Poloostrov Hel, Polsko – zajímavá místa, ubytování, pláž, zajímavosti
Poloostrov Hel je jedním z nejpozoruhodnějších přírodních útvarů v Polsku a současně jednou z nejoblíbenějších turistických...
Číst víceMostar patří k nejzajímavějším místům na Balkánu a k nejoblíbenějším místům v Bosně a Hercegovině. Mostar je úžasný a rozhodně nabízí více zajímavostí než jen ikonický Starý most. Co všechno lze v Mostaru vidět? A jak poznamenala válka Bosnu a Hercegovinu?
Mostar, město s přibližně 60 tisíci obyvateli, se nachází v jižní části Bosny a Hercegoviny, asi 130 km od hlavního města Sarajeva a nedaleko hranic s Chorvatskem. Název města pochází ze slova „mostari“, což znamená strážci mostu.
Mostar sice není hlavní město Bosny a Hercegoviny, přesto ho během roku navštíví desítky tisíc turistů. Většina z nich navštíví Mostar jen na několik hodin jako jednodenní výlet z Dubrovníku, Splitu nebo Sarajeva.
Za jeden den toho lze v Mostaru vidět hodně, avšak město může být také trochu přeplněné turisty a při prohlídce tak musí návštěvník spěchat.
Lepší je strávit v Mostaru alespoň dva dny. Člověk si prohlédne staré město bez davů lidí a může také prozkoumat okolí Mostaru. To skrývá opravdu skvělá místa.
Pokud má člověk čas, je škoda zůstávat jen v Mostaru. Za prozkoumání stojí i další krásná místa jako je hlavní město Bosny a Hercegoviny – Sarajevo, vodopády Kravica a Medugorje nebo tzv. Bosenské pyramidy.
Mostar, město na řece Neretva v Bosně a Hercegovině, je známé svým historickým odkazem a malebným starým mostem. Pro návštěvníky nabízí širokou škálu ubytovacích možností, které zdůrazňují pohostinnost a kulturu tohoto regionu.
Ubytování v Mostaru zahrnuje rozmanité možnosti, od historických hotelů po rodinné penziony, a umožňuje návštěvníkům ponořit se do bohaté kultury tohoto fascinujícího města.
Většina návštěvníků Mostaru sem přijíždí, aby viděla slavný Starý most. To je první pádný důvod, proč zvážit výlet sem. Mostar je však víc než jen tato ikonická stavba. V Mostaru se nachází řada dalších zajímavých památek, o kterých se lze dočíst dále v článku.
Historickým jádrem Mostaru je Staré město. V něm lze vidět například bývalé Turecké lázně (hamam) ze 16. století, rušnou ulici Kujundžiluk s tradičními krámky a dílnami řemeslníků nebo Karađoz-begova mešitu, nejvýznamnější a nejposvátnější budovu islámské architektury v Bosně a Hercegovině.
Mostar je plný typické osmanské architektury s množstvím tradičních restaurací, tržních stánků, mešit a dalších historických budov. Je obklopen úchvatnou krajinou, která čeká na prozkoumání.
Za návštěvu rozhodně stojí i bosenské město Neum.
Nezaměnitelnou dominantou Mostaru je Starý most přes řeku Neretvu. Most v Mostaru je starý obloukový most, který nechal v 16. století postavit osmanský vládce této oblasti. Původní most, známý svým krásným tvarem a architekturou, byl krásnou atrakcí s funkčním účelem.
Stavba mostu v Mostaru trvala deset let. Nahradil starý dřevěný most, kvůli kterému se obchodníci i místní obyvatelé při přecházení báli o život.
Starý most Mostar je dílem mistra Hajrudina, žáka slavného tureckého architekta Mimara Sinana, který navrhl některé významné památky Istanbulu. Inspirací mu byla byzantská architektura, například chrám Hagia Sofia neboli chrám Boží Moudrosti.
Během občanské války v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině (tehdejší Jugoslávii) byl Starý most Mostar v roce 1993 zničen chorvatskými vojsky. Po válce byla provedena rozsáhlá rekonstrukce mostu v Mostaru v odhadované hodnotě 15,5 milionu USD.
Při rekonstrukci mostu Mostar bylo použito co nejvíce materiálů z místní oblasti. Stavitelé také v rámci svých možností použili původní stavební postupy z doby před stovkami let. Most je v nejvyšším bodě vysoký dvacet metrů a jeho oblouk se rozpíná do bezmála třiceti metrů.
Nyní je Starý most Mostar zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a každoročně přiláká do Mostaru tisíce turistů.
TIP: Starý most se také nazývá slavný most Ponte Vecchio v italské Florencii.
TIP: Milovníci starých i nových mostů by měli navštívit nejdelší most v Evropě – Krymský most.
Mostar se nachází v jižní části země, která je ovlivňována výrazně středomořským podnebím. Průměrná roční teplota je 14,6 °C, nejvyšší průměrné teploty lze očekávat v červenci (24,6 °C) a nejnižší v lednu (4,6 °C).
Na severozápadním a východním okraji města jsou teploty vzhledem k hornatějšímu terénu nižší, zároveň je zde třeba očekávat vyšší srážky. Deštivé počasí je v Mostaru typické pro listopad a prosinec, naopak v létě zde neprší prakticky vůbec.
