Colmar, Francie – co vidět ve městě i v okolí, ubytování, trhy

Evropa

Colmar je okouzlující město, které se nachází v srdci francouzského regionu Alsasko. Má jedinečné kouzlo, které pramení z jeho barevných středověkých budov, půvabných dlážděných uliček a malebných kanálů. Co vidět v Colmaru ve Francii?


Obsah článku

 • Ubytování Colmar – tipy na luxusní i cenově dostupné ubytování
 • Co vidět ve městě Colmar – hrázděné domy, Bartholdiho muzeum, Kostel sv. Martina aj.
 • Vánoční trhy Colmar – čím jsou vánoční trhy v Colmaru tak výjimečné?
 • Colmar a okolí – Alsaská vinná stezka, pohoří Vogézy, Château du Hohlandsbourg a další
 • Počasí Colmar – kdy je nejlepší doba na návštěvu Colmaru?
 • Poloha a zajímavosti o Colmaru – kde se nachází, kdo se tu narodil a proč přitahuje turisty z celého světa?
 • Stručná historie Colmaru, Francie

Colmar je jedním z nejkrásnějších měst Francie a je snadné pochopit, proč je tak oblíbený. Je ideálním místem pro romantickou dovolenou nebo překrásné vánoční trhy Colmar.

Město je plné nádherných budov, parků a zahrad a je stvořené k procházkám. Colmar je známý především svým dobře zachovalým starým městem s tradiční alsaskou architekturou, kanály a četnými hrázděnými domy.

Colmar je také známý svou produkcí vína, protože se nachází v srdci alsaské vinařské oblasti. Ve městě se během roku koná několik festivalů a trhů, které lákají návštěvníky z celého světa. Kdo chce prozkoumat další francouzskou vinařskou oblast, může vyrazit do Dijonu. Oblíbenou destinací je také město Nimes.

Co vidět ve městě Colmar? A co nabízí Colmar a okolí?

Ubytování Colmar

Colmar je oblíbenou turistickou destinací a nabízí mnoho možností ubytování. V Colmaru se nachází mnoho hotelů, od cenově dostupných až po luxusní ubytování. Některé z nejoblíbenějších hotelů ve městě se nacházejí v historickém centru, v blízkosti hlavních atrakcí. K dispozici je také mnoho penzionů a apartmánů k pronájmu. Zde je pár tipů na oblíbená ubytování:

 1. Hotel Colmar: Ubytování v centru města, nabízející pohodlné pokoje a výhodnou polohu poblíž hlavních atrakcí Colmaru.
 2. La Petite Venise: Klidný hotel s okouzlujícím prostředím ve čtvrti „Malá Benátky,“ kde si hosté mohou užít malebné scenérie a pohodlí ubytování.
 3. Les Souvenirs d’Alsace: Autentický hotel s tradiční alsaskou atmosférou, nabízející pohostinné prostředí a blízkost k historickým památkám.
 4. Roi Soleil: Moderní hotel s komfortními pokoji a moderními vybaveními, ideální pro ty, kteří hledají stylové a pohodlné ubytování v Colmaru.

Bez ohledu na rozpočet je obvykle nejlepší rezervovat si ubytování Colmar s předstihem, zejména v hlavní turistické sezóně (červen až srpen) a během významných akcí, jako jsou vánoční trhy Colmar. je také třeba mít na paměti, že v těchto obdobích může být ubytování Colmar o dost dražší.

Město Colmar – co vidět

Ve městě Colmar je mnoho zajímavých památek a atrakcí, které lze navštívit. Historické centrum Colmaru je okouzlující oblast s dlážděnými uličkami, kanály a zachovalými hrázděnými domy.

Hrázděné domy

Colmar je známý svými četnými hrázděnými domy, které jsou výrazným prvkem historické architektury města. Mezi nejznámější hrázděné domy města Colmar patří:

 • Maison des Têtes (Dům hlav) – zámek ze 17. století je pojmenován podle četných vyřezávaných hlav na fasádě.
 • Kofhus – historická celnice z 15. století s hrázděnou fasádou a výraznou věží.
 • Maison Pfister – dům ze 16. století známý svými zdobnými dřevořezbami a freskami.
 • Maison Adolph – dům ze 14. století s barevnou hrázděnou fasádou a střešní věžičkou.
 • Maison des tanneurs – dům ze 17. století na břehu řeky Lauch, který kdysi sloužil koželuhům, s výraznou hrázděnou fasádou.
 • Maison aux Colombages – dům z 14. století s hrázděnou fasádou a kovaným balkonem.
 • Maison des Cariatides – dům ze 17. století s vyřezávanými kariatidami (ženskými postavami používanými jako architektonické podpěry) na fasádě.
 • Maison zum Kragen – dům ze 16. století se strmou střechou a hrázděnou fasádou zdobenou reliéfy a sochami.

Tyto hrázděné domy jsou jen několika příklady z mnoha krásných staveb, které lze v historickém centru Colmaru vidět.

Muzeum Unterlinden

V muzeu, které sídlí v bývalém klášteře ze 13. století, se nachází rozsáhlá sbírka umění a artefaktů od pravěku až po 20. století.

Jedním z nejznámějších a nejcennějších děl muzea je Isenheimský oltářní obraz, mistrovské dílo gotického umění, které vytvořil německý malíř Matthias Grünewald na počátku 16. století.

Oltářní obraz se skládá z několika desek, které zobrazují výjevy ze života Krista i další náboženské postavy. Je považován za jedno z největších děl křesťanského umění na světě a pro návštěvníky muzea je nepřehlédnutelný.

Kromě Isenheimského oltářního obrazu obsahuje sbírka muzea díla mnoha dalších slavných umělců, například Hanse Holbeina mladšího, Martina Schongauera a Lucase Cranacha staršího.

Muzeum má také rozsáhlé sbírky archeologie, dekorativního umění a lidového umění a během roku pořádá řadu krátkodobých výstav.

Bartholdiho muzeum

Bartholdiho muzeum je věnované životu a dílu slavného francouzského sochaře Frédérica-Augusta Bartholdiho, který navrhl Sochu svobody v newyorském přístavu.

Muzeum sídlí v budově, která byla kdysi Bartholdiho rodinným domem. Obsahuje celou řadu artefaktů a památek souvisejících s jeho životem a kariérou. Návštěvníci si mohou prohlédnout Bartholdiho originální sádrové modely a náčrty, stejně jako fotografie, dopisy a osobní předměty, které mu patřily.

Kromě stálé sbírky muzeum pořádá také dočasné výstavy, které se zabývají různými aspekty Bartholdiho života a díla. Tyto výstavy se mohou zaměřovat na konkrétní sochy nebo projekty, nebo se zabývají širšími tématy souvisejícími s uměním a sochařstvím.

Kostel sv. Martina

Tento gotický kostel pochází ze 14. století a nabízí nádherná vitrážová okna a působivé varhany. Jedním z nejzajímavějších prvků kostela Saint-Martin je jeho orloj, který byl postaven v 16. století a je považován za jedny z nejstarších a nejsložitějších hodin v Evropě. Orloj zdobí četné sochy a postavy, které se pohybují a otáčejí, když hodiny odbíjejí.

Kostel Eglise des Dominicains

Gotický dominikánský kostel postavený ve 14. století, který dnes slouží jako koncertní síň, kdysi byl součástí většího dominikánského kláštera. Během Francouzské revoluce byl kostel uzavřen a využíván k různým účelům, mimo jiné jako soudní budova a skladiště.

Vánoční trhy Colmar

Město je proslulé svými pulzujícími vánočními trhy Colmar, které lákají jak místní obyvatele, tak turisty. Hlavní trh se koná na malebném náměstí Place de la Cathédrale v Colmaru, kde řada stánků prodává ručně vyráběné výrobky, dekorace a tradiční vánoční pochoutky.

Návštěvníci zde najdou také nabídku místních produktů, jako jsou vína, sýry a uzeniny. Součástí trhu je také velké ruské kolo a kolotoč, což z něj činí skvělé místo pro strávení odpoledne s rodinami.

Kromě hlavního trhu se v Colmaru koná řada menších vánočních trhů po celém městě. Na těchto trzích obvykle prodávají své výrobky místní řemeslníci a nechybí ani stánky s jídlem a nápoji.

Oblíbený je také vánoční trh Colmar na náměstí Place des Dominicains, kde se prodávají nejrůznější ručně vyráběné předměty včetně ozdob, šperků a tradičních dekorací.

Vánoční trhy Colmar jsou skvělým místem, kde člověk najde jedinečné dárky a užije si sváteční atmosféru.

Vánoční trhy Colmar jsou proslulé po celé Evropě. A není divu. Celé město v adventním čase září.

Colmar a okolí

Co nabízí Colmar a okolí? Ať už někoho zajímá historie, příroda nebo kultura, v tomto krásném francouzském regionu si každý najde něco pro sebe.

Alsaská vinná stezka

Tato malebná trasa se vine krásnými vesničkami a vinicemi a nabízí návštěvníkům možnost ochutnat některá z nejlepších vín regionu. Trasa začíná v Thannu a končí v Marlenheimu a po cestě prochází mnoha půvabnými městy a vesnicemi. Podobně krásnou oblastí s vinicemi je Avignon a okolí.

Hrad Haut-Koenigsbourg

Tento impozantní hrad se nachází na vrcholu kopce s výhledem na Alsasko. Byl postaven ve 12. století a byl obnoven do své bývalé krásy. Návštěvníci mohou absolvovat prohlídku hradu a vychutnat si nádherný výhled na okolní krajinu.

Pohoří Vogézy

Pohoří Vogézy nabízí možnosti pěší turistiky a lyžování i úchvatné výhledy do okolí. Route des Crêtes je vyhlídková silnice, která vede po hřebenech Vogéz a nabízí nádherné výhledy na hory a údolí pod nimi.

Château du Hohlandsbourg

Tento hrad ze 13. století se nachází na vrcholu kopce s výhledem na město Wintzenheim. Byl postaven jako obranná pevnost a byl obnoven do své bývalé krásy. Návštěvníci mohou absolvovat prohlídku hradu a vychutnat si nádherný výhled na okolní krajinu.

Počasí Colmar

Počasí Colmar láká k celoroční návštěvě. Colmar má mírné klima, ovšem teploty se mohou v průběhu roku výrazně lišit. Nejlepší doba k návštěvě je od května do září, kdy se teploty obvykle pohybují mezi 20 °C a 25 °C.

To je však také vrcholná turistická sezóna, takže je třeba počítat s davy lidí a vyššími cenami. Pokud někomu nevadí nižší teploty, může Colmar navštívit na jaře nebo na podzim, kdy je méně turistů a počasí je stále příjemné.

Colmar je známý svými mnoha festivaly a akcemi po celý rok. Nejznámější jsou vánoční trhy, které probíhají od konce listopadu do konce prosince a přitahují návštěvníky z celého světa. Mezi další oblíbené akce patří Festival hudby v červnu, Colmar Wine Fair v srpnu a Mezinárodní festival Colmar v září.

Celkově vzato, nejlepší dobu k návštěvě Colmaru nelze jednoduše určit. Závisí na preferencích a zájmech každého návštěvníka. Ať už někdo dává přednost teplejšímu počasí, chce se zúčastnit festivalu nebo se chce vyhnout davům, najde si roční období, které přijde vhod.

Colmar – poloha a zajímavosti

Colmar se nachází na severovýchodě Francie, konkrétně v departementu Haut-Rhin v regionu Grand Est. Má kolem 70 000 obyvatel.

Město Colmar leží nedaleko hranic s Německem, asi 70 km jižně od Štrasburku a 50 km severně od Mulhouse. Nachází se v alsaské rovině mezi pohořím Vogézy na západě a řekou Rýn na východě.

Colmar je někdy nazýván „malými francouzskými Benátkami“ díky mnoha kanálům a malebným hrázděným domům na jejich březích.

Colmar je známý svou vynikající alsaskou kuchyní, která zahrnuje jídla jako tarte flambée, choucroute garnie a baeckeoffe. Oblast je také proslulá svými bílými víny, včetně ryzlinku rýnského, gewürztramineru a pinotu noir.

Během druhé světové války byl Colmar těžce poškozen bombardováním a boji. Město Colmar však bylo rozsáhle přestavěno a mnoha historickým budovám byla navrácena jejich původní sláva.

Colmar je rodištěm skladatele a klavíristy Charlese Muncha, který v letech 1949-1962 působil jako hudební ředitel Bostonského symfonického orchestru.

Poslední zajímavostí je, že kopie města Colmar byla vystavěna v Malajsii, 60 kilometrů severovýchodně od Kuala Lumpuru v Bukit Tinggi Resort Colmar Tropicale Bentong. 

Francouzský Colmar je proslulý svými hrázděnými domy a kanály.

Colmar Francie – stručná historie

Colmar – Francie má bohatou historii sahající až do římské éry. První písemná zmínka o městě pochází z 9. století, kdy bylo součástí Svaté říše římské. Po celý středověk Colmar vzkvétal jako centrum obchodu a živností. Mimo jiné díky své strategické poloze na řece Rýn.

Ve 14. a 15. století se Colmar stal centrem umění a kultury a žilo a tvořilo zde mnoho významných umělců a intelektuálů. Ve městě v této době také žila prosperující židovská komunita, která byla bohužel v 16. století pronásledována.

Během 17. a 18. století byl Colmar součástí Francie a nadále vzkvétal jako centrum obchodu a průmyslu. V této době bylo postaveno mnoho nejvýznamnějších budov ve městě, včetně Koïfhus (historické celnice), muzea Unterlinden a kostela Saint-Martin.

Během druhé světové války byl Colmar (Francie) těžce poškozen bombardováním a boji, avšak v poválečných letech byl obnoven. Dnes je Colmar známý svou zachovalou historickou architekturou, živým kulturním životem a prosperující ekonomikou.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti