Kapverdy – luxusní dovolená s africkou příchutí

Dovolená
kapverdy-2

K severovýchodnímu břehu ostrova Sal připlouvá malá rybářská bárka. Na jejím dřevěném dně se v troše vody plácají dva právě ulovení žraloci. Rybáři je jedinou ránou usmrtí a pak obratně stáhnou z kůže. Za několik minut jsou z ryb filety, pro které si přijdou baculaté snědé Kapverďanky, aby z nich připravily prostou večeři.

Tento výjev sleduji skrz hledáček fotoaparátu, zatímco mi jiný domorodec vnucuje plechovku coly. Lámanou angličtinou mi vysvětluje, že pokud si ji (za až komicky přemrštěnou cenu) koupím, dostanu jako „bonus“ originální kapverdský obrázek. Mozaika z motýlích křídel nalepená na bílém papíře.

Něco tak nevkusného a „anti-ekologického“ vidím poprvé v životě. Absurdní výjev korunuje neonový nápis zářící na obzoru z terasy jakéhosi hotelu.

Kapverdské ostrovy – mezi dvěma kulturami

Kapverdy, známé také jako Ostrovy Zeleného mysu, leží v Atlantském oceánu asi pět set kilometrů na západ od Senegalu. Politicky náleží k Africe, kulturou stojí kdesi na půl cesty mezi Afrikou a Evropou.

Toto souostroví se na konci 15. století stalo portugalskou kolonií a centrem trhu s otroky. Zrušení otroctví v roce 1876 znamenalo pro zdejší ekonomiku velkou ránu a musela se přeorientovat.

Dnes Kapverdy spoléhají na cestovní ruch a především největší kapverdský ostrov Sal aspiruje na to stát se vyhledávaným turistickým rájem. Veškerou půdu rozprodal stát investorům. Rybářské vesnice se tak mění v tepající letoviska a kolem bílých pláží vyrůstají hotelové komplexy.

kapverdy-6928437
Tradiční pastelové domky a prašné ulice působí kontrastně vedle nově rostoucích moderních letovisek.

Výsledkem je fascinující mix kultur, nad kterým člověku zůstává rozum stát. Na jedné straně stojí pastelově omítnuté domy místních: prosté, s temnými průchody a typickým africkým pachem. Na straně druhé hotelové areály s bazény, řadami pohodlných lehátek a luxusními bary.

Zatímco někteří místní obědvají i večeří nalovené ryby, jiní nakupují v supermarketech západního typu za ceny pomalu vyšší než u nás. Přestože cesty lemují billboardy lákajícími k návštěvě zrovna vznikajících sportovišť a turistických center, z kruhových objezdů vede vždy jediná odbočka – hrbolatá a plná prachu.

Sal leží někde uprostřed přeměny. Ze zapomenutého ostrova s vyprahlou měsíční krajinou se stává jedno velké letovisko, které se těší na přívaly turistů z celého světa. Vedle koupání v moři nabízí také zjímavé výlety v okolí.

kapverdy-dovolena-9019764
Především na ostrově Sal přibývá luxusních resortů pro západní turisty.

Češi znají toto místo jako ideální zimní destinaci už několik let. Tropické slunce tu svítí na tři sta padesát dní v roce, azurový Atlantik obepínají písečné pláže a svěží vítr vytváří ideální podmínky pro windsurfing. Kapverdy navíc slibují exotické zážitky – bez kterých si dovolenou v Africe nelze představit.

Kapverdy – zapovězený kraj rozmanitosti

Espargos, hlavního města ostrova Sal, připomíná spíš přerostlou vesnici. Své jméno získalo podle portugalského výrazu pro chřest, který tu kolem roste. Bohužel se zdá, že se jedná o jedinou rostlinu, která dokáže ve zdejší tropické výhni přežít. Ostrov je šedavě okrový, mírně zvlněný a ojíněný jen několika horami a staveništi.

Kapverdy se chlubí ostrovy mnohem krásnějšími: už nedotčená pláž Santa Mónica na sousední Boa Vistě je jako vystřižená z romantické pohádky. Bílý písek lemuje pás červených sukulentů, následují nevysoké zelenavé křoviny a pás holých horských štítů.

Ostrov Fogo se pyšní nejvyšší horou souostroví, kávovými plantážemi a svěžími vinicemi. Brava je zase ostrovem květin, úchvatných hor a pobřežních zálivů.

Nicméně byť jsou Kapverdské ostrovy rozmanité, většina turistů končí na Salu. Jezdí sem české cestovní kanceláře a jako na jediném z ostrovů je zde infrastruktura vyvinutá dost na to, aby uspokojila turisty ze Západu.

Kapverdské ostrovy se pomalu ale jistě mění na klasická přímořská letoviska.
Kapverdské ostrovy se pomalu ale jistě mění na klasická přímořská letoviska.

Jinde je zatím ubytoven a stravovacích zařízení málo, jsou-li tam vůbec. Je možnost vydávat se za poznáním na jednodenní výlety, avšak ceny letenek z ostrova na ostrov se pohybují v řádech stovek eur.

Lodě jsou o poznání levnější, ale bohužel i méně spolehlivé. Plavební řád tu neexistuje a plánovaný odjezd se v závislosti na počasí či nedostatku pasažérů může posunout až o několik dní.

„Fata morgána“ a tajemné modré oko

V případě, že turista na Salu stráví celou týdenní dovolenou, nemusí se nudit. „Už jste viděli fata morgánu?“ ptá se nás John, Ir, jenž si v Santa Marii, nejoblíbenějším letovisku ostrova Sal, koupil dovolenkovou vilu.

Sedíme na terase jedné z restaurací a čekáme na pečené kalamáry. „Fata morgánu?!“ vydechnu s překvapením. Tento vzácný optický jev vidělo jej jen málo lidí, většinou nomádi, kteří tráví celý život v poušti. Nechce se mi věřit, že tady na Kapverdách by ji ukazovali jako turistickou atrakci.

Nakonec se ukáže, že má skepse nebyla lichá. Když se v džípu dokodrcáme na opuštěný sever ostrova, kde kromě štěrku, písku a kamení není vůbec nic, pochopíme, co místní vydávají za fata morgánu.

kapverdy-pocasi-2627310
Také opuštěný sever ostrova Sal má své kouzlo, zvlášt při západu slunce.

Otevře se výhled na obrovskou vodní plochu, ač tu ve skutečnosti žádná není. Jedná se však o poměrně běžný jev: dojem vodní hladiny vytváří rozhraní mezi horkým vzduchem bezprostředně nad rozpáleným povrchem a chladnějším vzduchem nahoře. V každém případě pohled je to impozantní.

V oblasti Buracona se podle domorodců střetávají živly. Lávové pobřeží provrtávají jezírka s azurovou vodou, v nichž se dá za příznivého počasí koupat. Tentokrát je však moře rozbouřené a masy vody se tříští o skálu s neuvěřitelnou silou, až vedle mohutného příboje působí turistické džípy jako mravenci.

Slunce si tu s divákem opět zahraje. Když vystoupá dostatečně vysoko, objeví se v hlubokém skalním komíně, svažujícím se až k hladině moře, sytě modrý kruh. Místní jej nenazvou jinak než “magické oko“.

Solná koupel na Kapverdských ostrovech

Největším lákadlem ostrova Sal je návštěva solného dolu. Ostrov Sal nese jméno po portugalském výrazu pro sůl. Její zásoby zde byly objeveny v 18. století a tehdy se také začalo s těžbou, která pokračuje dodnes. Původně se ostrov jmenoval Llana či Plana, což znamená „plochý“.

Vesnička Pedra de Lume se nachází nedaleko sopečného kráteru, v němž se rozkládají třpytivé hladiny salin. Slanou vodu sem dnes přivádějí uměle, rozlévá se do mělkých nádrží a vysušuje na horkém slunci.

Salinita solných jezírek se podobá Mrtvému moři a srovnatelné jsou i místní klimatické podmínky. Doporučuje se zde vykoupat a nechat na sebe působit blahodárné účinky této kouzelné vody. Povídá se, že každá koupel prodlužuje život o jeden den.

Před pár lety byly saliny Pedra de Lume docela zapomenuté. Nedávno zde místní vybudovali parkoviště pro turistické autobusy a rekreantům slouží malý stánek s lehátkami, sprchou a občerstvením. Je jen otázkou času, kdy nádherný kráter obepne plot, a začne se vybírat závratné vstupné a léčivé bahno ze salin, zabalené v dárkových lahvičkách, poslouží jako drahý suvenýr.

Přerod Pedra de Lume symbolicky ukazuje, jak se mění celé Kapverdské ostrovy. Pokud chce turista zažít jejich původní, pestrou a temperamentní africkou atmosféru, měl by vyrazit co nejdříve. Už dnes je za pět minut dvanáct.

Kapverdy – užitečné informace

Základní informace o Kapverdských ostrovech:

 • stát – Kapverdské ostrovy, státní zřízení republika
 • hlavní město – Praia, ostrov Santiago
 • oficiální jazyk – portugalština a kreolština
 • měna – Kapverdské escudo
 • časové pásmo – GMT – 1
 • hlavní město – Praia
 • mezinárodní předvolba + 238
 • napětí el. proudu – 220 V, dvouhrotové zásuvky, tzv. eurozástrčky

Kapverdské ostrovy leží v Atlantiku a politicky náleží k Africe. Souostroví zahrnuje deset větších a několik menších ostrovů. Počasí mají Kapverdy po celý rok velmi podobné – teplota vzduchu kolem 26 °C, teplota vody 22 – 25 °C. Prší tu velmi málo a návětrné ostrovy (mezi nimi i Sal) prosluly ideálními podmínkami pro windsurfing.

kapverdske-ostrovy-8301100
Modré pozadí kapverdské vlajky symbolizuje moře a oblohu, trojice pruhů v bílé a červené barvě představuje cestu země k ekonomickému rozvoji, přičemž bílá barva znamená mír a červená pracovitost.

Na Kapverdách funguje roaming, avšak některá místa jsou hůře pokrytá signálem. V turisticky rušných místech funguje mobilní spojení bez problémů. V odlehlejších místech si turisté občas stěžují na nespolehlivé fungování SMS, tudíž není dobré na ně na 100% spoléhat.

K internetu se dá zdarma připojit v hotelových komplexech. Návštěvník by měl počítat s nedostatečným rozsahem WiFi, která jen zřídka dosáhne na všechny pokoje. Internetové připojení je zcela zdarma v hotelích vyšší kategorie, v internetových kavárnách, v přístavech a na některých náměstích. Vyplatí se pořídit místní datovou kartu, která v kombinaci se smartphonem či notebookem poskytne nejlevnější a nejspolehlivější připojení.

Platí se zde Kapverdskými escudos, obchody a služby často přijímají kreditní karty VISA.

Turisté se zde domluví francouzsky, anglicky a italsky. Místní hovoří portugalsky a kreolsky. Očkování není nutné. Pobyt na celých Kapverdských ostrovech je považován za bezpečný.

Kdy jet na Kapverdy

Na Kapverdy lze vyrazit prakticky kdykoliv, každé období má své kouzlo. Na Kapverdách začíná hlavní sezóna v červnu. Teploty rostou a pohybují se od 24 po 32 °C. Nejteplejší počasí a vyhřátý oceán láká ke koupání milovníky teplé vody. Oceán má pokojovou teplotu okolo 26 C. V nejteplejších měsících se obvykle výskytuje odpolední oblačnost.

kapverdy-zajezd-9847038
Na Kapverdských ostrovech lze najít i romantické liduprázdné pláže. Vyhřáté moře potěší milovníky teplé vody.

Skvělý nápad je podniknout dovolenou na Kapverdách v listopadu, kdy v tuzemsku začínají první mrazíky. Na Kapverdách je v listopadu stabilní počasí s teplotami kolem 30 °C. V listopadu se mimo jiné návštěvníci Kapverd těší z nejdelšího slunečního svitu. Letní a podzimní měsíce jsou také nejméně větrné

Kapverdy jsou výborným místem pro vánoční dovolenou. Oproti listopadu se lehce ochlazuje, ale příjemných 27 °C stále slibuje skvělou exotickou dovolenou. Zájezdy na Kapverdy bývají ve vánočím období je třeba pořizovat dostatečně dopředu, bývají brzy vyprodané.

Kapverdy – počasí

Kapverdské ostrovy potěší stálým a velice příjemným klimatem celoročně, dokonce se říká, že zde slunce svítí až 350 dní v roce. Nejteplejší měsíce jsou červenec, srpen, září, říjen a listopad, teploty se v tuto dobu často šplhají i nad 30 °C. Zároveň jsou pro tuto dobu charakteristické krátké a vydatné srážky.

Chladnější počasí na Kapverdách přináší leden až duben. I v těchto zimních měsících dosahují maximální denní teploty příjemných 25 °C. Od prosince do května fouká silnější vítr a v moři jsou větší vlny. Proto jsou Kapverdské ostrovy tolik oblíbené mezi surfaři a kajtaři.

Moře u Kapverdských ostrovů bývá od ledna do května vyhřáté na příjemných 24 °C. V létě pak teplota stoupá a v září až listopadu má i 28 °C.

Kapverdy – letenky, letiště a doba letu Kapverdy – Praha

Jak dlouho se letí na Kapverdy? V současné době jsou nabízeny přímé lety pouze z pražského letiště Václava Havla. Čistá doba letu z Prahy na Kapverdy je 6 hodin a 45 minut. Příme letenky na Kapverdy lze obvykle získat jen při cestování s cestovními kancelářemi.

kapverdy-letenky-6590226
Přímé lety na Kapverdy nabízí většina cestovních kanceláří. Pokud se člověk chystá na vlastní pěst, musí počítat s přestupem.

Nejčastější lety bez cestovní kanceláře vedou přes Lisabon. Z Lisabonu na Kapverdské ostrovy se létá denně a doba letu na Kapverdy trvá z Lisabonu 4 hodiny. Na Kapverdské ostrovy se dá dostat i z brněnského nebo ostravského letiště. Jde o lety s mezipřistáním nejčastěji na Kanárských ostrovech. Celková doba takových letů se obvykle prodloužuje na 8 – 9 hodin. Společnost TAP Portugal nabízí denní lety na ostrovy Sal, Boa Vista, Sao Vicente.

Kapverdy mají několik letišť, nejčastěji se na Kapverdy létá na tato letiště:

 • Praia Nelson Mandela – ostrov Santiago
 • Boa Vista Rabil – ostrov Boa Vista
 • Sal Amilcar Cabral – ostrov Sal
 • Sao Vicente Cesaria Evora – ostrov Sao Vicente

Letenky na některé letiště Kapverd lze najít na nejrůznějších vyhledávačích a srovnávačích letenek. Je dobré hlídat nejrůznější akce a slevy.

Kapverdy – žraloci a další fauna

Pevninu Kapverdských ostrovů ovládají především ptáci, savci a hadi zde chybí. Na ostrovech Fogo, Santa Luzia, Nasa a Nicolau hnízdí exempláře, kterých je na světě už jen několik desítek, například ngon-ngon, skřivan či raritní druhy mořských ptáků jako racek stříbřitý.

Ve vnitrozemí lze narazit na celou řadu suchomilných plazů, zvláště ještěrek. Z pestré hmyzí říše se vyskytují pavouci, mnohonožky, motýli a brouci.

Okolní moře je vyhlášeným rájem rybářů a potápěčů. Zdejší vody obývají exotičtí zástupci ryb a jiných mořských živočichů, zejména obřích mořských želv. Nechybí langusty, delfíni, menší žraloci a velryby. Riziko napadení žralokem je téměř nulové a nejsou zde ani smrtelně jedovaté medůzy. 

Dovolená Kapverdy – na co dát pozor

Kapverdy jsou obecně velmi bezpečné místo na dovolnou. Pozor je třeba dávat na kapesní krádeže, které jsou běžné po celém světě. Na Kapverdách funguje policie a policejní hlídky, na které se lze v případě problémů obrátit.

kapverdy-zraloci-9617339
Silné proudy a příbojové vlny mohou být pro nezkušené plavce nebezpečné.

Nepříjemní mohou být pouliční prodavači. Pokud turista nechce nic nakupovat, neměl by se s nimi pouštět do řeči a už vůbec ne do smlouvání.

V poslední době roste na Kapverdských ostrovech počet toulavých psů. Obvykle jsou poměrně čistí a přátelší, ale mohou se také shlukovat do smeček, a ty mohou být i nebezpečné. Agresivní chování toulavých psů na Kapverdách je na Kapverdách výjimečné, je však dobré s ním počítat.

Při koupání a plavání v moři je třeba dát pozor na silné mořské proudy, ty mají na svědomí životy řady turistů. Zaskočit mohou také příbojové vlny, které na jinak idylické pláži v Santa Marii rostou až do dvoumetrové výše. Při plavání mohou být nebezpečné motorové čluny, někteří řidiči jsou dost bezohlední. Při šnorchlování se doporučuje plavat s bójkou. 

Kapverdské ostrovy – kuchyně

Kapverdskou kuchyni ovlivnila zejména kuchyně portugalská, a také africké a brazilské vlivy. K typickým surovinám patří ryby, humři, raci, krabi, krevety, chobotnice, ústřice, langusty, hovězí a vepřové maso, rýže, kukuřice, fazole, zelenina a tropické ovoce. 

Díky turismu funguje na Kapverdských ostrovech mnoho podniků zaměřených na evropskou či americkou kuchyni. Některé podniky nabízejí také indickou kuchyni, arabské recepty, čínská jídla, a také oblíbené japonské jídlo sushi. Na své si přijdou i příznivci vegetariánské a veganské stravy. K dostání je běžně také dobrá ranní káva.

Zájezdy na Kapverdy

Zájezdy na Kapverdy nabízí několik českých cestovních kanceláří například Fisher, Invia nebo EXIM tours. Na příznivce aktivní dovolené pamatují cestovní kanceláře Adventura a Rajbas, které nabízejí trekking na Kapverdských ostrovech. Kam na hory na Kapverdách? Krásný trek vede na k vulkánu Pico Do Fogo – nejvyšší hoře Kapverdských ostrovů.

Dovolenou na Kapverdách lze bez problémů zvládnout i bez cestovní kaceláře. Ubytování je možné sehnat například přes Booking.com, méně rozšířená je zde služba Airbnb.