Štýrský Hradec, Graz – cestování, ubytování, co navštívit

Evropa

Graz neboli Štýrský Hradec leží na řece Mur a je druhým největším městem Rakouska. Díky množství historicky významných památek byl Štýrský Hradec v roce 1999 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Co navštívit ve Štýrském Hradci?


Obsah článku

  • Štýrský Hradec – poloha, počet obyvatel, zajímavosti
  • Ubytování Štýrský Hradec – tipy na hotely a penziony
  • Co vidět ve Štýrském Hradci – Schlossberg, Landhaus aj.
  • Výlety Štýrský Hradec – vodopády, soutěsky a další zajímavá místa
  • Počasí Štýrský Hradec – kdy se vydat

Rakousku není jenom ráj lyžařů, má i mnoho krásných měst a přírody. Nesmí se zapomenout na Vídeň, Salzburg, Innsbruck, Hallstatt a mnohé další.

Štýrský Hradec – město v Rakousku

Největší rakouské město hned po Vídni, jenž se nachází ve spolkové zemi Štýrsko, která se německy nazývá Steiermark, je rodištěm hollywoodské hvězdy Arnolda Schwarzeneggera. Tento sportovec tu má ve městě malé muzeum, které je věnováno jeho kariéře.

image-1057954
Štýrský Hradec má úžasně kvetoucí parky a zahrady.

Ubytování Štýrský Hradec

Ve Štýrském Hradci se může cestovatel vybrat z mnoha hotelů, ale i z jiného typu ubytování. Ubytování v Grazu je různorodé a každému vyhovuje něco jiného, proto je dobré prozkoumat možnosti a následně si vybrat tu, která se člověku nejvíce hodí.

Další věc, kterou je potřeba vyřešit, je stravování. Chce člověk jíst v hotelu, nebo radši obejde místní restaurace a ochutná různé kuchyně? Někdo si rád vaří sám i v průběhu dovolené. Tím snižuje riziko, že mu jídlo nesedne a udělá se mu špatně. Každá možnost má své výhody a nevýhody, které je potřeba zvážit a vyhodnotit.

Kde hledat nabídku hotelů? Asi nejznámější je portál Booking. Naučit se zde vyhledávat může opravdu každý. Portál je totiž velice jednoduchý na ovládání. Stačí do vyhledávače zadat „Booking Štýrský Hradec“ a zobrazí nabídky hotelů a penzionů.

Pokud člověk nerad plánuje, pak se nabízí možnost využít zájezdu od cestovní kanceláře. Tato možnost je sice o něco dražší, ale v případě problému, se člověk může obrátit na cestovní kancelář, která se ho bude snažit vyřešit. Obvykle je zařízená i společná cesta z Prahy do Grazu a zpět.

Štýrský Hradec – památky a zajímavosti

Pro milovníky historie a architektury je návštěva Štýrského Hradce skoro povinná. Město je plné historických památek, jako je hrad Štýrský Hradec, malebné náměstí Hauptplatz a barokní katedrála. Co všechno lze ve Štýrském Hradci vidět?

Historické centrum

Historické centrum Štýrského Hradce, patřící do seznamu UNESCO, je plné nádherné architektury. Procházka městem je krásné zpestření výletu. K nejzajímavějším patří Hauptplatz. To je hlavní náměstí na levém břehu řeky Mur.

Zde je k vidění krásna sochu arcivévody Johanna, který udělal mnoho pro to, aby do regionu přivedl průmysl a zlepšil komunikaci i obchod. Za zmínku stojí také radnice Štýrského Hradce, která byla postavena již v roce 1893.

image-5090578
Pohled na historické centrum Štýrského Hradce se nabízí jeho návštěvníkům.

Západně od Hauptplatzu je gotický františkánský kostel, který se nazývá Franziskanerkirche. Tato stavba je pozoruhodná díky své západní věži z roku 1643 a pozdně gotickým klenutým stropem. Kostelní kaple sv. Antonína je také velice nádherná.

Mezi další staroměstské zajímavosti patří Grazmuseum, které je oficiální muzeum historie města. Další muzeum je Theriakovo muzeum Mohrena Apothekeho. To je věnované starým farmaceutickým praktikám. A nakonec muzeum Roberta Stolze, které ctí slavného rakouského skladatele, jenž se zde narodil v roce 1880.

image-5065783
Dům umění je jedinečným zážitkem pro každého návštěvníka.

Nakonec se vyplatí projít se po okrsku Herrengasse, ve kterém je mnoho hezkých starých sídel, včetně krásného Malovaného domu s freskami z roku 1742.

image-2113656
Ikonickým domem Grazu je Malovaný dům.

Jak je vidět výše, historické centrum má spoustu památek a zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Jejich seznam je mnohem delší, než je vypsán výše v článku. Nudit se zde člověk opravdu nebude.

Schlossberg a hodinová věž

Nad tímto rakouským městem se tyčí Schlossberg. Na tuto 473 metrů vysokou dolomitovou skálu stoupá lanovka podobná té na Petřín po dobu 3 minut, která se na vrchol dostane za pouhé tři minuty. Lidé, kteří milují procházky, se na vrchol dostanou za 20 minut příjemnou chůzí na čerstvém vzduchu.

image-5081203
Cesta až na vrchol trvá pouhé tři minuty.

K nejzajímavějším patří nádherná 28 metrů vysoká Hodinová věž, která je nejznámější památkou města. Postavena byla již v roce 1561. Tato Hodinová věž je vše, co tu zbylo dodnes z masivního opevnění.

image-3639957
Ikonická Hodinová věž se nachází na vrcholku kopce.

Je zde i několik dalších zajímavostí. Mezi ně patří 94 metrů hluboká Turecká studna a 35 metrů vysoká zvonice z roku 1588 s osmitunovým zvonem známým jako Liesl.

Tato skála je skvělý tip kam na výlet ve Štýrském Hradci. Jsou zde i atrakce pro děti, protože kdo si hraje, nezlobí. Je to skvělý nápad, kam na výlet s celou rodinou.

Landhaus a nádvoří

V srdci štýrského historického centra vstřícného k chodcům stojí majestátní Landhaus, který je domovem štýrské provinční vlády. Byl postaven v renesančním slohu v roce 1565 a je všeobecně považován za jednu z nejlepších staveb svého druhu v Rakousku.

Landhaus má zaoblená okna a lodžie a nádherné arkádové nádvoří s trojpatrovými pergolami na dvou stranách. Je tu také krásná renesanční kašna.

Pokud je to možné, je dobré vyrazit na návštěvu tak, aby se časově shodovala s některým z pravidelných venkovních koncertů nebo divadelních představení, která se zde hojně konají. K interiérovým zajímavostem patří přepychový Rytířský sál s nádherným štukovým stropem z roku 1746.

Další vládní budovou, kterou je dobré navštívit, je Grazer Burg. Tento starý palác je proslulý svými dvojitými točitými schodišti z 15. století, která se scházejí v každém patře a vytvářejí tak bizarní optický klam.

Murinsel

Další památkou Štýrského Hradce, která byla postavena k připomenutí toho, že městu byla v roce 2003 udělena role Evropského hlavního města kultury, je uměle vytvořený ostrov známý jako Murinsel neboli ostrov Mur. Ve skutečnosti to je 47 metrů dlouhý plovoucí ostrov uprostřed řeky Mur, který je ke svým břehům přivázán dvěma lávkami pro pěší a připomíná velkou převrácenou mušli.

image-4072447
Umělý ostrov je v noci krásně nasvícený.

Prostřední část tvoří unikátní amfiteátr využívaný pro koncerty a jiné akce. Je tu také kavárna i dětské hřiště s lanovým bludištěm a skluzavkou.

Štýrský Hradec vodopády

Okolí Štýrského Hradce je obklopeno nádhernou přírodou, která láká milovníky outdoorových aktivit. Zde najdete malebné lesy, hory a řeky ideální pro pěší túry, cyklistiku a rekreační aktivity.

V okolí Štýrského Hradce se nachází mnoho vodopádů. Některé jsou malé, nicméně i tak je na ně radost pohledět. A ty velké učarují každého, kdo je uvidí.

Jedním z nejznámějších je vodopád Kuhflucht, který se nachází v nedalekém Kuhfluchtklamm. Tato úchvatná kaňonová soutěska je domovem impozantního vodopádu, který padá do strmých skalních stěn.

Další možností je vodopád Golling, který se nachází asi hodinu jízdy od Štýrského Hradce. Tento malebný vodopád je součástí krásného horského prostředí a je obklopen bujnými lesy a skalnatými útvary.

Kromě těchto dvou vodopádů existuje v regionu Štýrska mnoho dalších přírodních krás, včetně potůčků, jezer a vodopádů, které stojí za objevení.

image-5446844
Nádherné přírodní vodopády jsou vidět v Rakousku.

Zajímavosti Štýrský Hradec

Nejdelší vnitřní skluzavka se nachází na Schlossbergu. Děti zde mohou sjet dolu v pytli 170 metrů dlouhou trasu. Jízda na skluzavce je zpoplatněna, ale rozhodně se vyplatí dát na tuto atrakci peníze a náležitě si tento velkolepý zážitek vychutnat.

Hodinová věž má ještě jednu zajímavost. Ručičky jsou obráceně než na běžných hodinách. To znamená, že velká ručička ukazuje hodiny, malá ukazuje minuty. Pozor na to.

image-1891249
Matoucí hodiny jsou zpestřením návštěvy v Grazu.

Graz je zkrátka zajímavé rakouské město, které je někdy ve stínu Vídně, avšak samo má, co nabídnout. Rozhodně se do Štýrského Hradce vyplatí jet.

Výlety Štýrský Hradec

Samotný Štýrský Hradec má spoustu věcí, které může nabídnout. Ani okolí Grazu nezůstává pozadu a je zde několik míst, které se vyplatí navštívit. Každý návštěvník si tu najde zajímavá místa a turistické atrakce, které ho budou bavit a vytvoří si zážitky na celý život.

Zde je několik tipů na zajímavé výlety v okolí Štýrského Hradce:

  1. Hochschwab: Pro milovníky přírody je Hochschwab ideálním cílem. Tento masivní horský hřeben nabízí nádherné scenérie, horské potůčky a jezera, stezky pro pěší túry a cyklistiku, a také možnosti pro horolezectví.
  2. Lipizzanerheimat: Objevte idylickou krajinu Lipizzanerheimatu, která je domovem proslulých lipicánských koní. Navštivte lipicánské farmy, kde můžete vidět tyto krásné koně a užít si procházku po malebných vesnicích.
  3. Thermenland Styria: Pokud hledáte odpočinek a relaxaci, vydejte se do termálních lázní v regionu Thermenland Styria. Zde najdete řadu lázní, wellness center a termálních pramenů, které nabízejí léčebné vlastnosti a příjemné prostředí pro relaxaci.
  4. Wine Region South Styria: Prozkoumejte vinařskou oblast Jižního Štýrska a ochutnejte místní vína. Tato oblast je známá svými krásnými vinicemi, malebnými vesnicemi a bohatou vinařskou tradicí.

Tyto výlety nabízejí různorodé zážitky pro každého návštěvníka a umožní vám poznat bohatství a rozmanitost regionu kolem Štýrského Hradce.

Počasí Štýrský Hradec

Protože je Štýrský Hradec město v Rakousku, tak je jeho podnebí mírně kontinentální, s chladnými zimami a teplými léty. Město se nachází na jihovýchodě země, východně od Alp. Jeho nadmořská výška je 350 metrů nad mořem.

Zima je studená a tmavá. Někdy se může tvořit mlha. Sněhové přívaly jsou poměrně časté, ale ne hojné. V průměru zde napadne 62 centimetrů sněhu za rok. Někdy mohou nastat studená období, při kterých mohou teploty klesnout na hranici -15 °C, nebo dokonce i pod ni. Nejchladnější rekord je -27 °C, který padl v lednu 1963.

V létě jsou teploty celkově příjemné a vybízejí k venkovním aktivitám. Ale občas může dojít i k dešťům a bouřkám. Existují však i horká období s výkyvy, které mohou překročit 33 °C. Nejvyšší naměřená teplota je 38,4 °C, která byla zaznamenána v srpnu roku 2013.

Aby se návštěvníci vyhnuli v Grazu počasí se zimními mrazy i letními vedry jsou pro návštěvu Štýrského Hradce nejlepší jaro a podzim. Zejména doporučované jsou měsíce květen, červen a září. Před odjezdem na dovolenou, nebo před vyražením na výlet ve Štýrském Hradci se vyplatí podívat se na krátkodobou předpověď počasí v Grazu, která napoví, co si sbalit s sebou.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti