Kam v okolí Brna – výlety, tipy, kam s dětmi

Česko

V okolí Brna je mnoho možností, kam na výlet. Jihomoravská metropole se nachází nedaleko Moravského krasu, blízko je to i na Pálavu a do Podyjí. Na své si přijdou sportovci i rekreační turisté. Brno a okolí je dobře připraveno také na výlety s dětmi. Kam na Výlet v Brně? Kdy a kam na výlet v okolí Brna? Kam na výlet vlakem z Brna? Tipy na výlety v Brně a okolí přináší tento článek.

Druhé největší město České republiky Brno je skvělým výchozím bodem k nejrůznějším výletům k nejhezčím místům v ČR. Krásné kratší pěší výlety lze podniknout přímo v Brně. Brno venkov přináší řadu možností, kam na výlet autem, vlakem i na kole. Lze si také udělat výlet k jedné z největších řek ČR.

Brno – tipy na výlety

Kam na výlet přímo v Brně? Staré centrum Brna nabízí pohodové výlety po památkách. Navštívit lze Katedrálu sv. Petra a Pavla. Tato dominanta Brna, jejíž počátky sahají až do 11. století, se nachází v Denisových sadech v centru moravské metropole.

Nedaleko katedrály stojí hrad Špilberk z 1. poloviny 13. století, ve kterém mohou návštěvníci shlédnout stálé expozice na téma historie hradu a města. Prohlédnout lze barokní podzemní chodby kasematy i jihozápadní bastion ze 17. století. Nádhernou vyhlídku na celé město nabízí rozhledna.

kam-na-vylet-v-brne-8147832
Katedrála svatého Petra a Pavla je sídelním kostelem biskupa brněnské diecéze.

Jedinečnou podívanou v centru města lze spatřit v Kamenné kolonii. Kamenná čtvrť neboli Kamenka je svérázná brněnská osada v bývalém štěrkovém lomu na břehu Svratky. Kolonii tvoří 130 historických kamenných domků se sedlovými střechami a malinkými dvorečky, které si uchovaly svůj prvorepublikový vzhled.

Zajímavé expozice nabízí Moravské zemské muzeum místěné v nádherném Ditrichově paláci. Za návštěvu stojí také Uměleckoprůmyslové muzeum, které je součástí Moravské galerie v Brně.

Výlety Brno – Moravský kras

Jedny z nejčastějších výletů v okolí Brna směřují do CHKO Moravský kras. Krasová oblast Moravský kras severovýchodně od Brna zabírá plochu 92 km². Jedná se o největší krasovou oblast České republiky s šírokým spektrem krasových jevů.

kam-na-vylet-brno-8480234
Návštěva jeskyní Moravského krasu je ideální program pro deštivé dny.

Návštěvníci Moravského krasu nejčastěji míří do Punkevních jeskyní a k propasti Macocha. Velmi oblíbená je také jeskyně Balcarka, Býčí skála, Sloupsko-šošůvské jeskyně či Rudické propadání. Zvlášť na podzim má neopakovatelné kouzlo procházka Pustým žlebem, která patří k oblíbeným podzimním výletům v okolí Brna.

Největší přístupný dóm v ČR lze spatřit v Kateřinské jeskyni. O Moravském krasu se lze více dočíst ve článku Moravský kras očima jeskyňáře.

Výlety Brno – Pálava

Také Pálava je výborný tip, kam na výlet v okolí Brna. CHKO Pálava je nejsušší a nejteplejší oblast České republiky s mnoha jedinečnými druhy rostlin. V roce 1986 byla Pálava vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO. Ta zahrnuje i Lednicko-valtický areál a lužní lesy na soutoku řek Dyje a Moravy.

vylety-brno-5150495
Pálava leží uprostřed prastaré kulturní krajiny jižní Moravy, která patří k nejdéle osídleným místům českých zemí.

Návštěvníci Pálavy mohou spatřit pestré květiny, například kosatce na Děvíně či Kočičí skále. Vzácné písečnice velkokvěté rostou pouze na Pálavě. Botanici ocení i šalvěj etiopskou či ovsíř stepní, ten roste nedaleko Mikulova již od konce poslední doby ledové.

Pálava je od Brna vzdálená jen necelou hodinu jízdy autem. Nejoblíbenější výlety na Pálavě směřují na zříceniny Sirotčí hrady a Dívčí hrádky. Za návštěvu stojí město Mikulov a jeho historické centrum, které je městskou památkovou rezervací.

Hotel Galant v Mikulově nabízí pohodlné ubytování v klidné lokalitě. S moderním vybavením a blízkostí ke krásnému historickému centru města je ideální pro turisty hledající relaxaci a objevování místních památek.

vylety-brno-3464299
Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí postavený slavným rodem Lichtenštejnů.

Návštěvníci Pálavy by neměli vynechat Lednicko-valtický areál. Jde o krajnný celek o rozloze 300 k, který je pokládán za největší komponovanou krajinu Evropy. Vedle rozlehlé botanické zahrady je zde k vidění řada památek, které zde postavili Lichtenštejnové.  

Oblast Pálavy je známá pěstováním vinné révy. Každoročně se zde koná Pálavské vinobraní, které je třídenní oslavou vína, kulinářských lahůdek a kultury. Více o vinařství přináší článek Za příběhy moravských vinařů na zámek v Buchlovicích.

Milovníci vína by rozhodně neměli vynechat vinné sklepy ve Vrbicích. Malebné kamenné sklípky nápadně připomínají obydlí hobitů z Tolkienova Pána prstenů. Vrbice jsou ideálním místem na podzimní procházku. Nedaleko Vrbic ve vesnici Kobylí je další vinařská atrakce, a to vyhlídka Stezka nad vinohrady.

Pálava každoročně láká také cyklisty. Síť cyklostezek nabízí pohodové a nenáročné cyklo výlety v okolí Brna.

Výlety Brno – Podyjí

Kam o víkendu na výlet z Brna? Národní park Podyjí je jediným moravským národním parkem a výborným tipem na delší výlet z Brna.

Národní park Podyjí zahrnuje lesnaté údolí řeky Dyje, která patří mezi nejkrásnější řeky ČR. Vyhlídky na meandry Dyje a malebná přírodní zákoutí jsou opravdovou perlou národního parku. K nejhezčím vyhlídkám patří bezesporu Hardeggská vyhlídka na 90 metrů vysokém skalisku, Sealsfieldův kámen nad Trauznickým údolím nedaleko Znojma a vyhlídka Králův stolec nad Znojemskou přehradou.

vylety-brno-a-okoli-3710380
Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice, ležící v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu.

Při návštěvě Národního parku Podyjí stojí za vidění vinice Šobes, která je jednou z nejstarších a nejlepších evropských vinic. Leží na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje.

Na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti se nachází rezervace divokých koní. Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí. Převládají zde keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou. Havranické vřesoviště je národní přírodní rezervací, s jeho údržbou pomáhá i jednáct divokých koní, kteří se zde pasou.

vylety-v-okoli-brna-9017741
Státní zámek Vranov nad Dyjí patří k nejhodnotnějším světským stavbám středoevropského baroka.

V Podyjí jsou k vidění i nejdelší paledové jeskyně v České republice. Nachází se na strmém suťovém svahu Opuštěného meandru Dyje. Ledová výzdoba zde díky specifickému mikroklimatu vydrží až do pozdního léta. 

Vedle přírodních památek lze v Podyjí navštívit i hrady, které v minulých stoletích bránily vodní tok. V nádherném prostředí národního parku stojí zrekonstruovaná zřícenina hradu Nový hrádek. V Národním parku Podyjí se dochoval jeden z nejstarších hradů v ČR Bítov ukrývající sbírku vycpaných psů. Krásně zachovalý je také zámek Vranov nad Dyjí.

Pro ty, co zde hledají ubytování, Apartmány U Mikuláše nabízí útulné a plně vybavené apartmány. S krásným výhledem na přírodu je to ideální místo pro milovníky turistiky a klidu.

Kam na výlet vlakem z Brna

Brno je důležitý železniční uzel a dá se z něj podniknout řada výletů vlakem. Přímé spoje vedou do Moravského krasu, Podyjí i na Pálavu a na mnoho dalších míst. Železnice je skvělý způsob jak spojit Brno a výlety v okolí. Kam na výlet vlakem z Brna?

kam-na-vylet-vlakem-z-brna-4695759
Od května do září na zámku Slavkov pořádají oblíbené prohlídky pro děti, při kterých jsou průvodci převlečení do kostýmů pohádkových postav.

Oblíbený výlet v okolí Brna vede do Slavkova u Brna, který proslul slavnou Bitvou tří císařů. Od železniční stanice je to necelé 3 km k zámku Slavkov, kde bylo v roce 1805 podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Monumentální barokní rezidence ze 17. a 18. století nabízí mimo jiné expozici věnovanou jedné z nejkrvavějších bitev na evropském kontinentě.

Vlakem lze z Brna vyrazit také na výlet do Ivančic, půvabného moravského městečka rozloženého na soutoku řek Jihlavy a Oslavy. V Ivančicích v minulosti fungovala důležitá tiskárna Českých bratří, která připravovala překlady Bible do češtiny. Žily zde také známé osobnosti české kultury – Alfons Mucha a Vladimír Menšík.

K výletu do Ivančic se bude možná hodit nějaké to ubytování. Penzion U Urbana v Ivančicích láká svou přátelskou atmosférou a pohodlným ubytováním. S výhodnou polohou v blízkosti historických památek a vinných sklípků poskytuje autentický zážitek z jižní Moravy.

Tříkilometrová trasa vede z nádraží v Nedvědicích k hradu Pernštejn, který trůní na vysoké skále a zdaleka převyšuje své okolí. Gotický hrad Pernštejn z poloviny 13. století nabízí čtyři prohlídkové okruhy na různá témata. Za vidění stojí rozsáhlé zahrady doplněné drobnými stavbami jako jsou poustevna, čínský pavilon či turecké lázně.

brno-tip-na-vylety-2945111
Z Brna lze snadno vyrazit vlakem na výlet do Vídně, cesta zabere jen hodinu a půl.

Kam na výlet vlakem z Brna do zahraničí? Přímé rychlíky spojují Brno s dalšími metropolemi. Za hodinu a půl lze dojet z Brna na výlet do Vídně nebo do Bratislavy. Přímý rychlík jede z Brna také do maďarské Budapešti, cesta trvá čtyři a půl hodiny.

Výlety s dětmi Brno

Brno a okolí nabízí spoustu možností, jak zabavit děti všech věkových kategorií. Pro děti jsou zde pěší naučné a zábavné stezky, cyklotrasy a také atrakce a zábavní centra. V Brně je dostatek dětských hřišť, dětských koutků i dětských heren.

vylety-s-detmi-brno-3323273
V Papilonii lze pozorovat více jak 60 líhnutí motýlů a seznámit se tak s životním cyklem motýla, který patří k těm nejúchvatnějším na světě.

Kam s dětmi na výlet? Přímo v Brně jsou pro výlety s dětmi nejvíce oblíbená tato místa:

  • Papilonia – motýlí dům Brno – na více než 150 m² lze vidět stovky živých exotických motýlů, v centru žije 30 druhů motýlů z Jižní a Střední Ameriky, Afriky, Asie či Oceánie, motýly je možné fotografovat a natáčet, dotazy ohledně exotických motýlů zodpovídá příjemný personál
  • Jump Academy – trampolínové centrum pro děti a dospělé – jump aréna nabízí několik druhů atrakcí, které odpovídají vysokým bezpečnostním standardům, na skokany dohlíží animátoři a trenéři 
  • Bobovka u mlýna v Mariánském údolí u Brna – na okraji Brna láká bobová dráha na perfektní jízdu na trase delší než kilometr, díky bezpečnostním pásům a automatickým elektromagnetickým brzdám je atrakce vhodná pro rodiny s dětmi
  • Dětská čajovna Mezi Stromy – netradiční brněnská čajovna je ideální pro rodiče s dětmi, děti všech věkových kategorií zde mohou prozkoumávat tajemná zákoutí, stavět nové světy, skotačit v balóncích či tvořit
  • Dračí doupě aneb šerm v Brně – hravý šerm je vhodný pro děti od 11 let, hraje se s bezpečnými polyurethanovými rekvizitami, děti se naučí základy šermu mečem, obouručním mečem a tesákem, centrum nabízí spoustu dalších her a zábavy 

Jako výchozí bod by se mohl hodit Hotel Santon, který nabízí jedinečný pobyt pro rodiny a milovníky zvířat. Moderní vybavení a možnost návštěvy ZOO přímo ze vstupu do hotelu činí pobyt nezapomenutelným.

Kam v Brně s dětmi

Výlety s dětmi v okolí Brna mohou také směřovat do lanového centra Lesní lanáček u Rozhledny Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou.  Populárně-naučné i zábavné vodní atrakce jsou připraveny v biotopu a dětském hřišti Na Bahně v Bratčicích. Oblíbené výlety s dětmi z Brna míří také do Oslavan do přírodního parku Duhový svět. Děti ocení netradiční dětské prolézačky ve stínu stromů a v létě osvěžující zábavní vodní prvky.

TIP: Aktivní rodiče nejmenších dětí může inspirovat článek 6 tipů, kam v Podyjí na vozíku nebo s kočárkem.

Edukačně zábavné je dopravní hřiště Riviéra Brno v těsné blízkosti městského koupaliště. Dopravní výchova je tu praktikována hrou, neboť děti jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu na pozemních komunikacích. Hřiště je již od roku 2015 pod záštitou Ministerstva dopravy – BESIP. Pravidelně se tu také konají zábavné společenské akce.

Kam v Brně o víkendu

Výlet pro celou rodinu nabízí Zábavní centrum BRuNO family park. Herní zábavní park umí uspořádat dětské narozeninové oslavy, příměstské tábory nebo firemní akce a teambuildingy. Kromě toho se tu konají také večery pro dospělé (lítání pro dospělé), což obnáší autodrom, tobogány, trampolíny, labyrinty, či bludiště.

Některé akce probíhají ve spolupráci se ZOO Brno. Zoologická zahrada je klasikou kdekoli. Ta brněnská se kromě vzácných živočichů pyšní také pořádáním mnoha kulturních akcí v čele s letním kinem, světovými a mezinárodními dny zvířat. Na přání lze zorganizovat svatbu, loučení se svobodou, narozeninové oslavy, krmení zvířat, vyzkoušet si jaké to je být ošetřovatelem a mnoho dalších zážitkových programů.

Nejhezčí místa v Brně 

Mezi nejhezčí místa v Brně se dlouhodobě řadí vila Tugendhat. Tato nejslavnější brněnská vila stojí ve čtvrti Černá Pole. V roce 2001 se dostala na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a to zejména díky architektonické čistotě, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasovému technickému vybavení, ušlechtilým a exotickým materiálům.

Co navštívit v Brně

I kdyby návštěvník přijel do Brna bez jakéhokoli plánování, jen s energickou myslí a otevřeností vůči všemu novému, nudit se nebude. Brno je pulzující město a je těžké vybrat jen některá místa. Každá brněnská čtvrť si žije svým vlastním životem a každá má nezapomenutelného autentického ducha podobně jako Praha.

Na otázku co navštívit v Brně se tedy neodpovídá nejsnáze. Někdy postačí jen sednout si na zahrádku kavárny v centru města, nechat si tvář ošlehávat slunečními paprsky, popíjet silné espresso a pozorovat ruch kolem sebe.

Rozhledny – okolí Brna

Rozhleden v okolí Brna je jako máku. Ostrá Horka, Komec, Židenická vyhlídka, Kamenný vrch, Chvalovka, a jiné. Například vysoká kovová věž – rozhledna Holedná u stejně jmenované obory je oblíbená pro výhledy na západ slunce a pozorování divoké zvěře, zejména jelenů. Nelze opomenout vyhlídkovou věž na brněnském výstavišti, železobetonovou stavbu o výšce 45 metrů, která je ovšem nepřístupná veřejnosti.

Co navštívitDovolenáVýlety s dětmi