S velkou přesností lze počasí v Mostaru sledovat díky moderním meteorologickým službám, které přinášejí dlouhodobé i krátkodobé (např. hodinové) meteorologické předpovědi.
Město Mostar leží v údolí řeky Neretvy, který pramení v Dinárských horách, protéká Bosnou a Hercegovinou, Chorvatskem a ústí do Jaderského moře. Měří 225 kilometrů a pouze 22 kilometrů se nachází na území Chorvatska.
Zajímavostí je, že Neretva je jedinou řekou na území Bosny a Hercegoviny, jež se vlévá do Jaderského moře. Do Mostaru řeka Neretva teče soutěskou, protéká pod mostarským mostem a dále na jih do chorvatského města Metković.
Pod Mostarem se řeka rozšiřuje. Kromě Neretvy územím Mostaru protéká dalších pět vodních toků – Radobolja, Bunica, Jasenica, Buna a Drežanka.
V Mostaru se koná řada kulturních akcí, například Dny Matice chorvatské, Mostarské léto, Mostarský letní festival či Festival hudebních skupin.
Rovněž je zde možné najít různé kulturní instituce, mezi které patří mimo jiné Chorvatské národní divadlo, kulturní centrum Mostaru, Muzeum Hercegoviny a další. Celkem se zde nachází pět divadel, čtyři galerie a jedno muzeum.
Mnozí Mostar znají především díky fotbalovému klubu Zrinjski Mostar, který je podporován chorvatskými obyvateli města. Zrinjski Mostar byl založen v roce 1905, což z něj činí nejstarší fotbalový klub v Bosně a Hercegovině.
Také fotbalový klub Velež Mostar je poměrně proslulý, a to především díky tomu, že v minulosti představoval jeden z nejúspěšnějších bosenských klubů.
Ulice Kujundžiluk se nachází hned za Starým mostem a představuje střed starého tureckého města. Dodnes se zde nacházejí tradiční krámky a malé řemeslnické dílny. Prodává se zde zboží jako obrazy, koberce, tradiční oblečení, starožitnosti, různé tradiční turecké delikatesy a mnoho dalšího. Turisté zajisté ocení jak výběr zboží u místních prodejců, tak velmi příznivé ceny.
Kousek od břehu řeky Neretvy se tyčí Koski Mehmed-Pašova mešita, která je známá především pro svůj krásný výhled na Starý most. Stojí tedy za to vystoupat až nahoru a tento výhled si náležitě užít. Pod mešitou se nachází kašna s pitnou vodou, ve které se lze v parných letních dnech v případě potřeby osvěžit.
Dům Bišćevića je historická budova ze 17. století, která se nachází v centru Mostaru. Byla pojmenována po rodině Bišćevićů a zaujme především díky terasám, které vyčnívají nad údolí Neretvy. Ve 20. století byl Dům Bišćevića zrekonstruován a v současné době se řadí mezi chráněné kulturní památky.
Místní tradiční turecké lázně byly postaveny v 16. století a poté značně poničeny během jugoslávské války. Dnes slouží jako muzeum, které návštěvníky informuje o historii tureckých lázní a jejich významu v době Osmanské říše, a nabízí příjemné posezení u pravé silné bosenské kávy. Otevírací dobu muzea je nutné ověřit těsně před návštěvou, jelikož je kvůli současné situaci těžko předvídatelná.
TIP: Nedaleko Mostaru ve vesnici Blagaj se nachází dervišský klášter. Dodnes v něm pobývají členové sekty Bektaši, která má kořeny v Konye – nejstarším městě světa.
Před válkou v Chorvatsku, resp. tehdejší Jugoslávii, žila v Mostaru směsice národů – byli tu muslimové, Chorvati, Srbové a Bosňané.
Konflikt začal roku 1991, kdy se Jugoslávie (s tehdejším hlavním městem Jugoslávie Bělehradem) začala rozpadat. Bosna a Hercegovina vyhlásila i přes odpor bosenských Srbů nezávislost roku 1992 a tím začala válka v Bosně a Hercegovině, známá také jako Bosenská válka za nezávislost.
TIP: Co navštívit během cestování v Srbsku?
Za počátek války v Bosně a Hercegovině se běžně považuje 6. duben 1992, kdy došlo k řadě předchozích násilných incidentů. Bosenští Srbové, vedeni Radovanem Karadžićem a podporováni srbskou vládou Slobodana Miloševiće a Jugoslávskou lidovou armádou, mobilizovali své síly uvnitř Bosny a Hercegoviny s cílem zajistit si etnicky srbské území.
Válka se brzy rozšířila po celé zemi a byla doprovázena etnickými čistkami. Srbové, ačkoli měli zpočátku vojenskou převahu díky zbraním a prostředkům poskytnutým jugoslávskou armádou, nakonec ztratili na síle, když se Bosňáci a Chorvati spojili.
Válka Bosna a Hercegovina skončila až 14. prosince 1995 a je označována za jeden z nejkrvavějších konfliktů té doby.
Během války zemřelo podle odhadů 100 tisíc lidí, byly zničeny překrásné historické památky, mnoho mešit i kostelů. Neretva pohřbila lidská těla i ruiny mostů. A v listopadu 1993 padl i ten slavný Starý most v Mostaru.
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii odsoudil v roce 2008 v souvislosti s válkou v Bosně pětačtyřicet Srbů, dvanáct Chorvatů a čtyři Bosňáky za válečné zločiny.
Publikováno: 7. 6. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz