Vízum do Egypta – jak ho zařídit a kolik stojí
Egypt, země faraonů, pyramid a nekonečných písečných dun, láká cestovatele z celého světa svou bohatou historií a jedinečnou...
Číst víceKapské Město je hlavním městem provincie Západní Kapsko a také druhým největším městem a legislativním hlavním městem Jihoafrické republiky. Proč je Kapské Město oblíbeným turistickým cílem, jaká zajímavá místa stojí za to navštívit v rámci dovolené, jaké počasí je pro Kapské Město typické a jak je to v této oblasti Afriky s bezpečností?
Území dnešního Západního Kapska bylo obýváno dlouho před příchodem Evropanů. Vzhledem k tomu, že původní obyvatelé nepoužívali písmo, se nám bohužel nedochovaly žádné prameny, které by nám o minulosti území sdělily více. První písemná zmínka pochází až z roku 1486 od portugalského objevitele Bartolomea Diaze.
Kapské Město bylo založeno roku 1652 jako zásobovací stanice pro nizozemské lodě, které pluly do východní Afriky, Indie a Asie. Jednalo se o první evropskou osadu v dnešní Jihoafrické republice, proto je dnes Kapské Město Jihoafričany nazýváno mateřským městem.
TIP: Proč neprozkoumat také sever Afriky, například oblíbené turistické destinace Egypt či Tunisko?
Dovolená v Kapském Městě je rozhodně dobrý nápad, což dokládá mimo jiné i skutečnost, že v roce 2014 bylo Kapské Město deníky The Daily Telegraph a The New York Times vyhlášeno nejlepším místem k návštěvě na světě.
A co z Kapského Města činí tak oblíbenou turistickou destinaci? Především jsou to místní přírodní scenérie, mezi něž se řadí například dobře známý mys Dobré naděje nebo Stolová hora. Právě díky krásné přírodě je Kapské Město běžně označováno za jedno z nejhezčích míst světa.
Kromě toho je Kapské Město zajímavé také svou architekturou. Nachází se zde řada historických památek ve stylu Cape Dutch, v němž se snoubí nizozemské, francouzské a německé architektonické prvky.
Otázku, kde je Kapské Město, si klade řada lidí. Kapské Město se nachází v jihoafrické provincii Západní Kapsko. Leží v jihozápadní části země, přesněji na Kapském poloostrově, který je zakončen mysem Dobré naděje, a je omýváno Atlantským oceánem.
Nad městem se tyčí již zmíněná Stolová hora – symbol Kapského Města, kterou ohraničují strmé srázy. Zajímavé je, že se zde nalézá velké množství vrcholů přesahujících výšku 300 metrů.
V případě dovolené v Kapském Městě bez cestovky je jistě vhodné sehnat si alespoň papírového průvodce, jehož součástí je i mapa Kapského Města.
Orientace ve městě je sice velmi snadná, a to díky čtyřem výrazným horám, které se zde nachází, nicméně jistota je jistota. Průvodce může přijít vhod, zejména když člověk tápe, jak se po městě pohybovat, případně kde se ubytovat, jaké zajímavosti navštívit nebo kam zajít na skvělou večeři.
Kapské Město se nachází v subtropickém podnebném pásmu, který představuje jakýsi přechod mezi pásmem mírným a tropickým. V Kapském Městě a jeho okolí se střídají čtyři roční období, přičemž zima trvá od května do srpna. Nejnižší průměrné teploty v zimě dosahují pouhých 7 °C. Léto je obvykle teplé a velmi suché a trvá od listopadu do února. Nejvyšší průměrné letní teploty jsou max. 26 °C.
Aktuální vývoj počasí v Kapském Městě lze sledovat díky online meteorologickým službám, které nabízejí jak hodinové, tak dlouhodobé předpovědi.
Každého, kdo se chystá na dovolenou do Kapského Města, jistě zajímá, jak je to v této oblasti s bezpečností. Kapské Město v jižní Africe vyniká poměrně vysokou mírou kriminality. Nejsou proto doporučovány procházky do odlehlých, opuštěných ulic či na předměstí, a to především ve večerních hodinách.
K nepříjemnému zážitku v podobě přepadení však může dojít i v luxusních čtvrtích města, kde mohou operovat organizované gangy. Turisté jsou častými oběťmi kriminálních živlů, proto je doporučováno neupozorňovat na sebe drahými doplňky, elektronikou apod.
Kapské Město nepatří k zrovna nejbezpečnějším, nicméně s jistou dávkou obezřetnosti a opatrnosti se s největší pravděpodobností nic nestane. Rozhodně tedy platí, že výše zmíněná doporučení, která si lze v plném znění přečíst na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, je třeba dodržovat. Podobně je tomu také v případě bezpečnostní situace na Mali a v některých dalších afrických státech.
Kapské Město se pravidelně umisťuje v žebříčcích nejkrásnějších měst. Jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších přírodních zajímavostí je Stolová hora, která je zároveň považována za symbol Kapského Města.
Za návštěvu však stojí také celá řada dalších míst, z nichž lze jmenovat například mys Dobré naděje, zátoku Hout Bay či hrad Dobré naděje. Proč se vydat právě sem?
Stolová hora je hora s plochým vrcholem, která se tyčí nad Kapským Městem. Je součástí národního parku a představuje významnou turistickou atrakci celé Jihoafrické republiky. Stolová hora, na jejíž vrchol vede lanová dráha, se řadí mezi sedm novodobých divů světa.
Nezapomenutelný zážitek pochopitelně přinese hlavně pěší výstup na horu, nicméně je třeba počítat s tím, že se jedná o náročný terén, a netrénovaným návštěvníkům cesta zabere klidně i pět hodin. Každý, kdo se na Stolovou horu vydá po svých, by rozhodně neměl podcenit zásoby vody a také výběr vhodné obuvi.
Na vrchol Stolové hory vede celkem pět hojně využívaných cest, o nichž si lze přečíst více na oficiálních webových stránkách Stolové hory. Nejoblíbenější je trasa Smuts Track, která začíná u Botanické zahrady Kirstenbosch, trasu s nejkrásnějšími výhledy na okolí představuje Pike Track a nejkratší, zato velmi strmou cestou je Platteklip Track. Na vrcholu hory se nachází restaurace a obchody se suvenýry.
Mys Dobré naděje je součástí Kapského poloostrova a představuje jeden z historicky nejvýznamnějších mysů světa. V minulosti byl totiž (mylně) považován za přechod z Atlantského do Indického oceánu a také za nejjižnější cíp Afriky. Dalším významným mysem je Zelený mys neboli Cap-Vert, který dal jméno Kapverdským ostrovům, z nichž turisty nejnavštěvovanější je ostrov Sal.
Prvním evropským mořeplavcem, který mys obeplul, byl roku 1488 Portugalec Bartolomeo Diaz, který mu dal jméno mys Bouří. Portugalský král Jan II. jej však o pár let později přejmenoval na mys Dobré naděje, a to proto, že představoval pomyslnou bránu do východních moří.
TIP: Souostroví Portugalska, které za to opravdu stojí, je Madeira. Nabízí řadu pokladů a krás.
K mysu se lze dostat pouze autem. Je možné dojet přímo k němu, popřípadě zaparkovat na místním parkovišti a dojít pěšky po zhruba 2 kilometry dlouhé turistické stezce. Cesta z centra Kapského Města sem trvá přibližně hodinu a půl a vede národním parkem, proto je potřeba uhradit poplatek ve výši cca 150 jihoafrických randů na osobu.
Mezi místa, která se během dovolené v Kapském Městě rozhodně vyplatí navštívit, patří také zátoka Hout Bay, u níž se nachází široká pláž. Zároveň je tato zátoka místem, kde se pravidelně objevují tzv. vlny dungeons neboli nejvyšší vlny na světě.
Obec Hout Bay, ve které se zátoka nachází, je jedním z nejnavštěvovanějších míst v okolí Kapského Města. Zároveň představuje také jednu z nejpopulárnějších rybářských obcí v celém širém okolí.
Hrad Dobré naděje je nejstarší budovou Kapského Města. Jedná se o původní barokní pevnost Nizozemské Východoindické společnosti, jejíž stavba probíhala v letech 1666 až 1679, a která původně sloužila mnoha různým účelům – byly zde umístěny například různé dílny, obytné místnosti, pekárna a dokonce i vězeňské cely. Roku 1939 byl hrad Dobré naděje zařazen na seznam národních památek.
Pevnost je i v současnosti skvěle udržovaná a každý, kdo ji navštíví, si bude moci udělat obrázek o době, kdy Kapské Město sloužilo jako strategická zastávka na cestě z Evropy do daleké Indie. Hrad se nachází nedaleko hlavního nádraží a za normálních okolností je otevřen každý den. Vstupné stojí kolem 30 randů na osobu.
TIP: Ten, kdo touží po méně exotické dovolené, a raději cestuje po Evropě, neměl by vynechat město Verona.
Publikováno: 18. 11. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz