
Polské Maledivy – trasy, nejkrásnější místa k návštěvě i ubytování
Polské Maledivy lákají na křišťálově čistou vodu, dramatické skalní útesy a jedinečnou atmosféru. Park Gródek v Jaworznu a...
Číst víceOstrov Tenerife, neboli Ostrov věčného jara, je místo úžasné svou rozmanitostí. Ukrývá sopečné krátery, lávová pole, skryté pláže s černým vulkanickým pískem i bílé pláže s pískem ze Sahary. Zátoky, strže, údolí a věčně zelená dramatická krajina severovýchodu. To všechno láká turisty na dovolenu na Tenerife. K tomu přátelská atmosféra a usměvaví obyvatelé dělají z ostrova Tenerife malý ráj na zemi. Jaké jsou nejkrásnější výlety na Tenerife? Jaké je na Tenerife počasí? Jak na cestování na Tenerife?
Tenerife patří do souostroví Kanárských ostrovů, které tvoří celkem sedm ostrovů a šest malých neobydlených ostrůvku. Ostrovy jsou sopečného původu a nejstarší z nich vznikly před více než 10 miliony let. Tenerife je největší z Kanárských a ostrovů a zároveň se na něm nachází i nejvyšší bod souostroví – sopka Pico El Teide.
Tenerife a Kanárské ostrovy leží přibližně 100 km západně od pobřeží Maroka a Západní Sahary. Spolu s Kapverdskými ostrovy, Madeirou a Azorskými ostrovy patří do geografické oblasti Makaronésie. Politicky jsou Kanárské ostrovy a Tenerife autonomní oblastí společenství Španělska.
Mezi krásné španělské destinace patří i Marbella. Člověk se může projít nádherným městem se spoustou kulturních a historických památek, navštívit však může i úchvatné pláže.
Pro cestování na Tenerife je dobré sjednat cestovní pojištění.
Kalkulace nejvýhodnějšího cestovního pojištění je k dispozici zde >
Shrnutí článku
Tenerife je nejnavštěvovanější ostrov z Kanárského souostroví, patří pod správu Španělska.
Po Tenerife lze cestovat autobusem, půjčeným automobilem či tramvají.
Denní teploty na Tenerife se pohybují mezi 20 až 28 °C, teplota moře dosahuje i 22 °C.
Symbol ostrova, sopka El Teide, je nejvyšší horou Kanárských ostrovů i celého španělského království.
Mnoho turistů investuje do nemovitostí na Tenerfie a vytváří si tak pasivní příjem.
Mnoho turistů si pokládá otázku, kde se nachází Tenerife – a odpovědí jsou Kanárské ostrovy. Jedná se o nejnavštěvovanější ostrov tohoto souostroví, spadající pod správu Španělska.
V současnosti je pro život na Tenerife, podobně jako třeba na Malorce, stěžejní turistický ruch a na něj navázané služby. Jak už bylo řečeno výše, Tenerife se může pochlubit statusem nejnavštěvovanějšího ostrovu z celého Kanárského souostroví – tento fakt je zároveň i odpovědí pro ty, kdo si lámou hlavu nad tím, kde se nachází Tenerife.
V posledních letech navštíví ostrov kolem 5 miliónů zahraničních turistů ročně, kteří si oblíbili dovolenou na Tenerife. Někteří turisté si ji dokonce oblíbili natolik, že se rozhodli pořídit na Tenerife nemovitost.
Takové investování do nemovitosti se rozhodně vyplatí. Pokud na ostrově Tenerife majitel právě netráví vlastní dovolenou, může nemovitost Tenerife úspěšně pronajímat jiným turistům a zajistit si tak pasivní příjem. Více informací o investicích a pasivním příjmu poskytuje portál Tovarnik.cz
Nejlepší srovnání cestovního pojištění a nejvýhodnější produkty lze najít na portálu 123ruceni.cz.
Na Tenerife se nacházejí dvě mezinárodní letiště – Aeropuerto de Tenerife Sur a Aeropuerto de Tenerife Norte – a dva přístavy, které spojují ostrov s okolním světem. Dopravu po ostrově zajišťují především automobily a autobusy. Nejdůležitější pozemní komunikace jsou dvě dálnice, které mají dohromady přes 140 km.
Obecně je cestování na Tenerife poměrně jednoduché. Existuje zde síť autobusů, kterými se lze dopravovat téměř po celém ostrově. Turisté často využívají půjčovny automobilů, kterých je na Tenerife rovněž dostatek. Mezi městy Santa Cruz de Tenerife a San Cristóbal de La Laguna funguje dokonce tramvajová doprava.
Nejlevnější cestovní pojištění pomůže ušetřit na cestách.
Spočítat nejvýhodnějšího cestovní pojištění zde >
Největší město na ostrově Tenerife je Santa Cruz de Tenerife. Žije v něm přes 400 000 obyvatel, což je o poznání méně než v Madridu, hlavním městě Španělska. V Santa Cruz de Tenerife sídlí Parlament s polovinou ministerstev autonomního společenství Kanárských ostrovů.
Město je spolu s Las Palmas de Gran Canaria hlavním městem Kanárských ostrovů. Obě města se na pozici hlavního města recipročně střídají co čtyři roky.
Za návštěvu stojí Playa de España – náměstí města s velkou centrální kašnou a místo, které soustřeďuje administrativní budovy. Pozoruhodná stavba je Auditorio de Tenerife, budova s koncertní síní navržená španělským architektem Santiago Calatrava, postavená na začátku 21. století.
Z katolických svatostánků je dobré navštívit Iglesia de la Concepción, hlavní kostel města populárně nazývaný Katedrála Santa Cruz, postavený kolem roku 1500. Dále také Iglesia de San Francisco de Asís neboli Pán Protivenství, což je jeden z nejdůležitějších kostelů s uctívaným obrazem Krista.
Odpočinek od městského ruchu nabízí největší městský park ostrova Parque Gacía Sanabria. V Santa Cruz de Tenerife se nachází také jedna z největších a nejznámějších pláží na Kanárských ostrovech Playa de Las Teresitas.
Na Kanárských ostrovech bylo vyhlášeno celkem 146 nejrůznějších chráněných oblastí. Z toho 43 chráněných území se nachází na ostrově Tenerife a zabírá tak téměř 50 % rozlohy ostrova.
Tenerife je ukázkovým příkladem distribuce fauny a flóry podle výškových pásem. Na poměrně malém území se zde nachází přímořská vegetace i vysokohorská flóra, která se musela přizpůsobit drsným podmínkám ve výškách nad 2 000 m n. m.
TIP: Za přírodními zajímavostmi není potřeba jezdit daleko. Důkazem je například propast Macocha, která je známá především jako propast sebevrahů. K sebevraždám Macocha slouží i v současnosti, zároveň však představuje jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Moravy.
Díky neobvyklým klimatickým i geologickým podmínkám se zde vyskytuje celá řada unikátních rostlin a živočichů. K vidění je 650 druhů, z toho 400 druhů je endemických. Tenerife je tak druhovou pestrostí srovnatelné například s Galapágy.
Ostrov Tenerife je rájem ptáků, a to známých i velice vzácných a ohrožených druhů. Vedle tradičních kanárů se zde vyskytují neobvyklé druhy jako ibis hnědý, sokol šahin či ouhorlík stepní.
Na Tenerife se nachází řada přírodních zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu. Zde jsou ty nejvýznamnější, nejnavštěvovanější, zkrátka nejlepší místa na výlety na Tenerife.
TIP: Za přírodními úžasy lze vyrazit také do Kapského Města v Jihoafrické republice. Turisty nejvíce láká mys Dobré naděje, Stolová hora a zátoka Hout Bay.
Sopka Pico El Teide s nadmořskou výškou 3 718 m je nejvyšším bodem Tenerife, Kanárských ostrovů i celého španělského království. Na horu vede několik turistických tras a lanovka postavená v roce 1971. Pico El Teide ročně navštíví kolem 4 milionu turistů.
Sopka se vypíná ze dna obrovské kaldery v centru ostrova Tenerife. Ta je pozůstatkem mnohem staršího a většího vulkánu, který dosahoval výšky 4 800 metrů.
