Verona, Itálie – památky, co vidět, zajímavosti

Evropa

Město Verona v Itálii určitě není třeba představovat. Každý jistě slyšel o tragickém milostném příběhu Romea a Julie, který se odehrával právě ve Veroně. Italská Verona je proto vnímána jako město lásky a milenců. Co všechno Verona nabízí? Jaké památky ve Veroně vidět a co vidět a co zajímavého zažít?


Obsah článku

 • Ubytování Verona – tipy na hotely, hostely a B&B
 • Romeo a Julie ve Veroně – kde najít slavný balkon z Romea a Julie
 • Památky Verona – Arena di Verona, Piazza delle Erbe, Juliin dům a další
 • Počasí Verona – nejlepší doba na návštěvu města
 • Verona – poloha a stručná historie

Verona je jedno z míst, které by člověk neměl vynechat, pokud touží po nejkrásnějších výletech autem. Město má dobré silniční spojení i vlastní leteckou základnu, je plná starobylých římských památek, muzeí a kostelů a v neposlední řadě i restaurací nabízející italské delikatesy. Verona je zkrátka fantastické město k prozkoumání.

Verona – ubytování

Ve Veroně, městě spojujícím historii s moderním šarmem, najdou turisté široký výběr ubytování. Od pohodlných hotelů s výhledy na památky po moderní hostely s mladistvou atmosférou – Verona uspokojí každého návštěvníka. Zde je několik tipů na nejlépe hodnocené ubytování ve Veroně:

 1. Hotel Leopardi
  Elegantní atmosféra a výborná poloha k prozkoumání krás Verony.
 2. The Hostello
  Moderní design a příjemná atmosféra pro cenově dostupné ubytování s kvalitními službami.
 3. Hotel Milano & SPA
  Kombinace luxusu a relaxace s důrazem na pohostinnost a wellness.
 4. Theatrum Rooms and Suite
  Jedinečné umístění v historickém centru s nezaměnitelným charakterem a výhledem na památky města.
 5. La Maison de Charme
  Tato půvabná rezidence láká hosty svým kouzlem a nabízí luxusní ubytování s důrazem na detaily v srdci Verony.
 6. Casa Romantica Verona
  S romantickým názvem přináší tento hotel kouzlo a intimitu pro páry, kteří hledají příjemné ubytování ve městě Shakespearova Romea a Julie.
 7. Bed and Bike Verona
  Pro aktivní cestovatele nabízí Bed and Bike Verona pohodlné ubytování s přátelským přístupem a možností prozkoumávání města na kole.
 8. Casa Angie
  Casa Angie je rodinný penzion, který zaručuje přívětivou atmosféru a pohodlí ve stylovém prostředí.
 9. Dependance Cara Giulietta
  Cara Giulietta nabízí klidné a útulné ubytování s výhledem na slavný balkon Juliina domu.

Každý si zde může vybrat podle svých preferencí a finančních možností. Poté už nic nebude bránit tomu si užít nezapomenutelný pobyt v tomto italském klenotu.

verona-pamatky-6267487-1024x428-5602326
Verona má památky z období od antiky až po gotiku. Právem je zapsaná v seznamu UNESCO.

Verona – Romeo a Julie

Kdo by neznal Shakespearův smyšlený příběh Romea a Julie? Jeden z nejznámějších milostných příběhů v historii se odehrává v 16. století právě ve Veroně. Ta byla domovem znepřátelených rodů Kapuletů a Monteků. Julie, čtrnáctiletá dcera Kapuletova, se bláznivě zamiluje do Romea, syn Montekova.

Pro cesty do Verony i dalších destinací je vhodné uzavřít cestovní pojištění.

Jak získat nejlevnější pojištění do Itálie?

Milenci však naráží na tvrdou realitu světa a dlouholetý spor mezi významnými rody. Mladá láska tak nakonec končí tragickou smrtí Romea a Julie.

Rodiny Kapuletů a Monteků usmířil až smutek nad ztrátou jejich dětí. Nechaly vystavět sochy Romea a Julie, které ve Veroně stojí dodnes.

Díky příběhu Romea a Julie je Verona turisty vyhledávaným městem. Ve Veroně nelze nenarazit na zástupy lidí s fotoaparáty v ruce pod slavným Juliiným balkónem, milence píšící si vzkazy u Juliina domu či romantiky toužící se vyfotit s Julií odlitou z bronzu či si dokonce říct „ano“ na malém Juliině balkonu.

Co na tom, že Julie Kapuletová ve skutečnosti vůbec neexistovala. Romantický příběh tragické lásky Romea a Julie stojí za obdiv i dnes.

verona-romeo-a-julie-8752487-1024x685-1356779
Slavný balkon z Romea a Julie musí vidět každý turista. I když tu ve skutečnosti žádná Julie Kapuletová nežila.

Verona – co vidět za památky

Verona je starověké historické město, které má co nabídnout každému návštěvníkovi. Římské památky, honosné budovy a paláce s malbami, malá náměstíčka, kouzelné kamenné mosty, úzké uličky a monumentální koloseum. K tomu všemu panuje ve městě živá a uvolněná atmosféra.

Historické jádro města má sice množství památek, přesto je poměrně malé a všechny důležité památky Verony lze pohodlně navštívit pěšky.

Piazza delle Erbe – náměstí Zelný trh

Středobodem historické Verony je živé náměstí s měšťanskými domy a paláci ze 13.-17. století, které mají nádherně zdobené fasády. Na náměstí turisté také obdivují fontánu s římskou sochou Madona di Verona (symbolem Verony), pavilon Capitello na čtyřech sloupech ze 16. století či renesanční palác Palazzo Maffei s věží a točitým schodištěm uvnitř.

Arena di Verona – Koloseum Verona

Každý jistě zná Koloseum v Římě, největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Avšak málokdo ví, že i Verona má podobný amfiteátr, byť menších rozměrů. Koloseum ve Veroně se však nemá za co stydět. Se svými rozměry 139 x 110 m je třetím největším na světě.

Arena di Verona na náměstí Piazza Bra pojala až 30 tisíc diváků, kteří zde sledovali bitvy a gladiátorské zápasy. V minulosti se Veronské koloseum využívalo také k veřejným popravám, veletrhům či býčím zápasům.

V roce 1117 postihlo Arenu di Verona zemětřesení, které přečkala pouze čtyři pole ozdobné vnější stěny s mramorovým obkladem a vnitřní dvoupatrové arkády se 74 oblouky.

Dnes se v koloseu ve Veroně každoročně konají letní divadelní, baletní a operní představení, která přitahují milovníky kultury z celého světa. Veronský amfiteátr pojme přes 20 tisíc lidí, kteří se pod širým nebem mohou zaposlouchat do melodií slavné Aidy, Carmen, Nabucco a mnoha dalších.

TIP: Kromě Verony a Říma se krásný amfiteátr ve fantastickém stavu nachází i v dalším italském městě Syrakusy. Toto město uchovává mnoho památek antické kultury.

arena-di-verona-4164269-1024x684-6018060

Casa di Giulietta – Juliin dům

Povinnou zastávkou každého návštěvníka Verony je Juliin dům Casa di Giulietta v ulici Capello. Respektive jedná se o dům rodiny Capelletti, která posloužila jako předloha pro příběh o Romeovi a Julii. Malé nádvoří domu zdobí bronzová socha Julie a návštěvníci uvidí i slavný balkón, ze kterého postava Julie vyhlížela milovaného Romea.

Před cestou do zahraničí je nutné myslet na cestovní pojištění.

Kalkulace cestovního pojištění je k dispozici zde >

Vchod na nádvoří domu je trochu skrytý, kdy je třeba projít průchodem z hlavní ulice Via Capello. Není třeba se však bát, že by někdo Juliin dům nenašel, protože k němu míří davy lidí.

Nedaleko Juliina domu se nachází také Romeův dům Casa di Romeo

Torre dei Lamberti – věž Lamberti

84 metrů vysoká věž Lamberti nabízí dechberoucí výhled na všechny památky Verony. Na věž, jejíž výstavba začala v roce 1172, vede 368 schodů. Méně zdatní návštěvníci mohou nahoru vyjet moderním výtahem. Torre dei Lamberti je v současné době otevřena od pondělí do pátku za cenu 6 EUR.

Castelvecchio

Impozantní středověký hrad z červených cihel postavili v roce 1353 Scalingerové. Dnes se v něm nachází muzeum plné nejvýznamnějších uměleckých sbírek Verony. Hrad stojí na břehu řeky Adige a navazuje na něj překrásný Ponte Scaligero. 

Ponte Pietra a Ponte Scaligero – kamenné mosty

Veronu ze tří stran obtéká řeka Adige, přes kterou vede 10 kamenných mostů. K nejznámějším patří Ponte Pietra spojující město s římským divadlem a hradem Castel San Pietro. 

Ponte Scaligero byl postaven z červených cihel ve 14. století. Během 2. světové války vyhodila most německá vojska do povětří, naštěstí původní cihly zůstaly v řece a most mohl být znovu postaven. Současná podoba mostu pochází z rekonstrukce v roce 1951. Most spojuje centrum města s hradem Castelvecchio. 

TIP: Mezi nejznámnější italské mosty patří také například Ponte Vecchio ve Florenicii.

mesto-verona-2040947-1024x678-3762683

Arche Scaligere – gotické hrobky

Scaligerové byli významným šlechtickým rodem a v období středověku (1260 – 1387) vládci Verony. Ve Veroně nechali Scaligerové během svého mnohaletého působení vystavět hrad a most Ponte Scaligero. Dnes lze v centru Verony u kostela Santa Maria Antica několik gotických náhrobků některých z těchto vládců Verony. Mezi nimi vyniká hrobka s baldachýnem, ve které je pochovaný Cangrande I.

Piazza dei Signori

Ve středu náměstí stojí pomník Dante Alighieriho, který zde pobýval po svém vyhoštění z Florencie. Alighieri našel ve Veroně našel azyl a napsal zde část své slavné Božské komedie. Jeho hrobka se pak nachází v Ravenně, malém městečku v severní Itálii.

Na náměstí dále stojí raně renesanční radnice Palazzo della Raggione či soudní palác s arkádovým dvorem Palazzo del Governo. V okolí náměstí stojí za vidění několik malebných kostelíků.

pocasi-verona-4027883-1024x768-6158987
Veronu každoročně navštíví desetitisíce turistů.

Giardino Giusti – městské zahrady a park

Kdo chce uniknout davům a načerpat trochu energie na další prozkoumávání Verony, měl by vyrazit do překrásných zahrad Giardino Giusti nedaleko historického centra. Jsou plné zeleně, květin a živých plotů dokonale zastřižených do všemožných tvarů. Tento skvost si zamiloval Mozart i Goethe.

Počasí Verona – kdy vyrazit

Verona si získá srdce každého návštěvníka v kteroukoliv roční dobu. V severní části Itálie je však třeba počítat s všudypřítomnými dešťovými srážkami.

Ideální počasí k návštěvě Verony je na jaře a na podzim, kdy se teploty pohybují mezi 10 a 17 °C. Ještě v září často může být příjemných 20 °C. 

Červenec a srpen bývají nejteplejšími měsíci s 25 °C. V tuto dobu je město plné návštěvníků a milovníků opery, neboť veronském koloseu se konají proslulé operní večery pod širým nebem. Kdo se tedy chce vyhnout davům, ať do Verony vyrazí spíše mimo letní měsíce.

Nejdeštivějšími měsíci jsou červen a říjen, nejchladnějším pochopitelně leden.

TIP: Další články představují mnoho úžasných italských měst a míst ověnčených unikátními památkami od Bologni na severu, Vatikán ve středu až po jih s Bari či Neapolí.

Město Verona – poloha a stručná historie

Verona leží v severní Itálii v oblasti Benátsko. Od neméně slavných Benátek je vzdálená asi 130 km směrem na západ a od turisty vyhledávaného jezera Garda je to do Verony pouhých 30 km. Z Verony je také možné navštívit malebné městečko Bolzano ležící na úpatí Dolomit, ráj lyžařů Innsbruck, nebo mekku módy Miláno. Cestou z Verony do Milána se nachází krásné město Brescia.

Historie města Verona je dlouhá a bohatá. Místo bylo osídleno už od pravěku a před naším letopočtem bývalo římskou kolonií. Ve Veroně se v průběhu historie vystřídalo mnoho vládců od Benátčanů, Francouzů, až po Habsburky.

Díky tomu má Verona nadprůměrné množství památek z různých časových období od antiky až po gotiku. Na rozmanité památky láká Verona turisty z celého světa a není divu, že historické centrum Verony bylo v roce 2000 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

TIP: Mezi další města v Itálii, která byla zapsána na seznam UNESCO patří například Toskánská města Siena, Pienza, San Gimignano a okolí nebo katedrála v Cefalu, pouhých 50 minut cesty od Palerma.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti