Hrad Houska – tajemný hrad s bránou do pekla

Česko

Hrad a zámek Houska je jeden z nejznámějších v Česku. Nachází se v půvabné krajině Kokořínska a své návštěvníky láká na tajemno, kterým je opředena jeho historie. Hrad Houska totiž podle pověstí stojí na skále, ze které vede rokle rovnou do pekla. Zkrátka, kdo hledá peklo, nenajde ho nikde jinde než na tajuplném hradu Houska. Proč stojí za návštěvu?

Kokořínsko se nachází zhruba 50 km na sever od hlavního města, jedná se tak o skvělou příležitost pro výlety v okolí Prahy. V blízkosti hradu Houska se nachází i spousta dalších atraktivních míst, třeba samotný hrad Kokořín.

Kastelánem hradu Houska je Miroslav Konopásek, který s návštěvníky nadšeně sdílí ponuré historky, které se o hradu vyprávějí již po staletí. Pár z nich zazní také v tomto článku.

houska-hrad-a-zamek
Hrad Housku v létě navštíví tisíce zákazníků. Lákají je tajemné historky o hradu i sezónní akce.

Houska je zajímavá také svou historií ve ve 20. století, kdy se jí během 2. světové války ujala německá armáda (z důvodu strategické polohy v pohraničí) a umístila sem ozbrojené jednotky NSDAP. SS na hradě Houska zůstalo až do konce války v roce 1945.

Hrad Houska – ubytování

U Hradu Houska, tajemné stavby na pomezí Českého ráje, nabízí okolní oblast široké možnosti ubytování. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

Bezva Relax Bezděz

  • Ubytování Bezva Relax Bezděz se nachází v blízkosti Hradu Houska a nabízí klidnou atmosféru a pohodlné pokoje pro relaxační pobyt.

Hotel Hlučov

  • Hotel Hlučov zaujme svým rustikálním stylem a pohodlným ubytováním, které zajišťuje klidné a příjemné prostředí.

Apartmán Roubenka na Dobření

  • Tato roubená chalupa na Dobření přináší tradiční český zážitek a útulné ubytování ve stylovém prostředí.

Kokořín Forest Villa

  • Umístěná v malebném prostředí lesů Kokořína, Forest Villa láká návštěvníky svým elegantním designem a relaxační atmosférou.

Zámek Lobec

  • Zámek Lobec, krásně restaurovaný historický objekt, poskytuje luxusní ubytování s nádechem minulosti a krásným okolím pro procházky.

Ubytování v okolí Hradu Houska nabízí širokou škálu možností, od rustikálních chalup po luxusní zámky, což zajišťuje příjemný a dobrodružný pobyt v této historické oblasti.

Tajemný hrad – legendy a mýty o hradu houska

Historie hradu Houska je velmi bohatá. Nouze však není ani o mýty a legendy, které se dříve o hradu tradovaly. Z některých z nich až mrazí. Tajemno člověk pocítí již při úvaze o poloze samotného hradu. Houska nemá ani zdaleka strategickou polohu, naopak její zdi vyrostly v pusté krajině bez přístupu k pitné vodě.

Stejně tak není dočista jasné, k čemu měl hrad původně sloužit. Obranný systém se netradičně zaměřuje směrem dovnitř, jako kdyby měl zabránit úniku čehosi z hradu ven.

Hrad navíc po třicetileté válce dokonce úplně zmizel z vojenských map. Hrad Houska byl tak, jak se zdá, po dlouhou dobu utajován před veřejností. Těžko říct z jakého důvodu lidé o Housce nesměli mnoho vědět.

Některé z legend také popisují mystickou postavu v mnišské kápi, která se měla zjevovat v okolí hradu. Tato postava bez obličeje podle legendy sleduje každého, kdo se odváží k hradu přiblížit v noci a pokusit se v jeho blízkosti přenocovat.

Hrad Houska – paranormální jevy

Víra v existenci paranormálních jevů hradu Houska nedá spát mnohým badatelům, historikům i běžným smrtelníkům. V průběhu doby se několik odvážlivců pokusilo na hradě přespat a přesvědčit se o existenci nadpozemských stvoření, ovšem zvláštní negativní aura jim nedovolila pokračovat a strach je vyhnal z hradu ještě před kuropěním.

Četné legendy zmiňují zvláštní zvuky, zjevení, tíživou atmosféru i nenadálý prudký vítr mezi zdmi hradu. Mnozí odkazují na souvislosti s nelidským jednáním nacistů za druhé světové války, kteří měli hrad Houska za jedno ze svých stanovišť, kde se údajně mimo jiné měla plemenit árijská rasa.

TIP: Na své návštěvníky čekají také další hrady a zámky v Česku. Udělejte si výlet na zámek Valtice, Střekov v Ústí nad Labem nebo si prohlédněte hrad Hněvín.

Hrad houska – brána do pekel

Záhadám však stále ještě není konec. Legendy hovoří o tom, že ze skály, na které byl tajemný hrad zbudován, vede dlouhá propast přímo do pekla. Hrad Houska touto legendou proslul po celém okolí.

A to není všechno. Pod hradem se údajně nachází také velké množství spletitých podzemních chodeb, v nichž jsou pohřbeny jakési „nelidské“ ostatky.

Na průrvě, ze které dle mýtů vylétávali čerti, byla v pozdějších dobách postavena kaple, čímž byl otvor do horoucích pekel uzavřen. Zajímavé je, že se nejedná o jediný pekelný hrad v Česku. Brány do pekla se obávali také lidé žijící v okolí hradu Trosky. S mystičnem je spjatý rovněž záhadný hrad Potštejn.

Nejstrašidelnější hrad v ČR

O existenci pekla na hradě Houska se musí každý návštěvník přesvědčit na vlastní oči. Ačkoliv s množstvím turistů se magičnost trochu vytrácí, ve staré kapli s freskami z 13. století se podle kastelána hradu Houska přeci jen někteří necítí ve své kůži.

hrad-houska-brana-do-pekel
Brána do pekel strašila lidi v okolí po dlouhá staletí.

Houska není sama o sobě ničím výjimečná. V Česku jsou k nalezení hrady mnohem větší, významnější z pohledu historie nebo architektonicky zdařilejší. Houska však vyniká právě svou magičností a ďábelskou historií, která ji provází po celou její existenci až do nynějška.

A právě tajuplný příběh je tím, co na historii hradu nejvíce láká. Pověst nejstrašidelnějšího hradu v ČR přitahuje jako magnet a láká senzacechtivé návštěvníky o stošest. Husí kůže se mezi chladnými stěnami hradu rozlévá po celých tělech ostražitých návštěvníků s železnou pravidelností.

Zámek a hrad houska – historie

Dost bylo mýtů. Nyní jsou na řadě fakta a historické skutečnosti. Původně se jednalo o gotický hrad z 13. století, který byl však na přelomu 15. a 16. století podroben renesanční přestavbě na zámek. Hrad Houska byl pravděpodobně vystavěn tehdejším králem Přemyslem Otakarem II.

Historici předpokládají, že Houska sloužila jako správní centrum před založením hradu Bezděz, který se nachází v jeho blízkosti. Je však možné, že oba hrady vznikaly současně stejnou stavební hutí.

Střídali se zde různí majitelé. Sídlil zde rod Berků z Dubé, Jan Smiřický ze Smiřic či Hrzánové z Haradova. Hradu se později ujal také známý šlechtic Albrecht z Valdštejna. Po jeho smrti se na hrad dostaly cizí šlechtické rody.

V roce 1924 koupil Housku prezident Škodových závodů pan senátor Šimonek. Život na zámku si se svou rodinou užíval až do roku 1939.

Strhující je historie za dob druhé světové války. Houska byla využívána německou armádou jako konfiskát. Konkrétně zde sídlil oblastní štáb SS. Jednotky SS na hradě Houska setrvaly až do konce války v roce 1945. Poté hrad padl do vlastnictví státu, ve kterém zůstal až do Sametové revoluce.

V 90. letech byl hrad předán v restitucích původním majitelům. Ti se úspěšně postarali o rekonstrukci a roku 1999 byl hrad konečně otevřen široké veřejnosti.

Hrad houska – otevírací doba

Zámek Houska patří mezi nejnavštěvovanější zámky v ČR. Každoročně ho navštěvují tisíce až desetitisíce návštěvníků z celé republiky. Zpravidla je přístup veřejnosti povolen od dubna do října. Dobrá zpráva je, že je otevřeno i na svátky. Udělat si výlet na Housku je tak možné třeba i na Velikonoční pondělí nebo na sv. Václava.

Otevírací doba je popsána v tabulce:

dubensobota, neděle10:00 – 17:00
květenúterý až neděle10:00 – 17:00
červenúterý až neděle10:00 – 17:00
červenecúterý až neděle10:00 – 18:00
srpenúterý až neděle10:00 – 18.00
záříúterý až neděle10:00 – 17:00
říjensobota, neděle10:00 – 16:00

Návštěvníky sem lákají strašidelné mýty, kterými je hrad opředen, proslulá brána do pekla, avšak i velké množství sezónních akcí, které se zde přes léto konají.

Prohlídky hradu s výkladem probíhají každou celou hodinu, poslední prohlídka proběhne vždy hodinu před koncem otevírací doby.

Hrad houska – vstupné

Vstupné na hrad houska v sobě automaticky zahrnuje také prohlídku s průvodcem. Bez průvodce si návštěvníci hrad prohlížet nemohou.

plné vstupné130 Kč
zlevněné vstupné
(děti do 15 let, studenti, senioři)
90 Kč
rodinné vstupné
(2 dospělí + 2 děti do 15 let)
390 Kč
poplatek za psa30 Kč

Na hradě je také možné prozkoumat tzv. Dantovo peklo, které se nachází mimo prohlídkový okruh a je zpoplatněno vstupným ve výši 60 Kč. PEKLEM je ručně vyřezávané pohyblivé dílo, které vzniklo na motivy Božské komedie Danta Alighieriho.

Veškeré peníze ze vstupného putují na opravy hradu a celkovou údržbu.

Hrad houska – akce

Podobně jako třeba na brněnském hradu Špilberk, také na Housce přes sezónu vzkvétá kultura. Lidé z okolí i návštěvníci z různých koutů republiky se mohou každoročně těšit na nespočet kulturních akcí. Akce na hradě Houska jsou senzačním zpestřením jinak běžné návštěvy hradu a radost udělají jak dětem, tak dospělým.

hrad-houska-akce

Tradičně se zde konají nejrůznější jarmarky, šermířská utkání, přehlídky starých řemesel nebo koncerty. Čas od času lze zavítat také na divadelní představení na letní scéně a užít si herecké talenty pod hvězdnou oblohou.

Vzhledem k dobré dojezdové vzdálenosti od Prahy je Houska ideálním místem, kam na výlet autem. Nejlepší je si vytipovat, kdy probíhá na hradu nějaká akce, a spojit historickou prohlídku s kulturním zážitkem.

Informace o probíhajících událostech jsou k nalezení na webu hradu Houska.

InformaceVýlety s dětmiZáhadyZajímavosti