Srbsko – cestování, informace, zajímavosti

Evropa
srbsko-2

Srbsko ležící v srdci Balkánu láká návštěvníky svými impozantními pevnostmi, malebnými vesnicemi, chutnou kuchyní a pohostinnými lidmi. Srbsko je skrytým klenotem Balkánu s bohatou historií a fascinující kulturou. Co vidět v Srbsku?


Obsah článku

  • O Srbsku – poloha, náboženství, jazyk
  • Hlavní město Srbska – krátce o Bělehradu
  • Měna v Srbsku – čím se v Srbsku platí
  • Ceny v Srbsku – kolik co stojí?
  • Dovolená Srbsko – co očekávat od dovolené v Srbsku
  • Cestování v Srbsku – co lze vidět při cestování po Srbsku
  • Zajímavosti Srbska – kdo se tu narodil, jaké slovo pochází ze srbštiny a další zajímavosti
  • Vlajka Srbska – jak vypadá vlajka Srbska
  • Mapa Srbska
  • Hraniční přechody Srbska – kudy se lze do země dostat
  • Srbsko a EU – jaké doklady jsou potřeba při vstupu do Srbska
  • Dálniční poplatky v Srbsku – kolik stojí v Srbsku dálnice

V Srbsku se projevuje dědictví bývalých Habsburských panovníků ale i osmanských Turků nejen v architektuře, ale také v gastronomii, která nabízí díky tomuto spojení velmi netradiční pokrmy. Která místa stojí za návštěvu v zemi, která po většinu dvacátého století byla součástí tzv. Jugoslávie?

O Srbsku – poloha, náboženství, jazyk

Srbsko, oficiálně známé jako Republika Srbsko, je vnitrozemská země ležící v jihovýchodní Evropě. Hraničí s několika dalšími balkánskými státy, včetně Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Severní Makedonie, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Země má rozmanitou krajinu, která zahrnuje kopcovitou krajinu, údolí, říční roviny a hory.

Srbština je oficiálním jazykem Srbska a používá se ve veřejné sféře, vzdělávání a médiích. Cyrilice a latinka jsou obě používanými abecedami. Hlavním náboženstvím v Srbsku je pravoslavné křesťanství, přičemž pravoslavná církev hraje významnou roli v kulturním a historickém kontextu.

Srbsko má bohatou historii, sahající až do antických dob. Bylo součástí Byzantské říše, Osmanské říše a Jugoslávie. V moderní historii bylo Srbsko v 90. letech zapojeno do rozpadu Jugoslávie a následných válek, jako je válka v Bosně a válka v Kosovu.

Srbská kultura je bohatá a pestrost zahrnuje hudbu, tanec, literaturu, umění, kuchyni a tradiční obyčeje. Lidová hudba, zejména tradiční folklórní melodie, hraje důležitou roli v srbské kultuře, stejně jako tradiční tance, jako je kolo.

Mezi hlavní turistické atrakce v Srbsku patří Kalemegdan – pevnost v Bělehradě, klášter Studenica, Novi Sad, klášter Žiča, Golubac – hrad na Dunaji a mnoho dalších historických památek, přírodních krás a kulturních center.

TIP: Dnešní území Slovinska nabízí nabízí několik krásným míst jak pro rodinnou dovolenou tak i pro dovolenou s příteli. Jedním tipem na výlet ve Slovinsku je město Maribor. Co vidět v Mariboru?

Hlavní město Srbska

Hlavní město Srbska je Bělehrad, které se rozkládá na soutoku řek Dunaje a Sávy, kde se také mimo jiné nachází rozlehlý park Kalemegdan a vyvýšená pevnost.

Bělehrad má dlouhou historii sahající až do antických dob, kdy byl znám jako Singidunum. Postupně se stal důležitým strategickým bodem pro mnoho říší a imperií, včetně Římské říše, Byzantské říše a Osmanské říše. Dnes můžete v Bělehradě vidět mnoho historických památek, které připomínají jeho bohatou minulost, včetně pevnosti Kalemegdan, která je jednou z nejznámějších atrakcí města.

srbsko-architektura-4076142
Srbsko se od ostatních zemí liší svou typickou architekturou.

Bělehrad je znám především pro svou kavárenskou a barovou kulturu. Jednou z nejznámějších městských čtvrtí ve městě je Dorćol, která nabízí desítky barů a restaurací. Součástí rušného života v hlavním městě Srbska jsou také plovoucí kluby a bary podél Sávy a Dunaje.

Měna v Srbsku

Oficiální měna v Srbsku je srbský dinár, který tvoří celkem 100 para.

Především v hlavním městě jsou častěji využívány bankovky než mince. Nicméně směnárny jsou ve větších městech prakticky všude a je běžné, že přijímají eura, ale také americké dolary a britské libry.

Pozor ale při výměně amerických dolarů. Směnárny mohou v tomto případě pro výměnu peněz za srbskou měnu vyžadovat platný doklad totožnosti a výměna peněz tak může trvat o něco déle z důvodu zaznamenávání sériových čísel bankovek.

Hotovost využijí turisté především na venkově ve venkovských oblastech, ale ve výjimečných případech i ve městech. Jedná se především o pekárny, rychlé občerstvení, obchody s tabákem nebo také farmářské trhy.

srbsko-kalemegdan-4509952
Pevnost Kalemegdan je hojně navštěvované místo v Srbsku.

Ceny v Srbsku

Ceny v Srbsku, především pak ceny potravin, jsou poměrně příznivé. Hlavně díky oblíbeným stánkům s rychlým občerstvením. Nejlevnější variantou pro turisty je nejčastěji burek, tedy pečivo plněné masem nebo sýrem.

Ušetřit mohou turisté také na dopravě. Pro levnější způsoby dopravy mohou turisté využít autobus. Ceny v Srbsku za autobusové lístky jsou totiž levnější než ty na vlak a navíc autobusová doprava je rozšířenější.

Dovolená – Srbsko

Dovolená v Srbsku by měla být předem naplánovaná už z toho důvodu, aby turisté stihli všechny atrakce, které město nabízí. Jedná se například o místa jako:

  • Skadarlija

Bělehradská čtvrť, která je tvořena starou, historickou ulicí, která je lemována zajímavými obchody a restauracemi, společně s neobvyklou atmosféru, kterou stojí za to zažít.

  • Pevnost Kalemegdan

Pevnost v Bělehradě, kterou stavěli a přestavovali Keltové, Římané, Byzantinci, Srbové, Rakušané a Turci.

  • Novi Sad

Město, jehož hlavní památkou je Petrovaradínská pevnost. Jedná se o druhé největší město v zemi a také druhé nejoblíbenější město mezi cestovateli.

Turisté by také během své dovolené v Srbsku neměli zapomenout ochutnat místní gastronomii. Mezi ty nejoblíbenější jídla patří:

srbsko-novi-sad-7417861
Novi Sad je hned po Bělehradě nejoblíbenějším místem turistů.
  • Cevapi

Oblíbené srbské jídlo, které je dělané ze směsi mletého a grilovaného masa. Často je jako příloha rýže a chléb. Cevapi je mnohými také považováno za srbské národní jídlo.

  • Gibanica

Koláč z listového těsta, který je plněný špenátem a sýrem. Často se připravuje z bílého sýra, který tvoří vrstvy mezi těsty. Nejčastěji se podává jako svačina.

  • Prebranac

Prebranac je jedno z mála vegetariánských jídel v Srbsku. Vařeno je ze směsi fazolí a zeleniny a následně se v zapékací misce servíruje.

TIP: Srbské jídlo je možné si udělat také doma, jedno z oblíbených, a přitom jednoduchých, je např. srbské rizoto.

Srbsko – cestování

Srbsko nabízí kromě nepřekonatelné gastronomie také památky.

Kromě návštěvy hlavního města stoí za návštěvu během cestování v Srbsku také město Novi Sad – někdy přezdíváno jako „srbské Atény.“

Tuto přezdívku si zasloužilo město díky své dlouhé historii jakožto centrum kultury a také studentského života.

Během cestování by tak turisté neměli zapomenout navštívit Trg Slobode (náměstí Svobody), kde se nachází novorenesanční radnice s římskokatolickou katedrálou a kavárnami na pěší zóně.

srbsko-priroda-6778568
Srbsko nabízí také krásnou přírodu.

Milovníci přírody pak nesmí vynechat Národní park Kopaonik.

Cestování v Srbsku ale není pouze letní záležitost. Země nabízí také možnosti pro zimní sporty. Konkrétně třeba hlavní lyžařské středisko Ravni Kopaonik, které má nadmořskou výšku 5 577 metrů.

Ubytování v Ravni Kopaoniku je sice možné i v hotelech, nicméně většina turistů během cestování po Srbsku volí ubytování v blízké vesnici Brzeće, která je s horami spojena lanovkou.

Lanovky jsou cestovatelům k dispozici i v letní sezóně, kdy je využívají pěší ale i cyklisté.

Další místa, která by neměla na seznamu cestování Srbskem chybět jsou například:

  • Zlatibor – Konkrétně výlet na šlapadla na Zlatiborském jezeře.
  • Skanzen Sirogojno (Etno Vilage Sirogojno) – V něm se nachází zrekonstruována vesnice z 19. století – Staro Selo. Ta turistům ukazuje, jak se dříve žilo na tamním venkově.
  • Podzemí jeskyně Stopića – V podzemí jeskyni se totiž nachází vodopády, krápníky a travertinové terasy. Nedaleko je také vodopád Gostilje, který padá 65 metrů z vysoké vápencové skály.
  • Národní park Tara – V národním parku Tara žije přes pět děsíte druhů savců a přes sto padesát druhů ptáků. Další unikáty, jako je medvěd, kamzík a srnec, kteří se v parku vyskytují, jsou dokonce chráněni zákonem. Pro cyklisty jsou zde vybudované cyklistické stezky. Pro zájemce je zde dokonce půjčovna kol, která tak umožní si projet jednu z více než dvě stě kilometrů dlouhých stezek v parku.
  • Čertovo město – Čertovo město jsou neobvyklé skalní útvary v Djavolje Varoši, které vzniklo na základě eroze. Jedná se celkem o něco málo přes dvě stě skalních útvarů. Některí z nich jsou pak vysoké kolem šedesáti metrů.

Srbsko zajímavosti

Turisté se mohou zaměřit také na zajímavosti Srbska, mezi které patří třeba vesnice Drvengrad (v překladu dřevěné městečko). Ta vznikla totiž původně jako filmová kulisa pro film „Život je zázrak“ srbského režiséra Emira Kusturica.

srbsko-tara-1568578
Národní park Tara nabízí mimo jiné také cyklistické stezky.

Dnes se ovšem už nevyužívá jako kulisa, ale je to vesnice zemědělských budov ve stylu 19. století s obchody, restauracemi, galeriemi a byty k pronájmu.

Jednou za rok se zde koná Kusturicův filmový a hudební festival Küstendorf. Ten je dokonce částečně financován srbským ministerstvem kultury.

Co dále můžeme řadit mezi zajímavosti Srbska?

  • Památky na seznamu UNESCO – Konkrétně se jedná třeba o srbské středověké kláštery, jako jsou Studenica, Panna Maria Ljevišská, Dečani, Gračanica, Sopoćani.
  • Srbsko je rodištěm římských císařů – Na území, kde se dnes rozkládá Srbsko, se narodilo kolem dvaceti římských císařů. Například v dnešním městě Niš se narodil římský císař Konstantin Veliký, který jako první vyhlásil křesťanství za oficiální náboženství.
  • Srbsko je jedním z největších vývozců malin – Srbsko je druhým největším vývozcem malin na světě. Dále dominuje ve vývozu švestek (i těch sušených), ale i třeba jablek a hrušek.
  • Slovo „upír“ pochází ze Srbska
  • Nikola Tesla byl ze Srbska – Společně s ním byl ze Srbska i světoznámý fyzik Mihajlo I. Pupin. Ten byl jedním ze třinácti Srbů, kteří pracovali na projektu NASA Apollo.
  • Bělehrad je jedním z nejstarších měst v Evropě (a také světovou party destinací)
  • Většina srbských příjmení končí na „ic“ – Koncovka ‚ic‘ za příjmením je nejčastější koncovka srbských jmen. V překladu totiž znamená slovo „potomek“.
  • Nejdražší sýr na světě je ze Srbska – Ten je vyráběn ze směsi kozího a oslího mléka. Jmenuje se Pule a jeho kilogram stojí kolem jedné tisícovky eur.

Vlajka Srbska

Vzhled srbské vlajky je ovlivněn povstáním Srbska proti osmanské nadvládě. Přesněji rokem 1804, kdy Srbsko přijalo vlajku Ruska nicméně s jiným pořadím pruhů. Barvy vlajky (tedy konkrétně bílé, modré a červené pruhy), se pak staly známé pod pojmem „panslovanské“ a byly používány dalšími slovanskými zeměmi.

V roce 1882 pak Srbsko zavedlo státní vlajku právě se zmíněnými barevnými pruhy společně s královským srbským znakem. Na znaku byl červený štít s bílým křížem a také s písmenem C (psaným cyrilicí) v každém rohu. Tato písmena totiž lidově znamenala: „Samo sloga Srbina spasava“ (v překladu „Pouze jednota zachrání Srby“).

Na vlajce byly také historické dynastické symboly, mezi které patřil bílý dvouhlavý korunovaný orel.

srbsko-vlajka-8666651
Dominancí srbské vlajky je červený, modrý a bílý pruh.

V roce 1945 byla do středu bývalé jugoslávské vlajky přidána žlutě lemovaná rudá hvězda. Srbsko následně v roce 1947 přijalo srbskou červeno-modro-bílou trikolóru, s žlutě lemovanou červenou hvězdu uprostřed.

V dubnu 1992 přijalo Srbsko jako státní vlajku opět jugoslávskou trikolóru – ovšem tentokrát bez hvězdy.

O jedenáct let později se země přejmenovala na Srbsko a Černou Horu a musely tak vzniknout dvě vlajky. V srpnu roku 2004 byla navržena nová vlajka Srbska s červeno-modro-bílými pruhy a také se srbským královským znakem u žerdi. Přijata byla o dva roky později.

Srbsko – mapa

Na mapě Srbsko ohraničují následující země:

  • Černá Hora (na jihozápadě)

Na jihu srbské mapy, podél severovýchodní hranice Albánie, leží také Kosovo, které Srbsko neuznává jako samostatný stát.

TIP: Rumunské hlavní město Bukurešť láká všechny milovníky záhad svým historickým centrem, kde kdysi sídlil dvůr císaře Vlada Drákuly.

Hraniční přechody Srbska

Při přechodu turistů přes hraniční přechody Srbska platí pro všechny určité povinnosti.

Všichni návštěvníci Srbska jsou totiž povinni ihned po příjezdu (nejpozději však do 24 hodin) se zaregistrovat na policii.

V případě ubytování v hotelu, hostelu nebo penzionu, vyřídí tuto formalitu vyřídí majitel a cestovatel tak nemusí nic řešit. Pokud ale turista přespává například u přátel, musí se zaregistrovat sám. Pokud se totiž nezaregistruje, může dostat během odletu nemalou pokutu.

belehrad-6737435
Pro návštěvu Srbska a jejího hlavního města Bělehradu je potřeba se dostat přes hraniční přechody.

Co se týká víz, občané členských zemí EU (ale i Izraele, Japonska, Kanady, Kuby, Mexika, Norska, Nového Zélandu, Švýcarska, Tuniska, Turecka, USA a britských zámořských území), nepotřebují pro přechod hraničních přechodů Srbska vízum pro pobyty. Nicméně maximální limit, po který může turista zůstat v zemi bez víz, je 90 dnů.

Navíc od června roku 2010 mohou občané členských zemí EU (a také Švýcarska, Norska nebo Islandu) použít ke vstupu do Srbska pouze průkazy totožnosti. Nicméně i zde platí limit délky pobytu a to je opět 90 dnů.

Srbsko a EU

Jak je to se Srbskem a EU? Je Srbsko v EU?

Srbsko podalo žádost o členství v EU v roce 2009. Přístupové rozhovory byly zahájeny v roce 2014. Nicméně vztah mezi Srbskem a EU je zdržen, důvodem může být mimo jiné také napětí mezi Srbskem a Kosovem.

Srbsko se nicméně nechalo slyšet, že vstup do EU je pro zemi priorita. Na druhou stranu Srbsko a EU mají také napjaté vztahy – Srbsku se totiž nelíbí některé názory EU, které jsou většinou proti Rusku.

Dálniční poplatky – Srbsko

Některé srbské dálnice a silnice jsou zpoplatněny a mýtné se vybírá v mýtných branách. Dálniční poplatky v Srbsku ale může řidič platit v hotovosti v místní měně (srbský dinár) nebo také v eurech.

Dále je také možnost platit dálniční poplatky v Srbsku kreditní kartou nebo předplacenou kartou danou pro vybraný úsek. Kolik bude dálniční poplatek řidiče stát závisí na ujeté vzdálenosti a také kategorii vozidla.

Mezi zpoplatněné silnice se řadí dálnice, které spojují města s hlavním městem. Platit mýtné musí všechna motorová vozidla od motocyklů až po vozidla s maximální povolenou hmotností nad 3,5 t. Na internetu je pak možné dohledat konkrétní mapy všech zpoplatněných dálnic v Srbsku a také kalkulačky mýtného.

Do zmíněných kalkulaček zadá pak řidič silnici, kterou bude projíždět, a následně se mu zobrazí cena mýtného pro všechny kategorie vozidel.

Nicméně Srbsko nabízí také možnost tzv. předplacených balíčků (které nabízí určité slevy při dobití na určitou částku), nebo také elektronický výběr dálničních poplatků. Záleží tak pouze na turistech, která varianta jim vyhovuje více.

Co navštívitDovolenáJídlo ve světěZajímavosti