Tipy, jak si užít exotickou dovolenou
Přemýšlíte, kde strávit příští dovolenou? Exotické destinace nabízejí nejen nádherné pláže a křišťálově čistou vodu, ale také...
Číst víceAngkor v Kambodže je jedna z nejvýznamnějších kulturních památek a archeologických lokalit jihovýchodní Asie. Býval domovem vyspělé civilizace a kultury Khmerů. Starobylý khmerský chrám Angkor Wat patřil k největším a nejkrásnějším chrámům světa. Jak starý je Angkor? Angkor Wat nebo Angkor Vat? Kde je Angkor Wat? Co je dobré vědět při návštěvě Angkoru v Kambodže?
V oblasti Angkoru leželo v období 9. – 15. století hlavní sídlo Khmerské říše, která se ve svém největším rozkvětu rozpínala na území dnešní Kambodže a části Laosu, Thajska a Vietnamu. Z období Khmerů se v oblasti Angkoru zachovalo velké množství chrámů a dalších památek.
Unikátní množství chrámů a svatyň na poměrně malém prostoru nemá ve světě obdoby. Podobná je snad jen lokalita Bagan v Barmě. Angkor je od roku 1992 zapsán na seznamu památek UNESCO.
Název Angkor je odvozen ze sanskrtského výrazu „nagara“, který znamená „město“. Dnes se pojmem Angkor označuje především hlavní památková lokalita v Kambodži. Angkor může být chápán také jako synonymum pro slavnou Khmerskou říši, jejíž centrum leželo právě v Angkoru.
Angkor Wat je konkrétní chrámový komplex v Angkoru, který byl významným duchovním centrem Khmerské říše v průběhu 12. století. V neposlední řadě je Angkor také značka kambodžského piva.
Termín Vat nebo Wat znamená specifický druh kláštera či chrámu v Thajsku, Kambodži a Laosu. Thajsky se wat/vat píše takto: วัด. V angličtině se běžně používá přepis wat zatímco v češtině i jiných jazycích se lze setkat i s transkripcí s jednoduchým v.
Angkor leží v provincii Siem Reap v severozápadní části Kambodže nedaleko jezera Tonle Sap. Oblast hlavního památkového centra Angkoru zabírá plochu 24 x 8 km, další angkorské památky se nacházejí dohromady na 3 000 km2. Samotný chrámový komplex Angkor Wat se nachází v jižní části hlavní památkové lokality Angkoru.
Chrámové komplexy chráněné UNESCEM jsou rozmístěny ve 3 lokalitách – ústřední komplex Angkor Watu a Angkor Thomu a menší areály Roluos a Banteay Srei.
Angkorská říše trvala 9. – 15. století, v době svého rozkvětu zasahovala až na území Barmy a Číny. K nejslavnějším panovníkům patří Súrjavarman II, který se proslavil jako úspěšný válečník v bojích s vietnamskými Čamy, a především jako stavitel Angkor Watu.
Vůbec nejslavnějším panovníkem říše a posledním z velkých králů byl Džajavarman VII, který nechal vybudovat nové hlavní město Angkor Tom s chrámem Bayon. Tento komplex ovlivněný buddhismem je mnohými považován za nejzajímavější angkorskou památku.
Definitivní konec angkorské říše nastal v 15. století, kdy se khmerští králové přestěhovali do oblasti blíže Phnom Penhu, dnes hlavnímu městu Kambodži. Důvodem byl sílící tlak Thajců. Z prosperující říše s propracovaným zemědělským systémem se stávala slábnoucí zemí životně závislou na zámořském obchodu.
Po opuštění Angkoru chrámy chátraly a zarůstaly džunglí a zůstaly zapomenuty až do konce 19. století. Renesance se dočkaly až v roce 1860, kdy je náhodou objevil francouzský botanik Henri Mouhot. Přírodovědec pořídil skicy a ve své knize Cesta kolem světa popsal doklady Angkoru a tím obrátil pozornost západu ke khmerské civilizaci.
Angor se za krátkou dobu stal senzací. Do Kambodže začali ve velkém cestovat francouzské archeologické výpravy a brzy i první turisté. Začala tak éra objevování, odkrývání a bohužel i vykrádání. Francouzi mají zásluhy na prvním restaurování angkorských památek.
Turistika, výzkumy i restaurování však byly na dlouhou dobu přerušeny vlivem dramatických událostí před i po vietnamské válce. Především krutovláda Rudých Khmerů v 70. letech 20. století neměla s památkami slitování a řada chrámů byla ničena.
Restaurační práce v oblasti Angkoru znovu začaly až na konci 20. století. Od roku 1992 je Angkor na seznamu památek světového dědictví UNESCO. V letech byl považován 1992 – 2004 za ohroženou památku. Renovaci památek financují především západní neziskové organizace. Kambodžská vláda se na tom příliš nepodílí, přestože za vstup do areálu vybírá vysoké vstupné.
V dnešní době do Angkoru proudí až 2 miliony návštěvníků ročně. Díky přílivu turistů se provincii Siem Reap daří více než jiným částem Kambodže. Hotely a hostely jsou plné a stejně tak centrum města Siem Reap, které žije do pozdních nočních hodin.
Turismus je tak nejdůležitější oficiální i neoficiální příjem Kambodžanů v této části země. Místním pomáhá i černý obchod s turisty přežít v jedné z nejchudších zemí světa. Mezi chrámy se pohybují stovky prodejců všeho možného od ananasů přes hedvábné šátky po dřevěné repliky Angkor Watu. Nezřídka prodávají suvenýry i malé děti. Každý druhý nabízí taxi služby a provedení památkami.
Turismus má na památky Angkoru i neblahý vliv. Návštěvníkům je prozatím povolen vstup do téměř všech míst v desítkách angkorských chrámů, takže pískovec sakrálních staveb pomalu degraduje. O to víc trpí zdobné reliéfy a vlysy, které nejsou před turisty ničím chráněny. Uzavřené jsou pouze objekty procházející rekonstrukcí.
Ač jsou v Angkoru denně tisíce návštěvníků, pořád se mezi památkami dá rozumně pohybovat. Zvlášť když se návštěvník vypraví do menších a méně známých chrámů, může si užít i chvilku samoty a pořídit fotky bez davů jiných turistů.
Jen málo památek na světě vítá takové množství turistů jako Angkor v Kambodže. Extrémně navštěvovaný je například indický Tádž Mahál, chrám Hagia Sofia v Istanbulu, pyramida Louvre a v neposlední řadě pyramidy v Gíze v Egyptě. Nejstarší město světa Konya v Turecku je navštěvované o poznání méně.
Z přírodních zajímavostí patří k velmi navštěvovaným místům například sopka El Teide na ostrově Tenerife.
Vůbec nejznámější památkou celé lokality je chrámový komplex Angkor Wat. Ten však rozhodně není jediný. Na celé ploše Angkoru se vyskytuje více než 1 000 památek, od jednoduše navršených kamenů a cihel až po rozlehlé majestátní chrámy.
Každý slavný panovník, za jehož vlády starobylá Khmerská říše vzkvétala, měl ve zvyku postavit svůj vlastní chrám. Památky Angkoru tak dnes představují nejkomplexnější a největší ukázku khmerské architektury od 9. po 15. století.
Chrám vybudovaný panovníkem Súrjavarmanem II. v 1. polovině 12. století je jednoznačně největší, nejslavnější a nejlépe zachovanou stavbou v areálu Angkoru. Silueta chrámu Angkor Wat dnes zdobí i kambodžskou státní vlajku. Jedná se o jeden z největších chrámových komplexů světa.
Celková plocha Angkor Watu se zabírá kolem 200 hektarů. Chrám obepínají dlouhé kamenné zdi a 200 m široké vodní příkopy ve tvaru obdélníku. Budování chrámu trvalo téměř 40 let, prakticky celou dobu vlády panovníka Súrjavarmana II. Chrám byl dokončen až po jeho smrti.
Chrámový komplex zpodobňuje hinduistickou představu o světě a vesmíru. Hlavní centrální svatyně s pěti věžemi symbolizuje mytickou horu Méru, která byla dle hinduistů sídlem bohů. Angkor Wat je na rozdíl od jiných chrámů oblasti orientován na západ.
Ze západu vede k Angkor Watu 300 m dlouhá písková přístupová cesta lemovaná hadími balustrádami. Její perspektiva výrazně podtrhuje monumentálnost celé stavby. Cesta je končí bohatě zdobeným vstupním pavilonem.
Ústřední chrám má tři široké stupně a nápadně připomíná pyramidu. Každý stupeň lemují galerie s věžemi v rozích a vstupními pavilony uprostřed každé strany. Mezi galeriemi jsou dvě křížová nádvoří, která ústí do krytých stupňovitých schodišť. Vnitřní svatyně má vzhledem k celkové rozlehlosti stavby jen miniaturní plošné rozměry, a to pouze 4,6 x 4,7 m. Stejně jako u jiných khmerských staveb je podstatná stavba jako celek, nikoli jen vnitřní prostor.
Celý komplex zdobí jemné pískovcové reliéfy, zobrazující především výjevy spojené s hinduistickým bohem Višnu. Mnohé jsou vysoké dva metry a zdobí zdi nádherné galerie s balustrádou, která obepíná celý obvod.
Buddhistický chrám Bayon vybudoval panovník Džajavarman VII. na konci 12. století. Spolu s Angor Watem a Ta Phromem tvoří trojici nejatraktivnějších angorských památek.
Netradiční chrám je plný obrovských usměvavých tváří buddhistické postavy bódhisatvy Avalokitéšvary, které shlížejí z mohutných pískovcových věží. Údajně bylo v celém Bayonu 49 věží, z nichž každou zdobila ze čtyř stran laskavá tvář. Některé zdroje tvrdí, že předlohou pro tváře Bayonu stál sám panovník Džajavarman VII.
Další perličkou Bayonu jsou pozoruhodné reliéfy na zdech dlouhých 1 200 metrů. Jednotlivé vyobrazení ukazují prvky všedního života, historické události představující bitvy mezi Khmérskou řísí a Chamským královstvím i mytologické a náboženské prvky.
Na sloupech lze spatřit nebeské tanečnice Apsary, typický prvek khmerské architektury.
Stavba chrámu Ta Phrom začala v 2. polovině 12. století a dokončil ji Džajavarman VII. začátkem 13. století. Ta Phrom je poslední z velkolepých staveb Angkoru. Původně sloužil jako buddhistický klášter a škola.
O Ta Phromu se dochovaly mimořádně podrobné informace. Tento chrám Angkoru měl původně 39 věží, žilo v něm na 2700 mnichů a velké množství noviců, 600 chrámových tanečnic a tisíce sloužících. K Ta Phromu přináleželo přes 3 000 vesnic.
Chrám Ta Phrom je pravděpodobně nejznámější z angorských památek hned po Angkor Watu. Pochází odtud největší množství atraktivních fotografií. Ta Phrom byl totiž jako jediný z místních chrámů úmyslně ponechán zarostlý vegetací.
Pro návštěvu Angkoru v Kambodži je třeba turistická víza. Přímo do Siem Reapu lze přicestovat letecky, nejčastěji zde létají společnosti se sousedního Thajska a Vietnamu. Častá je také autobusová doprava mezi Bangkokem a Siem Reapem.
Do areálu Angkoru se platí vstupné. Existují tato varianty vstupenek:
Nejlepší ubytování v blízkosti chrámů Angkoru nabízí město Siem Reap. Výběr je obrovský od nejlevnějších hostelů po luxusní hotely. Jako jinde ve světě i zde funguje při rezervaci bydlení portál booking.com a služba Airbnb.
Stejně tak restaurace jsou zde na každém rohu. Kromě chutné kuchyně jihovýchodní Asie lze sehnat i indickou kuchyni, arabské recepty, čínská jídla, a také oblíbené japonské jídlo. V Kambodži se pěstuje káva, šálek ranní kávy se obvykle popíjí s ledem a kondenzovaným mlékem.
Areál památek je příliš velký na procházení pěšky. Fyzicky zdatnější se v Siem Reapu mohou půjčit kolo a mezi chrámy se přepravovat vlastními silami. Využít lze také motorové rikšy s řidičem, který mnohdy nabízí i průvodcovské služby. Pro skupiny jsou vhodné turistické minibusy.
Publikováno: 31. 8. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz