Madeira – dovolená, pláže, cestování, jídlo

Evropa

Madeira a Porto Santo, dva obývané ostrovy souostroví Madeira, jsou díky svým výjimečným přírodním krásám, celoročně mírnému klimatu, přátelskému obyvatelstvu a kvalitní hotelové síti ideálními ostrovy pro ty, kteří hledají dovolenou bez stresu. Dovolenou si zde lze užít na pláži i na moři, v horách, na venkově i ve městě. Ideální místo pro dovolenou, kde lze zažít jedinečné chvíle jako nikde jinde.

Cestovní ruch je hlavním motorem madeirské ekonomiky. Kromě turistů hledajících odpočinek je možné na Madeiře najít hledače dobrodružství, milovníky přírody a digitální nomády.

Madeira

Madeira je autonomní oblast Portugalska s přibližně 300 000 obyvateli. Každoročně ostrov navštíví asi pětinásobek tohoto počtu lidí kvůli příjemnému klimatu, přírodě, vínům a venkovskému kouzlu. Nebyla však vždy tak oblíbená. Ve skutečnosti se v minulosti lidé na ostrově dlouho neusadili, a to až do 15. století, kdy si jej Portugalci nárokovali ve prospěch portugalské koruny.

Ačkoli by sopečná půda a hojné srážky byly ideální pro zemědělství, na ostrově chybí půda pro pěstování ve velkém a hlavním vývozním artiklem je zde víno a banány. Portugalští objevitelé původně využívali půdu k pěstování pšenice a cukrové třtiny. A portugalské víno bylo kdysi pro Ameriku tak důležité, že pomohlo podnítit americkou revoluci.

TIP: Nejlevnější luxus na dovolené na jihu Evropy. Portugalské Porto patří mezi ně.

madeira-vino-2923488
Hlavním vývozním artiklem je na Madeiře víno a banány.

Madeira dovolená

Madeira patřila před vstupem do EU k nejchudším částem Evropy, ale to se změnilo s tím, jak se díky investicím do infrastruktury a hospodářství stal ostrov atraktivním místem k návštěvě. Cestovní ruch je dnes hlavním motorem ekonomiky a je snadné pochopit proč. Podobně jako Kapverdské ostrovy se známým ostrovem Sal jsou tato madeirská souostroví úžasným letoviskem. Madeira má mnoho typických turistických výhod:

 • skvělé počasí (alespoň v létě)
 • přijatelné ceny
 • přátelští lidé, kteří mluví anglicky
 • úžasnou přírodu
 • spoustu venkovních aktivit
 • okouzlující koloniální architekturu z několika století v hlavním městě Funchalu

Ostrov Madeira a život na něm

Mnoho taxikářů na ostrově vypadá jako přistěhovalci z Venezuely. Většinu ostatních tvoří Brazilci a pak místní obyvatelé. Madeira je jednou z hlavních evropských únikových cest pro Venezuelany, kteří chtějí uniknout katastrofální hospodářské politice a politickému útlaku ve své zemi.

Ukazuje se, že tento ostrov vyvážel lidi do Venezuely již před desítkami let, kdy jihoamerická země nabízela lepší životní úroveň a více příležitostí. Nyní je tomu naopak a potomci těchto přistěhovalců využívají svých evropských pasů a konexí k návratu na Madeiru.

Zdá se, že hlavní námitkou proti životu na Madeiře jsou nízké mzdy. Průměrný plat taxikáře ve Funchalu je něco málo přes 1000 eur měsíčně a minimální mzda činí jen 600 eur. Ceny ve Funchalu jsou však podle srovnávačů jen o 30 % nižší než například v Anglii nebo západní Evropě.

Lepší bezpečnost a přístup k bydlení a sociálnímu zabezpečení, blízkost přírody a spolehlivý řetězec dodávek potravin (tedy věci, které na druhé straně Atlantiku nejsou samozřejmostí) však nízké příjmy téměř vynahrazují.

Ostrov Madeira vyvážel lidi do Venezuely již před desítkami let, kdy jihoamerická země nabízela lepší životní úroveň a více příležitostí.

Cristiano Ronaldo a letiště Madeira

Nejslavnějším synem ostrova je Cristiano Ronaldo, po němž bylo pojmenováno madeirské letiště. (Pojmenovat letiště po žijící osobě se zdá být riskantní. Nebylo by to poprvé, co by legenda sportovního světa upadla v nemilost).

Dole u nábřeží stojí socha fotbalové legendy, ale stejně jako jiné bronzové vtělení tohoto muže není lichotivá. Tvář pohledného fotbalisty je zjevně obtížné ztvárnit v bronzu.

Početná jihoafrická komunita je nápadná svým přízvukem, když mluví anglicky. Bývalí obyvatelé Kapského Města se ve Funchalu s velkým zálivem a panoramatem nábřeží pravděpodobně cítí jako doma.

K tomu je třeba připočíst, že počasí je podobné, ale kriminalita je zde mnohem nižší. Madeira nemá tak vyspělou vinařskou kulturu, ale madeirské a portugalské víno je vynikající a cenově velmi výhodné. Víno Madeira je skvělé k degustaci.

Před cestou na Madeiru se doporučuje sjednat cestovní pojištění.
Kalkulačka pro výhodné cestovní pojištění >

Po celém ostrově, zejména ve Funchalu, se objevuje další jihoafrický rodák, krásná květina Bird-of-Paradise. Rajský pták se stal národní květinou Madeiry. Madeiře se často říká ostrov květin a někdy si připadá jako nějaký rostlinný záchranný člun uprostřed Atlantiku. Mimochodem, nejlepší dobou pro návštěvu Madeiry kvůli květinám je duben až květen.

letiste-madeira-7864512
Madeirské letiště je pojmenováno po rodákovi Cristiano Ronaldovi.

Věci, které je třeba na Madeiře dělat

Kromě nádherných výhledů, proslulé kuchyně a relaxačních promenád je pro dobrodružnější a energičtější povahy připraveno nepřeberné množství příležitostí:

 • procházky po levádách
 • procházky po horách
 • pěší turistika
 • plachtění
 • pozorování delfínů a velryb
 • potápění
 • lov velkých ryb
 • canyoning
 • surfování
 • paragliding
Madeira nabízí řadu výhledů a horských procházek.

Místa, která je možné vidět

Od nádherných parků a zahrad s exotickými květinami, mořských krajin s modrým oceánem a vysokými útesy přes venkovské vesničky v tichých údolích až po vážně dobré výhledy a strmé hory.

Návštěva Madeiry a finanční náklady – ceny, jídlo, doprava

Na dovolené na Madeiře je potřeba počítat s výdaji kolem 76 € na den, což je průměrná denní cena vycházející z výdajů ostatních návštěvníků. Cestovatelé utratí v průměru 27 € za jídlo za jeden den a 8 € za dopravu.

Madeira není vzhledem k úrovni služeb a infrastruktury drahá. Ceny v restauracích jsou přiměřené (o něco dražší než v mnoha východoevropských městech, ale nižší než ve velkých západoevropských městech) a potraviny v supermarketech jsou levné, přestože se téměř všechny potraviny musí dovážet. Největší výdaje představuje ubytování, ale ceny se výrazně liší v závislosti na ročním období.

K dalším kladům patří čerstvý vzduch a absence kousavého hmyzu nebo živočichů. Ostrov má jeden z nejčistších ovzduší v Evropě nebo dokonce na světě. Kromě divoce vyhlížejících domácích psů se zde nevyskytují žádná nebezpečná zvířata. I přes subtropické podnebí a blízkost Afriky je na ostrově málo komárů.

Ve Funchalu se hojně vyskytují štěkající psi, o čemž se nedočtete ve sponzorovaných příspěvcích cestovatelských blogerů ani v turistické literatuře. Většinu těchto nebohých zvířat zavřeli na celý den do malých zahrádek, kde nepřetržitě štěkají na nic.

Tento hluk nahrazuje zvuk cvrlikání ptáků a jemného ostrovního vánku šumícího stromy. A psi, kteří jsou volně puštěni, vyhlížejí příležitost, jak utrhnout kusy z chutných nohou turistů.

madeira-potraviny-5001063
Potraviny v supermarketech Madeiry jsou levné, přestože se téměř všechny musí dovážet.

Kolik času na Madeiře strávit

Záleží na tom, jak turisté rádi cestují a co rádi dělají. Funchal si lze prohlédnout za den a pobřeží objet za půl dne. K tomu pár pěších výletů, toulání se v Calhetě, Ponta do Sol a Machico.

Mapa Madeiry nabízí několik zajímavých koutů, které lákají k prozkoumání.

Nejlepší doba pro návštěvu Madeiry

Asi nejlepší doba pro návštěvu je od poloviny května do září. Z finanční stránky jsou podzimní dovolené na jihu Evropy dostupnější a levnější. Kam na podzimní výlety může člověk zavítat je více. Ovšem květnová madeira je opravdu kouzelná.

Počasí na Madeiře

Místní obyvatelé uvádí, jak se počasí Madeira kolem druhého květnového týdne mění z „nepředvídatelného“ na „předvídatelnější“. Od poloviny tohoto měsíce se počasí znatelně zlepšuje, pravidelně přicházejí dlouhé slunečné dny a vyšší teploty.

Na druhou stranu, Madeira je celoroční destinací s příjemnými teplotami. Její kouzlo si můžete vychutnat v kterémkoli ročním období.

Některá období mají svá specifika:

Davy lidí – Vzhledem k tomu, že Madeira nemá mnoho písečných pláží, nebývá tak přeplněná jako jiné ostrovy. Více turistů však lze najít v létě a během školních prázdnin v Evropě a také o Vánocích.

Počasí – Teploty jsou příjemné a celkově stabilní po celý rok. V zimě budou teploty nižší (zejména v noci), ale ne zase tak nízké. A v zimě bude více pršet, ale ne tolik. Červen je sušší měsíc – ale od března do září je období sucha.

Vodopády – Vzhledem k tomu, že zima je o něco deštivější, je to nejlepší období, kdy můžete ocenit vodopády. V létě mohou některé z nich vyschnout a po túře turisté mohou být zklamaní.

Květiny v zahradách – Madeira je proslulá svými květinami a zahradami. Nejlepším obdobím je jaro (v březnu, dubnu a květnu). Kdo však trpí alergií, těmto měsícům se vyhne.

Velryby a delfíni – Madeira nabízí výlety lodí po jižním pobřeží za velrybami a delfíny. Lze je vidět po celý rok, ale největší výskyt je mezi květnem a zářím.

madeira-pocasi-4118385
Kolem druhého květnového týdne se počasí na Madeiře mění z „nepředvídatelného“ na „předvídatelnější“.

Cestování na Madeiru a její pláže

Na Madeiru se nejezdí pro dny na pláži. Na to tato destinace není vhodná. Většina pláží na ostrově je oblázková. Písku je na ostrově velmi málo. Kdo by čekal písčité pláže, bude zklamán. Ostrov je nádherný a je zde spousta možností, co dělat. Jen není ideální pro plážování.

Zavádějící můžou být takové šaty z madeiry. Jemné, bíle, vzdušné šaty jsou skoro lákadlem do písečných pláží. Ty ale na Madeiře nejsou.

Kde najít nejlevnější cestovní pojištění před odletem na Madeiru?
Kalkulace nejlevnějšího cestovního pojištění >

Jízda autem na Madeiře

Pronájem auta nepochybně dodá zážitkům z Madeiry náboj. Veřejná doprava sice funguje, ale není nijak zvlášť pohodlná. Auto umožní objevovat nejlepší místa bez zbytečného čekání na taxíky a autobusy. Zatímco taxíky jsou levné pro cesty ve Funchalu, jízdné je vyloženě drahé pro cesty na začátek turistických tras nebo do vesnic mimo hlavní město.

Celý ostrov se dá poměrně snadno objet za jeden den a přitom si prohlédnout památky. Pokud je v plánu navštívit Pico do Arieiro nebo Pico Ruivo při východu slunce (bývá často doporučováno), je vlastní jízda mnohem lepší volbou než využití služeb cestovní kanceláře nebo taxi.

Některé oblasti je možné prozkoumat i bez auta. Existují prohlídky s průvodcem, „safari“ a taxi, které zavedou na nejznámější místa. Madeira je však mnohem víc než to. Je tu tolik vyhlídek, úžasných cest a skrytých klenotů, které lze objevit. Půjčení auta je nejlepší způsob, jak ostrov prozkoumat a užít si naplno.

A jaké vybrat auto. Na to pozor. Nevyplatí se vybírat to nejmenší a nejlevnější. Je potřeba auto s dostatečným výkonem. Na ostrově je spousta stoupání a malé auto v případě více turistů může být problém.

madeira-autem-9131301
Celý ostrov se dá poměrně snadno objet za jeden den autem a přitom si prohlédnout památky.

Poznání Madeiry bez auta

Madeiru je možné si prohlédnout také veřejnou dopravou, ale příliš se to nedoporučuje. Služby veřejné dopravy jsou roztříštěné mezi více společností a jen málo autobusových linek jezdí s nějakou pravidelností. Pronajmout si auto nebo alespoň využít aplikaci Bolt pro nalezení taxíku.

Pěší turistika na Madeiře

Madeira je rájem pro pěší turisty. Dostupná, rozmanitá a často velkolepá sbírka horských túr, traverzů a procházek po levádách na Madeiře je výjimečná. Levády jsou vodní toky určené k zavlažování půdy. Ostrov jich protínají stovky a většinu z nich lze projít po stezkách, které obepínají vodní kanály.

Levády jsou poměrně rovné a snadno schůdné, a proto jsou nejlepším přítelem začínajících chodců. Zkušenější turisté se mohou vydat mezi dva nejvyšší vrcholy ostrova (a vlastně i Portugalska) nebo se vydat po tunelech bujným subtropickým lesem.

Turistických stezek a příležitostí k outdoorovému dobrodružství je na Madeiře mnoho, ale málokdo o nich ví. Snaha přilákat outdoorové nadšence a milovníky zážitků odráží ekonomické potíže Madeiry v době pandemie.

Starší demografická skupina sem přestala jezdit. O mladší publikum, které hledá dobrodružství v bezpečném prostředí, se s výraznými výsledky ucházelo sdružení cestovního ruchu.

Kdo má rád outdoorová dobrodružství a panenskou přírodu, může si koupit letenky do Norska a vyrazit třeba na norské fjordy.

madeira-outdoor-2157646
Turistických stezek a příležitostí k outdoorovému dobrodružství je na Madeiře mnoho.

Pěší turistika na Madeiře

Při pěší turistice nebo i při procházkách po nenáročných stezkách na Madeiře je třeba si dávat pozor na měnící se počasí a mikroklima. Na mnoha místech se i při překonání několika výškových metrů nebo přechodu do jiného údolí lze ocitnout v divoce odlišném prostředí a počasí.

Není neobvyklé, že z jasné oblohy a vysokých teplot během několika minut turisté přejdou do bílé zimy s jemným deštěm a mlhou. Při dlouhých jízdách taxíkem je možné setkat se čtyřmi ročními obdobími. V hornatém vnitrozemí může sněžit i v létě.

Levády, zmiňované vodní cesty nebo vodní kanály, které přivádějí vodu do nádrží a celoročně zavlažují půdu. Existují již od 15. století a v současné době jsou na „předběžném“ seznamu světového dědictví UNESCO.

Mnoho místních chodců a turistů využívá stezky, které obepínají vodní kanály, aby se dostali z jednoho místa na druhé. Protože mají mírné stoupání, jsou ideální pro nenáročné procházky nebo méně zkušené turisty. Některé procházky po levádách jsou samy o sobě turistickou atrakcí.

Potraviny

Zatímco ovoce je na Madeiře dostatek (banány, banány, všude), většina ostatních produktů se musí dovážet. Malé farmy produkují místní, většinou ekologické produkty a někdy je najdete na farmářských trzích. Stojí za to je navštívit už jen proto, že si lze udělat obrázek o místním ekologicky pěstovaném ovoci a zelenině.

Vzhledem k blízkosti širého Atlantiku není překvapením, že v jídle tohoto ostrova hrají hlavní roli ryby. Najít levnější jídlo je obtížnější než například v Portu nebo Lisabonu.

Vyzkoušet stojí za to:

 • espetada madeirense – kostky hovězího masa na špejli
 • bolo do caco – pšeničný chléb, často plněný česnekovým máslem a vepřovým masem
 • picadinho – ochucené hovězí maso nakrájené na malé kostičky
 • filete de espada – filet z rybího pochvy
 • lapas – limpety

Lepší možnosti stravování jsou ve městech. Oblíbené jsou pečené ryby a vařená zelenina. Solničky jsou zjevně drahým nákladem, takže nelze čekat, že budou po ruce k pečené (mdlé) rybě bez omáčky. Odhlédne-li se od negativ, stále lze najít spoustu neturistických podniků, které nabízejí chutné jídlo a kulinářský zážitek, za který se vyplatí zaplatit.

madeira-ovoce-4036043
Madeira je plná banánů.

Ubytování po přistání na Madeiře

Většina destinací po ostrově je vzdálena méně než 1 hodinu od Funchalu. Ostrov není tak velký a díky tunelům se lze vyhnout dlouhým cestám do hor a z hor. Doporučuje se rezervovat si alespoň 2 různá ubytování, tak je možné si užít různé zážitky z Madeiry a zkrátit si dobu cestování (zejména pokud je zájem vidět východy slunce).

A nejlepší možností je polovina pobytu s ubytováním na východní straně a druhá polovinu pobytu s ubytováním na západní straně.

Nejlepší oblasti pro pobyt na Madeiře

Absolutně nejlepší místa pro pobyt na Madeiře asi neexistují. Záleží na tom, co turisté hledají.

Níže několik doporučení:

 • Velký výběr restaurací a pokud se nepůjčuje auto – Funchal.
 • Luxusní letoviska – oblast Lido ve Funchalu.
 • Dobrá kombinace s písečnou pláží, restauracemi a snadným přístupem na východ Madeiry – ubytování v Machico.
 • Klidná vesnice v krásné krajině a usínání za zvuků vln – ubytování v Porto da Cruz.
 • Praktická poloha pro poznávání celého ostrova autem – ubytování v Arco da Calheta.
 • Zážitek s přírodními bazény – ubytování v Porto Moniz.

Bezpečnost na Madeiře

Kromě problémů s řízením na ostrově a děsivého přistání na letišti, není mnoho důvodů k obavám. Míra kriminality je nízká. Madeira je celkově bezpečnou destinací.

Nabízí nízkou kriminalitu, málo kapesních krádeží a málo podvodů. Přesto se vyplatí ostražitost, stejně jako všude jinde.

Co se týče podvodů, existuje jeden známý v Mercado dos Lavradores. Někteří prodavači ovoce mají tendenci turistům účtovat příliš vysoké částky. V poslední době se o tom hodně mluví, takže se to možná změní.

A co nějaké pasti na turisty? Pro vyhnutí se podvodným prodejcům, podvodníkům a předraženým turistickým lákadlům je vhodné vynechat Mercado dos Lavradores, restaurace inzerující „turistické menu“, domy Santana, sáňkařskou dráhu/jízdu na saních Monte a běžné taxíky (mimo aplikace jako Bolt).

Ještě stojí za zmínku se vždy ujistit, že taxikář byl požádán o použití taxametru.

Nejzajímavější místa pro zájezd Madeira

Procházka po mnoha levádách, které protínají ostrov, výstup na nejvyšší horu ostrova, pěší turistika po mnoha výborně značených stezkách kolem ostrova, surfování na jižním pobřeží, poznávání madeirských jídel a vín s průvodcem. To je jen minimální výčet.

Spojená procházka po půvabném Funchalu s návštěvou botanické zahrady Monte Palace, projížďka po divokém severním pobřeží, návštěva lesů Laurisilva a jízda lanovkou na Monte. Pozorování velryb při jednom z mnoha lodních výletů. Spousta věcí k vidění a dělání.

Lanovka je doporučována pro každé zájezdy na madeiru. Madeira má impozantní útesy. Nabízí mnoho vyhlídkových míst, odkud je můžete obdivovat ostrov z vrcholků. Na některých místech je možné lanovkami sjet i na vodní hladinu a užít si procházku na úpatí těchto velikánů.

Mezi nejoblíbenější lanovky patří:

 • Rocha do Navio v Santaně – nejlepší výhled a vodopády.
 • Teleferico das Achadas da Cruz u Porto Moniz – podle jejich cedule nejstrmější v Evropě (je to docela působivé).
madeira-vodni-turistika-9261250
Díky nabídce lodních výletů může návštěvník Madeiry pozorovat velryby.

Rychlost internetu a jeho pokrytí

Wifi v apartmánech a hotelech je rychlá. Většina kaváren, nákupních center a restaurací má také solidní wifi. Je možné si koupit levné SIM karty do mobilních telefonů a používat je jako hotspoty pro Wifi, to se vyplatí.

Wifi v apartmánech a hotelech je rychlá, v nákupních centrech a kavárnách solidní.

Jak se na Madeiře mluví

Hlavním jazykem je portugalština, ale většina lidí mluví dobře anglicky (většinou s britským přízvukem). Žije zde mnoho přistěhovalců z celého světa a komunita expatů. Někteří lidé mluví také německy, francouzsky a mnoho místních obyvatel rozumí španělsky. Přesto je dobré si před příjezdem jazykové znalosti oprášit.

Letenky Madeira

Madeira letenky jsou dostupné, z hlavního města Prahy nabízí přímé lety. Pokud si cestovatel zakoupí letenku bez mezipřistání, jeho cesta potrvá něco kolem 4,5 hodiny. Cena letenky závisí na nabídce společnosti.

Čedok Madeira

Cestovní kancelář Čedok nabídne řadu lokalit na Madeiře. Stačí si vybrat kout ostrova a balíček zakoupit. V podrobnostech o zájezdu jsou veškeré informace, které podpoří jednoduchost cestování a Madeiru přiblíží každému.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti