Hallstatt – jezero, solné doly – výlet, zajímavosti

Evropa
hallstatt

Hallstatt je městys v Horním Rakousku, který patří společně se svým okolím ke Světovému dědictví UNESCO. Často bývá oblíbenou turistickou destinací nejen českých cestovatelů. Co vše je v Hallstattu k vidění? Jaké bývá v Hallstattu počasí? A kam se vydat v okolí Hallstattu na výlet?

Rakouský Hallstatt je mezi turisty velmi oblíbený. Leží 290 km od Vídně na břehu halštatského jezera a je obklopen vysokými horami. V Hallstattu je ovšem k vidění nejen krásná příroda, avšak také mnoho různých památek a zajímavostí. Na jaká místa v Hallstattu a jeho okolí se vydat na výlet?

Městečko Hallstatt

Městečko Hallstatt je nejen českými turisty oblíbenou destinací. Z Prahy trvá cesta autem zhruba čtyři a půl hodiny. Hallstatt může být skvělým místem na několikadenní dovolenou. Přestože se jedná o poměrně malé městečko, kde žije zhruba 900 obyvatel, je zde hodně zajímavých míst k vidění.

Za prohlídku stojí již samotné město. Je zde plno krásných starobylých budov a domů se zelení a okrasnými rostlinami. Ne nadarmo bylo tohle odlehlé městečko zapsáno na seznam památek UNESCO.

hallstatt2-3266366
V samotném městečku je k vidění plno starobylých budov.

Za návštěvu stojí také místní muzeum s archeologickými vykopávkami nebo místní kostnice. Zde jsou uloženy stovky lebek s přírodními ornamenty.

Protože je rakouský Hallstatt mezi turisty velmi oblíbený, doporučuje se navštívit tuto destinaci mimo hlavní letní sezónu. Přes léto je Hallstatt plný turistů a je poměrně komplikované zde najít ubytování. V jarních a podzimních měsících není městečko turisty tolik přehlcené.

Halštatské jezero

Místem, které nesmí žádný z turistů v této oblasti minout, je Halštatské jezero. Protože leží městečko Hallstatt přímo na břehu jezera, je vodní plocha z centra města snadno dostupná.

TIP: Dalším známým jezerem je Lochneské jezero ve Skotsku, ve kterém podle pověsti přebývá lochnesská příšera. Jednou ze zemí, kde mohou turisté navštívit krásná jezera je také Finsko.

V létě je možné se v jezeře vykoupat. Přístup do jezera je snadný z pláží, které lze snadno najít po celé jeho délce. V Hallstattu je možné vypůjčit si také šlapadlo či loďku a vyjet si na projížďku po jezeře. Stojí za to vypravit se také na procházku kolem jezera a kochat se okolní krajinou.

hallstatt1-8793710
Projížďky na Halštatském jezeře jsou velmi oblíbené.

Hallstatt solné doly

Jedním z tipů na výlet do nedalekého okolí Hallstattu je exkurze do solných dolů. Nejstarší solné doly v Evropě leží na kopci Salzberg, který je přístupný buď pěšky nebo lanovkou. Cesta pěšky k solným dolům trvá z Hallstattu zhruba hodinu.

Návštěvníci si mohou v solných dolech s průvodcem projít podzemní prostory a dokonce se svézt na hornické skluzavce.

Hallstatt výlety

Kromě samotného městečka, solných dolů a jezera Hallstatt je možné vydat se na různé výlety po okolí. Na své si zde přijdou jak turisté, běžci, tak například cyklisté.

V okolí existuje mnoho značených tras jak pro pěší tak pro cyklisty. Jedna z tras vede přímo kolem Hallstattského jezera, nicméně je možné se vydat také do vzdálenějších míst.

Protože je v okolí Hallstattu také několik dalších jezer, je možné navštívit všechna tři blízká jezera v rámci jedné cyklostezky.

TIP: Milovníci turistiky ocení také tip na výlet na západní Ukrajinu. Kromě krásné přírody je zde také městečko Koločava, které je mezi Čechy známé díky knize Nikola Šuhaj Loupežník.

Počasí Hallstatt

Počasí v Hallstattu se samozřejmě mění v závislosti na ročních obdobích. Nicméně v létě zde bývají teploty dostatečně vysoké na to, aby se v jezeře dalo koupat. To už ovšem neplatí o jarních a podzimních měsících, kdy je koupání v jezeře spíše pro otužilce.

hallstatt3-7388668
Počasí v Hallstattu se mění v závislosti na ročních obdobích.

Před cestou do Hallstattu je dobré si zjistit aktuální předpověď počasí pro tento region. Počasí se zde často může nečekaně měnit v závislosti na aktuální meteorologické situaci.

Výlety s dětmiZajímavosti