Bohinjské jezero – informace, ubytování, kemp, ryby

Evropa

Bohinjské jezero je přírodní klenot, který se nachází v údolí Bohinj v Julských Alpách ve Slovinsku. Jezero je součástí známého Triglavského národního parku, oblíbeného místa pro milovníky přírody a turistiky. Je to ideální místo pro každého, kdo hledá odpočinkovou dovolenou v horách s přístupem k nádhernému jezeru.


Obsah článku

 • Proč navštívit Bohinjské jezero – ideální místo pro odpočinek i outdoorové aktivity v srdci Julských Alp
 • Nejlepší doba pro návštěvu Bohinjského jezera – kdy je u jezera nejlepší počasí?
 • Doprava – jak se z Čech dostat k Bohinjskému jezeru
 • Co dělat u Bohinjského jezera – pěší turistika, lyžování, snowboarding, jízda lanovkou, koupání
 • Ubytování u Bohinjsko jezero – tipy na hotely, apartmány a kempy v okolí jezera
 • 14 nejlepších věcí, co dělat v Bohinji – přehledné shrnutí aktivit, které by neměly uniknout žádnému návštěvníkovi

Bohinjské jezero, slovinsky Bohinjsko jezero, je ledovcové jezero dlouhé 4,2 km a široké 1 km. Jeho maximální hloubka je 45 metrů. V jezeře žije několik druhů ryb, měkkýšů a řas. Bohinjské jezero je oblíbené zejména pro krátké jednodenní výlety, například jako odpočinek od návštěvy města Lublaň.

Proč navštívit Bohinjsko jezero ve Slovinsku?

Bohinjsko jezero by mělo být součásti každé návštěvy Slovinska hned z několika důvodů:

 • Je to největší stálé slovinské jezero.
 • Je to klidné prostředí, kde se člověk může spojit s přírodou.
 • Je rozmanité – jeden konec jezera vypadá úplně odlišně než ten druhý.
 • Je možné jej snadno obdivovat shora díky lanovce.
 • Jak říká mnoho místních, je lepší než Bledské jezero (i když o tom lze diskutovat).

Zcela oprávněně je to jedna z nejoblíbenějších oblastí ve Slovinsku, která bohužel žije ve stínu slávy Bledského jezera. Po jeho návštěvě si mnozí uvědomí, jak moc je Bohinjské jezero nedoceněné.

TIP: Při cestě do Slovinska je možné při cestě Rakouskem lehce odbočit a navštívit malebné městečko Hallstatt, kde se také nachází krásné jezero.

Bohinjské jezero Slovinsko

Bohinjské jezero (Bohinjsko jezero) je největší stálé jezero ve Slovinsku a je ledovcového původu. Nachází se v Bohinjské dolině v Triglavském národním parku a je jednou z nejlepších základen pro poznávání majestátních Julských Alp. Je možné kolem jezera jezdit na kole, chodit po horách, koupat se nebo si půjčit kajak.

Podle místní legendy Bůh rozdělil svět mezi své lidi. Poté, co vše rozdělil, si uvědomil, že přehlédl několik lidí, kteří trpělivě čekali. Nedělali žádný hluk ani si nestěžovali a Bohu se jich zželelo. Rozhodl se jim tedy darovat nejlepší kus světa – zemi, kterou si vlastně vyhradil pro sebe. Název Bohinj je odvozen od slova „Boh“, kterým Bohinjci nazývají Boha. Bohinj je tedy „Boží země“.

TIP: Nejkrásnější jezera světa lze navštívit v Kanadě. Jezero Moraine v národním park Banff je nejfotografovanějším jezerem světa. Na hranicích Kanady a Ameriky leží také oblíbené Niagarské vodopády.

Návštěva Bohinjského jezera je oblíbená mezi turisty, protože je možné celý den chodit po Julských Alpách a pak den završit koupáním v křišťálově čisté vodě Bohinje. Vzhledem k tomu, že na jezeře nejsou povoleny motorové čluny, je Bohinjské jezero obzvláště klidným a nedotčeným místem ke koupání.

Na jaře a na podzim je kolem jezera poměrně chladno a na vrcholcích hor je možné vidět sníh. Pro většinu lidí teplota v jezeře nedovolí se v jezeře koupat. Léto je pro koupání mnohem vhodnější. To je také ideální doba pro návštěvníky vyhledávající vodní sporty jako je plavání, jízda na kajaku nebo paddleboardu.

Kdo má rád aktivní dovolenou, chození po horách a koupání v jezerech, může vyrazit na dovolenou v Norsku. A kdo má radši dovolenou na kole může vyrazit na nejlepší cyklostezky v Evropě, k největšímu italskému jezeru Lago di Garda či menšímu Lago di Como.

v-bohinjskem-jezere-je-krasne-pruzracna-voda
V Bohinjském jezeře je krásně průzračná voda.

Jak dlouho se v Bohinji zdržet?

Bohinj je možné navštívit během jednodenního výletu z Bledu – užít si pobřeží, vyrazit na pěší túru k vodopádu Savica a projet se lanovkou Vogel.

Doporučuje se rezervovat alespoň jednu noc v okolí jezera a večer a brzy ráno si vychutnat klid jezera. Navíc při dvou dnech je možné podniknout trochu více pěší turistiky.

Nejlepší doba pro návštěvu Bohinjského jezera

Bohinj je skvělou destinací po celý rok. Od dubna do října si je možné užít letní aktivity s pěší turistikou a jízdou na kajaku. A v zimě si vychutnat zimní scenérii se sněhem a lyžovat.

Jako ve všech horských oblastech, je dobré dbát i při návštěvě Bohinjského jezera na počasí. Na horách je chladněji a počasí bývá více proměnlivé.

bohinjske-jezero-pocasi
Jelikož se jezero nachází v horské oblasti, může být počasí proměnlivé. Ovšem i třeba mlhavé počasí může navodit zajímavou atmosféru.

Jak se dostat k Bohinjskému jezeru

Autem – Cesta ze slovinského hlavního města Lublaně k Bohinjskému jezeru trvá něco málo přes hodinu. Po silnici E61, která vede přímo do města Ukanc. Jako cíl cesty k jezeru se doporučuje Ukanc, protože je blízko k lanovkám, hotelům, nákupům i k břehům jezera. Navíc je snadné se do města dostat s navigací.

Cestou se projíždí kolem Bledu. Je možné na dovolené v Bledu i bydlet. Je odtud ideální celodenní výlet od Bledského jezera k Bohinjskému jezeru. Trvá to pouhých 30 minut jízdy autem.

TIP: V případě vypůjčení vozidla stojí za návštěvu město Maribor. Z hlavního města je to přibližně sto třicet kilometrů.

Veřejnou dopravou – Kdo nechce jet autem, tak není žádný problém s veřejnou dopravou. Od Bledského jezera k Bohinjskému jezeru jezdí veřejná doprava a cesta trvá pouhých 44 minut.

Při cestě z Lublaně k Bohinjskému jezeru je potřeba jet vlakem, který dojede k Bledskému jezeru. Zde přestup na autobus a pokračovat k Bohinjskému jezeru. Celková cesta trvá přibližně 1 hodinu a 45 minut. Jízdní řád vlaků je dostupný online. Jízdní řád autobusů je k dispozici na autobusové zastávce.

Pokud je to možné, doporučuje se samozřejmě půjčit si na celý den auto. Je to mnohem jednodušší. Řízení ve Slovinsku je skutečně snadné. Je to velmi pohodlné díky dobrým silnicím a výborné infrastruktuře.

TIP: Ze Slovinska je nejen cestou autem blízko také Chorvatsko. Co v Chorvatsku navštívit a kdy se vydat do hlavního města Záhřebu a jak se dostat vlakem do Rijeky?

Co dělat u Bohinjského jezera

Bohinjské jezero je nádherné a už jen při návštěvě se turisté cítí nabití energií a šťastní. Jedná se o horskou destinaci, tak se doporučuje pěší turistika. Například vyjet lanovkou na vrchol hory, obdivovat krajinu a několik hodin se věnovat pěší turistice.

Bohinjské jezero je i v zimě skvělou destinací pro milovníky lyžování. Hora Vogel je lyžařské středisko s 26 km sjezdovek. Většina ubytovacích zařízení v oblasti má zázemí pro manipulaci s lyžařským vybavením. Výhledy jsou pohádkové a je možné si u jezera užít krásnou zimu.

bohinjske-jezero-pro-milovníky-lyzovani
Julské Alpy, ve kterých se Bohinjské jezero nachází, jsou skvělým místem pro milovníky lyžování, kteří chtějí trochu ušetřit.

Vogel je skutečným rájem pro lyžování, snowboarding, freestyle, běžecké lyžování, lyžování mimo sjezdovky, freeskiing, sáňkování a další. Také sjezdovky jsou v provozu od prosince do konce dubna.

Pro milovníky lyžování, kteří hledají cenově dostupnou variantu, jsou Julské Alpy to pravé. Nejenže si zde užijí krajinu na vrcholcích hor, avšak si mohou užít při rozumných cenách spoustu zábavy. Skipasy jsou za příznivé ceny a je možné je předobjednat na oficiálních stránkách na internetu.

Bohinjsko jezero – jízda lanovkou

Bez ohledu na roční období se doporučuje vyjet lanovkou Vogel. Samotná jízda je neskutečná, protože výhledy jsou nádherné. Bohinjské jezero z lanovky vypadá ještě nádherněji, protože je obklopené vysokými a mohutnými vrcholy.

Lanovkou je možné se svézt jednosměrně nebo tam i zpět. Většina lidí si kupuje zpáteční jízdenku, aby mohli na vrcholu hory strávit více času. Zpáteční jízdné pro dospělé stojí asi 20 eur a pro děti (do 15 let) stojí 10 eur. Aktuální ceny a jízdní řády je možné si ověřit na internetu.

Jakmile se turista dostane na vrchol hory, určitě se doporučuje strávit nějaký čas na vyhlídkové plošině a pokochat se výhledem. Takové výhledy budou připadat neskutečné, jsou velmi krásné!

Na stanici je také restaurace, která nabízí jablečný koláč a kávu a také informace o turistických trasách. V jarní a podzimní měsíce může být lyžařský areál zavřený, tak nezbývá než se vydat rovnou na tůru. Někdy to může být dokonce v jarní a podzimní měsíce túra po sněhu.

Velmi důležité je na vrchol hory si vzít bundu, protože je tam mnohem chladnější počasí. Jak již bylo zmíněno, v jarní a podzimní měsíce na vrcholu hory může být sníh, takže je rozhodně potřeba myslet na teplé oblečení.

Kamzík Zlatoroh

Na břehu Bohinjského jezera stojí socha legendárního kamzíka Zlatoroha (Zlatorog). Zlatorog je ve slovinském folklóru legendární bílý kamzík, který měl své království ve výšinách hory Triglav.

kamzik-zlatoroh-bohinjske-jezero
Socha legendárního kamzíka Zlatoroha se vyjímá na břehu Bohinjského jezera.

Příběh o Zlatorohu je tento – věřilo se, že Zlatorohové jsou klíčem k pokladu ukrytému v horách. Mladý a odvážný lovec se rozhodl, že se za pokladem vydá. Spolu s dalším lovcem zvíře našli a zastřelili. Zvíře se odtáhlo na skalní římsu, kde prý rostou léčivé květy. Lovec se snažil umírající zvíře chytit, než sní kouzelný léčivý květ, nicméně marně.

Zlatoroh už květ snědl a vrátila se mu plná síla. Rozběhl se k lovci, který oslepen lesklými rohy ztratil rovnováhu a spadl z hory.

Vodní sporty

Při navštěvě Bohinjského jezera v létě, kdy je vynikající počasí, tráví turisté obvykle nějaký čas koupáním a užíváním si všelijakých vodních sportů, které lze na jezeře provozovat. Na celý den je možné pronajmout si kánoe, kajak nebo paddleboard. Je to krásný způsob, jak strávit den u jezera.

Půjčovny jsou u kamenného mostu poblíž kostela svatého Jana Křtitele. Ten se nachází na východní straně jezera, v osadě Ribčev Laz.

Bohinjské jezero – ubytování

Existuje několik možností ubytování. Je možné se ubytovat v hlavním městě Lublani, nebo v Bledu a podnikat jednodenní výlety k Bohinjskému jezeru. Pokud turisté chtějí strávit několik dní v okolí Bohinjského jezera (a stojí to za to, protože je úžasné), je možné se rozhodnout, zda si ubytovat v Ukancu nebo v Ribčev Lazu.

Pokud se jedná o dovolenou v zimě a turisté se chystají trávit čas lyžováním, je vhodné se ubytovat ve Vogelu, blízko sjezdovek.

Podle doporučení je například pěkný hotel se snídaní s dobrou cenou Hotel Gasperin Bohinj. Toto ubytování je ideální pro celou rodinu. Je čisté, pěkné a útulné.

Pro náročnější a luxusnější dovolenou je možné se vydat do čtyřhvězdičkového ubytování s názvem Hotel Majerca. Dvoulůžkový pokoj s manželskou postelí stojí od 125 eur za noc.

Luxusní hotely nabízí také městečko Montreux, které stejně jako ubytování u Bohninekého jezera nabízí turistům krásné výhledy.

Pro ty, kteří se chtějí ubytovat v Ukancu, je k dispozici několik chat s nádherným výhledem a krásnými pokoji. Doporučují se například bohinjské apartmány Goldhorn Kingdom nebo útulná Hiša Erlah.

Nejlevnější ubytování lze najít v kempech, jako asi na většině míst. Nejblíže se nachází u Bohinjského jezera kemp Bohinj. O něco dále se pak nachází například autokemp Danica.

bohinjske-jezero-slovinsko
Bohinjské jezero je skrytým pokladem ve Slovinsku.

TIP: Milovníci jezer jistě ocení tip na výlet k nejhlubšímu jezeru světa. K jezeru Bajkal je to sice delší cesta, avšak určitě návštěva bude stát také za to. Za vidění stojí také jezero Loch Ness, které proslulo legendou o lochneské příšeře.

Něco navíc – shrnutí 14 nejlepších věcí, které lze dělat v Bohinji

Nakonec ještě shrnutí aktivit, které stojí za to podniknout při návštěvě Bohinjského jezera.

1 – Jízda podél jižního pobřeží a zastávky na plážích Bohinjského jezera.

Jedna z nejlepších aktivit, co je možné u Bohinjského jezera dělat, je prostě se projet a kochat se výhledy z břehu. Jižní pobřeží je možné projet autem a zastavit se na různých vyhlídkách. Nebo ho je možné projet na kole. Bohinjské jezero na kole je ideální pro milovníky aktivní dovolené.

2 – Procházka po břehu Bohinjského jezera

Je možné se projít kolem celého jezera. Délka trasy je 12 km a zabere 3 až 4 hodiny podle toho, jak často se plánují přestávky. Na severním břehu vede trasa přímo u jezera, protože zde nejsou žádné stavby.

Výlet na jižním břehu je méně příjemný. Jde se po druhé straně silnice. Vede tudy vyvýšená stezka, která je sice lepší než chůze po silnici, nicméně výhledy z ní nejsou nejlepší. Doporučuje se nezapomenout přejít silnici u parkovišť a užít si výhledy z pláží uprostřed jezera.

bohinjske-jezero-prochazka
Procházka kolem Bohinjského jezera je nejlepší podél severního břehu kde nejsou žádné stavby.

3 – Pozorování východu slunce

Doporučuje se také vstát a obdivovat východ slunce. Navíc v tuto dobu není v okolí nikdo. Východ slunce u Bohinjského jezera ve Slovinsku je magický. Ostatně východ slunce je krásné zažít a vychutnat si na spoustě zajímavých destinací.

4 – Seznamení se s Goldhornem / Zlatorogem

U břehu jezera můžete vidět sochu slavného Zlatoroha alias Goldhorna. Je to legendární tvor a ikona Triglavského národního parku. Tvor, bílý kamzík se zlatými rohy, je součástí pohádky předávané z generace na generaci. Původní příběh v podání Karla Dezmana je možné si přečíst online. Socha se nachází na jihovýchodním břehu, nedaleko mostu.

5 – Vodopád Savica

Dalším známým místem v okolí Bohinjského jezera je vodopád Savica. Nachází se na západním konci, nad obcí Ukanc. Je potřeba zaplatit za parkování a za vstup a poté vystoupat 550 schodů na vyhlídkovou plošinu. Na jedné straně jsou vidět hory a kousek jezera a na druhé vodopád Savica. Je to vodopád ve tvaru písmene A, který začíná uprostřed skalní stěny (z podzemní řeky) a padá do smaragdového jezírka. Stojí za to na něj vystoupat.

vodopad-savica-bohinjske-jezero
Vodopád Savica na západním konci Bohinjského jezera rozhodně stojí také za návštěvu.

6 – Kajak na Bohinjském jezeře

Bohinjské jezero je opravdu skvělé pro vodní sporty, i když voda je mimo letní měsíce poměrně studená.
Lidé si ho jezeru užívají spíše na kajacích nebo na lodích. Jízda na kajaku se v řade průvodcích doporučuje, je to dobrý způsob, jak si užít klid této oblasti a ocenit hory ze všech stran.

7 – Návštěva kostela svatého Jana Křtitele

Nedaleko mostu na východním konci jezera, v Ribčev Lazu, nelze minout velmi fotogenický kostelík. Je opravdu okouzlující. Jmenuje se Svatý Jan Křtitel. Doporučuje se udělat si čas a vstoupit dovnitř, kde je možné obdivovat fresky. Pochází z doby před 15. stoletím.

koste-svateho-jana-krtitele-bohinjske-jezero
Okouzlující kostel svatého Jana Křtitele se nachází na východním konci jezera nedaleko mostu.

8 – Neuvěřitelný výhled lanovkou Vogel (lanovka na Bohinjské jezero)

Jednou z oblíbených aktivit u Bohinjského jezera je jízda lanovkou Vogel. Jízda je velmi strmá a působivá. Během jízdy se naskytne nádherný výhled na celé jezero a Julské Alpy. Za jasného dne je možné vidět, jak nad ostatními vyčnívá vrchol Triglavu ve tvaru trojúhelníku.

Byla postavena v roce 2001 a umožňuje dostat se z výšky 579 m do výšky 1535 m za něco málo přes 4 minuty. Průměrné stoupání činí 70 %. Z horní části lanovky je možné se vydat na pěší túru po stezkách, které v létě nahrazují sjezdovky, nebo si lze připlatit za jízdu lanovkou a dostat se ještě výš.

lanovka-vogel-bohinjske-jezero
Lanovkou Vogel se lze vyvézt nahoru a získat tak úžasné výhledy Bohinjského jezera.

9 – Bohinjské jezero pěší turistika – soutěska Mostnica a další zajímavosti

Bohinjské jezero je fantastickým místem pro pěší turistiku. Nabízí velký výběr stezek. Některé snadné a krátké, avšak také dlouhé treky na vrcholy národního parku (včetně Triglavu). Doporučuje se vyrazit do turistické kanceláře, které informují o různých stezkách a nabízí turistickou mapu Bohinjského jezera.

Snadná je například soutěska Mostnica nad Starou Fuzinou. Není tak fascinující jako soutěska Vintgar u Bledského jezera, nabízí několik zajímavých prvků na trase a na rozdíl od Vintgaru nejsou turisté nalepeni proti ostatním turistům na malé stezce.

10 – Koupání v Bohinjském jezeře

Jak je uvedeno výše, asi nejlepší způsob, jak jezero ocenit, je na kajaku. V jezeře je však možné se také koupat. Záleží na míře otužilosti a vztahu ke studenější vodě. Obecně lze říci, že co se týče teploty vody, Bohinjské jezero patří spíše mezi studené. V létě je teplota příjemná, v jiné období se jedná spíše o studené horské jezero.

Bohinjske-jezero-koupani
Voda v Bohinjském jezeře je průzračná a v létě má příjemnou teplotu na koupání.

11 – Panoramatická loď

V letní sezóně nabízejí zážitky z plavby po jezeře panoramatické elektrické čluny. Pokud se turisté necítí na to, aby sami veslovali, a chtějí si zážitek nechat vysvětlit odborníkem, je projížďka elektrickým člunem dobrá volba.

12 – Rybolov Bohinjské jezero

Pro vášnivé rybáře budou potěšením ryby v Bohinjském jezeře. Je jich v jezeře totiž spousta, zejména pstruhů. Je možné si pronajmout člun a vyrazit na ryby. Povolení je možné získat v turistické kanceláři.

clear-water-2554800-960-720-2851875
Bohinjské jezero je plné ryb, zejména pstruhů.

13 – Mini rafting na řece Sávě Bohinjce

V případě zájmu o rafting je možné se vydat do údolí Soča na druhé straně Julských Alp. Pokud mají turisté zájem se věnovat vodním sportům v Bohinji, nabízí se možnost mini raftingu na řece, která vede od Bohinjského jezera do Bohinjské Bistrice a dále směrem na Bled.

14 – Canoeing

V případě zájmu o více přírodních a adrenalinových zážitků, proč nezkusit canoeing?

TIP: Při delší dovolené je možné pokračovat na jih a objevovat například krásy Bosny a Hercegoviny. Třeba historické město Mostar rozhodně stojí za návštěvu.