Hrad Trosky – historie hradu Trosky, zajímavosti, informace

Česko
hrad-trosky

Zříceniny hradu Trosky jsou nepřehlédnutelnou dominantou Českého ráje. Tvoří je dvě čedičové věže, ke kterým se váže známá legenda. Zbytky zdí se tyčí jako strážci nad lesy i rybníky kraje. Jaká je historie hradu Trosky? Kde se vzaly věže hradu Trosky? Kolik je vstupné na hrad Trosky?

Vyšší věž hradu Trosky nese jméno Panna a nižší se nazývá Baba. Pověst, která osvětluje jména věží, vypráví o dvou znesvářených ženách. Byly to matka a dcera pána z Bergova. Pán z Bergova chtěl mít z Trosek honosné sídlo. Jednou pán odcestoval do cizích krajů a obě ženy měly během jeho nepřítomnosti o hrad pečovat.

Ze začátku se ženám dařilo a o hrad svědomitě pečovaly. Po čase se však matka Marie a dcera Kateřina začaly přít, která má větší pravomoc. Vlády chtivé dámy se stále více hádaly a o hrad a poddané se téměř nestaraly. Kraj zchudl a sloužebníci jeden po druhém utíkali. Až jednou hlasitý křik, který se rozléhal po celém panství, utichl.

Poddaní netušili, co se stalo. Našel se jeden chasník, který se odvážil k hradu vypravit, v komnatách žen však bylo prázdno, jen okna zela otevřená dokořán. Kam se poděly rozkmotřené ženy, bylo záhadou. Jejich hašteřivé hlasy jsou prý v kraji slyšet dodnes, připomíná je kvílení meluzíny za větrných a deštivých nocí.

Ranná historie hradu trosky

V mladší době bronzové sloužilo místo, kde byl později postaven hrad Trosky, jako strategické centrum kraje. Na místě se nalezly pozůstatky rozsáhlých opevněných plošin.

hrad-trosky-vstupnejpg-2088824
Hrad Trosky leží v pohádkovém kraji českého ráje. Patří k jeho hlavním dominantám.

Za éry keltů sloužil prostor k magicko-náboženskému kultu. Vstup sem měli povolen jen druidové a zasvěcenci. Při různých keltských obřadech zde rozmlouvali s jinými světy. Údajně se na místě nacházela brána do jiných dimenzí.

Čeněk z Vartemberka – historie hradu Trosky od 14. století

Výstavba hradu Trosky započala v roce 1380 pod vedením statkáře Čeňka z Vartenberka. Od začátku ji však provázely nešťastné události. Zvířata, která na stavbě pomáhala, si lámala nohy a působila různá zranění, zdi se z nepochopitelných důvodů hroutily a také dělníci často přicházeli k úrazu. Několik nešťastníků se dokonce zabilo při pádu ze skály.

Lidé z okolí se místa obávali. Věřili, že se na jižním svahu mezi hradními věžemi nachází „brána do pekla“. Podle pověstí se z rozsedliny hluboké asi 600 metrů každou noc drápaly pekelné bytosti a mařily stavbu. Podobné pověsti se vážou také k bráně do pekla na hradě Houska. Čeněk z Vartemberka se však nenechal odradit. Když s pomocí proutkaře hledal místo pro studnu, nalezl kromě zdroje pitné vody také rozsáhlé podzemní prostory.

Stavitel podzemní prostory upravil v chodbu, která měla sloužit jako úniková cesta z hradu v případě obležení. Chodbu uzavíraly těžké a železem pobité dveře. Podle pověstí se z tajemných podzemních chodeb ozívaly podivné zvuky.

Osud pana Čeňka z Vartemberka byl smutný. Stavba statkáře natolik finančně, fyzicky i psychicky vyčerpala, že nedlouho po dokončení hradu zemřel. Ještě před smrtí prodal hrad Trosky svému největšímu věřiteli králi Václavu IV. Později dostal Trosky Ota z Bergova a po něm hrad zdědil syn – Ota mladší, přívrženec Zikmunda.

Hrad Trosky a loupeživí rytíři

V roce 1438 padl hrad Trosky do spárů loupeživých rytířů – Kryštofa Šofa z Helfenburka a Švejkara. Teprve v roce 1444 se povedlo loupežníky vyhnat a na hrad vrátil Ota mladší. Údajně sebou přivezl i poklad uloupený v klášteře v Opatovicích nad Labem. Podle pověstí tento poklad a s ním i část lupu loupeživých rytířů zůstal ukryt v podzemí. Také proto zřejmě zbytky hradu přitahovaly od 18. století amatérské badatele a hledače pokladů.

hrad-trosky-veze-3362719
Na jižním svahu hradu se údajně nacházela „díra do pekla, ze které v noci vylézaly pekelné bytosti.

V 15. století už měl hrad Trosky svou největší slávu za sebou. V roce 1455 jej koupil Jan Zajíc z Hazmburka, avšak roku 1469 byl dobyt královským vojskem a začal se pomalu měnit ve zříceninu. Některé podzemní chodby zavalil písek, některé zůstaly ještě na čas přístupné. V záznamech hledačů pokladů lze najít zmínky o nápisech psaných švabachem, které varovaly před vstupem do hlubin země.

V polovině 19. století se od zříceniny vrátil jeden mladý mlynář s podivným zážitkem. Tvrdil, že se u Trosek v předvečer svátku Jana Křtitele propadl do díry a spatřil hrad v jeho plné slávě. Viděl rytíře na koních se zářícími pochodněmi, slyšel štěkot loveckých psů a hlahol šlechticů. V podzemí sebral malý zlatý plíšek a přinesl jej jako důkaz.

Ještě v 19. a 20. století prolézali prostor zříceniny i podzemí psychotronici a badatelé, kteří zde hledali magická místa a snad i časoprostorovou branou. V současné době je už ovšem vchod do podzemí opatřený železnou mříží a vstup již z bezpečnostních důvodů není možný.

Dvě věže hradu Trosky

Hrad Trosky byl postaven na dvou izolovaných čedičových sucích, které předurčily vzhled i dispozici objektu. Stavitelé hradu pojali stavbu jako komplex budov, umístěných na skalním bradle mezi oběma skalisky s věžemi.

Věže nesou jména Baba (47 m) a Panna (57 m). Při prohlídce může návštěvník hradu Trosky vystoupat na obě hradní věže, které skýtají jedinečné výhledy na široké okolí. V roce 1999 byla na věži Baba vybudována vyhlídka. Za příznivého počasí z ní lze vidět Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří, a také Prahu a mnoho dalších míst v okolí.

Hrad Trosky – užitečné informace

Trosky se nachází poblíž obce Rovensko pod Troskami. GPS souřadnice jsou 50,516319 15,230784. Aktuální informace nabízí webové stránky hradu www.hrad-trosky.eu a facebookový profil www.facebook.com/SHTrosky. Hrad trosky lze kontaktovat telefonicky na čísle +420 602 342 627 nebo emailem trosky@npu.cz.

hrad-trosky-8172577
V okolí hradu Trosky je řada dalších zajímavých míst a krásných turistických i cyklistických tras.

Na hrad Trosky se dá dostat autem, autobusem nebo vlakem. Nejbližší železniční zastávka je buď v obci Borek pod Troskami (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po modré turistické značce), nebo v obci Ktová (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po zelené turistické značce). Autobusem lze dojet až do obcí Tachov a Troskovice.

Hrad Trosky – otevírací doba

Trosky lze navštívit na jaře v létě a na podzim. Hrad je veřejnosti otevřen od května do října, takto vypadá otevírací doba v jednotlivých měsících:

MěsícDenOtevírací doba
KvětenÚt – Ne9:00 – 16:30
Červen – SrpenPo – Ne9:00 – 17:30
ZáříÚt – Ne9:00 – 16:00
ŘíjenSo – Ne9:00 – 16:00

Prohlídka areálu státního hradu Trosky je samostatná, bez průvodce, pro hromadné skupiny lze po předchozí dohodě se správou objektu v měsících červenec a srpen zajistit průvodce. Během července a srpna jsou prohlídky zpestřeny ukázkami chovu a výcviku dravých ptáků. Prohlídka hradu zabere přibližně 1,5 hodiny.

Hrad Trosky – vstupné

Na hrad Trosky se platí vstupné:

Plné vstupné100 Kč
Dětské vstupné50 Kč pro děti do 18 let
Studentské vstupné80 Kč
Seniorské vstupné80 Kč pro osoby nad 65 let

Děti do 6 let mají vstup na hrad Trosky zdarma.

Akce na hradě Trosky

Na hradě Trosky se během návštěvní sezóny koná řada akcí. Konkrétně se jedná o výstavy, společenské a kulturní akce a také program pro odborníky a pro školy. Organizátoři myslí i na nejmenší a řada akcí na hradě Trosky je určena pro děti.

hrad-trosky-akce-9401685
Na hradě Trosky probíhají také šermířské turnaje a různá vystoupení skupin historického šermu.

Aktuální program akcí na hradě Trosky lze najít na webových stránkách hradu a dalších informačních portálech. Kam na dovolenou v ČR? Co dělat o víkendu? Kam s dětmi na výlet? Návštěva Českého ráje a hradu Trosky, je skvělý nápad. Trosky patří bezesporu k nejkrásnějším místům v ČR. Český ráj nabízí spoustu dalších výletů v okolí.

TIP: Další hrady ČR, které rozhodně stojí za návštěvu jsou například hrad Štramberk, hrad Obřany, Hněvín, hrad Sloup, Střekov, hrad Kokořín a mnohé další.

InformaceVýlety s dětmiZáhadyZajímavosti