Záhřeb, Chorvatsko – průvodce, zajímavosti, co vidět

Evropa

Mezi kopci Chorvatska leží hlavní město Záhřeb, město s bohatou historií a neodolatelným šarmem. Toto živé a pohostinné město je spojením starobylé elegance a moderního života. Příjemné uličky historického centra lákají k prozkoumání malebných koutů, zatímco kavárny a restaurace nabízejí dokonalé prostředí pro ochutnávku chorvatské kuchyně a vína. Jaká místa v Záhřebu stojí za návštěvu?

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Co vidět v Záhřebu? Návštěvníci by si neměli nechat ujít tržnici Dolac, Mimarovo muzeum, věž Lotrščak, lanovku a Tkalcicevu ulici.

Další zajímavosti Záhřebu jsou Staré Město (Gornji Grad), katedrála, nebo botanická zahrada.

V Záhřebu je možné se přepravovat tramvajemi, autem, pěšky nebo Uberem.

Pro ochutnávku tradičního pokrmu Zagrebački štrukli je turistům doporučována především návštěva podniku La Štruk.

Pro cestování po Záhřebu je výhodné zakoupit Zagreb Card. Turistická karta spolu s volným vstupem do muzeí a památek umožňuje bezplatnou veřejnou dopravu.

Záhřeb není jen město. Je to pocit pohody a dobrodružství, který návštěvníky vtáhne do svých ulic a nikdy nepustí. Co všechno nabízí dnešní Záhřeb a jaká další místa v Chorvatsku stojí za návštěvu?

Ubytování – Záhřeb

Záhřeb, hlavní město Chorvatska, nabízí bohatou směs kultury, historie a moderního života. Pro hosty, kteří hledají pohodlné ubytování, město poskytuje několik zajímavých možností:

Residence Park

  • Obklopený klidným parkem, Residence Park nabízí elegantní ubytování s výhledem na zelené okolí, což poskytuje klidný únik od městského shonu.

Colors of Music Zagreb

  • Tento hotel zaujme svým netradičním designem inspirovaným hudbou, a poskytuje pohodlné prostředí s unikátní atmosférou.

Golden Sun Zagreb

  • Golden Sun Zagreb přináší kombinaci moderního designu a hřejivé atmosféry, což poskytuje hostům příjemný a pohodlný pobyt.

Dreamhouse7 Rooms

  • S prostornými pokoji a moderním vybavením, Dreamhouse7 Rooms nabízí stylové ubytování v centru města pro ty, kteří ocení luxus a komfort.

Pantovčak Oaza

  • Ubytování v Pantovčak Oaza je ideální pro ty, kteří hledají klidné prostředí a pohodlné ubytování s výhledem na město.

Záhřebská nabídka ubytování uspokojí širokou škálu preferencí, ať už hosté hledají klidné útočiště, unikátní design nebo moderní pohodlí ve středu města.

Záhřeb – hlavní město Chorvatska

Záhřeb – hlavní a také největší město Chorvatska, se nachází v severozápadní části Chorvatska na jihu Medvednické hory, podél řeky Sávy.

Záhřeb vznikl spojením dvou měst – Kaptolu a Gradce. Tato dvě města spojil v roce 1851 ban Josip Jelačić, po kterém je pojmenováno hlavní městské náměstí. Spojením Kaptolu a Gradce tak vzniklo dnešní Staré město Záhřebu. Pozůstatky Kaptolu jsou pak rovinatá část města, zatímco Gradce ta kopcovitá.

Záhřeb by se dal považovat za centrum silniční, železniční a letecké dopravy v Chorvatsku jelikož leží na křižovatce, kde se setkává střední Evropa, Středomoří a jihovýchodní Evropa. Například Vídeň (Rakousko) je tak vzdálena od města asi 370 kilometrů, Budapešť (Maďarsko) asi 345 kilometrů a Lublaň (Slovinsko) 140 kilometrů.

Záhřeb je hlavní a největší město Chorvatska.

Co se týká vzdálenosti od ostatních velkých chorvatských měst, je Záhřeb relativně daleko. Například Rijeka je vzdálená 160 km (asi dvě a půl hodiny cesty), Rovinj 260 kilometrů (přibližně dvě a půl hodiny cesty), Split 410 kilometrů (téměř čtyři hodiny jízdy), Dubrovník 600 kilometrů (skoro 6 hodin jízdy) nebo Osijek, který je vzdálen 280 kilometrů (bezmála tří hodinová cesta).

Pokud má člověk raději menší městečka, mohla by mu vyhovovat taková Brodarica.

Ubytování v centru města umožňuje krásné výhledy na ostatní budovy.

Záhřeb – co vidět

V Záhřebu, Chorvatsko návštěvníci naleznou bohatou paletu zajímavých míst a atrakcí, které lákají turisty i místní obyvatele. Mezi nejznámější patří:

Trhy na náměstí Dolac

Tržnice Dolac je jedním z nejživějších a nejcharakterističtějších míst v Záhřebu. Tento rušný trh, který se nachází v samém centru města, je místem, kde se mísí vůně čerstvého ovoce a zeleniny, místních specialit a květin.

Prodává se tu vše od sezónního ovoce a zeleniny přes čerstvé maso a uzeniny až po sýry, olivový olej. Lze zde ochutnat místní speciality, jako jsou různé druhy klobás, domácí pálenky a tradiční chorvatské pečivo. Kromě potravin je možné nakoupit keramiku, ručně vyráběné produkty nebo květiny.

Dolac je místem, kde se lze ponořit do místního života, popovídat si s prodavači a nasát atmosféru pravého záhřebského trhu. Kdo touží zažít autentický záhřebský život a poznat místní kulturu, neměl by návštěvu této tržnice vynechat.

Dolac je navíc plný barev a vůní, což z něj dělá skvělé místo pro focení.

Mimarovo muzeum

Galerie s bohatou sbírkou uměleckých děl z celého světa, včetně obrazů, soch a keramiky. Mimarovo muzeum je jednou z nejznámějších a zároveň nejvíce diskutovaných galerií umění v chorvatském Záhřebu. Nachází se na Rooseveltově náměstí a jeho sbírka, sestavená kontroverzním sběratelem Ante Topićem Mimarou, vzbuzuje značné emoce.

Ante Topić Mimara byl charismatický sběratel, který během svého života nashromáždil rozsáhlou sbírku umění. Po jeho smrti byla tato sbírka odkázána chorvatskému státu a v roce 1987 bylo otevřeno muzeum, které nese jeho jméno.

Velká část sbírky byla v průběhu let podrobena odbornému zkoumání, které odhalilo, že značné množství obrazů jsou padělky. Vyvstaly otázky ohledně původu mnoha děl a způsobů, jakými se dostaly do Mimarovy sbírky. Některá díla byla údajně získána nelegálními způsoby.

Přestože tyto kontroverze výrazně ovlivnily reputaci muzea, stále přitahuje velké množství návštěvníků, kteří jsou zvědaví na tuto jedinečnou sbírku.

Věž Lotrščak

Lotrščak je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek chorvatského hlavního města Záhřebu. Tato středověká věž, která se tyčí nad městem, nabízí úchvatný panoramatický výhled na historické centrum a novější části města. Každý den v poledne zde zazní dělový výstřel.

Záhřebská lanovka

Nejkratší veřejný přepravní systém v Záhřebu, který spojuje dolní část města Záhřebu s vrchem Tomislavac. Je to oblíbená turistická atrakce a nabízí krásný výhled na město. Lanovka byla otevřena v roce 1890 a je jednou z nejstarších lanovek v Evropě.

Jezdí každých 10 minut a cesta trvá 6 minut. Lanovka je dostupná z náměstí Trg Bana Jelačića. Jízda lanovkou stojí 15 kun (2 eura).

Tkalciceva ulice

Ulica Ivana Tkalčića je oblíbená pěší zóna v centru Záhřebu, která je známá svým nočním životem a kavárnami. Je pojmenována po Ivanu Tkalčići, chorvatském malíři a ilustrátorovi.

Ulica Ivana Tkalčića je také známá pro své graffiti a pouliční umění. Mnoho umělců zde zanechalo své stopy a vytvořilo zde jedinečnou atmosféru.

Co navštívit v Záhřebu?

Kromě výše zmíněných míst Záhřeb oplývá dalšími zajímavostmi a pamětihodnostmi, které lákají návštěvníky ze všech koutů.

Staré město a kostel svatého Marka v Záhřebu

Procházku Starým městem si mohou turisté užít v kteroukoliv denní hodinu, ovšem pro větší zážitek z města je nejlepší čas od dubna do října vždy v sobotu od pěti odpoledne do osmi hodin do večera. To se totiž koná průvod hlavních historických postav ze záhřebských dějin.

Park Zrinjevci

Záhřebský park Zrinjevci si oblíbili místní obyvatelé i turisté. Od dubna do října se zde každou sobotu od 11 do 13 hodin konají promenádní koncerty. Také v zimě má Zrinjevac zábavní program pro návštěvníky.

Střídání stráží

Známý pochod Záhřebem za doprovodu zbrojnoše, trubače, bubeníka, praporečníka nebo i velitele začíná vždy od dubna do října v Dolaci v odpoledních hodinách každou sobotu a neděli. Pochod se koná také v období státních svátků, konkrétně 31. května (Den Záhřebu), 18. října (Den Kravatového pluku) a 1. ledna (Nový rok).

Tajemství Griče a Dvorišta

Tajemství Griče je interaktivní divadelní noční prohlídka, při které se dá objevit historická a mystická stránka hlavního města. Prohlídka se koná každý pátek v chorvatštině a každou sobotu v angličtině, a to od června do září ve večerních hodinách.

Dvorišta se koná v polovině července celkem devět dnů. Tato akce nabízí návštěvníkům možnost poznat uzavřenou část města, která je obvykle zavřená za fasádami a dveřmi.

Nedělní jarmark na Britském náměstí

Britské náměstí se nachází deset minut chůze od hlavního náměstí. Od pondělí do soboty je tak možnost si na náměstí koupit čerstvé ovoce a zeleninu. Neděle jsou pak vyhrazeny pro starožitnický jarmark.

Dále je k vidění:

  • Staré Město (Gornji Grad): Tato historická čtvrť je domovem katedrály sv. Štěpána, symbolu města, a také nabízí malebné uličky, trhy a historické budovy.
  • Záhřebská katedrála: Impozantní Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Štěpána a Ladislava je největší katolickou katedrálou v Chorvatsku.
  • Botanická zahrada v Záhřebu: Rozsáhlá zahrada s velkým množstvím exotických rostlin a botanických sbírek.

Tyto atrakce představují jen malou část toho, co lze v Záhřebu objevit. Město nabízí bohatý kulturní, historický a gastronomický zážitek pro každého návštěvníka.

Záhřeb nabízí historické budovy i útulné posezení v parcích.

Co ochutnat v Chorvatsku, Záhřebu?

Mezi hlavní speciality chorvatské kuchyně patří:

  • Zagorsk štrukli (těsto plněné tvarohem a zakysanou smetanou, neboli také tvarohový závin, který může být vařený nebo pečený, slaný nebo sladký)
  • Sir i vrhnje (tvaroh a zakysaná smetana)
  • Crni rizot (černé rizoto)
  • Sopamik (slaný koláč plněný švýcarským mangoldem)
  • Cuspajz (dušená zelenina s polentou, petrželí, mrkví, celerem a zakysanou smetanou)
  • Paprenjac (tradiční chorvatské sušenky)
  • Rozata (pudink)
  • Krostule (tradiční pečivo)
  • Knedli (sladké bramborové knedlíky)
  • Fritule (chorvatské smažené těsto)
  • Krempite (krémové řezy)
  • Orahnjaca (tradiční ořechová roláda)

Pro ochutnávku tradičního pokrmu Zagrebački štrukli je turistům doporučována především návštěva podniku La Štruk (nachází se ve Skalinské ulici) nebo hotel Esplanade poblíž hlavního nádraží.

V Chorvatsku je pití kávy rituálem podobně jako třeba v Itálii. Proto je nejlepší si ji vychutnat na těch správných místech stejně jako to dělají místní obyvatelé. Pokud však místní někoho pozvou na kávu, je to privilegované, leč zároveň neformální pozvání na přátelské posezení, u něhož se konec konců káva ani pít nemusí.

Výborné na sobotní kávu, kterou si Chorvaté nenechají nikdy ujít, jsou kavárny v Tkalčićevě ulici nebo na Cvjetniho náměstí, v Horním městě pak v Palainovce na Ilirski Trg.

Další možnost je pak Velvet, malá kavárna-bar-galerie zastrčená na rohu Tuskanovy a Dezmanovy ulice, kavárna Amelie, jež nabízí také dorty, quiche a skvělou zmrzlinu nebo kavárna U dvora (U dvorištu), která prodává různé druhy kávy, různé druhy čaje a všechny druhy piva.

Z restaurací je vyhlášen Cheese Bar, který se nachází na hlavním náměstí, nebo Wine Bar Bornstein, jenž je poblíž katedrály a v němž si mohou turisté vychutnat sklenku vína a k tomu talíř charcuterie, což jsou různé druhy nakrájené šunky, prosciutta a sýrů s olivovým olejem.

Záhřeb má velké náměstí, kde se nacházejí kavárny i restaurace.

Hlavní město Chorvatska – doprava

Samotné hlavní město Chorvatska je pak možné prozkoumat jak autem, tak i pěšky (a to zejména jeho Staré město) nebo s pomocí tamní městské hromadné dopravy (především tramvají a autobusy) případně s využitím služeb Uberu.

V Záhřebu jezdí několik tramvají, a to skoro na dvaceti linkách, které spojují různé části města. Jízdenky lze zakoupit v kioscích Tisak nebo přímo u řidiče tramvaje. Turisté mají možnost zakoupit kromě jednodenní jízdenky, která umožňuje jezdit tramvajemi libovolně často a libovolným směrem, také třídenní, sedmidenní, patnáctidenní nebo třicetidenní.

Komu by se nechtěly utrácet peníze, hlavní město Chorvatska lze prozkoumat také na kole. V Záhřebu je totiž mnoho veřejných půjčoven kol, které mají po celém městě rozmístěna stanoviště, kde je možno si kola půjčit a následně pak vrátit.

V Záhřebu existuje systém veřejných jízdních kol. Kolo je tak možné si na jedné stanici vzít a nechat ho pak na druhé. Pro takové zapůjčení se stačí zaregistrovat a aktivovat si účet předložením platné platební karty. Poté už zákazník platí jen za konkrétní jízdu. Půjčovny nabízejí výhodnější půjčovné na delší trasy nebo na více dnů.

Doprava po městě je možná tramvajemi i na kole.

Chorvatsko – zajímavosti

Pro cestování po Záhřebu je výhodné zakoupit tzv. Zagreb Card. To je turistická karta, která spolu s volným vstupem do různých muzeí a památek umožňuje bezplatný přístup do veřejné dopravy. Navíc karta nabízí držitelům další slevy a výhody.

Kartu je možné zakoupit jak na jeden den tak, tak i na 72 hodin v Turistickém informačním centru na náměstí Bana Jelačiće.

Jaké další zajímavosti Chorvatsko nabízí?

  • Psi – Chorvatsko je domovem světově oblíbeného plemene psů, kterým je dalmatin.
  • Písmo – Chorvaté používali své vlastní písmo, tzv. hlaholici, která je nejstarším slovanským písmem vůbec.
  • Ostrovy – Chorvatsko má přes tisícovku ostrovů a ostrůvků, na které je možné se dopravit lodí, nebo z jednoho na druhý dokonce i doplavat.
  • Hra o trůny – světově známý a oblíbený seriál Hra o trůny se natáčel v chorvatském městě Dubrovník.
  • Vynálezy – Chorvaté vynalezli součást společenských obleků, bez kterého by tento oděv nebyl kompletní – a tou je kravata.
  • Zvířata – v chorvatském akváriu se nachází poslední tuleň středomořský.
  • Slunce – Chorvatsko si užívá víc jak dva tisíce sedm se hodin slunečního svitu ročně. To je dokonce více než v australském Sydney.
  • Osobnosti – vynálezce Nicola Tesla se narodil v Chorvatsku, konkrétně ve vesnici Smiljan.
  • Lanýže – v Chorvatsku se nachází jeden z největších lanýžů na světě.
  • Památky – Chorvatsko má jedno z nejvyšší počet zápisů v UNESCO ze všech evropských zemí.

Chorvatsko zajímavostí nabízí velmi mnoho. Pokud by návštěvníci zatoužili prozkoumat domov jednoho z největších vynálezců, nebo ochutnat výborné netradiční pokrmy, je Chorvatsko, zejména pak Záhřeb, tou nejlepší volbou.

Záhřeb, Chorvatsko – počasí

Nejlepší doba pro návštěvu Záhřebu (Chorvatsko) je od dubna do října. Pokud to jen trochu jde, je lepší vynechat letní měsíce (červen, červenec a srpen) a to z toho důvodu, že nejen teploty, leč i davy turistů jsou extrémně vysoké.

Chorvatský Záhřeb je nejlepší navštívit v květnu nebo září – v tomto období totiž není v zemi tolik turistů, ceny jsou přijatelnější než v hlavní sezoně a zároveň panuje i dobré počasí.

Návštěva v zimě však má také své kouzlo a to zejména díky jedněm z nejlepších vánočních trhů v Evropě, které se konají právě v Záhřebu.

Obecně panuje v Záhřebu (Chorvatsko) přímořské podnebí. Léta jsou tak horká a suchá, naopak zimy jsou zasněžené a chladné. Déšť se vyskytuje po celý rok, přičemž nejvíce prší především v září, říjnu, listopadu a prosinci.

Chorvatsko – znak

Jaký má Chorvatsko znak a jaký je jeho význam? Chorvatský znak se nachází přímo na státní vlajce. Vlajka Chorvatské republiky je státní symbol od 21. prosince 1990. Skládá se celkem ze tří stejně širokých vodorovných linií červené, bílé a modré barvy. Uprostřed nich je pak umístěn znak Chorvatské republiky.

Chorvatský znak na vlajce má tvar štítu s pětadvaceti červenými a bílými kostkovanými poli, kdy levý horní roh musí být vždy červený. Proč?

Komunistický erb a další erby, které začínají prvním bílým šachovnicovým políčkem, jsou totiž v zemi zakázané. A to z toho důvodu, že se považují za fašistické a představují také špatnou vzpomínku na druhou světovou válku, kdy bylo Chorvatsko spojencem nacistického režimu.

Na druhou stranu však verze s prvním bílým šachovnicovým polem vznikla ještě před komunismem a druhou světovou válkou, nicméně byla přivlastněna pro jiné účely, což vedlo k onomu stigmatu, které přetrvává dodnes.

Nad hlavním štítem se pak nachází koruna s pěti menšími štíty, které jsou na štítě uspořádány zleva doprava v pořadí:

  • Nejstarší známý chorvatský erb

Obsahuje světle modrý štít se žlutou/zlatou šesticípou hvězdou, která je vyobrazením hvězdy Danica s bílým/stříbrným novem (tzv. Leljiva).

  • Erb Dubrovnické republiky

Ten tvoří tmavomodrý štít se dvěma červenými vodorovnými pruhy.

  • Dalmácie

Dalmatský znak má světle modrý štít se třemi žlutými/zlatými korunovanými lvími hlavami. V chorvatské historii byl dalmatský erb v jednu chvíli používán jako chorvatský znak.

  • Istrie

Istrijský erb obsahuje tmavý štít se žlutým/zlatým kozlem otočeným doleva s červenými kopyty a rohy.

  • Slavonie

Slavonský erb tvoří světle modrý štít se dvěma vodorovnými bílými/stříbrnými pruhy. V některých zdrojích je popisován jako dvě řeky (přesněji Dráva a Sáva), které obtékají Slavonii.

Mezi jednotlivými pruhy je červené pole s kunou kráčející vlevo. Slovo pro kunu (zvíře) je v chorvatštině také kuna, což je současně i název chorvatské měny. Důvod pro takové pojmenování tamní měn je ten, že kuní kožešina se v některých částech Chorvatska používala jako platidlo. Bližší pohled na mince v hodnotě 1, 2 a 5 kun pak odhalí podobiznu kuny právě za těmito číslicemi.

V horním modrém poli je žlutá/zlatá šesticípá hvězda. Samotný znak je pak ohraničen červenou čarou.