Afroditina milence Adonise, když dorazil na Kypr poté, co ho zabil kanec. Skála je oblíbenou atrakcí a památkou Paphosu a často se zde konají svatby a jiné oslavy.

S Afroditinou skálou se pojí velká spousta legend a příběhů.

ZOO Paphos

Zoo Paphos se nachází v centru kyperského města Paphos a je domovem více než 250 druhů zvířat včetně savců, plazů, ptáků a ryb. Návštěvníci si mohou při prohlídce zoo vybrat z celé řady aktivit, včetně setkání se zvířaty, vzdělávacích přednášek a prohlídek zoo s průvodcem.

V paphoské zoo se nachází také řada kaváren a restaurací, obchodů a dalších atrakcí. Zoo je otevřena denně od 9:00 do 18:00 a vstupné činí 15 eur pro dospělé a 7 eur pro děti.

Jedná se o jedinou zoologickou zahradu na Kypru.

Paphos – zajímavosti

Paphos je město, o kterém se říká, že je mýtickým rodištěm bohyně lásky Afrodity. Podle legendy se bohyně zrodila, když byly do moře vhozeny Uranovy oddělené genitálie, které se v pěně vynořily nedaleko města.

Paphos Aphrodite Festival

Paphos Aphrodite Festival je každoroční festival mnoha umění, který se koná ve městě Paphos na Kypru. Festival oslavuje bohyni Afroditu a představuje divadlo, hudbu, tanec a výtvarné umění. Poprvé byl zahájen v roce 2017 a stal se jednou z nejoblíbenějších a nejočekávanějších událostí v kulturním kalendáři na Kypru.

Ve městě Paphos najde ideální ubytování každý návštěvním, možností je zde nespočet.

Letiště Paphos

Mezinárodní letiště Paphos se nachází v západní části Kypru, asi 10 km od města Paphos. Letiště je hlavním uzlem pro vlajkového dopravce země, společnost Cyprus Airways. Je jedním ze dvou mezinárodních letišť na ostrově, druhým je mezinárodní letiště Larnaka.

Ročně odbaví přibližně 2,5 milionu cestujících a zajišťuje pravidelné přímé lety do Velké Británie, Evropy, na Blízký východ a do severní Afriky. Zajišťuje také vnitrostátní lety v rámci Kypru. Letiště Paphos je vybaveno řadou služeb pro cestující včetně bezcelních obchodů, restaurací, barů a půjčoven aut. Letiště má také terminál pro charterové a soukromé lety.

Na mezinárodní letiště Paphos můžete letět z řady evropských měst, například z Londýna, Amsterdamu, Curychu, Vídně, Mnichova, Říma, Milána, Paříže, Bruselu, Madridu, Barcelony a Frankfurtu.

Doprava ve městě Paphos

Město Paphos je dostatečně malé na to, abyste si ho mohli prohlédnout pěšky. Pro ty, kteří dávají přednost jinému způsobu poznávání, je však k dispozici několik možností. Patří mezi ně pronájem auta, taxíky, autobusy a jízdní kola.

Pronájem auta je nejpohodlnější možností, jak se po Paphosu pohybovat, protože umožňuje návštěvníkům prozkoumávat město vlastním tempem. K dispozici jsou také taxíky, které jsou zpravidla levnější variantou.

Autobusy jsou dobrou volbou pro veřejnou dopravu, protože je zde pravidelná autobusová linka, která pokrývá hlavní atrakce města. Jízdní kola jsou také skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí město prohlédnout v klidnějším tempu. V Paphosu existuje celá řada půjčoven kol, takže si snadno vyberete kolo odpovídající vašim potřebám.

Kdy navštívit Paphos – počasí

Paphos má středomořské podnebí s horkými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami. V letních měsících (červen až srpen) mohou teploty dosahovat až 35 °C s velmi malým množstvím srážek, zatímco v zimních měsících (prosinec až únor) mohou teploty dosahovat až 5 °C s mírnými srážkami.

Nejlepší doba pro návštěvu Paphosu závisí na zájmech a preferencích. Nejlepší počasí je v období od dubna do října (podobně jako na ostrov Naxos), kdy jsou teploty mírné a svítí slunce. Jarní měsíce duben a květen přinášejí krásné polní květiny a kvetoucí ovocné stromy.

Od června do srpna je hlavní turistická sezóna, kdy je k dispozici spousta plážových a vodních aktivit. V září a říjnu se začíná ochlazovat, ale moře zůstává teplé a příjemné ke koupání.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti