Hrad Trosky, informace, historie, ubytování

Česko
hrad-trosky

Zříceniny hradu Trosky je symbolem Českého ráje a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v ČR. Jaká je historie hradu Trosky? Jak vypadal hrad Trosky? A kolik je vstupné na hrad Trosky?

Hrad Trosky byl založen ve čtrnáctém století jako gotický hrad a sehrál důležitou roli v české historii. K hradu Trosky se váže mnoho tajuplných pověstí.

Hrad Trosky se postupně proměnil ve zříceninu, přesto jej dnes navštěvuje mnoho turistů. Pravidelně obsazuje přední příčky v žebříčku nejnavštěvovanějších památek ČR. Důvodů je hned několik.

V okolí hradu Trosky se totiž nachází krásné rybníky, skalní města a také přírodní rezervace. Stojí hrad Trosky za návštěvu? A jaká je otevírací doba hradu Trosky?

Hrad Trosky – ubytování

Hrad Trosky, impozantní historická pevnost ve středních Čechách, láká návštěvníky svou jedinečnou atmosférou a výhledy na Český ráj. Pro ty, kteří chtějí prožít autentický zážitek v této oblasti, existuje několik ubytovacích možností:

Miniresort Amulet Hrubá Skála

  • Tento malebný miniresort nabízí pohodlné ubytování v blízkosti Hrubé Skály s výrazným zřetelným stylem, zahrnujícím moderní vybavení a rustikální atmosféru.

Chaty v Ráji

  • S krásným výhledem na okolní přírodu poskytují Chaty V Ráji tradiční a útulné ubytování, vhodné pro ty, kteří hledají klidný pobyt v přírodě.

Resort Český ráj Semín

  • Umístěný v malebném prostředí Českého ráje, tento resort nabízí komfortní ubytování a široké možnosti pro aktivní odpočinek v okolí.

U Rozhovoru

  • S atmosférou venkovského penzionu nabízí U Rozhovoru útulné a přátelské ubytování, ideální pro ty, kteří hledají osobní zážitek.

Palda Rekreační Středisko

  • Toto rekreační středisko poskytuje ubytování s důrazem na klid a relaxaci, v blízkosti přírodních krás Českého ráje.

Ubytování v okolí Hradu Trosky přináší rozmanité možnosti, aby návštěvníci mohli plně vychutnat historické kouzlo této ikonické pevnosti a okolního Českého ráje.

Český ráj – Trosky

Když se řekne Český ráj, mnoho lidí si představí právě Trosky. Tvarově unikátní zřícenina je totiž symbolem celého kraje. Z věží Baba a Panna na hradu Trosky se nabízí krásný výhled na malebnou krajinu Českého ráje i okolní regiony.

Český ráj však nejsou jen Trosky. Oblast Českého ráje je charakteristická pískovcovými skalami a skalními městy a rybníky. Pro svůj cenný význam je Český ráj již od roku 1955 chráněnou krajinnou oblastí.

Kromě Trosek lze v Českém ráji navštívit i hrady Kost a Valdštejn nebo zámky Sychrov či Humprecht.

Jak vypadal hrad Trosky

Hrad Trosky dnes vypadá tajemně a možná i trochu strašidelně. Leckomu připomíná čertovy rohy trčící ze skály. Jak v minulosti vypadal hrad Trosky?

Základ hradu Trosky tvoří ojedinělý skalnatý útvar sopečného původu. Pozdější eroze splavila hlínu, písek a ostatní měkké horniny a obnažila tento útvar do dnešní podoby. 

Na hřebenu mezi oběma vrcholy byl založen vnitřní hrad s obytnými paláci a na vrcholu obou skal vybudovány obranné a zároveň obytné věže. Na nižším, nazývaném pro jeho rozložitější vzhled Baba, stávala šestiboká dvoupatrová stavba.

Na vyšším a štíhlejším vrcholu nazývaném Panna stával obdélníkový, původně třípatrový palác, v jehož prostoru byla prý i hradní kaple. V místě dnešního nového schodiště na věž Babu stál vysoký dřevěný palác, kterým se vystoupalo až do vrchního kamenného paláce. 

Pod hradem Trosky se údajně nacházejí rozsáhlá sklepení.  

Trosky – Baba a Panna

Hrad Trosky symbolizují dvě věže – Panna (57 m) a Baba (47 m). Obě skýtají jedinečný výhled na široké okolí a Český ráj.

V roce 1999 byla na věži Baba vybudována vyhlídka. Za příznivého počasí z ní lze vidět Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří, a také Prahu a mnoho dalších míst v okolí.

Co se pověstí Trosek týče, je jich hned několik. Jedna z nich zmiňuje dvě znepřátelené příbuzné, sídlící každá v jiné z věží. Na Babě bydlela Markéta, vdova po Otovi starším z Bergova, na Panně její vnučka Barbora. Po smrti babičky se vnučce po jejich hašteření začalo tak stýskat, až svoji babičku zanedlouho následovala.

Další pověst o Troskách vypráví o matce Marii a dceři Karolíně pána z Bergova, který chtěl mít z Trosek honosné sídlo. Jednou pán odcestoval do cizích krajů a obě ženy měly během jeho nepřítomnosti o hrad pečovat.

Ze začátku se ženám v péči o hrad Trosky dařilo. Po čase se však ženy začaly přít, která má větší pravomoc. Vlády chtivé dámy se stále více hádaly a o hrad a poddané se téměř nestaraly. Kraj zchudl a poddaní jeden po druhém utíkali. Až jednou hlasitý křik dam utichl.

Poddaní netušili, co se stalo. Našel se jeden chasník, který se odvážil k hradu Trosky vypravit. V komnatách žen však bylo prázdno, jen okna byla dokořán. Kam se poděly rozkmotřené ženy, bylo záhadou. Jejich hašteřivé hlasy jsou prý v kraji slyšet dodnes, připomíná je kvílení meluzíny za větrných a deštivých nocí.

hrad-trosky-vstupnejpg-2088824
Hrad Trosky leží v pohádkovém kraji českého ráje. Patří k jeho hlavním dominantám.

Čeněk z Vartemberka – historie hradu Trosky od 14. století

Výstavba hradu Trosky započala v roce 1380 pod vedením statkáře Čeňka z Vartenberka. Od začátku ji však provázely nešťastné události. Zvířata, která na stavbě pomáhala, si lámala nohy a působila různá zranění, zdi se z nepochopitelných důvodů hroutily a také dělníci často přicházeli k úrazu. Několik nešťastníků se dokonce zabilo při pádu ze skály.

Lidé z okolí se místa obávali. Věřili, že se na jižním svahu mezi hradními věžemi nachází „brána do pekla“. Podle pověstí se z rozsedliny hluboké asi 600 metrů každou noc drápaly pekelné bytosti a mařily stavbu.

Podobné pověsti se vážou také k bráně do pekla na hradě Houska. Čeněk z Vartemberka se však nenechal odradit. Když s pomocí proutkaře hledal místo pro studnu, nalezl kromě zdroje pitné vody také rozsáhlé podzemní prostory.

Stavitel podzemní prostory upravil v chodbu, která měla sloužit jako úniková cesta z hradu v případě obležení. Chodbu uzavíraly těžké a železem pobité dveře. Podle pověstí Trosek se z tajemných podzemních chodeb ozývaly podivné zvuky.

Osud pana Čeňka z Vartemberka byl smutný. Stavba statkáře natolik finančně, fyzicky i psychicky vyčerpala, že nedlouho po dokončení hradu zemřel. Ještě před smrtí prodal hrad Trosky svému největšímu věřiteli králi Václavu IV. Později dostal Trosky Ota z Bergova a po něm hrad Trosky zdědil jeho syn – Ota mladší.

Hrad Trosky a loupeživí rytíři

V roce 1438 padl hrad Trosky do spárů loupeživých rytířů – Kryštofa Šofa z Helfenburka a Švejkara. Teprve v roce 1444 se povedlo loupežníky vyhnat, když se na hrad vrátil Ota mladší. Údajně sebou přivezl i poklad uloupený v klášteře v Opatovicích nad Labem.

Podle pověstí tento poklad a s ním i část lupu loupeživých rytířů zůstal ukryt v podzemí. Také proto zřejmě zbytky hradu přitahovaly od 18. století hledače pokladů.

hrad-trosky-veze-3362719
Na jižním svahu hradu se údajně nacházela „díra do pekla, ze které v noci vylézaly pekelné bytosti.

V 15. století už měl hrad Trosky svou největší slávu za sebou. V roce 1455 jej koupil Jan Zajíc z Hazmburka, avšak roku 1469 byl dobyt královským vojskem a začal se pomalu měnit ve zříceninu. Některé podzemní chodby zavalil písek, některé zůstaly ještě na čas přístupné.

V záznamech hledačů pokladů lze najít zmínky o nápisech psaných švabachem, které varovaly před vstupem do hlubin země.

Ještě v minulém století prolézali prostor hradu i podzemí psychotronici a badatelé, kteří zde hledali magická místa a časoprostorovou bránu. V současné době je už ovšem u vchodu do podzemí hradu Trosky železná mříž a vstup je z bezpečnostních důvodů zakázán.

Trosky – parkování

Na hrad Trosky se dá dostat autem, autobusem nebo vlakem. Nejbližší železniční zastávka je buď v obci Borek pod Troskami (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po modré turistické značce), nebo v obci Ktová (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po zelené turistické značce). 

Kdo si dělá výlet autem, parkování u Trosek je jednoduché. Hned pod hradem Trosky se nachází parkoviště, odkud cesta pokračuje pěšky cca 250 m do kopce.

Cesta autobusem je poměrně komplikovaná. Lepší je jet vlakem do Borku pod Troskami a poté počkat na autobus do obce Tachov nebo do obce Troskovice.

Trosky – otevírací doba

Hrad Trosky je státním hradem a jako většina hradů a zámků v Česku je v zimě zavřený. Otevírací doba hradu Trosky je tedy následující:

Hrad Trosky je otevřen od prvního dubna do konce října. V dubnu a říjnu je otevírací doba Trosek pouze o víkendech a státních svátcích od 9 do 16h, od května do září denně mimo pondělí. O letních prázdninách je hrad Trosky otevřen od 9 do 17.30h.

Prohlídka hradu Trosky je individuální – to znamená bez průvodce. Hrad není rozdělen do prohlídkových okruhů a po zaplacení vstupného má návštěvník přístup do celého hradu.

Hrad Trosky – užitečné informace

Trosky se nachází poblíž obce Rovensko pod Troskami. GPS souřadnice jsou 50,516319 15,230784. Aktuální informace nabízí webové stránky hradu www.hrad-trosky.cz a facebookový profil www.facebook.com/SHTrosky. Hrad trosky lze kontaktovat telefonicky na čísle +420 602 342 627 nebo emailem trosky@npu.cz.

hrad-trosky-8172577-1024x595-1697412-8629302
V okolí hradu Trosky je řada dalších zajímavých míst a krásných turistických i cyklistických tras.

Hrad Trosky – vstupné

Na hrad Trosky se platí vstupné:

Plné vstupné140 Kč
Dětské vstupné60 Kč pro děti do 18 let
Seniorské vstupné110 Kč pro osoby nad 65 let

Děti do 6 let mají vstup na hrad Trosky zdarma.

Akce na hradě Trosky

Na hradě Trosky se během návštěvní sezóny koná řada akcí. Konkrétně se jedná o výstavy, společenské a kulturní akce a také program pro odborníky a pro školy. Organizátoři myslí i na nejmenší a řada akcí na hradě Trosky je určena pro děti.

hrad-trosky-akce-9401685
Na hradě Trosky probíhají také šermířské turnaje a různá vystoupení skupin historického šermu.

Aktuální program akcí na hradě Trosky lze najít na webových stránkách hradu a dalších informačních portálech. Kam na dovolenou v ČR? Co dělat o víkendu? Kam s dětmi na výlet? Návštěva Českého ráje a hradu Trosky, je skvělý nápad. Trosky patří bezesporu k nejkrásnějším místům v ČR. Český ráj nabízí spoustu dalších výletů v okolí.

TIP: Další hrady ČR, které rozhodně stojí za návštěvu jsou například hrad Štramberk, hrad Obřany, Hněvín, hrad Sloup, Střekov, hrad Kokořín a mnohé další.

InformaceVýlety s dětmiZáhadyZajímavosti