Záhřeb, Chorvatsko – průvodce, zajímavosti, co vidět

Evropa

Mezi kopci Chorvatska leží hlavní město Záhřeb, město s bohatou historií a neodolatelným šarmem. Toto živé a pohostinné město je spojením starobylé elegance a moderního života. Příjemné uličky historického centra lákají k prozkoumání malebných koutů, zatímco kavárny a restaurace nabízejí dokonalé prostředí pro ochutnávku chorvatské kuchyně a vína. Jaká místa v Záhřebu stojí za návštěvu?


Obsah článku

 • Ubytování Záhřeb – tipy na hotely
 • O Záhřebu – kde leží, jak vznikl, vzdálenosti
 • Co vidět v Záhřebu – katedrála, parky, Staré město aj.
 • Doprava v Záhřebu – jak se nejlépe dopravovat po Záhřebu
 • Počasí Záhřeb – nejlepší doba na návštěvu
 • Co navštívit v Záhřebu – střídání stráží, nedělní jarmark aj.
 • Co ochutnat v Chorvatsku – nejoblíbenější jídla v Chorvatsku
 • Zajímavosti o Chorvatsku – vynálezy, osobnosti, seriály aj.
 • Znaky Chorvatska – znak Chorvatska a jeho význam

Záhřeb není jen město. Je to pocit pohody a dobrodružství, který návštěvníky vtáhne do svých ulic a nikdy nepustí. Co všechno nabízí dnešní Záhřeb a jaká další místa v Chorvatsku stojí za návštěvu?

Ubytování – Záhřeb

Záhřeb, hlavní město Chorvatska, nabízí bohatou směs kultury, historie a moderního života. Pro hosty, kteří hledají pohodlné ubytování, město poskytuje několik zajímavých možností:

Residence Park

 • Obklopený klidným parkem, Residence Park nabízí elegantní ubytování s výhledem na zelené okolí, což poskytuje klidný únik od městského shonu.

Colors of Music Zagreb

 • Tento hotel zaujme svým netradičním designem inspirovaným hudbou, a poskytuje pohodlné prostředí s unikátní atmosférou.

Golden Sun Zagreb

 • Golden Sun Zagreb přináší kombinaci moderního designu a hřejivé atmosféry, což poskytuje hostům příjemný a pohodlný pobyt.

Dreamhouse7 Rooms

 • S prostornými pokoji a moderním vybavením, Dreamhouse7 Rooms nabízí stylové ubytování v centru města pro ty, kteří ocení luxus a komfort.

Pantovčak Oaza

 • Ubytování v Pantovčak Oaza je ideální pro ty, kteří hledají klidné prostředí a pohodlné ubytování s výhledem na město.

Záhřebská nabídka ubytování uspokojí širokou škálu preferencí, ať už hosté hledají klidné útočiště, unikátní design nebo moderní pohodlí ve středu města.

O Záhřebu

Záhřeb – hlavní a také největší město Chorvatska, se nachází v severozápadní části Chorvatska na jihu Medvednické hory, podél řeky Sávy.

Záhřeb vznikl spojením dvou měst – Kaptolu a Gradce. Tato dvě města spojil v roce 1851 ban Josip Jelačić, po kterém je pojmenováno hlavní městské náměstí. Spojením Kaptolu a Gradce tak vzniklo dnešní Staré město Záhřebu. Pozůstatky Kaptolu jsou pak rovinatá část města, zatímco Gradce ta kopcovitá.

Záhřeb by se dal považovat za centrum silniční, železniční a letecké dopravy v Chorvatsku jelikož leží na křižovatce, kde se setkává střední Evropa, Středomoří a jihovýchodní Evropa. Například Vídeň (Rakousko) je tak vzdálena od města asi 370 kilometrů, Budapešť (Maďarsko) asi 345 kilometrů a Lublaň (Slovinsko) 140 kilometrů.

Záhřeb je hlavní a největší město Chorvatska.

Co se týká vzdálenosti od ostatních velkých Chorvatských měst, je Záhřeb relativně daleko. Například Rijeka je vzdálená 160 km (asi dvě a půl hodiny cesty), Rovinj 260 kilometrů (přibližně dvě a půl hodiny cesty), Split 410 kilometrů (téměř čtyři hodiny jízdy), Dubrovník 600 kilometrů (skoro 6 hodin jízdy) nebo Osijek, který je vzdálen 280 kilometrů (bezmála tří hodinová cesta).

Ubytování v centru města umožňuje krásné výhledy na ostatní budovy.

Záhřeb – co vidět

V Záhřebu, Chorvatsko najdete bohatou paletu zajímavých míst a atrakcí, které lákají turisty i místní obyvatele. Mezi nejznámější patří:

 1. Staré Město (Gornji Grad): Tato historická čtvrť je domovem katedrály sv. Štěpána, symbolu města, a také nabízí malebné uličky, trhy a historické budovy.
 2. Dolac Market: Tradiční trh nabízející čerstvé ovoce, zeleninu, sýry a další produkty, který je neodmyslitelnou součástí života v Záhřebu.
 3. Záhřebská katedrála: Impozantní katedrála Nejsvětějšího srdce Ježíšova, známá také jako Katedrála svatého Štěpána, je největší katolickou katedrálou v Chorvatsku.
 4. Zrinjevac Park: Krásný park s kašnou, uměleckými díly a květinovými záhony, který poskytuje únik z rušného města.
 5. Muzeum Mimara: Galerie s bohatou sbírkou uměleckých děl z celého světa, včetně obrazů, soch a keramiky.
 6. Muzeum Chorvatského Národního Revivalu: Expozice představující historii a kulturu Chorvatska, od středověku po moderní éru.
 7. Lotrščak Tower: Historická věž s výhledem na město, kde každý den v poledne zvoní dělový výstřel.
 8. Záhřebská funikulár: Nejkratší veřejný přepravní systém v Záhřebu, který spojuje Dolac Market s Horním Městem a nabízí krásné výhledy na město.
 9. Botanický zahradník v Záhřebu: Rozsáhlá zahrada s velkým množstvím exotických rostlin a botanických sbírek.
 10. Tkalciceva ulice: Oblíbená pěší zóna s množstvím restaurací, kaváren a obchodů, která je ideální pro procházky a ochutnávku místní kuchyně.

Tyto atrakce představují jen malou část toho, co můžete v Záhřebu objevit. Město nabízí bohatý kulturní, historický a gastronomický zážitek pro každého návštěvníka.

Hlavní město Chorvatska – doprava

Samotné hlavní město Chorvatska je pak možné prozkoumat jak autem, tak i pěšky (a to zejména jeho Staré město) nebo s pomocí tamní městské hromadné dopravy (především tramvají a autobusů) případně s využitím služeb Uberu.

V Záhřebu jezdí několik tramvají, a to skoro na dvaceti linkách, které spojují různé části města. Jízdenky lze zakoupit v kioscích Tisak nebo přímo u řidiče tramvaje.

Turisté mají ale možnost zakoupit kromě jednodenní jízdenky, která umožňuje jezdit tramvajemi libovolně často a libovolným směrem, také i třídenní, sedmidenní, patnáctidenní nebo třicetidenní.

Komu by se ale nechtěly utrácet peníze, hlavní město Chorvatska lze prozkoumat také na kole. V Záhřebu je totiž mnoho veřejných půjčoven kol, které mají po celém městě rozmístěna stanoviště, kde je možno si kola půjčit a následně pak vrátit.

V Záhřebu totiž existuje systém tzv. veřejných jízdních kol. Kolo je tak možné si na jedné stanici vzít a nechat ho pak na druhé.

Pro takové zapůjčení tak stačí se zaregistrovat a aktivovat si účet předložením platné platební karty. Poté už se platí jen za konkrétní jízdu. Půjčovny také nabízí výhodnější půjčovné na delší trasy nebo na více dnů.

Doprava po městě je možná například tramvajemi ale také na kole.

Záhřeb, Chorvatsko – počasí

Nejlepší doba pro návštěvu Záhřebu (Chorvatsko) je od dubna do října. Pokud to jen trochu jde, je lepší vynechat letní měsíce (tedy červen, červenec a srpen) a to z toho důvodu, že nejen teploty ale i davy turistů jsou extrémně vysoké.

Chorvatský Záhřeb je nejlepší navštívit v květnu nebo září – v tomto období totiž není v zemi tolik turistů, ceny jsou přijatelnější než v hlavní sezoně a zároveň panuje i dobré počasí.

Návštěva v zimě ale má také své kouzlo a to zejména díky jedněm z nejlepších vánočních trhů v Evropě, které se konají právě v Záhřebu.

Obecně panuje v Záhřebu (Chorvatsko) přímořské podnebí. Léta jsou tak horká a suchá, naopak zimy jsou zasněžené a chladné. Déšť se vyskytuje po celý rok, přičemž nejvíce prší především v září, říjnu, listopadu a prosinci.

Co navštívit v Záhřebu?

Co navštívit Záhřebu?

Staré město a kostel svatého Marka v Záhřebu

Procházku Starým městem si mohou turisté užít v kteroukoli denní hodinu, ale pro větší zážitek z města je nejlepší čas od dubna do října vždy v sobotu od pěti odpoledne do osmi hodin do večera. To se totiž koná průvod hlavních historických postav ze záhřebských dějin.

Trh Dolac

Dolac je nejnavštěvovanější a nejznámější trh v Záhřebu, který se nachází v centru města. Je to nejlepší místo, kde můžou turisté nejen pocítit místní atmosféru, ale také nakoupit čerstvé sezónní ovoce a zeleninu, maso nebo ryby.

Park Zrinjevci

Záhřebský park Zrinjevci si oblíbili nejen místní obyvatelé, ale i turisté. Od dubna do října se zde každou sobotu od 11 do 13 hodin konají promenádní koncerty. také v zimě má Zrinjevac zábavní program pro návštěvníky.

Střídání stráží

Známý pochod Záhřebem za doprovodu zbrojnoše, trubače, bubeníka, praporečníka nebo i velitele začíná vždy á od dubna do října v Dolaci v odpoledních hodinách každou sobotu a neděli. Pochod je také v období státních svátků, konkrétně 31. května (Den Záhřebu), 18. října (Den Kravatového pluku) a 1. ledna (Nový rok).

Tajemství Griče a Dvorišta

Tajemství Griče je interaktivní divadelní noční prohlídka, při které se dá objevit historická a mystická stránka hlavního města. Prohlídka se koná každý pátek v chorvatštině a každou sobotu v angličtině, a to od června do září ve večerních hodinách.

Dvorišta se koná v polovině července celkem devět dnů. Tato akce nabízí návštěvníkům možnost poznat uzavřenou část města, která je obvykle zavřená za fasádami a dveřmi.

Věž Lotrščak a Gričovo dělo

Věž Lotrščak nabízí krásné panorama na celý Záhřeb. Nejlepší čas na návštěvu je tak okolo poledne, kdy vystřelí Gričovo dělo na znamení zvoníků městských kostelů. Toto označení poledne je tradicí už od roku 1877.

Nedělní jarmark na Britském náměstí

Britské náměstí se nachází deset minut chůze od hlavního náměstí. Od pondělí do soboty je tak možnost si na náměstí koupit čerstvé ovoce a zeleninu. Neděle jsou pak vyhrazeny pro starožitnický jarmark.

Co dále navštívit v Chorvatsku? Rozhodně zkusit tamní gastronomii.

Pro ochutnávku tradičního pokrmu Zagrebački štrukli je tak turistům doporučována především návštěva podniku La Štruk (nachází se ve Skalinské ulici) nebo hotel Esplanade poblíž hlavního nádraží.

Záhřeb nabízí nejen krásné historické budovy, ale také útulné posezení v parcích.

Co ochutnat v Chorvatsku?

Co vidět v Chorvatku za restaurace a jaké místní speciality ochutnat?

Mezi hlavní speciality chorvatské kuchyně patří:

 • Zagorsk štrukli (těsto plněné tvarohem a zakysanou smetanou, neboli také tvarohový závin, který může být vařený nebo pečený, slaný nebo sladký)
 • Sir i vrhnje (tvaroh a zakysaná smetana)
 • Crni rizot (černé rizoto)
 • Sopamik (slaný koláč plněný švýcarským mangoldem)
 • Cuspajz (dušená zelenina s polentou, petrželí, mrkví, celerem a zakysanou smetanou)
 • Paprenjac (tradiční chorvatské sušenky)
 • Rozata (pudink s pudinkem)
 • Krostule (tradiční pečivo)
 • Knedli (sladké bramborové knedlíky)
 • Fritule (chorvatské smažené těsto)
 • Krempite (krémové řezy)
 • Orahnjaca (tradiční ořechová roláda)

Co vidět v Chorvatsku jako další?

V Chorvatsku je pití kávy rituálem podobně jako třeba v Itálii. Proto je nejlepší si ji vychutnat na těch správných místech stejně jako to dělají místní obyvatelé. Pokud ale místní někoho pozvou na kávu, je to privilegované ale zároveň neformální pozvání na přátelské posezení (u kterého se konec konců káva ani pít nemusí).

Výborné na sobotní kávu (kterou si Chorvaté nenechají nikdy ujít) jsou tak kavárny v Tkalčićevě ulici nebo na Cvjetniho náměstí, v Horním městě pak v Palainovce na Ilirski Trg.

Další možnost je pak Velvet, malá kavárna-bar-galerie zastrčená na rohu Tuskanovy a Dezmanovy ulice, kavárna Amelie, která nabízí také dorty, quiche a skvělou zmrzlinu nebo kavárna U dvora (U dvorištu), která nabízí různé druhy kávy, různé druhy čaje a všechny druhy piva.

Z restaurací je tak vyhlášen Cheese Bar, který se nachází na hlavním náměstí, nebo Wine Bar Bornstein, který je poblíž katedrály a ve kterém si můžou turisté vychutnat sklenku vína a k tomu talíř charcuterie (což jsou různé druhy nakrájené šunky, prosciutta a sýrů s olivovým olejem).

Záhřeb má velké náměstí, kde se nachází nejen kavárny ale i restaurace.

Chorvatsko – zajímavosti

Pro cestování po Záhřebu je výhodné zakoupit tzv. Zagreb Card. To je turistická karta, která spolu s volným vstupem do různých muzeí a památek umožňuje bezplatný přístup do veřejné dopravy. Navíc karta nabízí držitelům další slevy a výhody.

Kartu je možné zakoupit jak na jeden den tak, tak i na 72 hodin v Turistickém informačním centru na náměstí Bana Jelačiće.

Jaké další zajímavosti Chorvatsko nabízí?

 • Psi – Chorvatsko je domovem světově oblíbeného plemene psů a to je dalmatin.
 • Písmo – Chorvaté používali své vlastní písmo, tzv. hlaholici, která je nejstarším slovanským písmem vůbec.
 • Ostrovy – Chorvatsko má přes tisícovku ostrovů a ostrůvků na které je možné se dopravit lodí, nebo z jednoho na druhý dokonce i doplavat.
 • Seriál – Světově známý a oblíbený seriál Hra o trůny se natáčel v chorvatské město Dubrovník.
 • Vynálezy – Chorvaté vynalezli součást společenských obleků, bez kterého by tento oděv nebyl kompletní – a tou je kravata.
 • Zvířata – V chorvatském akváriu se nachází poslední tuleň středomořský.
 • Slunce – Chorvatsko si užívá víc jak dva tisíce sedm se hodin slunečního svitu ročně. To je dokonce více než v australském Sydney.
 • Osobnosti – Vynálezce Nicola Tesla se narodil v Chorvatsku, konkrétně ve vesnici Smiljan.
 • Lanýže – V Chorvatsku se nachází jeden z největších lanýžů na světě.
 • Památky – Chorvatsko má jedno z nejvyšší počet zápisů v UNESCO ze všech evropských zemí.

Chorvatsko zajímavostí nabízí opravdu několik. Pokud by tedy chtěli prozkoumat domov jednoho z největších vynálezců, nebo ochutnat výborné netradiční pokrmy je Chorvatsko, zejména pak Záhřeb opravdu tou nejlepší volbou.

Chorvatsko – znak

Jaký má Chorvatsko znak a jaký je jeho význam?

Chorvatský znak se nachází přímo na státní vlajce. Vlajka Chorvatské republiky je státní symbol od 21. prosince 1990. Skládá se celkem ze tří stejně širokých vodorovných linií červené, bílé a modré barvy. Uprostřed nich je pak umístěn právě zmíněný znak Chorvatské republiky.

Chorvatský znak na vlajce má tvar štítu s pětadvaceti červenými a bílými kostkovanými poli, kdy levý horní roh musí být vždy červený. Proč?

Komunistický erb a další erby, které začínají prvním bílým šachovnicovým políčkem, jsou totiž v zemi zakázané. A to z toho důvodu, že se považují za fašistické a také za špatnou vzpomínku na druhou světovou válku, kdy bylo Chorvatsko spojencem nacistického režimu.

Na druhou stranu ale verze s prvním bílým šachovnicovým polem vznikla ještě před komunismem a druhou světovou válkou, nicméně byla přivlastněna pro jiné účely, což vedlo k onomu stigmatu, které přetrvává dodnes.

Nad hlavním štítem se pak nachází koruna s pěti menšími štíty, které jsou na štítě uspořádány zleva doprava v pořadí:

Nejstarší známý chorvatský erb

Obsahuje světle modrý štít se žlutou/zlatou šesticípou hvězdou, která je vyobrazením hvězdy Danica s bílým/stříbrným novem (tzv. Leljiva).

Erb Dubrovnické republiky

Ten tvoří tmavomodrý štít se dvěma červenými vodorovnými pruhy.

Dalmácie

Dalmatský znak má světle modrý štít se třemi žlutými/zlatými korunovanými lvími hlavami. V chorvatské historii byl dalmatský erb v jednu chvíli používán jako chorvatský znak.

Istrie

Istrijský erb obsahuje tmavý štít se žlutým/zlatým kozlem otočeným doleva s červenými kopyty a rohy.

Slavonie

Slavonský erb tvoří světle modrý štít se dvěma vodorovnými bílými/stříbrnými pruhy. V některých zdrojích je popisován jako dvě řeky (přesněji Dráva a Sáva), které obtékají Slavonii.

Mezi jednotlivými pruhy je červené pole s kunou kráčející vlevo. Slovo pro kunu (zvíře) je v chorvatštině také kuna, což je současně i název chorvatské měny. Důvod pro takové pojmenování tamní měn je ten, že kuní kožešina se v některých částech Chorvatska používala jako platidlo. Bližší pohled na mince v hodnotě 1, 2 a 5 kun pak odhalí podobiznu kuny právě za těmito číslicemi.

V horním modrém poli je žlutá/zlatá šesticípá hvězda. Samotný znak je pak ohraničen červenou čarou.

Chorvatské znaky je možné vidět taky na budovách.