Malaga – zajímavosti, dovolená, letenky

Evropa

Španělské město Malaga je hlavním městem pobřeží Costa del Sol. Po Seville je druhým největším městem jižní části země. Má přibližně 700 000 obyvatel a je známá jako rodiště Pabla Picassa. Proslulá je také impozantní katedrálou, skvělými nákupními možnostmi a výbornými tapas bary. Co všechno v Malaze navštívit? A kam se v Malaze vydat na výlet?

Na pobřeží Costa del Sol přijíždějí ročně miliony návštěvníků, ovšem jen malé procento se vydá do samotné Malagy. Je to velká škoda, protože město se za posledních deset let proměnilo a nabízí toho pro turisty tolik, že by si jej rozhodně neměli nechat ujít. Jaká místa ve španělské Malaze navštívit?

Malaga zajímavosti

Většina lidí považuje Malagu za pouhé prázdninové letovisko, ve skutečnosti se však jedná o značně podceňované a inspirativní město, jehož historie sahá až do doby kolem roku 770 př. n. l.

Arabská pevnost, Římské divadlo, hrad Gibralfaro a katedrála v Malaze jsou památky, které žádný turista nesmí minout. Příjemným začátkem celodenní návštěvy Malagy je procházka k hradu Gibralfaro, který pochází z fénického období a jehož vnější zdi navazují na arabskou pevnost.

Jednou z dalších zajímavostí je, že umělec Pablo Picasso je nejslavnějším rodákem z Malagy. Přesto bylo jeho vlastní muzeum ve městě postaveno až v roce 2002. V Malaze žije také známý hollywoodský lamač dívčích srdcí Antonio Banderas.

TIP: Za návštěvu stojí také španělské město Alicante nebo hlavní město Španělska Madrid. Pro ty, kdo mají rádi krásné pláže, mohou navštívit portugalské město Faro.

malaga-mesto-8312895
Malaga je kromě prázdninového letoviska tak město s bohatou historií.

Malaga památky

Historická katedrála v Malaze je důvěrně známá jako „La Manguita“ – jednoruká dáma, protože ze dvou plánovaných věží byla dokončena pouze jedna. Římskokatolický kostel byl postaven v průběhu 16. až 18. století v tradičním renesančním architektonickém stylu a nachází se ve staré historické čtvrti.

Nad tímto kosmopolitním městem hrdě bdí hrad Castillo de Gibralfaro a Alcazaba de Malaga (maurský hrad). Hrad pochází ze 14. století a má pěkné fontány a udržované zahrady. Počátky Alcazaby sahají do 11. století. Z obou se skýtá působivý výhled na Malagu, přístavní oblast a Středozemní moře a bezpochyby stojí za to je navštívit.

Stará část Malagy je nejzajímavější oblastí a nachází se dvě minuty chůze od nového přístavu kolem katedrály. Úzké uličky, které se od ulice Larios rozbíhají do všech stran, oplývají andaluským šarmem.

Picassovo muzeum

Picasso je pravděpodobně nejslavnějším rodákem Malagy a působivé Picassovo muzeum se sídlem v Palacio de la Bellavista je toho důkazem. Je zde vystaveno kolem 150 Picassových uměleckých děl, která si návštěvníci mohou prohlédnout ve dvou patrech, a která zahrnují obrazy, kresby, sochy a litografie.

Dům, kde se Pablo Ruiz Picasso narodil, se nachází na náměstí Plaza de la Merced, 3 minuty chůze od muzea. Zde jsou k vidění prostory, ve kterých Pablo Picasso žil a díla, která se pojí s různými obdobími jeho života. Picassovo muzeum představuje zajímavou zastávku i v případě, že turisté nepatří mezi největší milovníky umění.

Přístav Malaga a pláže Malaga

Za návštěvu stojí nově zrekonstruovaný přístav Malaga, který je dnes významným místem zastávek projíždějících středomořských výletních lodí. Oblast je ideální pro odpolední procházky, zejména v jarních a letních měsících, kdy zde narazíte na jedny z nejlepších restaurací a Tapas barů v okolí.

Přímo ve městě Malaga se nachází také několik pláží, které jsou v létě vhodné ke koupání. Jednou z největších a zároveň nejznámějších je pláž Malagueta. Na pláži se nachází sprchy a toalety, poblíž pláže je také mnoho stánků a barů s občerstvením.

malaga-pristav-5243475
Nově opravený přístav je skvělým místem na procházky.

Stravování v Malaze

V Malaze je spousta skvělých míst nabízejících dobré jídlo, zejména v centru města. Nabízí se zde to nejlepší ze středomořské kuchyně, od vyhlášených tapas přes čerstvé ryby pečené v soli až po lahodné churros máčené v horké čokoládě.

Mezi největší gastronomické speciality Malagy patří nepochybně smažené ryby, které jsou považovány za jedny z nejlepších ve Španělsku.

TIP: Gastronomie je na vysoké úrovni také v Itálii. Mnoho italských měst je stejně tak bohatých na historii, jako třeba Verona nebo Bologna.

Většina stravovacích zařízení je rozmístěna v centru města, ve staré čtvrti kolem katedrály, na hlavní centrální třídě (La Alameda) a podél promenády nacházející se východně od přístavu.

Víno v Malaze je také velmi dobré. Ať už klasické bílé, červené nebo typická španělská sangría, neboli vychlazené a ochucené červené víno s ovocem.

Pro velký kulinářský zážitek se ve staré části Malagy doporučuje vydat se na takzvaný tapa crawl, protože právě zde se nachází jedny z nejlepších tapas barů v celém regionu. Podávají se zde místní speciality, jako je speciální šunka, smažené houby, hrášek, šunka serrano a nespočet pokrmů z mořských plodů.

O něco bližší město, kde se mohou turisté také setkat se silným kulinářským zážitkem, je východní španělské město Girona v Katalánsku. I přes to, že je vyhlášená spíše pro svou katalánskou kuchyni, tak nabízí také speciality z tradiční španělské kuchyně.

malaga-tapas-9713380
Malaga je proslulá mimo jiné také svými tapas bary.

Je Malaga pro turisty bezpečná?

Malaga je pro návštěvníky velmi bezpečné město. Je však šestým největším městem Španělska a v každém velkém městě je možné narazit na kapsáře a drobné zlodějíčky. V Malaze není tolik kapsářů jako v jiných velkých městech, ale přesto se zde nějací najdou a je dobré si dávat pozor.

Co se týče dorozumívání, v Malaze je samozřejmě nejjednodušší domluvit se španělsky, nicméně angličtina je zde také poměrně rozšířená. Většina číšníků v restauracích anglicky rozumí. V mnoha restauracích jsou také jídelní lístky v angličtině.

Kolik dní v Malaze je potřeba?

Kolik dní je potřeba na návštěvu Malagy? Pro prohlídku samotného města stačí na návštěvu Malagy 2 dny. To je dost času na to vidět většinu známých míst. Pro návštěvu několika muzeí nebo prozkoumání okolí města je lepší v Malaze zůstat 3 nebo 4 dny.

Dovolená ve španělské Malaze se vyplatí na delší časový úsek, především v případě, že turisté stráví také nějaký čas u moře na pláži. Také okolí Malagy stojí za prozkoumání, proto je dobré nejprve si promyslet, zda se turisté z Malagy vydají také na výlety. Mohou například do malebné Rondy nebo Marabelly.

Počasí v Malaze je v létě přímo tropické, podobně jako například v Řecku. Teploty mohou dosáhnout až nad 30 stupňů. V ostatní roční období je počasí mírnější. Proto se doporučuje navštívit Malagu čistě za účelem turistiky jindy, než v parném létě.

Ubytování Malaga

Jako prázdninová destinace se Malaga řadí k nejlevnějším ve Španělsku a většina návštěvníků je příjemně překvapena rozumnými cenami v hlavním městě pobřeží Costa del Sol. S tímto souvisí také ceny ubytování v hotelech v Malaze. Cena za pokoj či apartmán se odvíjí od kvality ubytování, nicméně v Malaze lze obecně sehnat ubytování za poměrně rozumnou cenu.

malaga-vyhled-8737561
Malaga patří k těm levnějším prázdninovým letoviskům.

Letenky Malaga

Do španělské Malagy se turisté z Česka dostanou nejkomfortněji letecky. Cena za letenky do Malagy se pohybuje v závislosti na ročním období a letecké společnosti.

Kvůli rostoucímu počtu turistů, kteří každoročně navštěvují pobřeží Costa del Sol, byly na letišti v Malaze provedeny rozsáhlé stavební úpravy, aby se přizpůsobilo zvýšenému počtu letů do Malagy, včetně nové budovy terminálu.

Na letišti také zastavuje železniční spoj, který během dne jezdí každých 20 minut z Malagy do Fuengiroly. Hlavní pobřežní silnice (N340) nabízí snadný přístup na letiště a do všech destinací z Malagy.