Ponte Vecchio, most ve Florencii – zajímavosti, cestování

Evropa
ponte-vecchio-2

Ponte Vecchio neboli Starý most je jednou z největších florentských atrakcí a nejfotografovanějších památek. Ponte Vecchio, který se klene přes řeku Arno od Via Por Santa Maria k Via Guicciardini, je také nejstarším florentským mostem. Byl totiž ušetřen bombardování Florencie během druhé světové války.

Turisté se sem chodí procházet po ulici, která nabízí spoustu obchůdků se šperky, starožitnými koláči, suvenýry a nádherným výhledem. Pokud turisty tedy láká nakupování zlata, celý most je lemován klenotnictvími. Kolem mostu jsou také různé restaurace a jídelny, kde se lze zastavit a něco zakousnout.

Most spojuje staré město s některými slavnými památkami na druhé straně (například palácem Pitti Medicejských) a malebnými čtvrtěmi. Na protější straně také žijí a pracují řemeslníci a nacházejí se zde obchůdky s keramikou, kůží, ručním papírem a dalšími speciálními dárky. Co pro turisty tedy nejslavnější most Florencie – Ponte Vecchio a jeho okolí nabízí?

Ponte Vecchio – nejvýznamnější most Florencie

Většinou je most Ponte Vecchio plný turistů, kteří se kochají výhledem. Mimo ně jsou zde také hudebníci hrající písně, umělci vytvářející portréty a na tomto mostě lze potkat nejrůznější baviče. To jistě zná každý, kdo někdy navštívil Karlův most v Praze.

Vedle tohoto ruchu je po obou stranách mostu rozmístěno mnoho obchodů ve středověkém stylu. Příležitostně se zde také pořádají koncerty a nabízejí projížďky lodí po řece. Kdysi na mostě sídlili obchodníci s rybami, řezníci a koželuhové a ne vždy to tu bylo turisticky nablýskané, protože byly doby, kdy tento most zapáchal, protože řezníci směli házet svůj odpad přímo do řeky.

Byl mnohokrát vzkříšen poté, co ho znovu a znovu ničily povodně. Tento kamenný segmentový obloukový most s uzavřeným překladem se skládá ze tří segmentových oblouků. Plocha prostředního oblouku je 30 metrů a další dva vedlejší oblouky po obou stranách mají rozpětí 27 metrů. Je konstruován tak, že poměr rozpětí a stoupání je 5:1, přičemž stoupání tohoto rozpětí se pohybuje v rozmezí 3,5 až 4,5 metru.

celkem čtyři věže, které v minulosti fungovaly jako obranný mechanismus. Torr Dei Mannelli je ale jediná, která je funkční dodnes. Tehdy byla umístěna v jihovýchodním rohu tohoto mostu.

Historie mostu Ponte Vecchio

Původní most postavili Římané v roce 996 n. l. a poprvé ho smetla povodeň v roce 1117, obnoven byl až v roce 1333. Povodně jej však opět zničily, a proto musel být v roce 1345 Taddeo Gaddim znovu postaven. V roce 1966 se most pokusila zničit další povodeň, most však pevně stál a povodeň poškodila pouze obchody. Most prošel mnoha zkouškami, stejně jako například most v Mostaru.

Historie zná most podle řezníků a koželuhů, kteří pracovali ve svých obchodech a způsobovali všude kolem něj špínu a odpad. Naštěstí pro dnešní návštěvníky v roce 1593 velkovévoda Ferdinand I. vyhlásil, že zde mohou pracovat pouze zlatníci a klenotníci. Odtud se zrodil nápad nazvat jej „mostem zlatníků“.

V roce 1900 byla na předpolí proti mostu Santa Trinita postavena fontána se sochou Benvenuta Celliniho jako pocta slavnému sochaři a nejznámějšímu zlatníkovi. Právě zde se mezi páry stal zvyk umístit na zábradlí této sochy zámek na důkaz „věčné lásky“. V poslední době to však vláda zakázala a každému, kdo zámek umístí, je uložena vysoká pokuta.

klenotnictvi-ponte-vecchio-3961179
Dnes jsou na mostě ve velké míře klenotnictví a obchody se šperky.

Kdo postavil nejslavnější most Florencie?

Současný most, který stojí dnes, postavil Taddeo Gaddi v roce 1345. Okamžitě se proslavil svou jedinečnou architekturou a vyspělými konstrukcemi. Někteří historici se však domnívají, že stavba mostu mohla být dílem dominikánských mnichů.

Poté, co se Medicejští přestěhovali z Palazzo Vecchio do Palazzo Pitti, rozhodli se, že potřebují přemostění z Uffizi do Palazzo Pitti na druhé straně řeky Arno. To by jim umožnilo zůstat mimo kontakt s lidmi, jimž vládli. Jejím konečným výsledkem byl Corridoio Vasariano, který v roce 1565 postavil Giorgio Vasari a který vedl nad krámky malých zlatníků na Ponte Vecchio.

TIP: Marie Medicejská se v 17. století přestěhovala do Paříže, kde Lucemburskou zahradu a Tuilerijské zahrady nechala postavit po vzoru její rodné Florencie.

Obchody na mostě Ponte Vecchio

Kromě toho, že je Ponte Vecchio známý po celém světě díky svým krásným a třpytivým oknům, je oblíbený také díky klenotnictví umístěnému na mostě. Turisté zde mohou nalézt nejrůznější ručně vyráběné šperky, jako jsou náhrdelníky, prsteny, náušnice, náramky a spony.

Po vystěhování obchodníků s rybami, hlučných prodavačů potravin a řezníků jsou tato klenotnictví k vidění na obou stranách mostu. Kromě těchto šperkařských obchodů je zde také několik uměleckých ateliérů a obchodů se suvenýry, ve kterých lze nakoupit dárky pro své přátele nebo si jen tak odnést věci domů.

Dobré je požádat místní obyvatele nebo průvodce, aby turisty zavedl do některých známých obchodů, jako je například rohový obchod Fratelli Piccini, který provozuje stejná rodina od počátku 20. století. Je to místo, které každý musí navštívit, pokud se nachází na mostě, ačkoli nemusí nutně nic kupovat.

Je to docela schůdná ulice, někdy přeplněná, ale rozhodně stojí za to. Takže každý nasaje všechny obchody a ikonický výhled z nejslavnějšího mostu Florencie.

umelci-ponte-vecchio-1724283
Na mostě se nachází také nespočet pouličních umělců.

Busta Benvenuta Celliniho

Střed mostu lemovaly dvě terasy s malebným výhledem. Východní uprostřed obchodů byla nedílnou součástí Vasariho chodby a druhá terasa se pyšnila velkolepou bustou Benvenuta Celliniho, který byl plodným mnohostranným zlatníkem.

Tento artefakt vytvořil Raffaello – proslulý sochař té doby. Dnes je toto místo jednou z hlavních atrakcí pro turisty navštěvující Florencii.

Příběh lásky – věšení zámků

Podle rozšířené pověsti navštěvovali milenci památník Benvenuta Celliniho, zavěšovali na bránu visací zámky a klíče házeli do řeky pod Ponte Vecchio s přáním věčné lásky a sblížení. Zatímco zámky na Ponte Vecchio se na brány této památky stále zavěšují, nové pokusy o pokračování této praxe jsou důrazně potírány ukládáním peněžitých pokut jako krok k ochraně památky.

Ponte De Vecchio vytvořilo jakýsi rekord v tom, že bylo maximálněkrát vyfotografováno. Obrys kompaktních klenotnictví podél mostu vytváří zábleskový obraz nejen ve dne, ale i večer, kdy se na stojaté vodě odráží zobrazení světelných efektů a vytváří panoramatický pohled, který turisté rádi zachycují.

ponte-vecchio-zamky-1753813
Tradici věšení zámků zamilovaných již vláda zarazila v zájmu ochrany mostu.

Vasariho chodba (Corridoio Vasariano)

Vasariho chodba, postavená v roce 1564 pro rodinu Medicejských, je vyvýšený chodník, který spojuje Palazzo Vecchio s palácem Pitti, cestou prochází kostelem a nabízí dobrý výhled na řeku a město. Při její stavbě most Ponte Vecchio překážel, a tak byla chodba obtočena kolem věže. Původně v ní byly obchody uspořádány do stran a uprostřed ponechávaly dostatek prostoru pro průchod.

V roce 1953 Medicejský nástupce Ferdinando tuto stavbu reformoval a nahradil řeznictví, koželužny a rybí trh šperky, uměleckými galeriemi a obchody se suvenýry. Dodnes je to jedno z nejvýznamnějších florentských center, které je plné obchodních aktivit včetně obchodu se zlatem.

Zajímavosti o Ponte Vecchio

V Ponte Vecchio jsou starobylé sluneční hodiny: Když ještě nebyly vynalezeny hodiny, Florenťané často používali k určování času tyto sluneční hodiny, které se nacházejí přímo nad bílým mramorovým sloupem. Turisté tuto památku obvykle přehlédnou.

Jediný most ve Florencii, který přežil druhou světovou válku: Podle legend se Adolf Hitler během své návštěvy v roce 1939 stal fanouškem tohoto mostu, že se nechal přesvědčit, aby tento most ušetřil. Zásluhu na tom má také Gerhard Wolf, německý konzul, který je známý jako důvod, proč most stále stojí. Všechny ostatní mosty ve městě a budovy na obou koncích Ponte Vecchio byly proměněny v trosky.

Nájemné za prodejny a opětovné získání finančních prostředků: Vláda musela část mostu pronajmout jako obchody, aby získala zpět část peněz vynaložených na stavbu mostu. Prvními nájemci byli řezníci, kteří však místo využívali a způsobili, že bylo velmi špinavé a zapáchalo. Dnes jej provozují obchodníci s drahými kameny a klenotníci.

Věž rodiny Mannelli: Ponte Vecchio měl původně na mostě čtyři věže. Všechny věže byly při stavbě koridoru rozebrány s výjimkou jedné, věže Mannelli, která patřila rodině Mannelli.

Ve Florencii, Caprese, se narodil nejčastěji popisovaný umělec všech dob, a to Michelangelo Buonarroti. Za svůj život vytvořil mnoho slavných renesančních soch – Mojžíšova socha, socha Davida, Amor a další. Caprese Michelangelo je vzdálené od Ponte Vecchio kolem 2 hodin autem.

Co navštívit poblíž Ponte Vecchio

Zatímco celý úsek Ponte Vecchio je kompletním turistickým místem a má všechno, v jeho okolí je několik míst, která stojí za to navštívit a která jsou neustále plná turistů.

 • Galerie Uffizi -nejoblíbenější galerie ve Florencii, největší sbírka renesančního umění
 • Lodžie dei Lanzi – postavena ve 14. století a je to klenutá galerie proslulá řadou soch
 • Nová tržnice – „trh s prasátky“ je uzavřená hala, kde se turisté mohou procházet a strávit den nakupováním luxusního zboží
 • Náměstí Piazza della Signoria – postaveno ve 13. století a patřilo rodině Ubertiů
 • Starý palác – postavena ve 14. století a je známá jako florentská radnice, připomínající pevnost s cimbuřím
 • Orsanmichele – obilný trh, který dnes slouží jako kostel
 • Náměstí Republiky – náměstí v římském stylu se spoustou kaváren
 • Palác Pitti – rozsáhlý palác v Oltrarnu, řada muzeí, konkrétně Klenotnice velkovévodů, Palatinská galerie, Císařské a královské apartmány, Galerie moderního umění a Muzeum kostýmů a módy
 • Národní muzeum Bargello – umělecká díla slavných umělců, například Michaelangela
 • Zahrada Bardini – terasovitá zahrada s pozoruhodnou zelení, nádherný výhled na Ponte Vecchio, fontány, středověké hradby a velké schodiště

Pokud má člověk možnost navštívit Florencii, mě by se pokusit o co nejlepší výhled. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je plavit se na malých lodích po řece Arno. Bude to zážitek na celý život, protože se naskytne ten nejmalebnější výhled.

Florencii lze pohodlně navštívit i během dovolené v Toskánsku. Z Florencie se autem dá dostat přibližně za hodinu do Sieny, dále pak cca za hodinu a čtvrt do Pienzy. Obě města jsou oblíbenými destinacemi a rozhodně stojí za návštěvu.

palac-pitti-6405506
Palác Pitti je velmi honosná stavba a stojí za návštěvu.

Jak se dostat k mostu Ponte Vecchio?

Nejbližší letiště, ze kterého se dá dostat na Ponte Vecchio, je letiště Florencie (FLR) vzdálené přibližně 11 km. Z Prahy se na letiště ve Florencii dá dostat letadlem s jedním přestupem v Curychu, Vídni nebo Mnichově. Po příletu na letiště lze zvolit mnoho způsobů, jak se dostat na Ponte Vecchio. Lze využít tramvaj, taxi, autobus, rideshare, Towncar nebo se vydat pěšky.

Cesta taxíkem zabere přibližně 15 minut, zatímco cesta tramvají zabere asi 30 minut. Na autobus lze nastoupit na zastávce T2 Guidoni, který člověka vysadí na Corso Dei Tintori. Cesta autobusem trvá přibližně 40 minut. Pokud se někdo rozhodne jet vlakem, může nasednout na vlak z letiště, který zastavuje na zastávce Unita. Cesta vlakem na Ponte Vecchio zabere 20 min.

Na co si dát pozor při návštěvě mostu

Doporučuje se dodržovat tyto rady a zásady, aby se návštěvníci nedostali do nešťastné nebo nepříjemné situace:

 • Je potřeba dávat si pozor na kapesní zloděje, protože se jedná o velmi frekventované veřejné místo, a dbát na hlídání svých věcí.
 • Při procházkách je doporučené všímat si malebnosti, protože se jedná o docela dobře schůdnou oblast a cestování na kole se nedoporučuje.
 • V místě, které je turistickou atrakcí, budou prodejci uvádět nadsazené ceny svých výrobků. Je dobré s nimi smlouvat, aby návštěvník získal dobrou nabídku.
 • Nejlepší je toto místo navštívit brzy ráno nebo později večer, aby se návštěvník vyhnul davům lidí a získal snímek s menším počtem lidí.

Bezpečnost je zde přísná, protože i přes uzavření provozu jsou zde vždy vidět hlídkující policejní vozy. Je to místo vhodné pro vozíčkáře a výborné i pro kočárky, protože most je v jedné úrovni bez schodů. Místo je nejlépe prohlížet pěšky, nicméně stejně dobré jsou i prohlídky hop on hop off. Je také dobře propojen s oblastí Oltrarno, která je centrem dobrých restaurací a kaváren.

Nejlepší doba na návštěvu Ponte Vecchio

Od května do října je ideální doba pro návštěvu Ponte Vecchio. Jelikož se jedná o veřejný most, lze ho navštívit kdykoli během dne. Je třeba si dávat pozor na otevírací a zavírací dobu obchodů. Pokud si turisté chtějí jen užít procházku po mostě, cvakání fotografií a obdivování výhledu, mohou zvolit příchod hned ráno kolem sedmé nebo osmé hodiny.

Pokud někdo touží po nakupování a procházce v rušných uličkách, měl by navštívit most mezi 10. a 19. hodinou. Ať už je denní doba jakákoli, vždy se najde něco, co si každý užije a ocení. Ať už je to architektura, řeka, obchody nebo jen historie spojená s tímto nejznámějším mostem Florencie.

Co navštívitDovolenáInformaceVýlety s dětmiZajímavosti