Ósaka Japonsko – informace, zajímavosti, hrad v Ósace

Asie
osaka

Ósaka je třetím největším městem v Japonsku, co se týče počtu obyvatel. Větší je pouze Tokio a Jokohama. Protože je Jokohama součástí větší tokijské metropolitní oblasti, je Ósaka všeobecně považována za druhé největší japonské město. Ósaka je hlavním městem prefektury Ósaka, která je spolu s Kjótem, Narou, Hjógem a několika dalšími městy součástí regionu Kansai.

Ósaka v Japonsku má co nabídnout téměř každému cestovateli. Pro turisty, kteří hledají zábavu pro celou rodinu, je jednou z nejoblíbenějších atrakcí Universal Studios Japan. Jde o jeden z nejnavštěvovanějších zábavních parků na světě.

Na turistické mapě města jsou historické i kulturní památky, včetně obrovského hradu v Ósace a Šitenódži. Milovníky nakupování vždy uchvátí oblast Dotonbori-Shinsaibashi.

Pro cesty do Japonska i dalších destinací je vhodné uzavřít cestovní pojištění.

Kalkulace cestovního pojištění je k dispozici zde >

Ósaka – centrum regionu Kansai

Ósaka je také skvělou základnou pro prozkoumání dalších částí regionu Kansai. Lze odtud snadno cestovat do dalších měst v regionu včetně Kjóta, Kóbe a Nary.

Pokud chce turista cestovat ještě dál, nabízí Ósaka řadu dopravních možností. Z Ósaky se dá dopravit do Himedži, Hirošimy a Tottori. Přímé autobusy jezdí také do Tokia.

Ósaka – osobitá metropole Japonska

Ósaka je důležitá metropole Japonska, co jí chybí na kráse, to vynahrazuje osobitým charakterem města. V Ósace je více zábavy, než v kterémkoli jiném japonském městě, přestože obyvatelé Tokia často tvrdí opak.

osaka-japonsko-4532485
Ósaka byla v minulosti hlavním obchodním městem Japonska a i dnes je jedním z nejdůležitějších průmyslových center v Japonsku.

Nikde jinde v Japonsku není tolik zábavy a nikde nejsou tak připraveni zásobit turisty úžasně slaným, smaženým pouličním jídlem, které se zapíjí pivem, jako právě v Ósace.

Všudypřítomný ležák Asahi se ve městě vaří již od roku 1889. Také je zde mnoho minipivovarů, jejichž produkty stojí za ochutnání.

Jak získat nejlevnější cestovní pojištění do Japonska?

Spočítat nejlevnější cestovní pojištění zde >

Ósaka Japonsko – město nákupů

S téměř třemi miliony obyvatel je Ósaka mnohem víc, než jen městem zábavy a večírků. Je také nejlepším místem v Japonsku pro nákup technologií. Sídlí zde několik klíčových globálních společností.

Ósaka je také jedním z ekonomických a obchodních center Japonska. Tvoří tak výrazný moderní kontrast ke starobylému městu Kjótu.

Přestože Ósaka nemá tak krásné historické stavby jako Tokio nebo Kjóto, je místní architektura historicky bohatá a zajímavá.

Sakury v Ósace – nejlepší doba na návštěvu Ósaky

V Kansai panuje mírné klima s výraznými sezónními výkyvy. Jaro a podzim jsou ideální, pokud turisté touží po fantastických výhledech. Na jaře, konkrétně poslední týden v březnu až první týden v dubnu, zdobí jinak obyčejné zelené koruny třešní nádherné květy.

japonsko-osaka-9829181
Ideální doba pro návštěvu Ósaky je začátek dubna, kdy kvetou třešňové stromy. Nádherná je Osaka také od poloviny do konce listopadu díky barevnému podzimnímu listí.

Na podzim ubývají davy turistů a ceny za ubytování a jídlo klesají. Zajímavé je také to, že se listí zbarvuje do ohnivě oranžové a červené barvy. Teplota je v toto období příjemná pro prohlídku památek.

Ceny turistických služeb naopak stoupají v hlavní sezóně, což je konec března až srpen. Nejvýše se pohybují zejména v následujících termínech:

 • Zlatý týden (29. dubna – 5. května)
 • Festival Obon (13.-15. srpna)
 • Sezóna třešňových květů (konec března – začátek dubna)

V těchto termínech je v Ósace v Japonsku největší nápor turistů a zároveň nejvyšší ceny.

Jak se dostat do Ósaky?

Mezinárodní letiště Kansai (KIX) je hlavní vstupní branou do Ósaky a zbytku regionu Kansai. Na letiště Kansai létá mnoho leteckých společností z Manily.

Nejvýhodnější nabídky jsou obvykle u společnosti Cebu Pacific Air. CEB létá do Ósaky pětkrát týdně.

Ósaka – nakupování elektroniky v Japonsku

Canon, Nikon, Sony a Fuji jsou japonské značky fotoaparátů a celou jejich nabídku je možné najít v obchodě Yodobashi Camera nedaleko nádraží Umeda.

Stejně jako většina obyvatel Japonska, i lidé z Ósaky pečlivě udržují své technické vybavení. Díky tomu je zde nejlepší scéna second-handů s elektronikou na světě.

Hrad v Ósace a další zajímavosti

S novým fotoaparátem v ruce se doporučuje vydat na hrad v Ósace. Není to nejvýznamnější historická stavba v oblasti Kansai, ale po druhé světové válce byl věrně přestavěn tak, aby se co nejvíce podobal svému původnímu vzhledu z roku 1583. Hrad v Ósace rozhodně stojí za pár hodin a snímků.

hrad-v-osace-8824024
Hrad v Ósace je nejnavštěvovanějším hradem v Japonsku. Ročně jej navštíví 2,5 milionu turistů.

Pro ponoření se do japonské kultury je vhodné zajít na představení s tradičními loutkami do Národního divadla Bunraku.

Poté se hodí vydat na návštěvu něčeho nového a zářivého – nejvyšší japonské budovy Abeno Harukas. Pokochat se výhledem z její nádherné vyhlídkové terasy, která se tyčí vysoko nad zemí.

Pokračovat v nákupech na rozlehlém trhu Kuromon Ičiba nebo se vydat po stopách komiksových fanatiků do Nipponbaši.

Kdo chce okusit klasickou japonskou výstřednost, měl by navštívit muzeum Momofuku Andō Instant Ramen v Ikedě severně od centra města. Ano, je to skutečně muzeum věnované nudlím.

TIP: Milovníkům hradů ny neměly uniknout nejkrásnější hrady a zámky ČR. Patří mezi ně Pražský hrad, Karlštějn, hrad Houska, novogotický zámek Sychrov a mnohé další. Perličkou mezi německými hrady je Moritzburg, kde se natáčela oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku..

Doporučená historická a kulturní zařízení

Každý návštěvník Ósaky v Japonsku by měl vidět tato místa:

 • Hrad v Ósace (stanice Tanimači Jončome/Osakajokoen): vedle majestátní hradní věže se lze kochat pohledem na podzimní listí a třešňové květy v zahradě Nišinomaru
 • Narodní divadlo Bunraku (stanice Nippombaši): zde může návštěvník zhlédnout „bunraku“, formu tradičního japonského loutkového divadla
 • Namba Grand Kagetsu (stanice Namba): jedno z center japonské kultury a stand-up komedie
 • Ósacké prefekturní muzeum komedie a scénických umění Kamigata (stanice Namba): muzeum představující ósacké komediální umění, které je klíčovou součástí kulturní identity města

Zajímavostí v Ósace je mnohem více, tato místa by však neměla být vynechána.

Doporučené aktivity a činnosti v Ósace

Ósaka, které se přezdívá „město vody“, je protkána rozsáhlou sítí řek a vodních cest. To umožňuje zábavné aktivity, jako jsou plavby lodí a vlety po řekách.

osaka-japonsko-6073226
Pohled na večerní Ósaku z ptačí perspektivy rozhodně stojí za vidění.

Pro zhlédnutí velikosti Ósaky se doporučuje vystoupat na některou z mnoha vyhlídkových plošin ve městě. Mezi nejznámější patří Umeda Sky Building a Harukas 300.

Další špičkově hodnocenou atrakcí, která zaručuje den plný zábavy, je zábavní park Universal Studios Japan (USJ). Nabízí spoustu vzrušujících, dynamických představení s postavičkami, které jsou k dispozici pouze v Japonsku v Ósace. Návštěva USJ je téměř synonymem pro výlet do samotné Ósaky.

Tyto aktivity by návštěvník Ósaky neměl minout:

 • Umeda Sky Building (JR Osaka Station/Umeda Station): ze střechy čtyřiceti patrové budovy Umeda Sky Building se otevírá úchvatné panorama Ósaky
 • Harukas 300 (stanice Tennoji): bezkonkurenční výhled na Ósaku se nabízí také z vyhlídkové terasy 300 metrů vysoké budovy Abeno Harukas – nejvyšší budovy v Japonsku
 • Plavba po řece Tombori: vyhlídková plavba na malé lodi podél blikajících neonových světel Dotonbori, odpočinkový a zábavný způsob, jak nasát dynamické ulice Minami
 • Plavba po indiánském pobřeží: přibližně 70 minut trvající plavba mezi Dotonbori a Universal Studios Japan umožní pomalu vstřebávat krajinu Ósaky z vody
 • Universal Studios Japan (stanice JR Universal City): legendární zábavní park s širokou nabídkou různých atrakcí s postavami a franšízami oblíbenými po celém světě

V japonské Ósace se turista nikdy nenudí. Město je plné možností, jak zábavně a aktivně trávit dovolenou.

Ósaka Japonsko – jídlo a pití

Jak vychutnat japonskou kuchyni a jídlo? Nejlepší je dát si malá jídla ve více restauracích, než sedět na několik chodů jen v jedné. Turista si rozhodně si nesmí nechat ujít charakteristické jídlo městaokonomiyaki.

japonsko-osaka-9161237
Zelné placce okonomiyaki se někdy přezdívá také japonská palačinka nebo japonská pizza.

Tuto pikantní grilovanou placku ve stylu Ósaka podávají desítky restaurací. Na rozdíl od konkurenční verze v Hirošimě je tento pokrm vydatnější, takže méně zdravý a skvěle se hodí k ledově vychlazenému pivu.

Okonomiyaki se připravuje ze zelí, vajec a mouky. Placka se po usmažení zdobí omáčkou okonomi nebo tonkacu, jarní cibulkou a vločkami bonito ze sušeného tuňáka. 

Takoyaki – kuličky z těsta o velikosti golfového míčku s malým kouskem chobotnice uvnitř – je dalším občerstvením, které je třeba vyzkoušet. Kvalita kuchyně je v Ósace poměrně vyrovnaná.

Stejně jako v mnoha japonských městech se bary nenacházejí jen na ulici, ale často jsou rozesety v několika patrech budov, které vypadají jako nenápadné obchodní nebo obytné domy.

V Ósace je spousta karaoke podniků, saké barů a stále více míst, kde je možné si dát pivo a zahrát si retro počítačové hry, například PC a Retro Bar Space Station.

TIP: K japonské kuchyni neodmyslitelně patří sushi, tento článek prozradí, jak na sushi. Případně si lze objednat dobré sushi např. ze Sushitime.

Ósaka Japonsko – výroba whisky

Palírna Yamazaki společnosti Suntory, která se nachází nedaleko hranic s prefekturou Kjóto, byla jednou z prvních komerčních palíren v Japonsku. Byla vybrána kvůli zdejší proslulé vynikající vodě a dlouhé spojitosti s čajovými obřady.

Přechod společnosti Suntory od nealkoholických nápojů k lihovinám nebyl hladký. Na počátku 20. let 20. století hledala společnost odborníka na skotskou whisky, aby mohla zahájit výrobu. Náhodou se nabídl podnikatel Masataka Taketsuru, který o několik let dříve odcestoval až do Glasgow, aby zde studoval proces destilace.

Taketsuru sice v Yamazaki vyráběl whisky, ale netrvalo dlouho a se společností Suntory se rozešel a odjel na ostrov Hokkaidó, kde založil společnost Nikka. Dnes jsou tito dva nesmiřitelní rivalové stále předními výrobci whisky v Japonsku.

Tento příběh a několik dalších, a také dostatek příležitostí k ochutnání vynikajících nápojů Suntory nabízí historické sídlo Yamazaki. Nachází se 40 minut severovýchodně od Šin Ósaky.

Kolik dní strávit v Ósace?

Doporučená doba pobytu v Ósace jsou 3 dny. To dává možnost flexibilně se rozhodnout, kdy a kam se vydat. Ať už se jedná o celodenní výlet do jeleního parku Nara nebo odpolední relaxaci ve světoznámém lázeňském centru Spa World.

hrad-v-osace-7898173
Ósaka je stejně jako většina japonských měst velmi bezpečná a patří mezi nejbezpečnější města na světě. Riziko kriminality je velmi nízké.

Tři dny nabízí dostatek času stihnout všechno, co je třeba v Ósace vidět. Pokud návštěvník zůstane déle, může nasát kouzlo Ósaky pomaleji a proniknout hlouběji do místní atmosféry.

Japonsko – Kjóto nebo v Ósaka?

Kjóto je více turisticky zaměřená destinace a zároveň důležité kulturní a historické centrum Japonska. Proto zde bývá ubytování a jídlo dražší.

Pokud má návštěvník při cestování k dispozici omezený rozpočet, doporučuje se navštívit levnější Ósaku. Toto město příjemně propojuje kulturu, noční život a skvělé jídlo.

Cestování po zajímavých městech nabízí samozřejmě i Evropa. Za návštěvu stojí Vídeň, Gdaňsk, Wroclaw, Malaga, Madrid nebo Paříž, a také balkánská Skopje či hlavní město Bosny a Hercegoviny – Sarajevo a malebný Mostar. Dále na východě pak jistě zaujme Istanbul a Konya, nejstarší město světa.

Co navštívitDovolená