Národní park Teide je tvořen rozlehlou plání, která se rozprostírá mezi zbytky gigantického kráteru a kuželem El Teide. Zdejší skalní formace jsou zbarveny do nejrůznějších barevných odstínů a pohled na ně je nezapomenutelný zážitek.
Poslední erupce zde proběhla v roce 1798, sopka však není vyhaslá. Z několika míst kráteru na vrcholu stále vycházejí sirné páry o teplotě kolem 85 °C.
Pitoreskní horská vesnička Masca patří pro svou nezapomenutelnou scenérii k nejkrásnějším místům Tenerife. Leží v pohoří Macizo de Teno v nadmořské výšce 700 m n. m. na ostrém skalní výběžku obklopeném okolními strmými srázy.
Až do 80. let 20. století nevedla do osady žádná silnice a jediný přístup byl po oslí stezce. Dnes je místo přístupné díky dvěma silničkám. Cesta plná krkolomných serpentin je řidičským zážitkem. Přestože je Masca hojně turisticky navštěvovaná, uchovala si dodnes svůj původní autentický ráz.
Návštěvníky láká kaple z 18. století a dlážděné náměstí s obřím vavřínem a především pěší výlet soutěskou Masca, která zde začíná a končí až u moře.
Útesy obrů jsou 10 km dlouhý čedičový pás útesů na západním pobřeží, který vznikl vulkanickou činností. Tyčí se majestátně nad hladinou Atlantského oceánu a dosahují výšky až 600 metrů. Nejkrásnější jsou při západu slunce.
Podvodní část útesů je vyhlášeným rájem potapěčů a mořských živočichů. Zároveň jsou vody pod Los Gigantes oblíbeným rybářským místem. Stejnojmenné přilehlé městečko Los Gigantes je nejnavštěvovanějším turistickým letoviskem na severozápadním pobřeží Tenerife.
Nedaleko městečka Güímar se ukrývají nasucho stavěné stupňovité terasy z lávového kamene, které nápadně připomínají pyramidy v Mexiku.
Výzkumem pyramid se od 90 let minulého století zabýval norský antropolog Thor Heyerdahl. Domníval se, že pyramidy sloužily k uctívání Slunce. Dnes je zde možné navštívit etnografický park o rozloze 65 000 m².
Poslední průzkumy dokázaly, že pyramidy pocházejí z 19. století a vytvořili je místní rolníci. Přesto však místo s neopakovatelnou atmosférou rozhodně stojí za návštěvu. Kraj kolem městečka Güímar je navíc vyhlášen výrobou výborného vína.
Další zajímavosti spojené s pyramidami lze najít nečekaně i v Evropě, nabízí se například pyramidy v Bosně a Hercegovině. Za skutečnými pyramidami je však třeba vycestovat do Egypta.
Pohoří Anaga je horský masív na severovýchodě ostrova Tenerife. Tvoří jej řada sopečných vrcholů o maximální výšce 1 000 m n. m., hluboká údolí a svahy strmě klesající k moři. Malé pláže národního parku Anaga jsou přístupné pouze po moři nebo dlouhou pěší túrou.
Divoké pohoří Anaga je vůbec nejstarším horským masivem Tenerife a zároveň místem s největším množstvím endemických druhů v Evropě. Roku 2015 bylo území vyhlášeno biosférickou rezervací pod záštitou UNESCO.
Nejlepším výchozím bodem pro výlety v pohoří Anaga je Cruz del Carmen. Nedaleko se nachází jedna z nejhezčích vyhlídek na ostrově Mirador del Pico del Inglés.
Díky úchvatné historické architektuře si bývalé hlavní město Tenerife vysloužilo zápis do seznamu UNESCO. Zdejší domy a paláce pocházejí často již z 15. století.
San Cristóbal da La Laguna se nachází jen 20 minut jízdy od Santa Cruz del Tenerife, obě místa jsou spojena tramvajovou linkou. Cesta tramvají nabízí nádherné výhledy.
V San Cristóbal da La Laguna stojí za vidění neoklacisistní radnice, barokní palác Palacio de Nava z 18. století či klášter Iglesia-convento de santa Catalina de Siena. Pozoruhodná jsou i místní muzea.
Ideálním výchozím bodem procházek po městě je městská tržnice plaza del Adelantado plná příjemných hospůdek a barů. O víkendech je toto místo plné návštěvníků.
Příjemné malé městečko, ve kterém vládne nebývalý klid. Nábřeží je vyhrazeno oddychu a rekreaci. Garachico bylo až do začátku 18. století nejvýznamnějším přístavem ostrova Tenerife. V roce 1706 to však změnil výbuch sopky Tenerife Volcan Negro, jejíž láva zalila celé město. Dochovala se pouze městská brána a pevnost.
Městečko je kouzelné úzkými uličkami a malými kamennými domky. Atmosféru dotváří mohutné horské masivy zvedající se hned za městem. Návštěva Garachica patří mezi méně vyhlášené výlety na Tenerife a o to více překvapí. Podobnou atmosféru přináší i italské městečko Portofino.
Los Cristianos je největší letovisko ostrova Tenerife ležící na jižním pobřeží. Dovolenou zde tráví především příznivci horkého počasí a teplého moře. Koupat se zde dá v každém ročním období, dokonce i v prosinci a lednu. Návštěvníky zde čekají tři uměle vybudované a vzorně upravované pláže s úplným zázemím.
Los Cristianos ožívá především k večeru. Řada podniků nabízí výbornou lokální kuchyni, letní drinky a často i živou hudbu. Bary a restaurace jsou otevřené dlouho do noci. V Los Cristianos lze ochutnat i mezinárodní kuchyni, zvlášť oblíbená je zde například čínská kuchyně, indická kuchyně či arabské recepty. Pro Španěly je pak samozřejmostí výtečná ranní káva.
Z přístavu Los Christianos lze vyrazit na jednodenní výlet z Tenerife na ostrov La Gomera. Další oblíbená letoviska ostrova Tenerife jsou Costa Adeje a Playa se las Américas.
Na okraji města Puerto de la Cruz na severovýchodě ostrova Tenerife se nachází rozlehlá ZOO Loro Park Tenerife. Zabírá prostor 13,5 hektarů a je domovem obrovského množství různorodých živočišných a rostlinných druhů.
Loro Park Tenerife vznikl jako unikátní sbírka papoušků, která pravděpodobně nemá na světě konkurenci. Později pak do Loro Parku Tenerife přidávali další zvířata. Dnes je Loro Park Tenerife oblíbená atrakce především pro rodiče s dětmi na dovolené na Tenerife.
Ostrov Tenerife je typický velice příjemným počasím s denními teplotami mezi 20 – 28 °C, teplota moře se obvykle pohybuje kolem 19 – 22 °C. Nejsušší a nejteplejší počasí na Tenerife je na jihu ostrova.
Počasí v oblasti Santa Cruz de Tenerife je o něco chladnější a deštivější. Zvlášť to platí pro pohoří Anaga, kde lze díky deštivějšímu počasí spatřit kouzelné mlžné lesy.
V oblasti nejvyšších hor Tenerife je počasí samozřejmě nejchladnější. Sopka Tenerife – Pico del Teide – má v zimním období nezřídka teploty pod nulou. Často ji ozdobí i sněhová pokrývka.
TIP: Také Ostrov Bora Bora nabo Kapverdský ostrov Sal je ideálním místem pro dovolenou v jakoukoli roční dobu. Ohřát se v zimě lze i v Kataru či v Kambodži, kde jsou přes léto teploty příliš vysoké.
Cestování na Tenerife lze bez problémů zvládnout na vlastní pěst. Pro větší pohodlí je však možné pořídit zájezd Tenerife a využít služby cestovních kanceláří, které nabízejí nejrůznější balíčky programů.
Zájezdy na Tenerife mohou být zaměřené na relax a odpočinek na plážích, případně na aktivnější poznávání ostrova vhodné pro příznivce aktivní dovolené za hranicemi. Mnohé zájezdy na Tenerife jsou kombinovány i s návštěvou dalších Kanárských ostrovů. Nejčastěji se dovolená na Tenerife spojuje s výletem na ostrov La Gomera.
Zájezd na Tenerife je skvělá volba pro každého, kdo má rád moře a teplé počasí. Dovolená na Tenerife potěší i milovníky horské turistiky, kteří najdou široké pole působnosti v oblasti sopek Tenerife. Větrné jihozápadní pobřeží kolem městečka El Medano je pro změnu rájem surfařů a příznivců divokých vln Atlantiku.
Na Tenerife lze vyrazit přímo z Prahy. Přímé letenky Praha – Tenerife nabízí například nízkonákladová společnost Smartwings. Při různých akcích a slevách lze letenky Praha – Tenerife pořídit velmi výhodně. Ceny zpáteční letenky na Tenerife se pohybují již od 2 500 Kč. Dalším ostrovem, který rozhodně stojí za návštěvu, je například Lanzarote.
Výhodné přímé letenky na Tenerife je možné sehnat také z Vídně, Drážďan, Norimberku nebo z Bratislavy. Skvělé ceny nabízejí letecké společnosti Wizzair a Ryanair.
TIP: Pro milovníky zimy a chladnějšího počasí lze namísto Tenerife doporučit dovolenou na Bajkale, na Islandu nebo na Faerských ostrovech. Chladnější počasí je také ve Skotsku, třeba u jezera Loch Ness.
Při cestě na ostrov Tenerife je dobré znát základní fakta:
Tenerife se nachází v časovém pásmu UTC 0, to znamená, že je zde stejný čas jako například ve Velké Británii.
Ostrov Tenerife se nachází v Atlantském oceánu, pouhých 350 km od západního pobřeží jižního Maroka. Nachází se mezi ostrovy La Gomera a Gran Canaria.
Ostrov Tenerife je největším a nejzelenějším ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů. Jeho rozloha je necelých 2 035 km². Na ostrově Tenerife se tyčí nejvyšší hora Kanárských ostrovů, sopka Pico del Teide.
Původní obyvatelé ostrova Tenerife byli berberského původu a na ostrov se dostali neznámým způsobem v 1. a 2. století př. n. l. Souhrnně se jim říkalo Guanches, měli světlou pleť a modré oči. Stavěli si kamenná obydlí z nichž některá se dodnes dochovala. Guanches měli i vlastní psaný jazyk, který se však nepovedlo zcela rozluštit.
Novodobá historie Tenerife se píše od 14. století, kdy na ostrov dorazili první hispánští objevitelé a dobyvatelé. V průběhu 15. století se do rukou Španělů dostaly všechny Kanárské ostrovy. Tenerife bylo poslední, Španělé jej ovládli v roce 1496.
Tenerife a celé Kanárské ostrovy se staly důležitým bodem zámořských plaveb a obchodů, a také častým cílem útoku pirátů a korzárů. V 16. století došlo k výraznému nárůstu počtu obyvatel. Hlavním zdrojem obživy obyvatel Tenerife byla produkce a vývoz cukru.
V průběhu 17. století bylo cukrovarnictví z velké části nahrazeno vinařstvím. Víno z Kanárských ostrovů si Evropa velmi oblíbila, chutí se vyrovnalo i produktům vinařských oblastí Francie. Konkurenci vínu z Tenerife přineslo až v 18. století vinařství na portugalské Madeiře a na jihu pevninského Španělska. V 19. a 20. století nabylo na významu pěstování banánů, ty se z Tenerife dodnes vyvážejí do celého světa.
Začátkem 20. století a v jeho první polovině se Kanárské ostrovy potýkaly s ekonomickou krizí. Mnoho obyvatel z toho důvodu emigrovalo do Venezuely, na Kubu a do Portorika. Od 60. let se zde začal rozvíjet cestovní ruch. Dovolená na Tenerife je již přes půl století velmi oblíbená u řady Evropanů.
V roce 1986 Španělsko vstoupilo do Evropské unie a Kanárské ostrovy získaly statut nejvzdálenějšího regionu, který ostrovu přináší jisté ekonomické výhody.
Publikováno: 9. 1. 2022
© 2025 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz