Tokio – dovolená, moře, zajímavosti

Asie
tokio

Tokio nabízí nejen to nejlepší sushi, ale také spousty jiné zábavy. V Tokiu se například nachází zábavní park DisneySea, který je jediný svého druhu nebo také nejvíce neonových nápisů na světě. Město se také pyšní největším počtem restaurací, které jsou oceněny Michelinskou hvězdou. Co dalšího může toto moderní a jedno z nejrušnějších měst na světě nabídnout turistům z celého světa?

Japonsko rovná se sushi. Tato asociace napadne snad většinu turistů, když se řekne „Japonsko.“ Nicméně Japonsko a zejména Tokio nabízí mnohem více gastronomických zážitků, ale také i těch ostatních. Kromě dětí, které si oblíbí především místní Disneyho park, si hlavní město Tokio užijí o dospělí, třeba podívanou na zápasy sumo.

Ovšem ještě před tím, než člověk vyrazí do Tokia, měl by si včas ověřit platnost svého cestovního pasu. Výměna starého pasu za nový totiž standardně trvá 30 dní.

Ubytování – Tokio

Tokio, pulzující metropole plná kontrastů a kultury, přivítá návštěvníky různorodým ubytováním. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlné základny pro objevování této fascinující destinace:

Gracery Asakusa

  • Nacházející se v srdci historické čtvrti Asakusa, Gracery Asakusa láká svým moderním designem a výhodnou polohou v blízkosti hlavních atrakcí.

Akihabara Washington

  • S výhodnou polohou v elektronické čtvrti Akihabara poskytuje Akihabara Washington pohodlné ubytování s rychlým přístupem k nákupům a zábavě.

Tokyu Stay Suidobashi

  • Tento hotel ve čtvrti Suidobashi spojuje moderní vybavení s tradicí a je ideální pro ty, kteří hledají klidné ubytování s výbornou dostupností k pamětihodnostem.

Vessel Inn Asakusa Tsukuba Express

  • S jednoduchým a čistým designem nabízí Vessel Inn Asakusa Tsukuba Express cenově dostupné ubytování v blízkosti slavného chrámu Senso-ji.

Lodging Tokyo TJ03

  • Tato ubytovací jednotka kombinuje moderní design s tradičními prvky, poskytující hostům autentický zážitek z pobytu v Tokiu.

Tokio přináší různorodé možnosti ubytování, které uspokojí potřeby každého cestovatele a přispěje k nezapomenutelnému pobytu v této japonské metropoli.

Časový posun v Japonsku

Tokijský čas je o sedm hodin napřed než středoevropský. To znamená, že během cest je potřeba počítat s nemalým časovým posunem v Tokiu.

Kolik hodin je v Tokiu, když v Praze je například 7 hodin ráno? Díky zmíněnému japonskému časovému posunu tak budou dvě hodin odpoledne. První dny návštěvy města je tak vhodné počítat s časem na odpočinek, jelikož jet lag se turistům pravděpodobně nevyhne.

Počet obyvatel Japonsko

Počet obyvatel v Japonsku se pohybuje okolo necelých 126 milionů. Tokijský počet obyvatel tak sčítá bezmála 14 milionů. Nicméně pokud k Tokiu přičteme i obyvatele předměstí, počet se tak zvýší skoro na 40 milionů obyvatel. Jedná se tak o nejlidnatější metropoli na světě a jedno z měst, které má největší hustotu osídlení na celém světě.

Rozloha Japonska

Japonsko má zhruba 380 tisíc metrů čtverečních, Tokio má pak něco málo přes dva tisíce metrů čtverečních. Samotné Japonsko je obklopeno Japonským mořem, Východočínským mořem a Tichým oceánem.

Japonsko – kultura

Přestože Japonsko a také samotné hlavní město Tokio je hojně navštěvováno turisty z celého světa, vliv globalizace a především znalost anglického jazyka nepůsobí na obyvatele tak moc, jako v jiným státech. Je proto vhodné se naučit například nejzákladnější japonské fráze, nebo mít k dispozici alespoň kvalitní online slovník.

Přesto se v zemi spojuje starodávná kultura, jako jsou například starobylé chrámy ze 7. století, a ty nejmodernější mrakodrapy a technologické vychytávky 21. století.

TIP: Pokud se chcete pokochat moderní architekturou blíž, nizozemský Rotterdam je ideálním místem. Nachází se zde spousta budov moderní architektury, například Cube house, či moderní halvní nádraží.

tokio-vez-5477510
Tokio nabízí svou verzi repliky Eiffelovy věže a to Tokijskou věž.

Hlavní město Japonska

Jak už bylo zmíněno, Tokio je hlavní město Japonska. Jeho název ale nebyl vždy stejný. Původní název japonského hlavního města bylo Edo. Předtím, než se stalo jednou z nejmodernějších metropolí světa, bylo Tokio malou rybářskou vesnicí, která byla založena na začátku 17. století.

Teprve v polovině 19. století se město přejmenovalo na dnešní Tokio, což ve volném překladu znamená východní hlavní město.

Tokyo nebo Tokio?

Přestože se název japonského hlavního města dá přeložit, nejen v češtině ale také v jiných jazycích se používá nepřeložená verze. Český jazyk však nabízí otázku, zda je gramaticky správná verze Tokyo nebo Tokio.

V českém prostředí je správná verze Tokio, stejně jako například v Německu, Polsku nebo na Slovensku. Verze Tokyo je daná anglickou transkripcí, která se v některých případech používá také mezinárodně. Například během Olympijských her tak bylo možné zahlédnout na televizních obrazovkách nebo na vybraných lozích obě verze.

Tokio – mapa a doprava

Po hlavním městě je možné se pohybovat nejen pěšky, ale také autobusem nebo vlakem. Nejen díky svým přesným příjezdům tak nemusí být překvapením, že nejvíce využívané a nejvíce oblíbené jsou vlaky.

Tokijské metro a vlaky

Kvůli tomu, že samotné město je opravdu velké, je vlakový systém rozdělen na společnost Tokijské metro a Toei Subway. Přesto ale může být orientace v těchto systémech a samotná mapa metra poněkud zmatená a nepřehledná.

Nicméně naštěstí pro všechny turisty je k dispozici aplikace Tokijské metro – navigace pro turisty,“ která usnadní nejen samotnou orientaci, ale také díky ní se lehce najde ta nejlepší cesta, jak se dostat z jednoho místa na druhé.

tokio-sakura-7268862
Neoficiální národní květina je květ třešně. Ten je možné zahlédnout ve vícero městských parcích.

Při cestě vlakem je také možné narazit na nejrušnější vlakové nádraží na světě a to nádraží Šindžuku. Každý den zde projde odhadem tři a půl milionu cestujících.

Zajímavostí (a možná malým varováním) pro většinu turistů je, že v Tokiu existují lidé, kteří tlačí ostatní cestující dovnitř vlaků. Jedná se tak možná o jediné město na světě, kde existuje takováto pracovní pozice. V japonštině mají tito lidé název „oshiya“ (v anglickém překladu „pushers“ neboli ve volném českém překladu „ti, co tlačí ostatní“).

Další možnosti dopravy v Tokiu

Autobusové linky jsou sice k dispozici, přesto ale nebývají často využívané. Nicméně jako alternativa pro pohyb po městě ale také jeho předměstích je skvělá.

V případě, že turisté neholdují městské hromadné dopravě, je možné využít i taxíky. Kromě služeb, které jsou známé a využívané také u nás, jako například Uber, je možné využít další taxislužby, konkrétně Tokyo Car Service nebo Blacklane.

Tokio restaurace

Tokijská metropole nabízí mnoho výborných restaurací. Jednou ze specialit, na kterou můžou turisté narazit je ramen. Jedno z nejlepších míst, kam si na něj zajít je Kikanbo.

V případě, že větší zájem je o sushi, jedna z vyhlášených restaurací, která má dokonce michelinskou hvězdu, je Sushi Kanesaka v Ginze. Zde je ale vhodné předem udělat rezervaci.

Disneyland Tokio

Disneyland není pouze v Paříži nebo v Americe. Nejen pro dětské návštěvníky nabízí Tokio dokonce vlastní Disneyland. Tamní park byl dokonce prvním Disney parkem, který byl postavený mimo Spojené státy. Otevřen byl už v roce 1983 a svého času byl také největším Disney zábavním parkem. Dnes má Tokijský Disneyland celkem dva parky s tím, že druhý DisneySea je jediný svého druhu na světě.

disneyland-4027959
Nejenže Tokio nabízí druhý Disney park, který je jediný svého druhu na světě, ale také vstupné je o poznání levnější než v jeho amerických protějšcích.

Další aktivity v Tokiu

Za návštěvu pro milovníky historie stojí starobylý buddhistický chrám Sensō-ji.

Pro trochu netradičnější zážitek je možné navštívit zápasy sumo, například na jednom z turnajů, které se konají každý rok v Rjógoku Kokugikan. Rjógoku Sumo Hall sportovní aréna se nachází ve čtvrti Jokoami ve městě Sumida a vejde se do ní až tisíce fanoušků.

Přestože další turistická atrakce může být hodně netradiční, v Tokiu je to „ověřená klasika.“ Jedná se o přechod pro chodce Shibuya. Známý je především pro svou ohromnou vytíženost. Jedná se totiž o nejrušnější křižovatku na světě. Pokud budou chtít turisté zažít tuto „tlačenici“ z bezpečné vzdálenosti, doporučuje se navštívit věž Shubuya Scramble Square.

TIP: V Asii za návštěvu také rozhodně stojí město Singapur ležící na stejnojmenném ostrově. Kromě památek a zajímavostí může nabídnout také odpočinek na přilehlém ostrově Sentosa.

Také Tokijská metropole má svou „Eiffelovu věž“. Jedná se o Tokijskou věž, který byla ale postavena pouze po vzoru její francouzské sestry. Do roku 2010 byla také nevyšší stavbou Japonska, díky svým 333 metrům.

Milovníci kávy a netradičních zážitků určitě ocení spoustu tematických kaváren, které se ve městě nachází. Kromě Upíří kavárny je možné navštívit také kavárnu inspirovanou příběhem Alenky v říši divů, Pokémonů nebo kočičí kavárny.

tokio-shibuya-9002382
Shibuya nabízí opravdu netradiční přechod pro chodce.

Nejbezpečnější město na světě

Japonské hlavní město patří mezi jedno z nejbezpečnějších měst na světě a míra kriminality je tak velmi nízká. V případě, že například během dlouhé cesty vlakem cestující usne, nemusí se vůbec obávat o své osobní věci.

V případě ztráty osobních dokladů nebo peněženky, je také velmi pravděpodobné, že bude odevzdaná například v nejbližší samoobsluze, kde se budou snažit majitele kontaktovat, aby mu osobní věc vrátili. Je také dost možné, že zůstane na místě, kde byla upuštěna.

Tokio – počasí

Nejlepší čas na návštěvu Tokia je jaro, kdy je možné zahlédnout květy třešní, neboli tzv. sakur. Ty jsou totiž neoficiálně národní květinou a je možné je zahlédnout v nejedné městské zahradě. Zajímavostí je, že květy neslouží pouze jako okrasa. Využívají se například do čajů nebo sladkostí.

V létě je teplota v Tokiu poměrně vysoká, nicméně před horkem se turisté pohodlně schovají právě ve zmíněných městských parcích nebo také v budovách, které jsou velmi často klimatizované.

V případě, že nevyjde jarní termín, je Tokio krásné také na podzim, kdy může padající listí v kontrastu s moderním městem vytvářet krásné fotografie.

V zimě může být pocitová teplota v Tokio o něco nižší, jelikož město leží na vodě. Toto období je tak vhodné v případě, že si turisté naplánují většinu aktivit uvnitř budov.

Co navštívitDovolenáJídlo ve světěVýlety s dětmi