Skopje, Makedonie – co vidět, památky, informace

Evropa
mesto-skopje-co-navstivit

Skopje je hlavním městem Severní Makedonie. Leží v srdci Balkánu a nabízí návštěvníkům jedinečný mix historických památek, živého kulturního života a malebného okolí. Co vidět ve Skopje, jaké má památky a kdy město navštívit?


Obsah článku

 • Proč navštívit Skopje
 • Ubytování Skopje
 • Letenky do Skopje
 • Doprava ve Skopje
 • TOP 18 – historické a přírodní památky ve Skopje
 • Makedoni, Skopje – geografická charakteristika
 • Počasí Skopje
 • Ničivé zemětřesení Skopje
 • Historický význam Skopje

Skopje, které se hrdě tyčí na břehu řeky Vardar, je hlavním městem Severní Makedonie a hospodářským, politickým a kulturním centrem země. Je největším městem v zemi. Nachází se v severní části země, rozdělené na dvě části řekou Vardar. Co je dobré vědět před plánováním návštěvy? Co stojí za to vidět v tomto městě?

Proč navštívit Skopje

Navštívit Skopje, Makedonie, je zážitek plný historie, kultury a malebného kouzla. Existuje několik důvodů, proč zařadit Skopje na seznam cestovních destinací:

 1. Bohatá historie: Skopje má dlouhou historii sahající až do antických dob a bylo ovlivněno různými civilizacemi, včetně Řeků, Římanů, Byzantinců a Osmanské říše. Pro milovníky historie je město plné fascinujících památek a historických památek, které připomínají jeho bohatou minulost.
 2. Kulturní rozmanitost: Skopje je městem, kde se setkávají různé kultury a tradice. Staré město (Stara Čaršija) je plné úzkých uliček, tržišť a mešit, kde můžete zažít autentickou atmosféru místního života a objevovat tradiční řemesla a kulinářské speciality.
 3. Moderní architektura: Díky projektu „Skopje 2014“ se město stalo centrem moderní architektury. Několik nových budov a památníků bylo postaveno, aby oživilo historický vzhled města a přispělo k jeho kulturnímu rozvoji.
 4. Přírodní krásy: Skopje se nachází v krásné krajině obklopené horami a řekami. Pro milovníky přírody nabízí město mnoho možností pro outdoorové aktivity, jako jsou pěší túry, horská cyklistika a vodní sporty.
 5. Jedinečná atmosféra: Skopje má jedinečnou atmosféru, která spojuje starobylou historii s moderním životem. Procházka po historickém centru, ochutnávka místní kuchyně v tradičních restauracích nebo návštěva místního trhu jsou jen některé zážitky, které vás zaručeně uchvátí.

Skopje fascinujícím městem, které nabízí návštěvníkům jedinečnou směsici historie, kultury a přírodních krás. Je to místo, které stojí za to prozkoumat a objevit jeho jedinečné kouzlo.

Turisté by si měli před cestou zajistit cestovní pojištění do zahraničí.
Spočítat nejvýhodnější cestovní pojištění >

hlavni-mesto-skopje
První věc, které si většina turistů při návštěvě severomakedonského města všimne: V okruhu 2 km2 se v centru města nachází více než 100 památek a soch.

Skopje – ubytování

Skopje, hlavní město Severní Makedonie, kombinuje bohatou historii s moderním životem, vytvářejíc pestrou a fascinující atmosféru. Pro ty, kteří chtějí tuto rozmanitost prožít na vlastní kůži, je klíčovým prvkem správný výběr ubytování. Město nabízí širokou škálu hotelů a apartmánů, které podtrhují celkový zážitek ze Skopje. Níže je přehled pár tipů na ubytování v tomto krásném městě.

 1. Luka Apartments Flatiron: Moderní apartmány s pohodlným prostředím pro ty, kteří hledají flexibilitu a soukromí během svého pobytu.
 2. Apartment Nenov: Jednoduché a pohodlné ubytování pro klidný odpočinek po dni stráveném prozkoumáváním města.
 3. Lux Apartment Iva: Luxusní apartmán s elegantním vybavením, který spojuje komfort s moderním luxusem pro náročné hosty.
 4. Villa Eleni: Příjemná vila s domovským komfortem a vstřícným personálem, poskytující hostům příjemné prostředí ve srdci Skopje.

Ubytování ve Skopje nejen poskytuje pohodlí během pobytu, ale také umožňuje návštěvníkům proniknout do atmosféry tohoto města spojujícího minulost s přítomností. S různými možnostmi ubytování si každý může plně vychutnat krásy a dynamiku Skopje, bez ohledu na individuální styl cestování.

Letenky do Makedonie, Skopje

Žádné přímé lety nelétají z Prahy do Skopje. Letenky do Skopje tak turisté z Česka mohou zakoupit s jedním mezipřistáním. Letět se dá přes Vídeň a Varšavu. Další možnost může být letenka do Skopje z Prahy se 2 mezipřistání, a to přes Mnichov či Frankfurt a Vídeň.

TIP: Cestovatelé mohou naplánovat výlet přes Bratislavu, odtamtud je to do Vídně 60 km.

Skopje letecky je obsluhováno letištěm SkopjeAlexandr Veliký (SKP) v Petrovci, 17 km východně od Skopje. Letiště bylo v roce 2011, zrekonstruováno.

Přílet a odlet ze Skopje má od 80. let 20. století dálniční spojení. Do Skopje dnes vede silnice E-75 z Atén a Bělehradu, E-65 z Prištiny, E-871 navazující na E-75 ze Sofie a E-852 navazující na E-65 z Tirany. Severní obchvat Skopje, který je součástí všech těchto dálničních tras, byl dokončen v roce 2008.

Pokud turisté přiletí na letiště, mohou se do Skopje dostat taxíkem nebo autobusovou linkou. Je také možnost si zapůjčit auto. Pokud se cestovatel rozhodne pro autobusovou linku, cesta do Skopje by měla vyjít maximálně do 2,5 EUR.

TIP: Půjčovna aut – všechny mezinárodní autopůjčovny jsou ve městě zastoupeny Hertz, Alamo, mezi mnoha místními půjčovnami aut.

letenky-do-skopje pohled na město z vrchu
Pokud turisté přiletí na letiště, mohou se do Skopje dostat taxíkem nebo autobusovou linkou či si zapůjčit auto.

Veřejná doprava ve Skopje

Veřejná doprava ve Skopje – autobusy jsou jedinou možností veřejné dopravy. Jedná se o autobusy MHD. Existuje hustá síť autobusových linek spojujících většinu částí města a předměstí. V provozu jsou dvě společnosti: JSP„Public Transport Company“ a „Sloboda prevoz“. Cena autobusových jízdenek by neměla přesáhnout 0,65 EUR.

Železniční spojení

Vlaková doprava ve Skopje – vlaky spojují Skopje také s Bělehradem, Soluní, Aténami a Lublaní. Expresní linka Vídeň-Soluň projíždí Skopje dvakrát denně, jednou do Soluně a podruhé zpět do Vídně, přičemž projíždí Bělehradem a Lublaní.

Nádraží ve Skopji je vzdáleno 15 minut chůze od hlavního náměstí Makedonija.

Autobusové spojení

Ve Skopje je oficiálně 1 autobusové nádraží v dopravním centru a většina autobusů přijíždí/odjíždí odtud. Autobusové nádraží je vzdáleno 15 min chůze od centra města. Některé mezinárodní linky však stále jezdí z: starého (u pevnosti Kale), městského muzea a na promenádě u hotelu Holiday Inn.

Autobusy spojují Skopje se zbytkem makedonského venkova a také se Sofií, Tiranou, Prištinou, Bělehradem, Nišem, Istanbulem, Lublaní a dalšími městy. Autobus do ostatních destinací v Makedonii jezdí každé 1 – 2 hodiny, zatímco mezinárodní může být jednou až dvakrát denně.

Taxi služby

Taxíky jsou k dispozici po celém městě a turisté je najdou téměř na každém rohu, 24 hodin denně. Taxi ve Skopje je velmi levné.

Přesto by turisté měli být na pozoru a snažit se vyhnout taxikářům, kteří otravují na autobusovém/železničním nádraží a snaží se přesvědčit, aby turista využil jejich služeb. Pokud cestovatel nemá příliš mnoho peněz na rozhazování, neměl by jejich rady poslouchat.

Měl by mít na paměti, že taxík ve Skopje z centra na periferii může ve špičce stát až 9 EUR, zatímco obvykle stojí 5 EUR. Turisté by měli být ostražitý a dávat pozor na cenu, kterou po nich bude chtít za jízdu taxíkem zaplatit, protože se málo kontrolují a řidiči si mohou cenu určit sami.

Většina taxikářů je poctivá a taxíky by měly být odměřeny. Turista by měl počítat, že někteří řidiči odmítnou vzít na blízká místa.

Makedonie, Skopje – co vidět

Po většinu své existence byla Skopje skromným balkánským městem známým bohatým životem místních obyvatel, ale v posledním desetiletí se její centrum proměnilo v bizarní kulisy dávné civilizace. Vysoké sochy válečníků, lesklé, obrovské neoklasicistní budovy, mramorem obložená muzea, hypnotické megafontány a spousta lvů.

To je výsledek kontroverzního nacionalistického projektu nazvaného „Skopje 2014“, který realizoval bývalý premiér Nikola Gruevski. Některé budovy na břehu řeky už trpí záplavami a mají nestabilní základy.

První věc, které si většina turistů při návštěvě severomakedonského města všimne – v okruhu 2 km2 se v centru města nachází více než 100 památek a soch. Právě tomu se říká „Disneyland“ ve Skopje zdarma, jakýsi neoklasicistní balkánský Disneyland.

Některé z nich vypadají docela dobře, ale mnoho z nich se severomakedonskou historií ani nesouvisí. Kvůli nim se město přezdívá nejkýčovitější hlavní město Evropy. Kolem náměstí cestovatelé uvidí několik obřích soch, vlastní skopský „Vítězný oblouk“, a dokonce i plovoucí hotely na řece Vardar.

doprava-ve-skopje vítězný oblouk
Skopský „Vítězný oblouk“.

Navzdory všemu se zdá, že turisté tuto část města, která je jedním z nejoblíbenějších míst v Severní Makedonii, milují.

Místní obyvatelé by si však dovolili nesouhlasit, protože všechny tyto památky byly součástí projektu „Skopje 2014“, jehož dokončení si vyžádalo vynaložení milionů peněz daňových poplatníků. To se obyvatelům jedné z nejchudších zemí Evropy příliš nelíbilo.

Jedna z nejznámějších soch leží ve Spojených státech amerických – Socha Svobody. Turisté mohou obdivovat i několik replik v Evropě, ve Francii v hlavním městě Paříži.

TOP 18: Historické a přírodní památky ve Skopje

Město má své kouzlo. Památky z osmanské a byzantské éry se soustřeďují kolem půvabné městské čtvrti Čaršija, kterou lemuje Kamenný most z 15. století a pevnost Kale – strážce Skopje od 5. století. Turisté by si neměli nechat ujít vynikající restauraci a pití v Debar Maalo, krásné čtvrti lemované stromy. Co vidět ve Skopje? TOP 18: Historických a přírodních památek, které by turisté při návštěvě neměli vynechat.

1. Pamětní dům Matky Terezy

Mnoho lidí zapomíná, že Matka Tereza se narodila ve Skopji v roce 1910. V roce 2008 byl na její počest postaven Pamětní dům Matky Terezy. V muzeu je k vidění mnoho fotografií z jejích začátků a mnoho dokumentů sledujících život a náboženskou činnost Matky Terezy.

Muzeum má dokonce vlastní malou kapli a multimediální centrum, kde se přehrávají filmy související s její humanitární činností. Návštěva pamětního domu je zdarma a patří k tomu nejlepšímu, co můžou turisté ve městě podniknout.

skopje-dum-matky-terezy
Pamětní dům Matky Terezy.

2. Kamenný most, jeden z nejstarších v Evropě

Město bylo postaveno na břehu řeky Vardar, která rozděluje město na dvě poloviny. Obě části města spojuje řada mostů. Jedním z nich je Kamenný most, jeden z nejstarších mostů v Evropě. Kamenný most byl postaven za vlády byzantského císaře Justiniána I. a v 15. století jej Osmané znovu zrekonstruovali.

Dnes Kamenný most spojuje starou část města s novou. Je to významná památka reprezentující všechny tváře města: Severomakedonskou, římskou, osmanskou a evropskou.

Tento most spojuje památkami zaplněné, moderně vyhlížející náměstí s ulicí Starého bazaru a jeho přejezd patří k nejšokujícím zážitkům ve městě. Od věcí, jako je „Vítězný oblouk“, se návštěvníci dostanou k mešitám a malým dlážděným uličkám, kde se zachoval archaický způsob života.

Pokud turista přemýšlí, co vidět za památky Skopje, tento ikonický most by měl být stoprocentně na seznamu.

kamenny-most-skopje-makedonie
Tento ikonický most by návštěvníci neměli vynechat.

TIP: Praha se pyšní krásným Karlovým mostem, jež je druhý nejstarší dochovaný most v České republice.

3. Kostel svatých Lázní

Pravoslavný kostel „Svatý Spas“ ve staré části města byl postaven v 19. století. Ikonostas obsahuje krásné dřevořezby, které vyřezali řezbáři Mijak Petre a Marko Filipovski a Makarie Frchkovski.

Na nádvoří kostela je hrobka největšího makedonského revolucionáře 20. století – Goce Delčeva a vedle něj se nachází Starý turecký bazar, kde jsou stará řemesla, Bezisten, Čihte-amamam a další důležitá zařízení.

4. Bojovník na koni

Památník je složen z několika prvků. Alexandrův bronzový pomník má výšku 14,5 metru a váží 30 tun. Uprostřed desetimetrového sloupu je zobrazen bojovník Alexandr II. Makedonský, známý jako Alexandr Veliký, hledící směrem k východu slunce.

Na tomto podstavci jsou tři kruhy s osazenými deskami, které představují tři bitvy. Mezi nimi jsou tři bronzové prstence s výzdobou a ornamentálními reliéfy. Kolem sloupu je fontána doplněná osmi bronzovými vojáky, kteří jsou tři metry vysocí, a osmi lvy, vysokými dva a půl metru, z nichž čtyři jsou obráceni k fontáně. Pomník je dílem Valentiny Karanfilové – Stefanovové.

makedonie-skopje-alexandr veliký socha
Alexandr Veliký, hledící směrem k východu slunce.

5. Starý bazar

Na levé straně Vardaru, přes Kamenný most se nachází Starý skopský bazar. Část města s rozmanitou a bohatou historií, tradicí, kulturou a architekturou, kde se dnes prolíná staré a nové, hospodářství a obchod, kultura a tradice.

V duchu historických časových a vývojových okolností, kultury organizace a tradice bydlení se na Starém bazaru zachovala řada funkčních objektů z osmanského období a byly postaveny nové budovy jako rys moderní doby. Patří k nim skopský Bezisten, Kapan An, Suli An, Kuršumli An, Daut – Paša Amam, Cifte Amam, kostel svatého Spase, kostel svatého Dimitrije, komplex muzeí Makedonie (historické, archeologické, etnologické muzeum).

ulice-ve-skopje s deštníky
Město Skopje má rozhodně turistům, co nabídnout k vidění.

6. Bohémská ulice

Bohemskou a alternativní část města najdou turisté jen blok od centra. V minulosti byla tato ulice místem, kde se scházela stará skopská bohéma. Naštěstí tato ulice získala zpět svou pověst poté, co ji místní úřady upravily a vrátily jí její staré kouzlo.

Při procházce touto ulicí si cestovatelé všimnou spousty zeleně a restaurací, kde se vznáší příjemná a pohodová atmosféra.

Mnoho turistů je touto nečekanou kavárenskou/restaurační kulturou překvapeno. Je zde mnoho skvělých kaváren a restaurací plných lidí a pozitivní atmosféry po celý den – něco, co v mnoha jiných městech návštěvnící neuvidí.

A co je na tom nejlepší? Návštěvou kaváren a restaurací můžou turisté strávit celý den a neutratit téměř nic, protože Skopje je jedním z cenově nejdostupnějších hlavních měst v Evropě.

bohemska-ulice ve Skopje
V této ulici najdou turisté mnoho pozitivní nálady, plno kaváren a restaurací.

7. Městský park

Bohémská ulice se nachází hned vedle Městského parku, který se rozkládá na ploše 486 000 metrů, je známý tím, že je plícemi Skopje a rájem pro fotografy.

Návštěvníci sem můžou přijít v kteroukoli roční dobu, pořídit úžasné fotografie a kochat se krásnou přírodou. Park je ideální i pro pikniky a hned vedle něj turisté najdou skopskou zoologickou zahradu – největší v Makedonii.

skopje-co-videt
Městský park je rájem pro fotografy, ideální místo pro piknik a relax.

8. Pevnost Kale

Nedaleko Městského parku se nachází druhý nejúžasnější výhled na Skopje – pevnost Kale. Kale střeží hlavní město Severní Makedonie již od 6. století, kdy ji nechal postavit císař Justinián I. Během osmanské okupace byla pevnost zničena a dnes z ní zůstalo neporušeno pouze 120 metrů hradeb. Přesto se stále jedná o jedno z historicky nejvýznamnějších míst v Severní Makedonii.

Kale se nachází na nejvyšším místě města a naskýtá se odtud úžasný výhled na břeh Vardaru a centrum Skopje. Jedná se o druhý nejlepší výhled na město.

9. Jízda lanovkou na vrchol kopce Vodno

Pokud turisté hledají nejlepší panoramatický výhled na Skopje, měli by vyzkoušet lanovku na vrchol kopce.

Kopec Vodno se nachází přímo z centra města a návštěvníci mají dvě možnosti, jak se dostat na 700 metrů vysoký vrchol. První možností je pěší túra a druhou je jízda autobusem Millennium Bus a následná jízda lanovkou Millennium Cross.

První možnost zabere asi 4 – 5 hodin (v závislosti na tempu) a druhá možnost zabere 30 – 40 minut a bude stát kolem 2 EUR.

Na vrcholu kopce se naskytne nejzajímavější panoramatický výhled na město a 66 metrů vysoký kříž, jenž je jedním z největších na světě.

Kříž byl postaven v roce 2002 na památku 2000 let křesťanství v Severní Makedonii a je tak velký, že je vidět téměř z každého místa ve Skopje. To však nejsou jediné zajímavosti, které na kopci Vodno turisté najdou.

pamatky-skopje
Kříž je tak velký, že je vidět téměř z každého místa ve Skopje.

10. Komplex makedonských etnických vesnic

Severomakedonská etno vesnice (Ethno Village) je velký komplex tradičně zařízených restaurací a hotelů. Celý komplex je postaven tak, aby vypadal jako tradiční makedonská vesnice z 19. století. Vesnice je obklopena hustými vodňanskými lesy.

Cestovatelé najdou zde skutečné architektonické skvosty a tradiční domy z různých částí země. Komplex je také proslulý tradičním makedonským jídlem, které rozhodně turisté musí ochutnat, pokud se jej rozhodnou navštívit.

Ke komplexu se návštěvníci mohou dostat pěší túrou na druhou stranu kopce Vodno (pokud se cítí dobrodružně) nebo autobusem číslo 28 (z druhé strany kopce).

TIP: Milovníci přírody ocení i divokou přírodu v Norsku, kde mohou obdivovat fjordy.

11. Klášter svatého Panteleimona

Uprostřed ničeho, hned vedle komplexu, se nachází místo, kde turisté najdou fantastickou ukázku byzantské architektury.

Tento byzantský kostel z 12. století byl postaven v roce 1164 a je nádhernou ukázkou byzantské architektury. Klášter byl zasvěcen svatému Panteleimonovi, patronu lékařů, a je jedním z nejstarších v Severní Makedonii, který je v tak dobrém stavu. To však není jediná věc, kterou je svatý Panteleimon proslulý.

Uvnitř kláštera je několik působivých byzantských fresek, jež zobrazují život a smrt Ježíše Krista, včetně Proměnění Páně a Sestoupení z kříže. Na první pohled to nemusí znít tak fascinujícím způsobem, ale návštěvníci by měli mít na paměti, že tyto relikvie pocházejí z roku 1100.

Co je na tom tak zajímavého? V kostele by turisté běžně nenašli mnoho fresek a výrazů obličeje. Byly totiž pro tradiční byzantské umění 11. století dost neobvyklé. Ve skutečnosti se objevily až v době, kdy se v Evropě ve 14. století prosadila renesance.

Stejně jako ke komplexu Ethno Village se i ke klášteru cestovatelé dostanou autobusem číslo 28.

TIP: V dobách byzantské říše též vzniknul chrám Boží Moudrosti – Hagia Sofia, jež leží v nedalekém Istanbulu.

12. Kaňon Matka

Kaňon Matka je díky svým skrytým turistickým stezkám, horolezeckým trasám a jeskyním povinností pro všechny milovníky přírody. Jednou z těchto jeskyní je jeskyně Vrelo, pravděpodobně nejhlubší podvodní jeskyně na světě, která ještě nebyla zcela prozkoumána.

TIP: Nejznámější jeskyní v Moravském krasu jsou Punkevní jeskyně, turisty oblíbená propast Macocha.

Až turisté budou poblíž, určitě by si měli půjčit loďku, projít se po kaňonu a prohlédnout si jeskyni Vrelo. Cena za pronájem člunu vychází na 3,5 EUR/hodina.

Když už cestovatelé budou v okolí, měli by si prohlédnout i další kláštery středního věku, které jsou rozesety po celém kaňonu. Kaňon je také neuvěřitelně biologicky rozmanitým systémem a 20 % rostlinných druhů se nachází pouze zde v Matce. Kaňon je také domovem 77 různých druhů motýlů.

Do Matky se turisté mohou dostat autobusem číslo 60 či taxíkem. Cesta do centra města trvá obvykle asi 45 – 60 minut.

Případně, že turisté jsou v dobré kondici. V tom případě se ke kaňonu dostanou tak, že sejdou z Vodna, projdou kolem etno vesnice a kláštera Panteleimon a dojdou až na zadní stranu kaňonu.

13. Jezero Kozjak

Jezero Kozjak je mezi místními obyvateli naprosto oblíbené. V lesích na okraji Skopje tvoří přehrada Kozjak křišťálově čisté jezero, které jako by bylo uvězněno mezi horami.

Nedaleko jezera můžou turisté narazit na divočáky, divoké kozy, a dokonce i na vlky. Bohužel se sem nedostanou veřejnou dopravou a budou si muset buď půjčit auto, nebo si zajistit taxi, ale bude to stát za to.

TIP: Krásná jezera mohou cestovatelé také najít ve Salzburgu v Rakousku nebo ve Slovinsku se nachází Bohinjské jezero.

14. Bezplatná pěší prohlídka Skopje

Připojení se k této bezplatné pěší prohlídce je skvělý způsob, jak projít některé z nejzajímavějších míst Skopje a dozvědět se více o městě. Prohlídka trvá 3 hodiny, pokrývá pořádný kus cesty a umožní ochutnat domácí rakiji (tradiční makedonskou pálenku).

TIP: Více informací o této prohlídce turisté najdou na oficiálních stránkách Skopje Walks.

15. Brutalistická architektura

Skopje je jedním z posledních míst v Evropě, kde cestovatelé můžou být svědky tohoto architektonického stylu typického pro komunistickou éru. Brutalistická architektura ve Skopje je však trochu jiná. Město přežilo v roce 1963 velké zemětřesení, které zničilo většinu centra města.

Dva roky po zemětřesení byl vybrán japonský architekt Kenzo Tange, aby navrhl novou podobu města. Tehdy se rozhodl vytvořit betonové město budoucnosti.

Tange brilantně zkombinoval prvky brutalistní architektury s futuristickými prvky, které dodnes imponují mnoha milovníkům architektury. Mezi nejznámější ukázky této brutalistické architektury patří stará pošta, staré nádraží, největší univerzitní kampus v Makedonii a největší studentská kolej ve Skopje.

cestovani-makedonie
Hlavní náměstí ve Skopje.

16. Působivá památka islámské architektury a umělecká galerie – Daut – Paša – Amam

Daut – Paša – Amam jsou lázně postavené v průběhu 15. století velkým vezírem Rumelie. Pravděpodobně ji postavili mistři slavné debarské zednické školy. Amam byl postaven v centru Skopje, asi sto metrů od Kamenného mostu, a v roce 1948 byl kompletně zrekonstruován.

Nejvýraznější částí je střecha, kterou tvoří 13 nerovnoměrně rozmístěných kopulí. Uvnitř se nachází 15 místností, různě velkých, propojených klenutými zdobenými orientálními ornamenty.

Kromě Cifte Amam a Mala Stanica je dnes součástí Národní galerie Makedonie. Daut – Paša – Amam má sbírku z 15. a 16. století s bohatou kolekcí obrazů z 18. a 19. století a také ze současného makedonského malířství.

17. Katedrála sv. Klimenta Ochridského

Katedrála svatého Klimenta Ochridského je zařízení z nedávné historie makedonského církevního stavitelství. Její výstavba se datuje do sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. Vysvěcena byla v roce 1990. Je sídlem Makedonské pravoslavné církve – Ochridského arcibiskupství. Nachází se v centru.

katedrala-svateho Klimenta Ochridského
Katedrála svatého Klimenta Ochridského je zařízení z nedávné historie makedonského církevního stavitelství.

18. Kuršumli an – rozpoznatelné historické dědictví

Předpokládá se, že Kuršumli an (olověný an) byl postaven v polovině 16. století. Skládal se ze dvou částí – jedna sloužila k umístění kupců a zboží a druhá zahrnovala stodolu, pomocné místnosti a pokoje pro služebnictvo. Dlouhou dobu sloužil jako shromaždiště kupců a jejich karavan a hrál důležitou roli v rozvoji obchodního života města.

Roli ubytovacího zařízení si zachoval až do konce 19. století, poté byl přeměněn na vězení. Předpokládá se, že své jméno získala v průběhu 19. století díky střeše, která byla vyrobena z olova. Působivé jsou půlkruhové zdi ve druhém patře a kašna uprostřed an.

Dnes se v anu nachází lapidárium Archeologického muzea, umístěné v celách v přízemí. Každá buňka obsahuje památky pocházející ze stejné oblasti a ze stejného období, kdy byla Makedonie římskou provincií.

Makedonie Skopje – geografická charakteristika

Skopje je město v centrální části Balkánského poloostrova. Snadno komunikuje se Středomořím na jihu a s oblastí střední a severní Evropy na severu. Prostřednictvím Kačanické rokle se spojuje s Jaderským mořem. Na východě přes Kumanovo a Krivu Palanku navazuje na Bulharskou republiku, na západě navazuje na Polog, Kičevo údolí, oblast Ohrid-Prespa a Albánskou republiku.

Stát Makedonie sousedí s Kosovem, Srbskem, Bulharskem, Řeckem a Albánií. Přestože přímým sousedem není Rumunsko, je také součástí Balkánského poloostrova a stojí minimálně za návštěvu a to nejen díky svému hlavnímu městu ale také díky dalším městům, například Brašov.

Základní a geografické údaje hlavního města Skopje:

 • Nadmořská výška v centru města je 240 metrů
 • Rozkládá se na ploše 571,46 km2 (urbanizované území má rozlohu 337 km2)
 • Počet obyvatel: 546 842 (k roku 2016)
 • Úřední jazyk: makedonština
 • Měna: Makedonský denár (Din)

Údolím Skopje protéká řeka Vardar se svými přítoky: Vardar se svými údolími Treska, Pchinja, Markova Reka, Lepenec a Kadina Reka. Údolí Skopje je obklopeno horami: Vodno, Karadzica, Osoj, Zheden a Skopska Crna Gora.

Počasí Skopje

Pro Makedonii je nejcharakterističtější mírně kontinentální podnebí, protože pokrývá největší část území země. Vyznačuje se poměrně chladnými a vlhkými zimami a teplými a suchými léty. Jaro je chladnější než podzim.

V hlavním městě Skopje, které se nachází na severu v nadmořské výšce 250 metrů, se průměrná teplota pohybuje od 0 °C v lednu, do 22,5 °C v červenci a srpnu.

Měsíce se sněžením ve Skopje v Makedonii jsou leden duben, listopad a prosinec. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od 12 °C do 31 °C a jen zřídkakdy je nižší než 4 °C nebo vyšší než 37 °C.

Léto je horké v údolích ležících v nižších nadmořských výškách. Průměrné maximální teploty se pohybují kolem 31 °C. Rozpětí teplot je široké a vlhkost není vysoká, takže noci jsou obvykle chladné, ale dny mohou být parné, s maximy 40 °C. Sluneční svit je častý a deště jsou poměrně vzácné, vyskytují se v podobě bouřek v odpoledních hodinách.

Makedonie má 4 roční období. Obecně platí, že nejdeštivější jsou dvě roční období, pozdní jaro a podzim, zatímco zima a léto jsou relativně suché. Zima v Makedonii je obecně chladná, i když teplota se mění v závislosti na nadmořské výšce.

Ve Skopje a dalších městech ležících v nížinách mohou být měsíce červenec a srpen (a někdy i druhá polovina června) opravdu horké, proto může cestovatel dát přednost květnu, červnu a září. Září je obvykle příjemný měsíc, slunečný a s malým množstvím deště.

Jak je vidět, Skopje je vzrušující a neobvyklé město plné míst, která stojí za vidění. V zimě by si měli cestovatelé zabalit teplé oblečení, například svetr nebo fleecovou bundu, péřovou bundu napapijri, čepici, rukavice, šálu, pláštěnku nebo deštník.

TIP: Tropickou a exotickou dovolenou u moře nabízí destinace jako Kapverdy, Bora Bora či Madeira.

Ničivé zemětřesení Skopje v roce 1963

V roce 1962 v důsledku silných dešťů město zaplavila řeka Vardar. Povodeň byla příznakem největšího zemětřesení, které Skopje zažilo. Dne 26. července 1963 v 5:17 hodin bylo město zničeno zemětřesením o síle 9 stupňů Mercalliho stupnice (6,1 podle Richterovy seismické stupnice).

V důsledku zemětřesení přišlo o život 1 070 lidí, 90 % městských budov bylo zdemolováno a více než 20 000 lidí zůstalo bez domova.

Po zemětřesení se město začalo stavět podle vzoru návrhů Kenza Tangeho a Adolfa Ciborovského. Staré nádraží, dnes muzeum města Skopje a symbol velkého zemětřesení. Hodiny na nádraží se navždy zastavily na osudných ranních 05:17.

skopje-zemetreseni muzeum jako symbol zemětřesení
Muzeum města Skopje – symbol velkého zemětřesení.

Dnes je považováno Skopje za město solidarity díky tomu, že právě díky solidaritě se dokázalo obnovit. První pomoc občanům přišla ze všech tehdejších jugoslávských republik a několik dní po zemětřesení dorazily pomocné a záchranné týmy z celého světa. Přesně 87 států světa poskytlo pomoc a pomohlo, aby město mohlo být znovu postaveno.

TIP: Mezi bývalé jugoslávské republiky patří i Bosna a Hercegovina. Za návštěvu stojí Mostar, jež patří k nejzajímavějším místům Balkánu.

Hlavní město Skopje a jeho historický význam

Město pochází z období před starověkem. Toto město mělo strategický význam již ve starověku, kdy se nazývalo Skupi. Vykopávky z antického města se nacházejí v oblasti Zajcev Reid nad ústím řeky Lepenec ve Vardaru, poblíž dnešní obce Zlokukani. Skupi bylo v té době hlavním městem Dardánie.

V byzantských dokumentech se město nazývalo Skopia a Slované ho označovali také jako Skopie, Skopje nebo Skoplje. Za vlády císaře Samoila patřilo město k Samoilovu království, v pozdějším období bylo pod byzantskou, bulharskou a srbskou nadvládou. V roce 1392 bylo město dobyto Osmanskou říší a dostalo název Uskup (Üsküp).

Pozůstatky Osmanské říše též ukrývá Ázerbájdžán, jenž se nachází v jihozápadní Asii. Blíže Česku turisté mohou navštívit balkánskou zemi Bosna a Hercegovina, sousedící s Chorvatskem. Do Chorvatska autem se vydává mnoho Čechů každé léto.

TIP: Co navštívit v hlavním městě Chorvatska Záhřebu?

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti