Mostar – Starý most, počasí, zajímavosti

Evropa
mostar

Jugoslávie byla oblíbenou destinací především za minulého režimu. Dnes je to již pěkná řádka let, co Chorvatsko trhá rekordy v počtu českých rekreantů na metr čtvereční pláže – a jak vypadá klasická „pobytovka“ ve stanu pod borovicemi, ví asi každý, ať už z vlastní zkušenosti, nebo z nějaké parodické komedie. Bývalá Jugoslávie má však rozhodně co nabídnout i dnes. Na seznamu zajímavých míst určitě nesmí chybět město Mostar v Bosně a Hercegovině, které je známé především díky Starému mostu. Co dalšího návštěvníkům může nabídnout?

Byla by chyba domnívat se, že bývalá Jugoslávie je ideální destinací pouze pro příznivce relaxu na pláži a vyznavače řízků v alobalu. Co se týče gastronomie, netřeba říkat více než… pršut. Kdo ví, ví. Kdo neví, měl by poznat.

Balkánská sušená šunka je spolu se zdejšími sýry a víny považována za delikatesní speciality po celém světě. A pochopitelně i cestovatelé si zde přijdou na své.

Při cestování mimo EU je důležité sjednat cestovní pojištění. To nejlevnější si lze jednoduše vypočítat v přehledné online kalkulačce.

Spočítat cestovní pojištění >

Ostatně to je na Chorvatsku to nejlepší: za pár tisíc se sem lze dopravit i se zde pohodlně ubytovat a poté podnikat poznávací zájezdy do okolí: zájezd do Černé hory, putování přírodou ve Slovinsku, víkend v Bosně a Hercegovině nebo (pro ty odvážnější) na skok do Albánie. Jak je libo.

Návštěva malebného města Mostar

Jedním z nejzajímavějších měst bývalé Jugoslávie je Mostar. Město zdobící hornatou krajinu jihozápadní Hercegoviny je dnes jako vystřižené z pohádek tisíce a jedné noci. Přitom to není tak dávno, co zde zuřila občanská válka. Mešity i kostely byly srovnány se zemí a azurové vody Neretvy pohřbily také symbol města – Starý most (Stari most) ze 16. století.

Turisté, kteří do Mostaru zavítali roku 1985, napsali:

Tenkrát jsme seděli v miniaturní kavárně přilepené k věži Halebija na západní straně mostu a pili z malých porcelánových šálků silnou kávu servírovanou po Turecku v konvičce džezvě. Z výšky jsme pozorovali stovky turistů klopýtajících po ohlazených kamenech přes schůdky starého mostu… Výhled na město byl jedinečný, ozdobený vertikálami vysokých, štíhlých minaretů.

Vydá-li se člověk do Mostaru dnes, udělá na něj město podobný dojem. Zdá se, jako by se tu čas zastavil.

Pohádkově malebná zákoutí, křivolaké uličky obklopené historickými domky, kavárny vonící silnou a sladkou kávou, restaurace s terasami plnými květin a stánkaři rozkládající své zboží daleko do ulic tak, že se turista jen těžko proplete, aniž by něco koupil – to je dnešní Mostar.

Rozvíjející se cestovní ruch městu na koloritu neubírá. Stále jsou zde k sehnání zlaté a stříbrné šperky místních kovotepců, tradiční čajové konvičky a zdobené skleničky i kožešiny.

Stará ćuprija neboli Stari most v Mostaru

Dominantou Mostaru je Stari most, respektive Stará ćuprija. Most, který spojoval břehy řeky Neretvy od roku 1566, kdy zdejšímu kraji vládl Sulejman Nádherný, dal v podstatě jméno celému městu. Výraz „Mostar“ označuje „strážce mostu“.

Starý most je dílem mistra Hajrudina, žáka slavného tureckého architekta Mimara Sinana, který navrhl některé významné památky Istanbulu. Inspirací mu byla byzantská architektura, například chrám Hagia Sofia neboli chrám Boží Moudrosti.

Mostarský most – dominanta města Mostar.
Mostarský most – dominanta města Mostar.

Za občanské války se most v Mostaru zřítil pod palbou bosenských Chorvatů, kteří chtěli město „oprostit“ od veškerých staveb připomínajících někdejší tureckou nadvládu.

Město ztratilo malebnou kulisu na více než deset let. Rekonstruovaný most se pak roku 2005 dostal na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dnešní stavba přesně kopíruje historický originál – je vysoká dvacet metrů a její oblouk se rozpíná do bezmála třiceti metrů.

Dnes po mostě v Mostaru proudí davy turistů. Zběsilí fotografové, páry na líbánkách i kulhající postarší dědové klopýtají přes oblé kameny, kterými je povrch vyskládán.

Nahoře, v nejvyšším bodě, dvě desítky metrů nad hladinou Neretvy, se málokdo nezastaví. I když člověk zrovna nechce obdivovat rozhled na město, přece jen je tu něco, co jeho pozornost upoutá – nabušený mladík v neoprenovém oblečku, který stojí za zábradlím a vypadá, že se chystá skočit.

Byť se to nezdá, skákání z mostarského mostu má dlouhou tradici. Řeka Neretva není příliš hluboká, avšak přesně pod vrcholem mostu je prý malá tůňka. Dospívající mladíci tam skáčou odnepaměti, aby prokázali, že už nejsou dětmi, nýbrž dospělými muži.

Těžko říct, jak je to s dnem Neretvy dnes. Každopádně svalnatí plavci se za úplatu chvíli co chvíli vrhají do vzduchu, aby živí a zdraví vylezli na nedalekých březích.

Jugoslávská válka a situace v Bosně a Hercegovině

Ze štíhlého minaretu jedné z mešit je rozhled na celé město. Mostarský most je hluboko pod námi a do stejné výše sahají jen ostatní minarety a věže okolních kostelů. Největší kontrast k historické směsici náboženské architektury však tvoří sytě červené slunečníky s reklamou na Coca Colu. Svět se mění – a my s ním.

Před jugoslávskou válkou obývala Mostar pestrá směsice národů – byli tu muslimové, Chorvati, Srbové a ti, kdož se považovali za Jugoslávce. Konflikt začal roku 1991. Slovinsko, Chorvatsko a Makedonie (hlavní město Skopje) vyhlásili nezávislost a Jugoslávie se začala rozpadat.

V Bosně a Hercegovině válka vrcholila v říjnu, kdy bylo schváleno Memorandum o svrchovanosti Bosny a Hercegoviny. Srbové nesouhlasili. Touha po moci vykrystalizovala ve vytvoření srbských autonomních oblastí a později v otevřenou válku.

TIP: Zájemce o historii bude jistě zajímat, jak probíhala arménsko-ázerbájdžánská válka o Náhorní Karabach.

Bosna a Hercegovina vyhlásila nezávislost roku 1992. Srbské jednotky postupovaly, obyčejní lidé strádali, byl dobyt Mostar a do ohrožení se dostalo Sarajevo. Země se rozdělila na dva tábory: Srby a ty, kteří válčili proti nim.

Za občanské války se Stará ćuprija zřítila pod palbou bosenských Chorvatů.
Za občanské války se Stará ćuprija zřítila pod palbou bosenských Chorvatů.

Léto roku 1992 přineslo Mostaru naději. Srbové se domluvili s chorvatským prezidentem a z tohoto města ustoupili. Tím byla válka v Bosně a Hercegovině na chvíli ukončena.

Nekončící občanská válka v Bosně a Hercegovině

Vytoužený mír však netrval dlouho. Místní muslimové a Chorvati nejprve vyhnali všechny Srby a pak se postavili proti sobě navzájem. Chorvati prosazovali připojení k Chorvatsku, zformovali vojsko a jali se zpustošit vše, co ve městě zbylo po někdejší turecké nadvládě.

Přitom jim vůbec nevadilo, že to byli ve valné většině překrásné historické památky a lidé. Bylo zničeno mnoho mešit i kostelů. Azurová Neretva pohřbila lidská těla i ruiny mostů. A v listopadu 1993 padl i ten nejslavnější mostarský most.

Občanská válka v Bosně a Hercegovině trvala až do roku 1995. Postoj mezinárodních organizací byl váhavý, byť humanitární pomoc sem dorazila „už“ v červnu 1992.

Začátkem roku 1993 byl na Mezinárodní konferenci o Jugoslávii předložen jeden z prvních plánů, které měly normalizovat situaci v bývalé Jugoslávii. Projekty selhávaly další dva roky a jugoslávská válka pokračovala.

Teprve v říjnu roku 1995 byla (alespoň zdánlivě) situace rozřešena, za značného přispění náměstka amerického ministra zahraničí Richarda Holbrooka.

Bosna a Hercegovina se rozdělila na dva subjekty: federaci bosňácko-chorvatskou a republiku srbskou. Hranice byly zachovány a Sarajevo zůstalo hlavním městem. Zbraně byly složeny, nicméně politické, sociální a obzvlášť ekonomické problémy přetrvávaly.

 Rekonstruovaný most se roku 2005 dostal na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Rekonstruovaný most se roku 2005 dostal na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V současnosti se běžnému turistovi zdá, že v Mostaru (a potažmo snad v celé Bosně a Hercegovině?) vládne klid a mír. Napětí mezi národnostními skupinami však panuje pořád.

Počasí v Mostaru

Mostar se nachází v jižní části země, která je ovlivňována výrazně středomořským podnebím. Průměrná roční teplota je 14,6 °C, nejvyšší průměrné teploty lze očekávat v červenci (24,6 °C) a nejnižší v lednu (4,6 °C).

Na severozápadním a východním okraji města jsou teploty vzhledem k hornatějšímu terénu nižší, zároveň je zde třeba očekávat vyšší srážky. Deštivé počasí je v Mostaru typické pro listopad a prosinec, naopak v létě zde neprší prakticky vůbec.

S velkou přesností lze počasí v Mostaru sledovat díky moderním meteorologickým službám, které přinášejí dlouhodobé i krátkodobé (např. hodinové) meteorologické předpovědi.

Neretva – řeka v Mostaru

Město Mostar leží v údolí řeky Neretvy, který pramení v Dinárských horách, protéká Bosnou a Hercegovinou a Chorvatskem a ústí do Jaderského moře. Měří 225 kilometrů a pouze 22 kilometrů se nachází na území Chorvatska. Zajímavostí je, že Neretva je jedinou řekou na území Bosny a Hercegoviny, jež se vlévá do Jaderského moře.

Do Mostaru řeka Neretva teče soutěskou, protéká pod mostarským mostem a dále na jih do chorvatského města Metković. Pod Mostarem se řeka rozšiřuje. Kromě Neretvy územím Mostaru protéká dalších pět vodních toků – Radobolja, Bunica, Jasenica, Buna a Drežanka.

Kultura, památky a zajímavosti v Mostaru

V Mostaru se koná řada kulturních akcí, například Dny Matice chorvatské, Mostarské léto, Mostarský letní festival či Festival hudebních skupin. Rovněž je zde možné najít různé kulturní instituce, mezi které patří mimo jiné Chorvatské národní divadlo, kulturní centrum Mostaru, Muzeum Hercegoviny a další. Celkem se zde nachází pět divadel, čtyři galerie a jedno muzeum.

Mnozí Mostar znají především díky fotbalovému klubu Zrinjski Mostar, který je podporován chorvatskými obyvateli města. Zrinjski Mostar byl založen v roce 1905, což z něj činí nejstarší fotbalový klub v Bosně a Hercegovině. Také fotbalový klub Velež Mostar je poměrně proslulý, a to především díky tomu, že v minulosti představoval jeden z nejúspěšnějších bosenských klubů.

Ulice Kujundžiluk (starý bazar)

Ulice Kujundžiluk se nachází hned za Starým mostem a představuje střed starého tureckého města. Dodnes se zde nacházejí tradiční krámky a malé řemeslnické dílny. Prodává se zde zboží jako obrazy, koberce, tradiční oblečení, starožitnosti, různé tradiční turecké delikatesy a mnoho dalšího. Turisté zajisté ocení jak výběr zboží u místních prodejců, tak velmi příznivé ceny.

Koski Mehmed-Pašova mešita

Kousek od břehu řeky Neretvy se tyčí Koski Mehmed-Pašova mešita, která je známá především pro svůj krásný výhled na Starý most. Stojí tedy za to vystoupat až nahoru a tento výhled si náležitě užít. Pod mešitou se nachází kašna s pitnou vodou, ve které se lze v parných letních dnech v případě potřeby osvěžit.

Dům Bišćevića

Dům Bišćevića je historická budova ze 17. století, která se nachází v centru Mostaru. Byla pojmenována po rodině Bišćevićů a zaujme především díky terasám, které vyčnívají nad údolí Neretvy. Ve 20. století byl Dům Bišćevića zrekonstruován a v současné době se řadí mezi chráněné kulturní památky.

Hamam (turecké lázně)

Místní tradiční turecké lázně byly postaveny v 16. století a poté značně poničeny během jugoslávské války. Dnes slouží jako muzeum, které návštěvníky informuje o historii tureckých lázní a jejich významu v době Osmanské říše, a nabízí příjemné posezení u pravé silné bosenské kávy. Otevírací dobu muzea je nutné ověřit těsně před návštěvou, jelikož je kvůli současné situaci těžko předvídatelná.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti