Neuvěřitelná Kalkata

Asie
kalkata-pamatnik-viktorie

Třetí největší indické město Kalkata je každodenním svátkem lidské existence, současně vznešené i chudé, kultivované i zoufalé, rozhodně futuristické, i když stále v proměnách. Kalkata ve většině lidí ze západu snadno vyvolá představu lidského utrpení – i když to není úplný obraz této 330 let staré metropole.

Dnešní Kalkata je považována za intelektuální, umělecké a kulturní hlavní město Indie. Ačkoli je zde chudoba zcela jistě patrná, střední třída si zde sama vydělává na živobytí a vytváří nezaměnitelného ducha města. Mezi tisíciletými tradicemi se rodí a vzkvétá hipsterská kultura a vedle toho švihácká bengálská šlechta si užívá po svém a navštěvuje velkolepé kluby z koloniální éry.

Kalkata je bývalým hlavním městem koloniální Britské Indie a proto se zde zachovalo mnoho architektury z koloniální éry. Ta ostře kontrastuje s marginalizovanými městskými oblastmi a dynamickými novoměstskými předměstími s klimatizovanými nákupními centry.

Kalkata je ideálním místem pro poznání bengálštiny a jemné bengálské kuchyně. Toto město je přátelštější než ostatní indické metropole. Je to město, které je třeba navšívit a především si jej osahat a ochutnat.

Ubytování – Kalkata

Kalkata, dynamické město v srdci Západního Bengálu v Indii, přináší návštěvníkům bohatství kultury, historie a moderního života. Pro pohodlný pobyt zde jsou některé z ubytovacích možností:

Hotel Central

  • Central je klidný hotel s výbornou dostupností k hlavním turistickým atrakcím, nabízející pohodlné ubytování s důrazem na kvalitu.

Park Suites

  • Park Suites, s moderním designem a pohodlnými pokoji, je ideální pro ty, kteří vyhledávají luxus a současně strategickou polohu ve městě.

Reliable Inn

  • Hotel Reliable Inn je cenově dostupnou variantou s pohodlnými pokoji, což z něj činí vhodný výběr pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Fairlawn Pvt Ltd

  • S historickým kouzlem a tradicí Fairlawn Pvt Ltd přináší jedinečný zážitek, kde se moderní pohodlí setkává s kultovní atmosférou.

Globe Express

  • Hotel Globe Express, vhodný pro obchodní cestující, nabízí praktické ubytování s důrazem na efektivitu a komfort.

Kalkata, s bohatou historií a pulzujícím životem, přináší ubytování pro každého cestovatele, ať už hledá pohodlí v centru města, luxusní ubytování nebo cenově dostupné možnosti.

Historie Kalkaty

Historie Kalkaty je úzce spjata s Britskou východoindickou společností, která sem přišla v roce 1690, a s Britskou Indií, jejímž hlavním městem se Kalkata stala v roce 1772. Job Charnock byl všeobecně znám jako zakladatel Kalkaty.

Památník královny Viktorie – pravděpodobně jediná zachovalá a udržovaná stavba ve městě.
Památník královny Viktorie – pravděpodobně jediná zachovalá a udržovaná stavba ve městě.

Byly zde 3 vesnice s názvy Sutanuti, Gobindopur a Kalikata. Později se z vesnice Kalikata stalo město Kalkata. Někteří indičtí historikové však toto tvrzení zpochybňují a tvrdí, že Kalkata se vyvíjela přirozeně po určitou dobu a jejím centrem byl starobylý chrám bahyně Kálí v Kalighatu a přístav v Khidderpore.

Ať už byl její původ jakýkoli, Kalkata vzkvétala jako hlavní město Britské Indie v 19. století, v době rozkvětu Rádže. V roce 1857 zde byla založena Kalkatská univerzita, první moderní indická univerzita.

Kalkata se stala centrem indického umění a literatury a začalo zde národní hnutí za nezávislost. Přesun hlavního města do Dillí v roce 1911, bolesti spojené s rozdělením Bengálska v roce 1947 násilná represivní a feudální státní mašinérie fungující téměř první dvě desetiletí po získání nezávislosti, ideologicky motivované maoistické hnutí (hnutí Naxalbari) v 70. letech 20. století a následná vláda marxistů však město zformovaly do dnešní podoby.

Moderní Kalkata

Kalkata se stala hlavním obchodním, komerčním a finančním centrem východní Indie. Ekonomické štěstí města vzrostlo, když ekonomická liberalizace v Indii na počátku 90. let 20. století přišla na konci 90. let 20. století i do Kalkaty.

Kalkata je multikulturní a kosmopolitní město s rozmanitými obyvateli z celé Indie i Evropy (včetně Němců, Arménů a dalších) a dalšími Asiaty (včetně Číňanů, Sinhálců a Tibeťanů). Kalkata je také pozoruhodná tím, že se zde nachází největší indická čínská čtvrť, která je stále domovem mnoha etnických Číňanů, jejichž rodiny žijí v Indii již po několik generací.

TIP: Město Kalkata v mnohém připomíná jiné město, a to městský stát Singapur. I v tomto případě se jedná o kosmopolitní město, ve kterém žijí obyvatelé z celého světa.

V roce 1977 se k moci dostala koalice „Levé fronty“ složená z komunistických a marxistických stran, která státu vládla 34 let. To se odráží v názvech ulic a památníků ve městě s názvy jako je Lenin Sarani nebo Ho Či Min Sarani. Během tohoto období pomohly různé rovnostářské přístupy uplatňované při zlepšování životní úrovně utlačovaných obyvatel městu překlenout rozdíly v bohatství a snížit chudobu.

Bengálština v Kalkatě

Bengálština je jedním z úředních jazyků Indie. Statistiky ze sčítání lidu v Indii z roku 2001 uvádějí, že v zemi žije 83 369 769 lidí, jejichž mateřským jazykem je bengálština, což představuje 8,11 % indické populace. Rozšířenější je pouze hindština, která je prvním jazykem 41 procent indické populace.

Kalkata má různorodé obyvatelstvo. Podle oficiálních stránek městské společnosti Kalkata Municipal Corporation mluví většina obyvatel Kalkaty bengálštinou, což je úřední jazyk Kalkaty. Některé zdroje uvádějí, že mezi další jazyky běžně používané v Kalkatě patří angličtina a hindština

Ekonomika

Obchodní centrum South City, které se nachází nedaleko Jadavpuru, je jedním z největších nákupních center v Kalkatě. Kalkata se rychle rozvíjí v moderní infotechnologické město, kde si zřizují obchody různé společnosti ze soukromého sektoru.

Krajina města se také rychle mění díky estakádám, zahradám a několika novým obchodním zařízením. Město Kalkata se rozšířilo do svých předměstí, přičemž Velká Kalkata se rozkládá od Kalyani (v okrese Nadia) na severu až po Jaynagar Majilpur na jihu (v okrese South 24 Parganas).

Od počátku 90. let 20. století, kdy došlo k liberalizaci indické ekonomiky, se městu začalo dařit. Jeho hospodářství patří k nejrychleji rostoucím v zemi. Nové metropolitní město se vyznačuje oblíbenými místy, jako jsou multiplexy, divadla, kluby, hospody, kavárny a muzea.

Kalkata je domovem mnoha průmyslových jednotek velkých indických společností, jejichž sortiment je pestrý a zahrnuje strojírenské výrobky, elektroniku, elektrická zařízení, kabely, ocel, kůži, textil, šperky, fregaty, automobily či železniční vagóny.

V městské aglomeraci se rozkládá několik průmyslových areálů, například Taratala, Uluberia, Dankuni, Kasba a Howrah. V Bantole vyrostl obrovský kožedělný komplex. Ve Faltě byla zřízena vývozní zpracovatelská zóna. Vznikla také specializovaná zařízení, jako je první park hraček v zemi a park drahokamů a šperků.

Kalkata se také začíná stávat významným centrem průmyslu informačních technologií. Se vznikem Nového města v Rádžarhátu a rozšířením sektoru Salt Lake-V se Kalkata rychle mění v pro-IT město.

Geografie Kalkaty

Kalkata leží ve východní části Indie a rozkládá se podél břehů řeky Hooghly. Město má rozlohu 185 km². Kalkatu lze zhruba rozdělit na dvě části podél ulice Matky Terezy Sarani (která byla za anglické nadvlády známá jako Park Street). Severně od Park Street se nachází přeplněnější část města. Jižní část Park Street je o něco lépe plánovaná část města.

Jižní Kalkata je lépe naplánovaná, má širší silnice a lépe vybavenou policii pro udržování pořádku. Lepší plánování v jižní Kalkatě je způsobeno tím, že byla postavena mnohem později. Severní část je skutečná, stará Kalkata a nachází se zde většina nejstarších rodin a budov. V posledních několika letech se město rozšířilo na jih a východ.

Úřady, banky a kanceláře

Ve staré centrální obchodní čtvrti (CBD) se nachází sídlo západobengálské vlády a mnoho dalších vládních úřadů. Několik bank má svá firemní nebo regionální sídla v okolí oblasti B.B.D. Bagh pojmenované po revolucionářích Binoyovi, Badolovi a Dineshov. Mnoho starších kalkatských obchodních skupin zde má své hlavní kanceláře. Oblast je směsicí vícepodlažních kancelářských budov a koloniálních budov.

Městská doprava sestává ze směsi prastarých taxíků, ale i docela nových aut, čadících autobusů, hlučných motorek, motajících se krav a telat.
Městská doprava sestává ze směsi prastarých taxíků, ale i docela nových aut, čadících autobusů, hlučných motorek, motajících se krav a telat.

Novější CBD se nachází v okolí jižní části ulic Park Street, Camac Street a AJC Bose Road. Nachází se zde několik výškových kancelářských budov včetně některých nejvyšších obchodních budov v Kalkatě, jako jsou Chatterjee International Centre, Tata Centre, Everest House, Industry House, CGO Building. V oblasti Rajarhat (Newtown), která leží mezi Solným jezerem a letištěm, vzniká nyní ještě novější CBD.

Maidan (což znamená otevřené pole) se nachází mezi řekou Gangou a J. L. Nehru Road (neboli Chowringhee). Říká se, že je plícemi Kalkaty. Na svěží zelené louce se nachází také Victoria Memorial, Eden Gardens a několik sportovních klubů. Kalkatané se na Maidanu jednoduše rádi procházejí.

Ve snaze odlehčit hlavnímu městu od dopravních zácp se mnoho vládních úřadů přesunulo do výškových kancelářských budov lemujících Centrální park Bidhan Nagar (Solné jezero).

Bydlení v Kalkatě

Obytné budovy jsou převážně nízkopodlažní a tvoří je starší koloniální budovy a četné nové čtyřpodlažní bytové domy. V jižní Kalkatě vyrostly ve velkém počtu deseti- až dvanáctipatrové bytové domy.

Město uvolnilo pravidla pro výškovou výstavbu a stále častěji se objevují dvacetipatrové budovy. Nejvyšší obytné věže východní Indie, čtyři třicetipětipodlažní věžáky South City, stojí na ulici Prince Anwar Shah Road.

Silná stavební činnost podél východního metropolitního obchvatu mění tvář města. Rychlým tempem vznikají luxusní hotely, kongresové centrum, specializované nemocnice, bytové komplexy, nákupní střediska a multiplexy.

V čele expanze města na východní straně stojí výstavba nového velkého města s názvem New Town, které sousedí s dobře naplánovaným Bidhan Nagarem. Nachází se ve čtvrti Rajarhat a je to jedna z největších plánovaných městských zástaveb v Indii.

Zanedbaná západní část městské aglomerace dostala impuls podpisem dohody s indonéskou společností Chiputra o výstavbě Kalkata West International City (KWIC). Další obrovské nové městečko je ve stavu návrhu v Dankuni.

Slumy Kalkaty

V mnoha částech vlastního města existují slumy a zchátralé stavby, v nichž žije více než 25 % obyvatel města (sčítání lidu 2001). Programy přestavby slumů pomohly v malé míře zlepšit životní podmínky, ale v této oblasti existuje obrovský prostor pro zlepšení.

Snahy o přestěhování obyvatel slumů do novější zástavby se často setkávají s odporem a neúspěchem, protože mnoho slumů se nachází v nejlepších oblastech města a obyvatelé slumů, kteří jsou začleněni do sociální struktury čtvrti, se nechtějí přestěhovat.

Mnoho silnic v Kalkatě má dva používané názvy: starý koloniální název, který místní obyvatelé stále běžně používají, a oficiální nový název po získání nezávislosti, který najdete v mapách a na dopravních značkách.

Podnebí v Kalkatě

Kalkata má tři hlavní roční období: léto, monzun a zimu. Léto, od března do května, je horké a vlhké s teplotami dosahujícími 38-42° Celsia. Monzun začíná v červnu a trvá do září nebo října. V tomto období dochází k silným dešťům, které někdy vedou k podmáčení některých oblastí.

Zima trvá v Kalkatě od listopadu do února. To je nejlepší období pro návštěvu města, protože počasí je velmi příjemné a teploty se pohybují mezi 8 a 20°.

TIP: Ať už člověk vyrazí do Kalkaty nebo Říma, měl by vědět, jak na tekutiny do letadla, a co nesmí do letadla.

DovolenáInformace