Hallstatt – zajímavosti, počasí, jezero, solné doly

Evropa

Hallstatt je městys v Horním Rakousku, který patří společně se svým okolím ke Světovému dědictví UNESCO. Často bývá oblíbenou turistickou destinací nejen českých cestovatelů. Co vše je v Hallstattu k vidění? Jaké bývá v Hallstattu počasí? A kam se vydat v okolí Hallstattu na výlet?

Rakouský Hallstatt je mezi turisty velmi oblíbený. Leží 290 km od Vídně na břehu halštatského jezera a je obklopen vysokými horami. Hallstatt je známý jako nejfotogeničtější rakouské město a netrvá dlouho pochopit, jaký k tomu je důvod.

Celý region Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato malá vesnička na břehu jezera ve spolkové zemi Horní Rakousko má pouhých 800 obyvatel, přesto sem během dne zavítá spousta turistů. Návštěvníci se zamilují do neuvěřitelných přírodních krás a klidu této oblasti. V Hallstattu je totiž k vidění krásná příroda a také mnoho různých památek a zajímavostí. Na jaká místa v Hallstattu a jeho okolí se vydat na výlet?

Na veškeré cesty do zahraničí je třeba si sjednat cestovní pojištění.
Spočítat cenu cestovního pojištění je možné zde >

Hallstatt – ubytování

Hallstatt, malebná rakouská vesnice ležící u břehu jezera Hallstätter See, přitahuje návštěvníky svou kouzelnou atmosférou a malebným horským prostředím. Zde jsou některé z ubytovacích možností v této idylické destinaci:

Hotel Fenix Hall

  • Fenix Hall nabízí pohodlné ubytování s výhledem na jezero a hory – ideální pro ty, kteří hledají klidné a relaxační místo.

Cafe-Restaurant Zum Muhlbach

  • Tento kavárensko-restaurační komplex Zum Muhlbach s přátelským prostředím poskytuje nejen výborné jídlo, ale i útulné ubytování s osobním přístupem.

Pension Sarstein

  • Pension Sarstein, umístěný na pobřeží jezera 2 minuty chůzí od centra, nabízí pohodlné pokoje a rodinnou atmosféru pro návštěvníky, kteří si cení domácího prostředí.

Haus Trausner

  • Ubytování v domě Trausner zaručuje jednoduché a pohodlné prostředí – ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat krásy Hallstattu s příjemným zázemím.

Family Hideaway

  • Family Hideaway je skvělá volba pro rodiny. Nabízí moderní ubytování s důrazem na pohodlí a možnostmi pro relaxaci ve venkovním prostoru.

Ubytování v Hallstattu nabízí širokou škálu možností pro každého návštěvníka, ať už touží po luxusu, domáckosti nebo rodinném pobytu v krásném alpském prostředí.

Městečko Hallstatt

Městečko Hallstatt je nejen českými turisty oblíbenou destinací. Z Prahy trvá cesta autem zhruba čtyři a půl hodiny. Hallstatt může být skvělým místem na několikadenní dovolenou. Přestože se jedná o poměrně malé městečko, kde žije zhruba 900 obyvatel, je zde hodně zajímavých míst k vidění.

V Hallstattu se mluví rakousko-bavorským dialektem, který je nejrozšířenější v celé zemi. Většina obyvatel mluví jako druhým jazykem anglicky, takže se v Hallstattu není potíž se domluvit anglicky. Přesto je slušností naučit se pozdravit, poprosit a poděkovat v němčině. To pomůže více se ponořit do kultury a zároveň vytvořit lepší vztah s místními obyvateli.

Za prohlídku stojí již samotné město. Je zde plno krásných starobylých budov a domů se zelení a okrasnými rostlinami. Ne nadarmo bylo tohle odlehlé městečko zapsáno na seznam památek UNESCO.

V samotném městečku je k vidění plno starobylých budov.

Za návštěvu stojí také místní muzeum s archeologickými vykopávkami nebo místní kostnice. Zde jsou uloženy stovky lebek s přírodními ornamenty.

Protože je rakouský Hallstatt mezi turisty velmi oblíbený, doporučuje se navštívit tuto destinaci mimo hlavní letní sezónu. Přes léto je Hallstatt plný turistů a je poměrně komplikované zde najít ubytování. V jarních a podzimních měsících není městečko turisty tolik přehlcené.

TIP: Pokud se chystáte navštívit Hallstatt, rozhodně zauvažujte i nad návštěvou Salzburgu. Salzburg je také rakouské město s významnou historickou hodnotou i krásnými jezery.

Při návštěvě Rakouska stojí za to navštívit sousední stát Lichtenštejnsko, který je proslulý především pro svou podivuhodnou krajinou.

Halštatské jezero

Místem, které nesmí žádný z turistů v této oblasti minout, je Halštatské jezero. Protože leží městečko Hallstatt přímo na břehu jezera, je vodní plocha z centra města snadno dostupná.

TIP: Dalším známým jezerem je Lochneské jezero ve Skotsku, ve kterém podle pověsti přebývá lochnesská příšera. Jednou ze zemí, kde mohou turisté navštívit krásná jezera je také Finsko nebo Švýcarsko, konkrétně město na břehu Ženevského jezera Montreux.

V létě je možné se v jezeře vykoupat. Přístup do jezera je snadný z pláží, které lze snadno najít po celé jeho délce. V Hallstattu je možné vypůjčit si také šlapadlo či loďku a vyjet si na projížďku po jezeře. Stojí za to vypravit se také na procházku kolem jezera a kochat se okolní krajinou.

TIP: Cestovatelé milující divokou vodu mohou navštívit Niagarské vodopády. Ty se nachází na hranicích Kanady a Ameriky. Pro turisty je tam připraveno mnoho atrakcí.

hallstatt1-8793710
Projížďky na Halštatském jezeře jsou velmi oblíbené.

TIP: Milovníci krásných jezer si mohou svou dovolenou prodloužit a popojet více na jih. Slovinsko nabízí mnoho krásných jezer – například Bohinjské jezero. Kdo naopak preferuje severnější oblasti, může se vydat k jezeru Bajkal, které se bezesporu řadí mezi nejkrásnější jezera Eurasie.

Hallstatt solné doly

Jedním z tipů na výlet do nedalekého okolí Hallstattu je exkurze do solných dolů. Nejstarší solné doly v Evropě leží na kopci Salzberg, který je přístupný buď pěšky nebo lanovkou. Cesta pěšky k solným dolům trvá z Hallstattu zhruba hodinu.

Salzwelten Hallstatt, neboli Hallstattský solný důl, je obrovskou atrakcí, kterou si nemá nechat ujít žádný návštěvník v regionu. Oblast je známá svou produkcí soli, známé také jako bílé zlato, již od pravěku a důl je považován za nejstarší na světě. Podzemní tunely měří přes 65 kilometrů v 21 patrech a obsahují nejdelší dřevěnou skluzavku v Evropě.

Návštěvníci si mohou v solných dolech s průvodcem projít podzemní prostory a dokonce se svézt na již zmíněné hornické skluzavce.

Při prohlídce dolu v typickém hornickém oblečení se turisté dozví o 7000 let staré historii. Průvodci vypráví o „muži v soli“, pravěkém horníkovi, jehož tělo bylo v roce 1800 nalezeno dokonale zachovalé. Turisté se také mohou nechat na památku vyfotografovat, jak se projíždí po skluzavkách.

Pro zahájení prohlídky je potřeba dostat se na na vrchol solných dolů, kam jezdí lanovka. Pokud turisté mají málo času, mohou se nechat vyvézt lanovkou na kopec a pak se vydat pěšky dolů, což trvá 40 až 60 minut. Nahoru k solnému dolu je možné se vydat už v devět hodin ráno, poslední jízdy dolů do městečka závisí na ročním období.

Ceny jízdenek závisí na věku, skupině a na tom, zda budou zahrnovat jízdu lanovkou. Pro jednu dospělou osobu vyjde návštěva solného dolu a jízda lanovkou tam i zpět na 34 eur. Po prohlídce se doporučuje zastavit se v obchodě v solném dole, kde je možné zakoupit jedinečné suvenýry, například přírodní solné svíčky nebo solné směsi s bio bylinkami a kořením.

Hallstatt výlety

Kromě samotného městečka, solných dolů a jezera Hallstatt je možné vydat se na různé výlety po okolí. Na své si zde přijdou jak turisté, běžci, tak například cyklisté. V okolí existuje mnoho značených tras jak pro pěší tak pro cyklisty.

Jedna z tras vede přímo kolem Hallstattského jezera, nicméně je možné se vydat také do vzdálenějších míst. Protože je v okolí Hallstattu také několik dalších jezer, je možné navštívit všechna tři blízká jezera v rámci jedné cyklostezky.

V případě, že se stane Hallstatt pouze jednou ze zastávek v rámci výletu po Evropě je určitě na místě do tohoto seznamu zařadit také malé italské městečko Bolzano. Z Hallstattu je to co by kamenem dohodil, několik málo hodin autem.

TIP: Milovníci turistiky ocení také tip na výlet na západní Ukrajinu. Kromě krásné přírody je zde také městečko Koločava, které je mezi Čechy známé díky knize Nikola Šuhaj Loupežník.

Nejlepší období pro návštěvu Hallstattu

Pro návštěvu Hallstattu je ideální naplánovat od poloviny května do poloviny října. Zážitek návštěvy Hallstattu je především spojený s krajinou, takže ideální město navštívit, když počasí dovolí trávit spoustu čas venku. Většina aktivit a prohlídek je k dispozici v letním období. Hraniční měsíce květen a září jsou nejlepší, pokud je při návštěvě města preferován spíše menší počet turistů a mírnější klima.

Zima v Hallstattu je velmi chladná, proto není pro turisty nejvhodnější, pokud se nejedná vyloženě o milovníky zimy! Je potřeba také myslet na to, že solné doly a mnoho obchodů je v tomto období zavřených, a pokud je příliš mnoho sněhu, nemusí jezdit ani autobusy a další veřejná doprava.

Počasí Hallstatt

Počasí v Hallstattu se samozřejmě mění v závislosti na ročních obdobích. Nicméně v létě zde bývají teploty dostatečně vysoké na to, aby se v jezeře dalo koupat. To už ovšem neplatí o jarních a podzimních měsících, kdy je koupání v jezeře spíše pro otužilce.

hallstatt3-7388668
Počasí v Hallstattu se mění v závislosti na ročních obdobích.

Před cestou do Hallstattu je dobré si zjistit aktuální předpověď počasí pro tento region. Počasí se zde často může nečekaně měnit v závislosti na aktuální meteorologické situaci.

Západ slunce v Hallstattu

Zůstat v Hallstattu přes noc poskytne jedinečný zážitek. Jakmile všichni turisté odjedou z městečka, tak město nabízí zážitek, že jej návštěvníci mají jen pro sebe. Večery jsou v Hallstattu kouzelné a návštěvníci se mohou v klidu toulat ulicemi a kolem jezera.

Ráj pro focení

Jak již bylo naznačeno, Hallstatt je nejspíš nejmalebnější a nejlépe instagramovatelný rakouský region, takže to chce mít fotoaparát vždy připravený. Ať už profesionální vybavení, pokud je k dispozici, i když dnešní chytré telefony dokáží pořídit také nádherné snímky. Pozor na používání dronů, pro které v Rakousku platí přísné zákony, s dronem nesmíte létat v blízkosti lidí ani měst. Selfie tyče také nejsou považovány za úplně vhodné.

Není složité najít v Hallstattu místo pro perfektní fotky, protože město nabízí tolik úchvatných vyhlídek, na kterých lze pořídit krásné fotografie.

Výlety s dětmiZajímavosti