Kde se ubytovat na Šumavě – TOP hotely a kempy
Šumava, jedno z nejkrásnějších pohoří v České republice, nabízí ideální podmínky pro milovníky přírody, turistiky i odpočinku....
Číst víceZámek Hrádek u Nechanic je nejmladší novogotickou stavbou svého typu na území České republiky a díky své architektuře se stal ojedinělou a výjimečnou památkou celé střední Evropy. Co nabízí svým návštěvníků? A jak probíhají prohlídky?
Zámek se stejně jako Doudleby nad Orlicí, sídlo pánů z Bubna, nachází nedaleko Hradce Králové a je obklopen rozsáhlými zahradami v anglickém stylu. Původně byl červeno-růžový, po rekonstrukci dostal barvu bílou až žlutou. Na konci roku 2001 byl obnoven jeho původní romantický zjev, kterým připomíná oblíbený zámek Červená Lhota.
Hrádek u Nechanic svou návštěvou poctili stovky velikánů. V roce 1866, v období střetu pruských a rakouských vojsk u Hradce Králové, to byl korunní princ Albert Saský. Kouzlo okolí i zámku samotného okusili také Alois Jirásek, Vojta Náprstek, Josef Štolba či Antonín Lewy. Dne 11. dubna 2001 zámek navštívil exprezident Václav Havel.
Z nádvoří se vchází do vstupní haly, překrásné místnosti vyzdobené sbírkou zbraní. Následuje Rytířský sál s portréty významných předků Harrachů. Na tento sál navazuje největší a nejkrásnější sál – Zlatý sál. Návštěvníka okouzlí zlacené kožené tapety na stěnách, kazetový strop i krb z mramoru.
Kochat se lze rovněž pohledem do vitríny u vchodového portálu, která je přeplněná ukázkami skla z harrachovských skláren a míšeňským porcelánem. Významný je i Mühlgrubský salón s ojedinělým souborem kurfiřtských židlí. V prvním patře zámku se nacházejí soukromá apartmá hraběte a hraběnky, letní jídelna a pokoje pro hosty.
Prohlídka pokračuje hernou, která zaujme především muže. Její dominantou je obraz ze 16. století názvem Slavnost v lázních, jehož autorem je slavný malíř Lukas van Falckenborgh.
Po herně následuje knihovna, kde stojí v pozoru u stěn přes 5 000 svazků. Více než polovina z nich je psaná v češtině nebo slovenštině. Kromě knih zde za zmínku stojí poměrně šokující soubor obrazů od neznámého malíře z 18. století, které zobrazují anatomické anomálie a degenerativní změny lidí v důsledku chorob.
Neposlední pozoruhodnost, jakou zámek nabízí, představují hodiny v podobě orlice vyskytující se na světě jen ve 2 exemplářích. Nelze opomenout také nábytek dovezený z Číny a samurajskou uniformu. Další umělecké předměty z 15. a 16. století jsou shromážděny v kapli sv. Anny.
Neopomenutelnou součástí komplexu jsou exteriéry, zejména pak golfové hřiště Hrádek. Disponuje 9 jamkami svým umístěním v zámeckém parku nabízí hráčům mimořádný zážitek, kterého se jim jen tak někde jinde nedostane. Hřiště se zde nachází od poloviny 90 let, v roce 2005 pak bylo rozšířeno o nové jamky.
Kdo golfu neholduje, může si v zahradách užít barevnou podzimní procházku. I to stačí ke nádhernému odpoledni na jednom z nejkrásnějších míst v ČR.
Hrádek u Nechanic je jedinečným tipem na výlet pro milovníky historie. Na řadu let se stal jeho jediným vlastníkem zámku rod Harrachů. Jde o jeden z nejstarších šlechtických rodů v Čechách, první zmínka o něm pochází již ze 13. století.
Harrachové byli politici, diplomati, vojáci, církevní hodnostáři i umělci. Za zmínku stojí Jan Nepomuk, staročeský politik a dlouholetý prezident Společnosti muzea království českého.
Hrádek u Nechanic byl postaven v polovině 19. století. Inspirací byl nerealizovaný projekt přestavby anglického zámku Crewe Hall v hrabství Cheshire. Podklad zpracoval a k dokonalosti dovedl architekt Karel Fischer, mladý talentovaný Rakušan. Právě on na přání Františka Arnošta Harracha navrhl i výzdobu zámeckých interiérů.
Jak se návštěvníci při prohlídce na vlastní oči přesvědčí, šlechtický rod si potrpěl na připomenutí minulosti, dob rytířských a hrdinských činů. Aby interiér skutečně působil starobyle, byla k jeho vyzdobení svezena řada starožitností z Itálie a Rakouska. Často jde o celé portály, stropy či kompletní vybavení místnosti.
V blízkém okolí založili oboru a bažantnici. Část malebných lesů, obklopujících zámek ze všech světových stran, byla vykácena a upravena jako anglický park. V té době jistě Harrachové netušili, že se v budoucnu stane oblíbeným cílem hráčů golfu. Stejně jako zámek Hrádek u Nechanic také hrad Karlštejn nabízí perličky z historie.
Po druhé světové válce byl zámek na základě Benešových dekretů prohlášen státním majetkem. Veřejnosti je zpřístupněn od roku 1953. Díky krásné architektuře a čarovné atmosféře okolních zelených plání je vyhlášen národní kulturní památkou.
Jelikož se zámek Hrádek u Nechanic nedočkal příliš dlouhé a barvité historie, i počet pověstí není veliký. Nějaké se však najdou.
Například, že se v sídle událo vždy něco neobvyklého jako předzvěst smrti některého příslušníka prastarého šlechtického rodu. U Harrachů byl slyšet šramot, bouchání dveří nebo nevysvětlitelné rány, které připomínaly pád brnění, váz a jiných předmětů.
Další legenda se váže k rodovému erbu Harrachů. Ten je složen ze tří stříbrných pštrosích per, která jsou zatnuta do zlaté koule. Jeden z předků rodu se údajně kdysi dávno zúčastnil výpravy do Svaté země. Odvážně a chrabře bojoval, avšak nebylo mu to nic platné.
V jedné bitvě ho zranili, padl z koně a přilbice se mu smekla z hlavy. Její stříbrný lesk zahalila rudá barva krve, jen tři péra, která ji zdobila, dále svítila do tmy. Těžko říct, zda rytíř přežil, a snad se nakonec i vrátil šťastně domů, každopádně jeho přilba s třpytem ptačích per dala vzniknout novému erbu.
Milovníci zámeckých pověstí by měli znát tu o Šluknově a bílé paní, příznaku krásné hraběnky, která zde kdysi žila a od své smrti bloudí komnatami zámku. Zajímavým tipem na výlet jsou pro ně i další zámky v ČR, třeba zámek Teplice, kde alchymisté míchali z kouzelných bylinek medicínu a tu následně prodávali nemocným.
Jak vypadal život na zámku v dávných dobách mohou návštěvníci ozkoušet na některém z prohlídkových okruhů. Zámek Hrádek u Nechanic jich nabízí 10. Každý je svou délkou a obsahem přizpůsoben různým skupinám návštěvníků s různými zájmy. Všichni si zde zkrátka přijdou na své.
TIP: Kdo na zámek Hrádek u Nechanic podnikne výlet autem z Prahy, může to vzít přes filmové místo Benátky nad Jizerou nebo se cestou zpátky zastavit v Kutné Hoře na noční prohlídku chrámu svaté Barbory.
Prohlídkové okruhy zámku Hrádku u Nechanic:
Vstupenky na 2 základní okruhy je možné zakoupit také přes internet, avšak vždy na konkrétní čas. Na prohlídku Lesk a sláva Harrachů se online vstupenky prodávají na 11:00 a 13:00, u okruhu Osobní život šlechty je to pak 11:30 a 13:30. Komu nabízené časy nevyhovují, může si lístky bez problému zakoupit až na pokladně.
Cena uvedená v závorce je vždy za dospělého člověka. Kdo se sem vydá na výlet s dětmi do 6 let, nebude za ně platit nic. Na mládež od 16 do 25 let, seniory nad 65 let a držitele průkazu ZTP a ZTP/P se vztahuje snížené vstupné.
Konkrétní ceny jsou stejně jako náplň okruhů, návštěvní doba a další informace k dohledání na webu Hrádku u Nechanic. Přehled dalších podobně zajímavých míst přináší rozsáhlý průvodce po hradech a zámcích.
Publikováno: 19. 9. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz