Kapverdy – luxusní dovolená, letenky, žraloci

Afrika
kapverdy-2

Kapverdy nebo-li Cabo verde jsou neokoukanou exotickou destinací. Ostrovy nedaleko Senegalu jen těžko popřou svůj africký temperament a zároveň mají skrze koloniální minulost tak blízko k Evropě. Jaká je dovolená na Kapverdách a kdy vyrazit? Jaké počasí slibují Kapverdy? Jsou na Kapverdách žraloci?

Souostroví patnácti ostrovů a ostrůvků v Atlantiku nabízí obdivuhodnou rozmanitost. Turisté zde přijíždí za nádhernou přírodou, dlouhými písčitými plážemi a vůní exotiky. Příznivce adrenalinu lákají vodní sporty, milovníky slunce zase celoročně slunečné počasí.

Cestovní pojištění na Kapverdy a do dalších destinací by se nemělo podcenit.

Srovnat si cenu cestovního pojištění >

TIP: Za krásnou přírodou se řada turistů vydává také do Kapského Města, které se nachází v Jihoafrické republice. Mezi nejvyhledávanější turistické cíle patří mys Dobré naděje, Stolová hora a zátoka Hout Bay.

Kapverdské ostrovy – objeveny Evropou

Kapverdy dostaly svůj název podle nejzápadnějšího výběžku afrického kontinentu. Je jím poloostrov Cap-Vert nebo-li Zelený mys. Ostrovy Zeleného mysu patří politicky k Africe, kulturou však kráčí směrem k Evropě.

Kapverdy si až do poloviny 15. století žily svým vlastním africkým životem, do kterého zasáhl až příchod Portugalců. V roce 1456 na ostrov Boa Vista doplul Alvise Cadamosto, benátský mořeplavec ve službách Portugalska. Větší část souostroví prozkoumal a pojmenoval. Kapverdy se tak staly portugalskou kolonií.

Až do 19. století byly kapverdské ostrovy centrem trhu s otroky. Zrušení otroctví v roce 1876 znamenalo pro zdejší ekonomiku značný zásah a musela se přeorientovat na nové odvětví.

kapverdy-6928437
Tradiční pastelové domky a prašné ulice působí kontrastně vedle nově rostoucích moderních letovisek.

Dnes je hlavním tahounem kapverdské ekonomiky cestovní ruch. Nejvíc je to znát na největším kapverdském ostrově Sal. Pomalu se stává populárním turistickým rájem. Na Salu přibývá resortů a letovisek, na bílých plážích rostou hotelové komplexy a rybářské vesnice mizí před očima.

Kapverdy – mezi dvěma světy

Kapverdy jsou dnes zajímavou směsí kultur divoké Afriky a rezervované Evropy. Vedle sebe stojí prosté zaprášené domky místních v typických pastelových barvách a luxusní turistické areály s bazény, pohodlnými lehátky a bary.

Pro západní turisty zde vyrůstají sterilní supermarkety, turistická centra a sportoviště. Místní Kapverďané na nákupy nechodí a sportovat už vůbec ne. Většinu času tráví rybařením a z úlovku pak připravují večeři.

Z Ostrova Sal se pomalu, avšak jistě stává jedno velké letovisko, do kterého míří lidé z celého světa. Evropský vliv a turistická poptávka brzy převládne nad původním africkým duchem ostrova.

kapverdy-dovolena-9019764
Především na ostrově Sal přibývá luxusních resortů pro západní turisty.

Češi znají toto místo jako ideální zimní destinaci už několik let. Tropické slunce zde svítí na tři sta padesát dní v roce, azurový Atlantik obepínají písečné pláže a svěží vítr vytváří ideální podmínky pro windsurfing. Vedle koupání v moři nabízí ostrovy také zajímavé výlety v okolí. Kapverdy navíc slibují exotické zážitky, bez kterých si dovolenou v Africe nelze představit.

Cesta na Kapverdy se neobejde bez vhodného cestovního pojištění. Nejlepší srovnání cen nabízí portál 123ruceni.cz.

Kapverdy – zapovězený kraj rozmanitosti

Espargos, hlavní město ostrova Sal, připomíná spíš větší vesnici. Espargos znamená portugalsky chřest. Je to jedna z mála rostlin, kterým se v horkém podnebí daří. Samotný ostrov má okrovou barvu, je mírně zvlněný a ojíněný jen několika horami a staveništi.

Kapverdy se chlubí ostrovy mnohem krásnějšími: například nedotčená pláž Santa Mónica na sousední Boa Vistě připomíná romantickou pohádku. Bílý písek, červené sukulenty a v dálce zelené keře přecházející v holé horské štíty.

Ostrov Fogo se pyšní nejvyšší horou souostroví, kávovými plantážemi a svěžími vinicemi. Brava je zase ostrovem květin, úchvatných hor a pobřežních zálivů.

Přestože jsou Kapverdské ostrovy rozmanité, většina turistů končí na Salu. Jezdí sem české cestovní kanceláře a jako na jediném z ostrovů je zde infrastruktura vyvinutá dost na to, aby uspokojila turisty ze Západu.

Kapverdské ostrovy se pomalu ale jistě mění na klasická přímořská letoviska.
Kapverdské ostrovy se pomalu mění na klasická přímořská letoviska.

Jinde je zatím ubytoven a stravovacích zařízení málo, jsou-li tam vůbec. Je možnost vydávat se za poznáním na jednodenní výlety, avšak ceny letenek z ostrova na ostrov se pohybují v řádech stovek eur.

Lodě jsou o poznání levnější, bohužel i méně spolehlivé. Plavební řád tu neexistuje a plánovaný odjezd se v závislosti na počasí či nedostatku pasažérů může posunout až o několik dní.

„Fata morgána“ a tajemné modré oko

V případě, že turista na Salu stráví celou týdenní dovolenou, nemusí se nudit. „Už jste viděli fata morgánu?“ ptá se John, Ir, jenž si v Santa Marii, nejoblíbenějším letovisku ostrova Sal, koupil dovolenkovou vilu.

Sedíme na terase jedné z restaurací a čekáme na pečené kalamáry. „Fata morgánu?!“ vydechnu s překvapením. Tento vzácný optický jev vidělo jej jen málo lidí, většinou nomádi, kteří tráví celý život v poušti. Nechce se mi věřit, že tady na Kapverdách by ji ukazovali jako turistickou atrakci.

Nakonec se ukáže, že má skepse nebyla lichá. Když se v džípu dokodrcáme na opuštěný sever ostrova, kde kromě štěrku, písku a kamení není vůbec nic, pochopíme, co místní vydávají za fata morgánu.

kapverdy-pocasi-2627310
Také opuštěný sever ostrova Sal má své kouzlo, zvlášt při západu slunce.

Otevře se výhled na obrovskou vodní plochu, ač tu ve skutečnosti žádná není. Jedná se však o poměrně běžný jev: dojem vodní hladiny vytváří rozhraní mezi horkým vzduchem bezprostředně nad rozpáleným povrchem a chladnějším vzduchem nahoře. V každém případě pohled je to impozantní.

V oblasti Buracona se podle domorodců střetávají živly. Lávové pobřeží provrtávají jezírka s azurovou vodou, která lákají ke koupání. Za hezkého počasí, kdy je klidné moře je koupání v malých jezírkách nádherným zážitkem a zpestřením výletu.

Další atrakcí Buracony je „magické oko“. Místní tak nazývají sytě modrý kruh, který se objeví v hlubokém skalním komíně, když jej z dostatečné výšky osvítí slunce.

Solná koupel na Kapverdských ostrovech

Největším lákadlem ostrova Sal je návštěva solného dolu. Ostrov Sal nese jméno po portugalském výrazu pro sůl. Její zásoby zde byly objeveny v 18. století a tehdy se také začalo s těžbou, která pokračuje dodnes. Původně se ostrov jmenoval Llana či Plana, což znamená „plochý“.

Vesnička Pedra de Lume se nachází nedaleko starého solného dolu se stejným názvem. Místo je velmi oblíbené díky extrémně slané vodě a jejím léčivým účinkům. Salinita solných jezírek se podobá Mrtvému moři a stejně tak i místní klimatické podmínky.

V Pedra de Lume mohou návštěvnícu absolvovat ozdravné procedury jako je olejová masáž, očištění solí či aloe vera. Nejlepší je však přímo koupání ve slané vodě, která příjemně nadnáší a zároveň má léčebné účinky na pokožku. Místo aspiruje na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO.

Kapverdy – užitečné informace

Základní informace o Kapverdských ostrovech:

 • stát – Kapverdské ostrovy, státní zřízení republika
 • hlavní město – Praia, ostrov Santiago
 • oficiální jazyk – portugalština a kreolština
 • měna – Kapverdské escudo
 • časové pásmo – GMT – 1
 • hlavní město – Praia
 • mezinárodní předvolba + 238
 • napětí el. proudu – 220 V, dvouhrotové zásuvky, tzv. eurozástrčky

Kapverdské ostrovy leží v Atlantiku a politicky náleží k Africe. Souostroví zahrnuje deset větších a několik menších ostrovů. Počasí mají Kapverdy po celý rok velmi podobné – teplota vzduchu kolem 26 °C, teplota vody 22 – 25 °C. Prší tu velmi málo a návětrné ostrovy (mezi nimi i Sal) prosluly ideálními podmínkami pro windsurfing.

kapverdske-ostrovy-8301100
Modré pozadí kapverdské vlajky symbolizuje moře a oblohu, trojice pruhů v bílé a červené barvě představuje cestu země k ekonomickému rozvoji, přičemž bílá barva znamená mír a červená pracovitost.

Na Kapverdách funguje roaming, avšak některá místa jsou hůře pokrytá signálem. V turisticky rušných místech funguje mobilní spojení bez problémů. V odlehlejších místech si turisté občas stěžují na nespolehlivé fungování SMS, tudíž není dobré na ně na 100% spoléhat.

K internetu se dá zdarma připojit v hotelových komplexech. Návštěvník by měl počítat s nedostatečným rozsahem WiFi, která jen zřídka dosáhne na všechny pokoje. Internetové připojení je zcela zdarma v hotelích vyšší kategorie, v internetových kavárnách, v přístavech a na některých náměstích. Vyplatí se pořídit místní datovou kartu, která v kombinaci se smartphonem či notebookem poskytne nejlevnější a nejspolehlivější připojení.

Platí se zde Kapverdskými escudos, obchody a služby často přijímají kreditní karty VISA.

Turisté se zde domluví francouzsky, anglicky a italsky. Místní hovoří portugalsky a kreolsky. Očkování není nutné. Pobyt na celých Kapverdských ostrovech je považován za bezpečný.

Kdy jet na Kapverdy

Na Kapverdy lze vyrazit prakticky kdykoliv, každé období má své kouzlo. Na Kapverdách začíná hlavní sezóna v červnu. Teploty rostou a pohybují se od 24 po 32 °C. Nejteplejší počasí a vyhřátý oceán láká ke koupání milovníky teplé vody. Oceán má pokojovou teplotu okolo 26 °C. V nejteplejších měsících se obvykle vyskytuje odpolední oblačnost.

kapverdy-zajezd-9847038
Na Kapverdských ostrovech lze najít i romantické liduprázdné pláže. Vyhřáté moře potěší milovníky teplé vody.

Skvělý nápad je podniknout dovolenou na Kapverdách v listopadu, kdy v tuzemsku začínají první mrazíky. Na Kapverdách je v listopadu stabilní počasí s teplotami kolem 30 °C. V listopadu se mimo jiné návštěvníci Kapverd těší z nejdelšího slunečního svitu. Letní a podzimní měsíce jsou také nejméně větrné

Kapverdy jsou výborným místem pro vánoční dovolenou. Oproti listopadu se lehce ochlazuje, avšak příjemných 27 °C stále slibuje skvělou exotickou dovolenou. Zájezdy na Kapverdy bývají ve vánočním období je třeba pořizovat dostatečně dopředu, bývají brzy vyprodané.

Další zajímavou zimní destinací, kde se dá strávit luxusní exotická dovolená se vším všudy, je emirát Katar, Kanárské ostrovy a Tenerife, nebo ostrov Bora Bora.

Kapverdy – počasí

Kapverdské ostrovy potěší stálým a velice příjemným klimatem celoročně, dokonce se říká, že zde slunce svítí až 350 dní v roce. Nejteplejší měsíce jsou červenec, srpen, září, říjen a listopad, teploty se v tuto dobu často šplhají i nad 30 °C. Zároveň jsou pro tuto dobu charakteristické krátké a vydatné srážky.

Chladnější počasí na Kapverdách přináší leden až duben. I v těchto zimních měsících dosahují maximální denní teploty příjemných 25 °C. Od prosince do května fouká silnější vítr a v moři jsou větší vlny. Proto jsou Kapverdské ostrovy tolik oblíbené mezi surfaři a kajtaři.

Moře u Kapverdských ostrovů bývá od ledna do května vyhřáté na příjemných 24 °C. V létě pak teplota stoupá a v září až listopadu má i 28 °C.

Kapverdy – letenky, letiště a doba letu – Praha

Jak dlouho se letí na Kapverdy? V současné době jsou nabízeny přímé lety pouze z pražského letiště Václava Havla. Čistá doba letu z Prahy na Kapverdy je 6 hodin a 45 minut. Přímé letenky na Kapverdy lze obvykle získat jen při cestování s cestovními kancelářemi.

kapverdy-letenky-6590226
Přímé lety na Kapverdy nabízí většina cestovních kanceláří. Pokud se člověk chystá na vlastní pěst, musí počítat s přestupem.

Nejčastější lety bez cestovní kanceláře vedou přes Lisabon. Z Lisabonu na Kapverdské ostrovy se létá denně a doba letu na Kapverdy trvá z Lisabonu 4 hodiny. Na Kapverdské ostrovy se dá dostat i z brněnského nebo ostravského letiště. Jde o lety s mezipřistáním nejčastěji na Kanárských ostrovech. Celková doba takových letů se obvykle prodlužuje na 8 – 9 hodin. Společnost TAP Portugal nabízí denní lety na ostrovy Sal, Boa Vista, Sao Vicente.

Kapverdy mají několik letišť, nejčastěji se na Kapverdy létá na tato letiště:

 • Praia Nelson Mandela – ostrov Santiago
 • Boa Vista Rabil – ostrov Boa Vista
 • Sal Amilcar Cabral – ostrov Sal
 • Sao Vicente Cesaria Evora – ostrov Sao Vicente

Letenky na některé letiště Kapverd lze najít na nejrůznějších vyhledávačích a srovnávačích letenek. Je dobré hlídat nejrůznější akce a slevy.

Kapverdy – žraloci a další fauna

Pevninu Kapverdských ostrovů ovládají především ptáci, savci a hadi zde chybí. Na ostrovech Fogo, Santa Luzia, Nasa a Nicolau hnízdí exempláře, kterých je na světě už jen několik desítek, například ngon-ngon, skřivan či raritní druhy mořských ptáků jako racek stříbřitý.

Ve vnitrozemí lze narazit na celou řadu suchomilných plazů, zvláště ještěrek. Z pestré hmyzí říše se vyskytují pavouci, mnohonožky, motýli a brouci.

Okolní moře je vyhlášeným rájem rybářů a potápěčů. Zdejší vody obývají exotičtí zástupci ryb a jiných mořských živočichů, zejména obřích mořských želv. Nechybí langusty, delfíni, menší žraloci a velryby. Riziko napadení žralokem je téměř nulové a nejsou zde ani smrtelně jedovaté medúzy. 

Dovolená Kapverdy – na co dát pozor

Kapverdy jsou obecně velmi bezpečné místo na dovolenou. Pozor je třeba dávat na kapesní krádeže, které jsou běžné po celém světě. Na Kapverdách funguje policie a policejní hlídky, na které se lze v případě problémů obrátit.

kapverdy-zraloci-9617339
Silné proudy a příbojové vlny mohou být pro nezkušené plavce nebezpečné.

Nepříjemní mohou být pouliční prodavači. Pokud turista nechce nic nakupovat, neměl by se s nimi pouštět do řeči a už vůbec ne do smlouvání.

V poslední době roste na Kapverdských ostrovech počet toulavých psů. Obvykle jsou poměrně čistí a přátelští, nicméně mohou se také shlukovat do smeček, a ty mohou být i nebezpečné. Agresivní chování toulavých psů na Kapverdách je na Kapverdách výjimečné, je však dobré s ním počítat.

Při koupání a plavání v moři je třeba dát pozor na silné mořské proudy, ty mají na svědomí životy řady turistů. Zaskočit mohou také příbojové vlny, které na jinak idylické pláži v Santa Marii rostou až do dvoumetrové výše. Při plavání mohou být nebezpečné motorové čluny, někteří řidiči jsou dost bezohlední. Při šnorchlování se doporučuje plavat s bójkou. 

Kapverdské ostrovy – kuchyně

Kapverdskou kuchyni ovlivnila zejména kuchyně portugalská, a také africké a brazilské vlivy. K typickým surovinám patří ryby, humři, raci, krabi, krevety, chobotnice, ústřice, langusty, hovězí a vepřové maso, rýže, kukuřice, fazole, zelenina a tropické ovoce. 

Díky turismu funguje na Kapverdských ostrovech mnoho podniků zaměřených na evropskou či americkou kuchyni. Některé podniky nabízejí také indickou kuchyni, arabské recepty, čínská jídla, a také oblíbené japonské jídlo sushi. Na své si přijdou i příznivci vegetariánské a veganské stravy. K dostání je běžně také dobrá ranní káva.

Zájezdy na Kapverdy

Zájezdy na Kapverdy nabízí několik českých cestovních kanceláří například Fisher, Invia nebo EXIM tours. Na příznivce aktivní dovolené pamatují cestovní kanceláře Adventura a Rajbas, které nabízejí trekking na Kapverdských ostrovech. Kam na hory na Kapverdách? Krásný trek vede na k vulkánu Pico Do Fogo – nejvyšší hoře Kapverdských ostrovů.

Dovolenou na Kapverdách lze bez problémů zvládnout i bez cestovní kanceláře. Ubytování je možné sehnat například přes Booking.com, méně rozšířená je zde služba Airbnb.

TIP: Kam vyrazit k moři během letních měsíců? Ligurská riviéra s kouzelným přístavem Portofino má příjemné teploty i v horkém červenci a srpnu.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti