Výlety v Beskydech – kam na výlet, nejlepší tipy na výlety do Beskyd 2024

Česko

Výlet do Beskyd láká návštěvníky z celé České republiky i turisty ze zahraničí. Zalesněné hory s oblými vrcholy, krásná příroda a spousta aktivit v každém ročním období. Kam na nejlepší výlet v Beskydech? Jaké jsou nejvhodnější výlety s dětmi v Beskydech? Kam se vypravit na pěší a cyklistické výlety po Beskydech?

Moravskoslezské Beskydy se nachází v severovýchodní části České republiky. Z velké části pokrývá území Beskyd chráněná krajinná oblast Beskydy s rozlohou 1 160 km². Hřebeny i údolí jsou protkána hustou sítí turistických cest, které jsou hojně využívány výletníky. Krása regionu je doplněna kvalitní nabídkou služeb a ubytování v CHKO Beskydy si bez problémů najdete. V Beskydech se každoročně koná celá řada významných sportovních, kulturních i turistických akcí. Beskydy patří k nejhezčím místům v ČR

Beskydy – nejlepší tipy na výlety

V Beskydech se dá podniknout výlety za historií, kulturou, sportem i relaxem. Kam na výlet autem? V Beskydech je mnoho míst, kam je nejlepší vyjet autem, avšak řadu z těch nejlepších lokalit lze navštívit i hromadnou dopravou.

Mezi nejlepší výlety v Beskydech patří tato místa:

  • Lysá hora
  • Pusteny a Radhošť
  • Kněhyně a Čertův mlýn
  • Vrchol Smrk
  • Bílý Kříž a Gruň
  • Velký Javorník
  • Satinské vodopády
  • Vodopády Bučacího potoka
  • Valašské muzeum v přírodě a Jurkovičova rozhledna
  • Rožnovské pivní lázně

Seznam by mohl dlouho pokračovat. Beskydy jsou ideální místo, kam o víkendu na výlet a ještě lépe zdržet se na týden i déle.

Pěší výlety v Beskydech

Síť turistických značek je v Beskydech skutečně hustá. Návštěvník si může vybrat z náročnějších túr na nejvyšší vrcholy Beskyd, nebo zvolit pohodové procházky s minimálním převýšením. Na hlavní hřeben Beskyd se dá v několika případech dojet i autem a užít si lehký výlet v Beskydech a panoramatické výhledy, aniž by člověk stoupal hodiny náročným terénem.

beskydy-tipy-ny-vylety-2349371
V Beskydech lze najít původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Některá nejznámější místa Beskyd jsou zvlášť v hlavní turistické sezóně dost frekventovaná. Beskydy však ukrývají mnoho míst, kde turisté příliš nechodí a návštěvník si tam o samotě vychutná klid a krásu beskydské přírody.

TIP: Milovníci přírodních krás by si jistě neměli nechat ujít přírodu Norska, například jeden z nejhezčích norských fjordů Geirangerfjord.

Lysá Hora

Lysá Hora s nadmořskou výškou 1 323 metrů je nejvyšším bodem Beskyd. Na Lysou horu vede několik turistických tras, nejkratší začíná v Ostravici a sleduje červenou značku a naučnou stezku Lysá Hora. Měří necelých 6 km a převýšení má 770 metrů. Za doporučení stojí trasa z Ostravice – Mazáku po modré turistické značce. Z této trasy se dá odbočit ke skalnímu útvaru Horní Mazák, který nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v Beskydech.

tipy-na-vylety-beskydy-2598125
Lysá hora je nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a Těšínska. První útulna zde vznila už v roce 1880.

Výstup na Lysou horu patří k náročnějším túrám, vrchol však odmění nádherným panoramatickým výhledem. Za hezkého počasí lze vidět i Vysoké Tatry. Na vrcholu Lysé Hory se dá občerstvit v několika chatách.

Během slunečných víkendů bývá na Lysé hoře poměrně hodně turistů. Na tento výlet v Beskydech se vyplatí vyrazit ve všední den a mimo hlavní turistickou sezónu. V každém případě je vhodné před výstupem zkontrolovat předpověď počasí, spolehlivé je norské počasí yr.no.

Na Lysé hoře se každý rok koná extrémní závod, při němž účastníci během 24 hodin zdolávají 12 km dlouhý okruh s převýšením 800 metrů.

Hotel Rokytka Snowhouse nabízí nejen pohodlné ubytování, ale i výborný výchozí bod pro túry a lyžování v okolních horách

TIP: Aktivní dovolenou nabízí i výšlap na Kilimandžáro. Turisté z celého světa si užívají tento pěší vrchol v Africe, jehož vršek tvoří arktická zóna.

Pustevny a Radhošť

Pustevny jsou nejznámější beskydské horské sedlo ležící v nadmořské výšce 1 018 metrů přímo na hlavním hřebenu Beskyd. Dá se sem dojet autem nebo autobusem z údolí Rožnovské Bečvy nebo využít lanovku z Trojanovic. Pustevny jsou výborným východiskem pro pěší výlety po Beskydech.

Nejznámější je hřebenová trasa z Pusteven na Radhošť a zpět. Měří 7 km a převýšení má pouhých 160 metrů. Trasa je skutečně vyhlídková, z hřebene jsou nádherné výhledy na Beskydy a Jeseníky a v hezkých dnech lze dohlédnout i na slovenskou Malou a Velkou Fatru. Trasa vede kolem sochy pohanského boha Radegasta.

vylet-beskydy-4043505
Hřebenová trasa mezi Pustevnami a Radhoště je bez problému sjízdná s kočárkem i sáňkami.

Vrchol Radhošť leží v nadmořské výšce 1 129 metrů. Stojí zde nejvýše položená kaple v České republice, sochy věrozvěstů Cyrila a Metoděje a kříž z roku 1805. Nedaleko vrcholu je vysílač a horský hotel Radegast, kde se dá občerstvit.

Ozdobou Pusteven je několik lidově-secesních staveb slovenského architekta Jurkoviče z konce 19. století. Nejznámější stavby jsou Libušín a Maměnka, spolu s útulnou Pustevenkou, zvonicí a vyhlídkovým altánem Cyrila a Metoděje jsou národní kulturní památkou. Na výzdobě Libušína se podílel slavný malíř Mikoláš Aleš.

tipy-na-vylet-beskydy-7118127
Libušín a Maměnka jsou největší ozdobou Pusteven, stavby pochází z konce 19. století.

Novější atrakcí pusteven je panoramatická stromová Stezka Valaška s prosklenou vyhlídkovou plošinou a 150 metrů dlouhým zavěšeným „himálajskýmchodníkem. Pustevny jsou mimo jiné skvělou volbou, kam na běžky.

S úchvatným výhledem na Radhošť a Pustevny, hotel Koliba Valaška je ideálním místem pro ty, kteří hledají klidný pobyt v horském prostředí.

Kněhyně a Čertův mlýn

K méně frekventovaným trasám patří v Beskydech výlet z Pusteven do národní přírodní rezervace Kněhyně – Čertův mlýn, která je největší přírodní rezervací na území Beskyd. Vyskytuje se zde chráněný smrkový prales, pseudokrasové jeskyně a několik skalních útvary. Nejznámější je Čertův stůl na hoře Čertův mlýn.

Samotný vrchol Kněhyně je turistům nepřístupný z důvodu ochrany vzácných druhů ptáků. Na vrchol Čertův mlýn se dá dostat po turistické trase z Pusteven. Tam a zpět je to 6 km s převýšením 200 m.

Vrchol Smrk

Smrk je s nadmořskou výškou 1 276 metrů druhou nejvyšší horou Beskyd. Přesto je jen minimálně navštěvovaný. Výstup je poměrně náročný a na vrcholu na turisty nečeká žádná odměna v podobě občerstvení. Smrk je tak ideální volba pro zdatné turisty, kteří rádi vychutnávají kouzlo hor o samotě.

beskydy-tipy-ny-vylety-s-detmi-3965554
Vrchol Smrk je přírodní rezervací, převládají zde smrkové lesy s příměsí buků a jedlí, místy jeřáb a javor. 

Nejoblíbenější turistická trasa na Smrk vede z Ostravice, měří 7,2 km a má převýšení 850 metrů. Nejkratší trasa vede od nádrže Šance, je však o poznání strmější.

Bílý kříž a Gruň

Výlety v Beskydech se často přibližují hranici se Slovenskem a tak je tomu i v oblasti Bílého kříže. Rekreační oblast je známá už z konce 19. století nese jméno podle starého lidového kříže natřeného na bílo. Bílý kříž je východiskem krásných hřebenových túr, například na Visalaje, na Konečnou nebo na Gruň.

Trasu z Bílého kříže na Gruň kopíruje naučná stezka, která má čtrnáct zastavení. Začíná nad pomníkem Maryčky Magdonové ve Starých Hamrech a končí na Bílém kříži. Stezka je skvělým poznávacím a vzdělávacím prvkem, který vypráví o historii území, přírodních zajímavostech a výletech v této části Beskyd. Na trase se nachází experimentální ekologické pracoviště a dřevěná kapli na Gruni.

Bílý kříž i Gruň nabízí několik možností občerstvení a ubytování. Na obě místa lze také dojet autem. Hřebenová trasa z Bílého kříže na Gruň má 5,5 km a převýšení 90 metrů.

Velký Javorník

Vrchol Velký Javorník se nachází mezi Frenštátem a Rožnovem pod Radhoštěm, dosahuje výšky 918 m a na jeho vrchu odmění návštěvníky rozhledna a turistická chata. Z Velkého Javorníku je krásný výhled na nejvyšší vrcholy Beskyd. Vidět je odtud Radhošť, Lysá hora i Smrk.

beskydy-vylety-s-detmi-9347293
Velký Javorník je známé turistické místo s výhledem do širokého okolí, na vrcholu stojí turistická chata z roku 1935.

Túra na Velký Javorník patří mezi pohodové výlety v Beskydech. Nejkratší trasa vede z Veřovic, měří 4,5 km a převýšení má 450 metrů. Na Velký Jevorník se dá dojít také z Rožnova pod Radhoštěm nebo z Frenštátu pod Radhoštěm.

Dům v Beskydech na Velkém Javorníku přináší tradiční atmosféru s moderním komfortem, což jej činí skvělým místem pro odpočinek po dni stráveném na horách.

Satinské vodopády

Satinské vodopády turisté navštěvují poměrně málo. Patří tak k liduprázdným místům v Beskydech a k ideálním tipům na výlet pro milovníky klidu a samoty.

Vodopády se nachází ve skalní soutěsce potoka Satiny nedaleko žluté turistické značky, která vede z Malenovic na Lysou horu.

Vodopády Bučacího potoka

Další málo navštěvované místo v Beskydech je přírodní rezervace Bučací potok s unikátními bukovými porosty. V oblasti výjimečného ekotopu Bučacího potoka se zachovaly zbytky suťových lesů. Žije zde několi chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů

beskydy-s-detmi-5316734
Vodopády Bučacího potoka lákají především fotografy.

Vodopády Bučacího potoka jsou jedinečné svými kaskádami. Navíc patří k největším vodopádům v moravské a slezské části Karpat. K vodopádům se dá nejlépe dostat po červené turistické značce z Ostravice. Zdatní turisté mohou dále pokračovat na Smrk a užít si hodnotný celodenní výlet v Beskydech.

Hotel Freud, který je situovaný v malebném údolí potoka, nabízí atmosféru klidu a relaxace, daleko od ruchu města.

Valašské muzeum v přírodě a Jurkovičova rozhledna

Mezi tipy na výlety v Beskydech rozhodně nesmí chybět Valašské muzeum v přírodě a Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm. Rožnovský skanzen je největší a nejstarší areál svého druhu ve střední Evropě. K vidění je Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina.

Valašské muzeum v přírodě seznámí návštěvníky s městským i vesnickým životem v Beskydech. Téměř každý víkend se ve skanzenu konají akce s folklorní tématikou. Velmi oblíbené jsou valašské jarmarky a Vánoční a Velikonoční slavnosti. Rožnovský skanzen je také výborný tip na výlet s dětmi v Beskydech.

Nedaleko Valašské dědiny lze navštívit Jurkovičovu rozhlednu postavenou dle nákresů slovenského architekta Dušana Sámo Jurkoviče. Bohatě zdobená rozhledna vysoká 31 metrů patří k nejkrásnějším na Moravě.

TIP: V podhůří Beskyd rozhodně stojí za návštěvu malebné městečko a hrad Štramberk. Štramberská trúba nabízí nádherné výhledy na celé Beskydy.

Pivní lázně v Rožnově pod Radhoštěm

Kam na výlet v Beskydech za relaxem a dobrým pivem a jídlem? Beskydy nabízí spoustu možností. Pivní lázně Rožnov pod Radhoštěm patří k nejlépe hodnoceným místům, kde lze odpočinout po turistice a aktivních výletech po Beskydech.

beskydy-7549986
Masáž lávovými kameny je jednou z procedur, kterou nabízí Pivní lázně Rožnov.

V pivních lázních mohou návštěvníci absolvovat relaxační procedury zahrnující saunování, masáže, aromaterapii, koupele v kvasnicovém pivu a další příjemné zážitky. Milovníky zlatého moku potěší neomezená konzumace nefiltrovaného kvasnicového piva Radhošť.

Pivní lázně Rožnov myslí i na nejmenší. Pro děti jsou zde nachystány Pohádkové lázně – největší dětské centrum v Beskydech v prostoru bývalých sýpek. Pohádkové lázně patří k nejlepším místům, kam na výlet v Beskydech s dětmi.

Penzion Janoštík v Rožnově pod Radhoštěm poskytuje příjemné ubytování s rodinnou atmosférou a blízkostí turistických atrakcí.

Pro milovníky spa či wellnes bude ideální navštívit Hotel Golebiewski ve Wisle a aquapark Tropikana Wisla.

Cyklistické výlety po Beskydech

V Beskydech si přijdou na své příznivci nenáročných cyklostezek i zdatní bajkeři, kteří rádi měří své síly s těžkým horským terénem. K nejlehčím cyklistickým trasám patří cyklostezka Bečva vedoucí v podhůří Beskyd podél Rožnovské Bečvy. Je to jedna z mnoha oblíbených cyklostezek lemující řeky České republiky.

vylety-po-beskydech-8930922
 Všichni nadšení cyklisté na horských kolech oceňují speciální trasy pro MTB v Beskydech.

Inspiraci pro nejlepší trasy vhodné pro horské kolo lze najít na webu mtbbeskydy.cz. Cykloportál představuje 36 tras s celkovou délkou 1 627,6 km. Nejkratší z tras má 10 km, nejdelší hřebenovka Moravskoslezských Beskyd měří 94 km. Všechny cyklotrasy lze stáhnout do GPS navigace či chytrého telefonu.

Single traily pro terénní cyklisty a adrenalinové bikery nabízí areál Singletrails Bílá. Jsou určeny především pro technicky zdatné cyklisty, kteří dobře ovládají jízdu na horském kole v náročném terénu.

Beskydy – výlety s dětmi

Kam vyrazit na rodinnou dovolenou v ČR? Beskydy jsou hory, ve kterých se počítá s dětmi všech věkových kategorií. S nejmenšími se dá podniknout krásné túry sjízdné s kočárkem. Ideální procházkou pro rodiny s kočárkem je Bílanská promenáda v obci Bílá. Dvoukilometrovou trasu kolem centra obce lemují dětská hřiště a odpočívadla.

beskydy-vylety-3442048
Ve Valašské dědině v Rožnově pod Radhoštěm děti ocení beskydské ovečky a další zvířátka.

S kočárkem lze vyrazit i do vyšších poloh. Například na Pustevny, Lysou horu, Ondřejník i Velký Javorník vedou zpevněné cesty se zákazem vjezdu aut.

Starší děti i dospělí ocení adrenalinové zábavní parky. K nejlepším patří Gibon park v Rožnově pod Radhoštěm a Tarzánie v Trojanovicích. V zimě je dobré zajet s dětmi na Bílou. Nachází se zde nejlepší dětský park v ČR včetně lyžařské a snowboardové školy a půjčovny specializované na děti od 2 let.

Kam s dětmi na výlet? Beskydy nabízí řadu dalších tipů na výlet s dětmi. K oblíbeným patří lesní stezka Vyhlídka u Frýdlantu nad Ostravicí, Ráj dřevěných soch v Ostavici či horská bobová dráha Boboffka v Čeladné.

TIP: Kde najít nejlepší sjezdovky v ČR pro dospělé i pro děti poradí tento článek. Skvělé podmínky a možnosti nabízí samozřejmě lyžování Alpy, oblíbené je lyžování v Rakousku nebo lyžování v Itálii.

Co navštívitDovolenáVýlety s dětmi