Potápění Česko – lomy, jezera, řeky, Praha, Brno
Česko nabízí širokou škálu potápěčských lokalit, včetně lomů, jezer, přehrad a řek. Ačkoliv potápění v Česku nemusí znít na...
Číst víceV blízkosti severní hranice s Německem leží město Ústí nad Labem. Nad ním se na strmé skále tyčí zřícenina hradu Střekov. Monumentální stavba inspirovala německého skladatele Richarda Wagnera a spisovatele Johanna Wolfganga Goetha.
Impozantní zřícenina nad městem Ústí nad Labem se tyčí na černé skále, která vystupuje z hladiny řeky Labe do výšky sta metrů. Za deštivých nocí prý na skále straší duch mladé dcery hradního pána, která si zde skokem do vody vzala život.
Hrad byl postaven v roce 1316 pro českého krále Jana Lucemburského, otce císaře Svaté říše římské Karla IV., aby střežil důležitou obchodní cestu do Německa. První zmínka o Schreckensteinu pochází z roku 1319, kdy nový hrad dostal v léno Pešek z Weitmühlu.
Jen krátce poté se Schreckenstein dostal do držení českého rodu Wartenbergů z Tetschen (dnes Děčín). Za husitských válek (asi 1420-1430) našlo na Schreckensteinu útočiště mnoho pronásledovaných katolíků.
Poté, co hrad několikrát změnil majitele, jej v roce 1563 získali Lobkowiczové, když se kastelánem stal Wenzel Popel z Lobkovic. Kolem roku 1570 byl hrad přestavěn a rozšířen. V roce 1601 přešel hrad do přímého vlastnictví rodu Lobkowitzů. Na počátku 17. století již nebyl hrad trvale obýván a postupně chátral.
Jeho strategický význam vedl k obsazení císařskými habsburskými, saskými a švédskými vojsky během třicetileté války a také k postupnému obléhání rakouskými a pruskými vojsky během sedmileté války.
Během těchto konfliktů byl několikrát vypleněn a značně poškozen a koncem 18. století byl jako vojenské zařízení opuštěn.
V 19. století však hrad navštívilo mnoho básníků a umělců, které přilákal nový trend zájmu o romantické zříceniny. Na hradě pobývali známí malíři jako Ludwig Richter, Caspar David Friedrich a Ernst Gustav Doerell a zachytili jej na romantických obrazech.
V roce 1948 byl zámek po téměř 400 letech zkonfiskován rodině Lobkowitzů a stal se majetkem státu. Roku 1953 byl na památku vydán památkový příkaz. V roce 1990 byl zámek rodině Lobkowitzů vrácen.
V roce 1830 byl na bývalém domácím nádvoří zřízen první zámecký hostinec, který existuje dodnes. Restaurace hradu Střekov je stále otevřená a během oběda či večeře se zde lze kochat výhledem na malebné kopce Českého středohoří.
V 19. století se v okolí hradu pěstovalo víno známé jako Schreckensteiner.
První konzervační práce na zřícenině hradu byly provedeny na konci 19. století a v letech 1911/12. V roce 1912 byla na hradě postavena brána.
Cézurou pro hrad byla výstavba Labské plavební komory v letech 1923-1936 přímo pod hradní skálou. Jakkoli je tato přehrada důležitá pro bezpečnou plavbu po Labi, je toto zařízení obzvláště křiklavým příkladem ničení kulturní krajiny.
V 19. století začal hrad přitahovat turisty, kteří byli fascinováni nejen samotnou stavbou, ale i jejím okolím. Po mnoho let zde byla v provozu výletní restaurace, kterou navštěvovali slavní hudební skladatelé a spisovatelé.
Skladatel Richard Wagner, který v romantických zákoutích starobylé zříceniny hledal múzu, se údajně balil do prostěradla a shlížel dolů do údolí rozlehlého Ústí. Nakonec napsal báseň, která se později stala základem libreta slavné opery Tannhäuser.
Nebyl však jediným umělcem, který zde hledal a našel inspiraci. Střekov učaroval českému romantickému básníkovi Karlu Hynku Máchovi i slavnému spisovateli Johannu Wolfgangu Goethovi. Goethe prohlásil, že výhled z polohy hradu nad Labem je nejkrásnější ve střední Evropě.
Ve filmu Dracula z roku 1999 sloužil Schreckenstein jako kulisa pro hrad hraběte Draculy.
Ústí nad Labem se rozkládá ve svěžím údolí, kde se stékají řeky Labe a Bílina, a je lemováno jednou z nejkrásnějších krajin v České republice. Okolní vrchovina propůjčuje tomuto průmyslovému městu romantický a rustikální půvab, který ještě podtrhuje ohromující hrad Střekov s výhledem na řeku.
Hrad, v němž se nachází vynikající muzeum představující jeho 700 let starou historii, není překvapením, že patří k atrakcím, které návštěvník v Ústí musí vidět.
Ústí nabízí také několik nádherných přírodních zážitků. Opravdu odvážní mohou vyzkoušet horolezectví nebo pěší turistiku v nedalekém národním parku České Švýcarsko, zatímco pro pohodovější výlet lze doporučit ústeckou zoologickou zahradu, která je vhodná pro rodiny s dětmi. Zbytek návštěvy strávíte ochutnáváním regionálních vín a vydatné místní kuchyně.
Jen málo českých měst je zasazeno do dramatické divočiny Českého Švýcarska a je tak vizuálně působivé jako Ústí nad Labem. Ať už návštěvník rád objevuje hrady nebo se kochá výhledy, zaručeně to bude dobře strávený víkend.
Pokud si turista potrpí na pohádkové hrady, pestrobarevné historické budovy a panoramata epické přírody, je Ústí nad Labem pravděpodobně ideálním a cenově nejdostupnějším víkendovým výletem.
Toto nepříliš typické české město, rozkládající se na hranici s Německem a postavené v místě, kde se sbíhají řeky Bílina a Labe, leží v srdci drsného, dechberoucího Českého Švýcarska, které je rámováno vrcholky zasněžených hor, rozlehlou zelení a zelenými lesy.
Ústí je ideální pro zvídavé cestovatele, kteří chtějí prozkoumat méně známá evropská města, má všechny znaky svých velkých kontinentálních protějšků – bouřlivou tisíciletou historii, rušný trh a živou kavárenskou kulturu. A zárověň mnohem méně turistů, kteří se strkají lokty.
Ti, kteří mají k dispozici 48 hodin, budou nuceni stanovit si priority svých aktivit. Zde je návod, jak strávit víkend v Ústí nad Labem. Kam na výlet v Ústí nad Labem?
Dobývání hradu Střekov
Nejlepším způsobem, jak se seznámit s městem, je volná procházka podél řeky. Zajít si na jídlo do jedné z mnoha malebných kaváren nebo klidných jídelen s výhledem na Labe a vydat se k nejvýznamnější dominantě města – Hradu Střekov.
Díky působivému výhledu na střechy Ústí, zahrnujícímu rozsáhlé borové lesy za ním, je snadné pochopit, proč hrad ze 14. století inspiroval spisovatele a básníky po celé generace.
Je to také bezkonkurenční místo, kde lze pořídit několik hvězdných snímků města a dopřát si obligátní selfie nebo dvě, a pak se vydat do muzea na působivou výstavu válečných zbraní a zbroje.
Pokud se návštěvník dokážete odtrhnout od krás centra města, na okrajích Ústí najde spoustu dalších zajímavostí. Pro romantické odpoledne se doporučuje vyjet lanovkou na Zámeček Větruše a vychutnat si místní jídlo s neuvěřitelným výhledem a sklenicí ledového českého piva.
Jakmile se člověk nasytí, může nasednout do auta a vydat se na zámek Ploskovice, pozoruhodné architektonické dílo barokního stavitele Dientzenhofera z 18. století.
Prohlídková trasa s průvodcem představuje originální nábytek z druhé poloviny 19. století a pečlivě udržované zahrady jsou ideálním místem pro procházku ruku v ruce.
Stejně jako většina východní Evropy byla i Česká republika v polovině 20. století pod nacistickou okupací. To je určující část nedávné historie regionu, na kterou se nezapomíná.
Uctít památku životů ztracených během druhé světové války lze na židovském hřbitově v Terezíně. VNávštěvník se může vydat se na prohlídku s průvodcem a seznámit se s těžkým osudem československé židovské komunity během holocaustu. Rozlehlé hřbitovy jsou drsnou a dojemnou připomínkou způsobených zvěrstev.
Pro hlubší pochopitení, proč a jak byli Češi pronásledováni a obětováni, může návštěvník strávit odpoledne v muzeu Památníku Terezín.
Ústí nad Labem je ideálním místem, kde začít objevovat velkolepé České Švýcarsko. Stačí obout turistické boty, sbalit vodu a svačinu a vyrazit za nejkrásnějšími přírodními skvosty České republiky.
Národní park České Švýcarsko s nesčetnými turistickými trasami vedoucími úchvatnou horskou krajinou je tím nejlepším místem, kde začít své putování mimo vyšlapané cesty. Mezi další zajímavosti patří jezero Milada, Radobýl a hora Lovoš.
Pokud se má turista jen omezený časový rámec, měl by si pečlivě si vyberat tu nejlepší trasu. S plánováním pomůže mimo jiné webová stránka Kudy z nudy Ústí nad Labem a mapová aplikace Mapy.cz.
Publikováno: 10. 11. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz